Yukarı
137237

İzmir Taşerona Karşı Tek Yürek

21 Mayıs 2014 20:27

Ege'nin Sesi- Sinem Taş/ 13 Mayıs günü Manisa'nın Soma ilçesinde gerçekleşen katliam gibi kazada açıklanan resmi rakamlara göre 301 maden işçisi yaşamını yitirdi. DİSK, KESK ve TMMOB'un çağrısıyla bugün Soma için ve taşeronlaşmaya karşı kitlesel olarak tepki gösterildi. ‘İzmir Taşerona karşı tek ses, tek yürek’ adı altında Basmane'den Konak Sümerbank önüne yapılan yürüyüşe katılım yoğun oldu.

Karşıyaka Belediyesi işçilerinin yanı sıra Aliağa'da belediyede işten çıkarılan ve bir süredir direnişte olan taşeron işçiler ve Çiğli'de taşeronlaşma tehlikesiyle yüz yüze olan KAFESAN işçileri de eyleme destek verdi.

"İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız", " Susma, haykır, taşerona hayır", “Soma’nın hesabı sorulacak” sloganlarının atıldığı eylemde işçiler arasında yaşanan gerginlik kısa süreli krize yol açtı.

İddiaya göre Çiğli taşeron işçilerinin kortejin en önünde pankartları ile durmak istemesi nedeniyle Genel-İş işçileri arasında gerginlik yaşandı. Ortam eylemdeki işçilerin müdahalesi ile yatıştırıldıktan sonra yürüyüş devam etti.

Yaşanan gerilimin ardından yürüyüşe devam eden grup her bir ağızdan “Taşerona Hayır” dedi. Eyleme Disk Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Musa Çam, Mustafa Moroğlu da katılarak destek verdi.

 

Geçtiğimiz günlerde Konak’ta gerçekleşen Soma Eylemi sırasında TOMA’dan sıkılan tazyikli suya maruz kalarak hastaneye kaldırılan ve kulak zarı patlayan Kani Beko’nun eyleme kulağındaki sargı ile katılması dikkat çekti.  Öfkesi slogan atarken de kameralara yansıyan Beko basının sorduğu sorulara yanıt verdi. Konak’taki eylem sırasında Belediye önünde basın açıklaması yapılabileceği söylendiği halde yan tarafında bulunan TOMA’nın hedef gözeterek kendisine nokta atışı ile suyu sıktığını belirten Beko kulak zarının patladığını ve ameliyat olduğunu yani kulağına yama yapıldığını söyledi. İzmir Valisi Mustafa Toprak ve İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya hakkında suç duyurusunda bulunan Beko gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceğini belirtti.

Sloganlar eşliğinde Konak Eski Sümer Bank önüne kadar gelen kalabalık burada basın açıklaması okudu. İlk olarak basın açıklaması okuyan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu Soma'da yitirilen 301 maden işçisine değinerek "Bu katliamın faillerini biliyoruz: Daha ilk gün suçu örtbas etmeye çalışanlar kim ise fail odur. Bu ülkenin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı daha hiç bir araştırma yapmadan bu madende iş güvenliği önlemini aldığını ilan etti. Bu ülkenin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soma'ya bile gitmeden işletmede mevzuata aykırı bir durum olmadığını duyurdu. Bu ülkenin Başbakan'ı 1860'lı yıllarda İngiltere'de de bu kazaların olduğunu söyleyerek aklımızla ve acımızla dalga geçti 19'uncu Yüzyıl koşullarındaki gibi çalışmaya ve ölmeye isyan eden Somalılar cenaze  evinde hakaret etti ve saldırdı. Cenaze törenlerine bile saldıracak, Soma'nın ateşini TOMA ile söndürmeye kalkacak kadar pervasızlaştılar." Diye konuştu.

"Bugünlerde AKP iktidarı yeni bir torba yasa ile taşeron çalışanlara müjde vereceklerini iddia etmektedir" diyen Çerkezoğlu "Biz burada ilan ediyoruz ki taşeronu yasaklamayan, taşeron köleliğine son vermeyen her yasa bizim için müjde değil aldatmacadır" diye konuştu.

Davadan dönmeyeceklerini belirten Çerkezoğlu taleplerini dört madde halinde sıralayarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nı istifaya çağırdı.

Şartlarını

"1. Milyonlarca işçi için kölelik ve ölüm anlamına gelen taşeron çalıştırma kayıtsız şartsız, derhal yasaklanmalıdır.

2. Özelleştirilen, taşeron şirketlere devredilen tüm madenler yeniden kamu eliyle işletilmelidir.

3. İş sağlığı ve güvenliği adı altında bu alanı taşeron devreden, piyasaya açan yasa çöpe atılmalıdır. İşyerlerinde tüm denetim yetkisi emek ve meslek örgütlerine verilmelidir.

4. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı derhal istifa etmelidir"

Olarak sıralayan Çerkezoğlu "Bu ülkede namuslular da namussuzlar kadar cüretkâr olacak, Zafer direnen emekçinin olacak" diyerek sözlerine son verdi.

Çerkezoğlu'nun ardından söz alan Türk-iş Bölge Temsilcisi Hüseyin Karakoç basın açıklamasını okudu. Soma işçilerini anan Karakoç Soma Faciası için " 1992 Zonguldak - Kozlu'da yaşanan grizu patlamasında şehit olan 263 kardeşimizden sonra yaşadığımız en büyük acıdır" diye konuştu.

Tuzla tersanelerinde yaşanan ölümlere, Adana ve Erzurum'daki barajlarda ölen işçilere de değinen Karakoç "Bütün bunların sorumlularına hiç bir şey olmadı. Bir kaç kişi dışında hiçbiri ceza almadı.  Ancak bu kez öyle olmayacak. Bu cinayetin sorumluları bulunup hak ettikleri cezaları alana kadar takipçisi olacağız. Bu cinayete sessiz kalmayacağız" dedi.

Okunan basın açıklamalarının ardından grup olaysız dağılırken Aliağalı taşeron işçileri Gündoğdu Meydanı'na yürüyüş gerçekleştirdi.


 Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Babacan:‘Hükûmet programını hazırlıyoruz’

“Seçimlerden sonra kurulacak hükûmetin programını hazırlıyoruz. Bütün bakanların ev ödevlerini hazırlıyoruz. İktidara soruyorum. Böyle bir hazırlığınız var mı? Bu ülkenin sorunlarını nası...

İnce’den 6’lı masaya eleştiri: Bunlara çocuk inanmaz

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, "Bu 6lı masa, Tayyip Erdoğan hayranıdır. Yaptıkları bütün işler Tayyip Erdoğan'ın ekmeğine yağ sürmekten ibarettir. Karşıymış gibi görünüyorl...


Hüseyin Baş: Bir nesli kaybettik, şimdi yeni bir nesli kaybedeceğiz!

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, ekonomik krizi vurgulayan bir video paylaştı. Baş, "Bir nesli kaybettik, şimdi yeni bir nesli kaybedeceğiz" dedi. Bağımsız Türkiy...

CHP'nin İkinci Yüzyıla Çağrı toplantısında coşkulu kalabalık

CHP'nin olası iktidarına ilişkin vizyon belgesinin açıklanacağı “İkinci Yüzyıla Çağrı” başlıklı toplantı, bugün İstanbul Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştiri...


Erdoğan İstanbul'da minibüs odaları başkanları ve şoförler ile buluştu

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da minibüs odaları başkanları ve şoförler ile bir araya geldi. Erdoğan, havalimanı devlet konuk evinde, minibüs odaları başkanları ve ş...

Saldırıya uğrayan CHP’li Demir, faillerin bir an önce yakalanmasını istedi

Dün akşam Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde maskeli 2 kişinin sopalı saldırısı sonrasında yaralanan CHP Gazipaşa İlçe Başkanı Yavuz Demir, sağlık durunun iyi olduğunu belirtti. Demir, saldır...


36 il için sağanak ve kar uyarısı!

Meteoroloji 3 Aralık hava durumu raporunu yayımladı. Yeni rapora göre Ankara ve İzmir dahil 36 il için sağanak ve kuvvetli yağış uyarısında bulunan Meteoroloji, İstanbul'da ise sel uyarıs...

İYİ Parti’li Sarı’dan metro tahsilatı tepkisi

İYİ Parti'li Meclis Üyesi ve ulaşım uzmanı Dr. Suat Sarı, Ulaştırma Bakanlığı’nın İBB’ye devrettiği Pendik- Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı için bakanlığa yapılan geri ödemedeki fark...


Düzce’de 4.1 büyüklüğünde deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın merkez üssünü Düzce'nin Gümüşova ilçesi Yıldıztepe köyü olarak açıkladığı deprem, saat 07.59'da oldu. Yerin 14.2 kilometre derinliğinde meydana ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Cem Yılmaz'dan, Mabel Matiz'e destek

1,5 ay önce ödül vermek için davet edildiği GQ Türkiye ödüllerinde Karakol klibindeki sansür nedeniyle sahneye çıkarılmadığını ifade eden Mabel Matiz'e ünlü isimlerden destek gecikmedi. C...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Olduğunuzdan yaşlı görünmenizin 9 nedeni

Yaşlanma süreci çoğunlukla genetiğimizden etkilenir ve kontrolümüz dışındadır. Dolayısıyla kronolojik (takvim) yaşınız değiştirilemez. “Ancak biyolojik yaşımızı kontrol altında tutmamız mümkün. Örneğin olduğunuzdan yaşlı göründüğünüzü düşünüyorsanız hastalıklarınızı ve bazı yaşam alışkanlıklarınızı gözden geçirin” diyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz şu bilgileri paylaştı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR