Yukarı
188700

4 kuşaktır kahve kavuruyorlar

21 Eylül 2017 10:39

AYDIN'ın Nazilli İlçesi'nde 77 yaşındaki İbrahim Dövez ile oğulları 50 yaşındaki Harun Dövez ve 42 yaşındaki Mustafa Dövez, ata meslekleri kahveciliği 4 kuşaktır devam ettiriyor.

Nazilli İlçesi'nde oturan Dövez Ailesi 4 kuşaktan bu yana kahve üreterek geçimini sağlıyor. Kuru kahvecilik mesleğini babası Mustafa Dövez'den devraldığını anlatan İbrahim Dövez, "Dededen kalma mesleğimizi 3'üncü kuşak olarak oğullarıma aktardım. Onların yanında bulunarak oğullarıma yardımcı oluyorum. Şimdi yanımızda bir de torunum yetişiyor. Torunumu 5'inci kuşak olması için hazırlıyorum" dedi. Kuru kahveciliğin inceliklerine anlatan Dövez, önceden insan gücüne dayanan bu mesleğin teknolojinin de ilerlemesiyle yerini makine gücüne bıraktığını dile getirdi. 60 yıldır kuru kahve üretimi yaptığını anlatan İbrahim Dövez, şöyle dedi:

"Çocukluğumdan beri bu mesleği sürdürdüğüm için kahve hücrelerime işlemiş. Bu meslek benim hem geçim kaynağım hem de kahve kokusuyla huzur buluyorum. Kahveyi öncelikle kavurma makinesinde yaklaşık bir saat kavuruyoruz. Kavrulan kahveyi tekneye boşaltıyor ve tahta kürekle karıştırarak soğumasını sağlıyoruz.

Soğuttuktan sonra kahveyi değirmende, Türk kahvesi özelliği olan ince kıvama gelene kadar öğütüyoruz ve satışa hazırlıyoruz. Eskiden insan gücüyle dibeklerle kahveler dövülüyordu. Sonradan makine ile yapılmaya başlandı. Bu tabii ki kahvenin de tadını olumsuz yönde etkiledi. Biz kahvelerimizi Brezilya'dan ithal edilen İstanbul ve İzmir'den getiriyoruz."

Kuru kahveciliği 35 yıldan bu yana yaptığını anlatan Harun Dövez ise, "Baba mesleğini yürütmek her yiğidin harcı değildir. Bu mesleği devam ettirmek için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Müşterilerimizi memnun edebilmek adına titizlikle çalışıp, onların ekmek teknemizden çıkarken yüzlerinin gülmesini sağlıyoruz. Bize babamızdan kalan bu kuru kahvecilik mesleğini hem isteyerek hem de severek yapıyorum. Büyük dedemizden gelme bir meslek olduğu için gururla yapıyoruz. İsmimizi yaşatmak ve kuşaktan kuşağa aktarmak adına müşterimize saygıda kusur etmiyoruz" diye konuştu.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Büyükşehirden serinleten uygulama

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Nazilli’de soğuk limonata ikramında bulunarak sıcaktan bunalan vatandaşları serinletti. 

Selendi'de Antep fıstığı hasadı başladı

Manisa'nın Selendi ilçesinde Antep fıstığı hasadı başladı. Orman Genel Müdürlüğü ve Selendi Kaymakamlığı tarafından desteklemelerle yeni bahçelerin oluşturulduğu Antep fıstığı ilçe ekonom...


Av sonu 18 Ağustos’ta başlıyor

Konuyla ilgili yapılan açıklamada 2018-2019 Av Döneminde avlanma; Ege, Marmara Batı Karadeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde 18 Ağustos 2018 tarihinde bıldırcın, üveyik alakarga, küçü...

Buharkent küllerinden doğdu

180 bin metrekare alanda 2000’li yıllarda çalışmalarına başlanan ve 2009 yılında atıl vaziyette bırakılıp kaderine terk edilen Buharkent Organize Sanayi Bölgesi, Buharkent Belediyesi’nin ...


Öğretmen'den tepki çeken paylaşım

Muğla'da öğretmen Y.D., sosyal medyada masaya bantlanmış ve iki yanında kulaklık bulunan ağustos böceği fotoğrafını, yöresel şiveyle yazdığı notla paylaştı. Tepki çeken Y.D., fotoğrafı ba...

Kızılay’a hep destek tam destek

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Türk Kızılayı Manisa Kan Bağışı Merkezi’ne geçtiğimiz yıllarda tahsis ettiği ve 34 bin kişiye hayat veren kanın toplandığı iki yatak kapasiteli aracı, yeni d...


Kuşadası’nda esrar ve kök keneviri yakalandı

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, jandarma ekiplerinin ormanlık alana düzenlediği operasyonda 10,5 kilo esrar maddesi ile 4 bin 572 kök kenevir bitkisi ele geçirildi.

Yunusemre’de 200 bin göz aşılama

 Yunusemre Belediyesi ilçede bulunan kırsal mahalleleri destekleme kapsamında şu ana kadar yaklaşık 200 bin göz antep fıstığı, armut ve zeytin aşılaması yapıldı. 


Manisa'da yemin eden komandolar zeybek oynadı

Manisa’da acemi eğitimlerini tamamlayan 4 bin 554 komando er yemin etti. Törende komandoların 'Harmandalı' türküsü eşliğinde zeybek oynaması törene katılan herkesi duygulandırdı. 

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Ünlü çiftten güzel haber

Yayınlandığı döneme damga vuran ve kısa sürede fenomen haline gelen 'Kiraz Mevsimi' dizisinde başlayan aşkları 3 yıldır devam eden Serkan Çayoğlu ile Özge Gürel aşkı nikah masasına gidiyor.

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

''Klima akciğer ve astım ataklarını arttırıyor''

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Özgür Karacan, klimanın uzun kullanılması durumun ortaya çıkan hastalıklar hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. Karacan, klimanın uzun kullanılmasının akciğer ve astım hastalarında atak riskini arttığını söyledi. 

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR