Yukarı
193592

Başsavcı: '17-25 milat değil'

16 Kasım 2017 10:08

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, AKP’nin FETÖ konusunda “Kandırıldığımızı anladık” diyerek milat ilan ettiği 17-25 Aralık’ı soruşturmalar konusunda toptan bir kriter olarak görmediklerini söyledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, “Örgütün yönetici takımını alalım, adam himmet toplamış, örgüt adına toplantılar düzenlemiş. Sohbetleri o organize etmiş. Bu kişi 17-25’ten önce de sonra da sorumludur” dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, makam odasında adliye muhabirlerine FETÖ davalarıyla ilgili bilgi verdi. Ankara’da 15 bin ByLock kullanıcısı olduğunun tespit edildiğini dile getiren Kocaman, bunların büyük çoğunluğuna operasyon yapıldığını, ancak yüzde 25’lik bir kısmının halen durduğunu kaydetti. Kocaman, “Bu kullanıcıların büyük bir bölümü soruşturmalara konu edildi. Ancak Emniyet ve ilgili kurumlardaki yoğunluk nedeniyle bunların tamamına adli soruşturma açılamadı” dedi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bir FETÖ davasında “sempatizan” diyerek üyelikten yargılanan kişiye beraat vermesiyle ilgili kararın sorulması üzerine Kocaman, “Ben bu kararı eleştiriyorum” ifadesini kullandı. Örgütle mücadelenin devam ettiği bu süreçte Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin kararının doğru olmadığını savunan Kocaman, şunları söyledi:

 

Yargıtay’ı eleştirdi

“Normal bir vatandaş dini duygularla, FETÖ’cüleri tam anlamıyla tanımadığı için sohbetlerine gitmiş. Bu kişiler bizim için tek başına FETÖ üyesi değil. Ama örneğin terörist ele başının talimatı sonrası Bank Asya’ya para yatıranlar terör örgütü üyesidir. Bu karar Yargıtay Ceza Genel Kurulu’ndan geçene kadar, biz şu anda aynı kriterlerle devam ediyoruz. Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda geçer, o zaman hepimizi bağlar. Ama şu aşamada biz katılmıyoruz. Ben umudumu koruyorum. Değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Bizi etkilemez. FETÖ ile mücadele kararlı bir şekilde devam edeceğiz.” Kocaman, FETÖ soruşturmalarında uygulanan 17/25 Aralık 2013 tarihinin esas kabul edilmesiyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

‘Ana kriter Bank Asya’

“17/25 FETÖ örgütü için toptan kriter olmamalı. Örgütün yönetici takımını ele alalım; adam himmet toplamış, örgüt adına toplantılar düzenlemiş. Sohbetleri o organize etmiş. Bu kişi 17/25’ten önce de, sonra da sorumludur. 40 yılın sorumluluğu vardır. Ama vatandaş bu örgütün gerçek yüzünü görünce araya perdeyi çekmiş. Yönetici takımı bilerek ve isteyerek örgütün içinde kalmış ve örgütün eylemlerini organize etmiş. Kesinlikle yanlış anlaşılmasın. 17/25 örgütle ilgili genel bir milat değildir. Bizim bahsettiğimiz normal vatandaş için değil. Bank Asya bizim ana kriterimiz. 17/25’ten önce kredi çekmiş, taksit yatırmış kişiler değil. Örgüt başının talimatıyla hesap artışı yapanlar bizim için ciddi şüpheli. Fakat 17/25’ten önce bu kavgalardan önce, adam konut kredisi çekmiş, daire almış. 17/25’ten sonra da taksitlerini ödemeye devam ediyor. Bir şey demiyoruz. Ne yapsın adam.”

Hız savunması

FETÖ’nün yeterince tanınması halinde örgütün iç yüzünün daha kolay anlaşılacağını belirten Kocaman şunları söyledi: “2014 Ocak’ını düşünün. Cumhurbaşkanımız, başbakan, hükümet, bakanlar ve herkes televizyonlarda bunları anlatıyor. Diyeceksiniz ki niye banka hemen kapatılmadı. Yüzlerce, binlerce kripto FETÖ’cü oralardayken, kararlar alınamadı. Bu nedenle gecikti. Samanyolu TV’nin Türksat’tan çıkarılma kararı çok önceden alınmasına rağmen, gereği yapılamadı. Her yerde kripto FETÖ’cü olduğu için, devlet adımlarını hızlı atamadı. Bizim borçlar hukukunda bir tabir vardır. Orta zekâlı, iyi niyetli, dürüst, objektif üçüncü kişi özelliklerini taşıyorsanız bunu görürsünüz hemen. Bir sağlık probleminiz yoksa, bunu görmeniz lazım.”

‘Sert eleştiri yapmadım’

Başsavcı Kocaman, açıklamalarının haber sitelerinde haber olmasının ardından dün yazılı bir açıklama yaparak, sözlerini “düzeltti”. Adliye muhabirleri ile sohbet toplantısında konuşulan konuların, bir kısım medya organlarında maksadını aşar şekilde “Başsavcıdan Yargıtay’a eleştiri” başlığıyla yer aldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi: “Yargıtay 16. Ceza Dairesinin vermiş olduğu karara ilişkin yaptığımız değerlendirme, hukuki olarak farklı bir bakış açısını dile getirmekten ibarettir. Medyada yer aldığı şekilde, ‘Yargıtay’ın kararı ile ilgili sert bir eleştiri’ asla söz konusu değildir.”

AKP’nin miladı da kriteri de başka

AKP’nin en önemli isimleri, defalarca 17-25’in kendileri için bir milat olduğunu söylemişti. Bu açıklamalardan en net olanlarından birisi, Başbakan Binali Yıldırım’ın geçen sene 13 Ağustos’ta medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiğinde yaptığı konuşmaydı. Yıldırım, “Bizim için milat 17-25 Aralık’tır” demiş ve Ankara Cumhuriyet Başsavcısı’nın aksine şu ifadeyi kullanmıştı: “Bizim için ölçü 17-25 Aralık’tan sonra FETÖ ile ilişkinin sürdürülmesidir.”

Suç ortaklığı da soruşturulacak mı?

Başsavcı Kocaman’ın “17 Aralık milat değil” açıklaması sonrası gözler, 17 Aralık 2013 öncesinde hükümet ile cemaatin ortaklığına çevrildi. İktidar temsilcileri, cemaatin terör örgütü olduğunu 17 Aralık’ta anladıklarını, daha önceki birlikteliklerinde “hizmet hareketi” olarak gördüklerini savunarak, 17 Aralık 2013’ün soruşturmalarda milat kabul edilmesini istiyordu. Yargı da buna paralel olarak soruşturma yürüttü.

Başsavcının açıklamasının ardından soruşturmaların FETÖ’nün bizzat AKP eliyle devletin içine yerleştirilmesi, beslenmesi, yani “örgüte yardım” kısmına uzanıp uzanmayacağı merak konusu oldu. Diğer yandan Hüseyin Gülerce gibi cemaatte yöneticilik yapmış ve 17 Aralık’tan sonra pozisyon değiştirenlerin de soruşturmalara dahil edilip edilmeyeceği yanıtını bekliyor.

(Cumhuriyet)

 Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Adıyaman şehitlerini uğurladı

Adıyaman’da yürütülen terör operasyonunda şehit düşen 4 asker düzenlenen törenle memleketlerine gönderildi.

İnce'den 17 Ağustos paylaşımı

Muharrem İnce 17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümünde Twitter hesabından bir mesaj paylaştı. Muharrem İnce, "#17Ağustos1999 depreminde yaşamını yitiren insanlarımızı rahmetle anıyorum. ...


Deşifre olmamak için 'Fettoş' demiş!

FETÖ propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklanan İYİ Parti Genel Merkez İletişim Sorumlusu Kerim Çoraklık hakkında iddianame hazırlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan i...

DGS sonuçları açıklandı!

Üniversite eğitimlerini dört yıllık bir lisans programına tamamlamak isteyen öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçlarını merakla bekliyordu. ÖSYM, DGS sonuçlarına ilişkin değerlendirm...


Türkiye ekonomik savaş peşinde değildir

Beştepe’de kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın çok önemli açıklamalar yaptı. Kalın, TL üzerindeki spekülasyon ortamının bertaraf edildiğini, bankalara ger...

HDP'li Sezai Temelli'den geri adım

Yaklaşık iki yıldır Erdirne Cezaevi'nde bulunan Selahattin Demirtaş'ın partiye yönelik eleştirileri için "özeleştiri vermeyeceğiz" diyen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, gelen tepkiler...


Sağlık Bakanlığından cevap gecikmedi

Sağlık Bakanlığı, “Yerelleşme nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumunun 143 ilacı pasife aldığı" şeklindeki haberlere yanıt verdi.

Danıştay'dan o düzenlemeye iptal kararı

Kamu kurum ve kuruluşlarına ilk defa atanacak hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına KPSS (B) grubu puanının yanı sıra yazılı ve/veya sözlü sınavla ...


İYİ Parti Başkanlık Divanı belli oldu

İYİ Parti'nin yeni Başkanlık Divanı açıklandı. Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı oldu. İşte İYİ Parti Başkanlık Divanı:

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Ünlü çiftten güzel haber

Yayınlandığı döneme damga vuran ve kısa sürede fenomen haline gelen 'Kiraz Mevsimi' dizisinde başlayan aşkları 3 yıldır devam eden Serkan Çayoğlu ile Özge Gürel aşkı nikah masasına gidiyor.

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

''Klima akciğer ve astım ataklarını arttırıyor''

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Özgür Karacan, klimanın uzun kullanılması durumun ortaya çıkan hastalıklar hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. Karacan, klimanın uzun kullanılmasının akciğer ve astım hastalarında atak riskini arttığını söyledi. 

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR