Yukarı
194529

1175 kişi müdahillik için başvuracak

25 Kasım 2017 16:37

İZMİR'de tartışma yaratan İzmir Körfez Geçişi Projesi'nin yapımına olanak sağlayacak Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporu davasında ilginç bir gelişme yaşanacak. Balçova Arsa Mağdurları'nın avukatı olarak tanınan Avukat Mustafa Kemal Turan ve çoğu İzmir'in farklı ilçelerindeki müvekkillerinden oluşan 1175 kişi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yanında davaya müdahil olmak için başvuruda bulunacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın İzmir Körfez Geçişi Projesi'nin yapımına olanak sağlayacak ÇED olumlu raporuna yönelik Mayıs 2017 tarihinde iki ayrı dava birden açıldı. Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Doğa Derneği ve 85 kişi birlikte, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ise ayrı bir davayla Proje'nin fizıbıl olmadığı, imar planlarında yer almadığı, körfezi kirleteceği, sulak ve doğa alanlarına zarar vereceği gerekçeleriyle ÇED olumlu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptalini istedi.

Kamuoyunda 'Balçova Arsa Mağdurları'nın avukatı olarak tanınan Mustafa Kemal Turan ve beraberindeki 30 kişi, bugün İnciraltı'nda İzmir Körfez Geçiş Projesi'yle ilgili basın açıklaması yaptı. Turan, İzmir Körfez Geçiş Projesi'nin tüm kenti ilgilendiren ölçekte bir proje olduğunu, direkt etkilediği iki alan olarak görülen İnciraltı-Bahçelerarası ve Karşıyaka-Sasalı bölgeleri kapsamında konuyu ele almanın yetersiz olacağını düşündüklerini belirten Turan, "Projenin tüm İzmir kenti kapsamında ele alınması gerektiği kanaatiyle sivil toplum olarak planlamaya ve yargılamaya katılmak adına yaklaşık 1175 kişi olarak açılan iki davaya Bakanlık yanında müdahale edeceğiz. İzmir geneline yayılmış tüm müvekkillerimi aradım. Bu nedenle sadece Balçova İnciraltı değil kentin pek çok ilçesinden İzmirliler olarak müdahil olacağız. Bu sayı daha da artacaktır" dedi.

Avukat Turan, tüm İzmir halkını etkileyecek bir hukuki süreç içinde pasif kalmak istemediklerini söyledi. Davaya Bakanlık yanında müdahillik talebinde bulunacak kişi ve kuruluşların fazlalığının davayı ister istemez bireysel ve siyasi dava kategorisinden çıkaracağını belirten Turan, "Bu durum ülkemizde soyut olan diyalog-hukuk-bilim eksenini somutlaştırarak konu hakkında gerçek anlamda bir yargısal içtihat oluşumuna imkan verecektir. Körfez Geçişi Projesine taraftar olduğunu beyan eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun söz konusu davaya bakanlık yanında müdahale talebinde bulunması çağrısı yapıyoruz. Ayrıca fiziki planlarda yer alacak ilçe belediyeleri olan Balçova, Narlıdere, Karşıyaka ve Çiğli belediyelerinin de bakanlık yanında davaya müdahale talebinde bulunmaları gerekir. Eğer aksi düşüncede iseler yani Körfez Geçiş Projesine karşı iseler de aynı şekilde hukuki eksen içinde olunması nedeni ile davacı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği yanında davaya müdahale etmeleri gerekmektedir. Konuyu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri gibi değil de bizzat somut olarak ve aktif hukuki süreç içinde yer alarak, kent içinde yaşayan ve idare eden kamu yöneticisi olarak hareket etmeleri gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Avukat Turan, meslek hayatındaki tüm müvekkillerini aradığını ve davaya müdahil olma çağrısı yaptığını belirterek, bu nedenle Balçova Arsa Mağdurları, İnciraltı'ndaki müvekkillerimin yanı sıra İzmir'in pek çok yerinden katılım olduğunu söyledi. Turan, 27 Kasım'da Adliyeye müdahil olma dilekçelerini mahkemeye vereceklerini söyledi.

Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Yenişakran halkından İZSU'ya tepki

İzmir'in Aliağa ilçesine bağlı Yenişakran Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, halk sağlığının tehlikede olduğunu belirterek, ortaya çıkan kötü koku ve kanalizasyonların yetersizliği nedeni...

Aliağa ile kara yolları arasında protokol

Aliağa Belediyesi, kara yolları ile yaptığı peyzaj protokolü çerçevesinde orta refüj ve kavşaklarda bitkilendirme çalışması yapıyor. 


Uraloğlu CBK ile genel müdür oldu

İzmir'de altı yıl Karayolları Bölge Müdürlüğü görevinde bulunan Abdülkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Karayolları Genel Müdürü olarak atandı.

Uçak, gazetecilerin aracına çarptı!

İzmir’in Çeşme ilçesinde selamlama sortisi yapmak isteyen uçak, haber çekimine giden gazetecilerin bulunduğu aracın tavanına çarptı. Facianın eşiğinden dönülen olayda, hem gazeteciler hem...


Yolcu otobüsü ile otomobil çarpıştı

İzmir-Aydın otoyolunun Belevi gişelerinde yolcu otobüsüyle otomobil çarpıştı. Kazada 2'si ağır 3 kişi yaralandı. 

Yıpranma payının kapsamı genişletilmeli

İzmir Sağlık-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, TBMM’de görüşülecek olan yıpranma payı ile ilgili düzenlemenin kapsamının genişletilmesi gerektiğini söyledi. 1 yıllık çalışmaya 2 ay ...


Aliağa'da uçurtmalar gökyüzünü süsledi

İzmir'in Aliağa ilçesinde, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Çaltılıdere Uçurtma Şenliği’nin bu yıl 10.'su yapılırken, rangarenk uçurtmalar gökyüzünü süsledi.  Her yaştan uçurtma me...

Taziyeye giden çiftin evi yandı

İzmir'in Kınık ilçesinde yaşayan çiftin evi, çıkan yangında kullanılamaz hale geldi.


Topaloğlu, İzmir’in gururu oldu

Lise öğrencisi Ömer Topaloğlu, TÜBİTAK tarafından seçildiği Matematik Milli Takımı’nda Romanya’dan madalya ile dönerek ülkemizin gururu oldu.