Yukarı
195235

15 Temmuz için harekete geçildi

04 Aralık 2017 09:20

TMSF bakanlıklar ve kamu kurumlarına gönderdiği yazıda darbe girişiminin ardından ne kadar maddi kayba uğrandığının hesaplanmasını istedi. İşsizlikteki artıştan, Türkiye'nin marka değer kaybına, döviz kurlarında yaşanan artıştan, KHK ile kapatılan kurumlardaki çalışanlara ödenen işsizlik maaşına kadar her türlü kayıp FETÖ'cülerden tanzim edilecek.

Habertürk Gazetesi’nden Aykut Yılmaz’ın haberine göre; Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), 14 Kasım'da bakanlıklara ve kurumlara önemli bir yazı gönderdi. Yazıda, TMSF'nin Başbakanlık'ın talimatıyla 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle yaşanan zararların hesaplanması çalışmaları için koordinasyonla görevlendirildiği vurgulandı.

TMSF, bu amaçla tüm bakanlıklar ile kurumlardan, uğradığı maddi zararları delilleriyle birlikte bildirmesini istedi.

KURUMLAR 31 ARALIK'A KADAR BİLDİRECEK

Kurumların araştırma sonuçlarını 31 Aralık 2017'ye kadar TMSF'ye iletmeleri istenen yazıda, hain örgüt tarafından milletin önüne konulan faturanın zararın müsebbibi örgütle irtibatlı kişi ya da kuruluşlardan tazmin edilmesinin sadece hukukun değil, vicdani sorumluluğun da gereği olduğu vurgulandı. Yazıda, “Bunun doğal sonucu olarak örgütün ve militanlarının, devletin içine sızmış militanları üzerinden devletin imkânlarını kullanmak ve milletimizin halisane duygularını istismar etmek suretiyle elde ettikleri servet üzerinden söz konusu zararın karşılanması, hakkaniyetin gereği olarak ortaya çıkmaktadır. FETÖ'yle irtibatlı ya da iltisaklı olan kişi ve kuruluşlardan milletimizin her ferdinin üzerine yüklenen bu ağır maliyetin en azından maddi olarak hesaplanabilen kısmının tazmini yönünde hukuki girişimlerin başlatılmasının isabetli olacağı düşünülmektedir” denildi.

FETÖ'CÜLERDEN HESABI SORULACAK ZARARLAR

TMSF tarafından gönderilen yazıda, darbe girişiminin maliyetinin, darbe girişimi gecesi çıkan olaylar sonucu oluşan maddi zarar, darbe girişiminin bozduğu istikrar ortamı nedeniyle ülke ekonomisine sirayet eden zarar, Türkiye'nin marka değeri ile imajının uluslararası arenada bozulması nedeniyle oluşan değer kaybından kaynaklı zarar olarak 3 ana başlıkta hesaplanacağı kaydedildi. Kurumlardan, bildirilmesi istenen zarar kalemlerinden bazıları şöyle:

Darbecilerin sarf ettiği her türlü mühimmat (Hava araçlarının ve askeri araçların harekâtı için yapılan sarfiyat, harcanan mühimmat vs.).

Darbecilere karşı koymak için güvenlik güçlerinin sarf ettiği mühimmat ile kamu kuruluşlarının aldıkları tedbirlere ilişkin harcamalar.

Özel ve kamu binalarına verilen zarar ziyan.

Şehit ve gazilerin tedavi masrafları, yakınlarına ödenen tazminat ve bağlanan maaşlar gibi şehit ve gaziler ile bunların yakınlarına yapılan ve gelecekte yapılması öngörülen harcamaların bütünü.

Faiz oranlarındaki artış (Kamu ve özel sektör borçlanma maliyetlerine etkisi, faizlerin yatırım iştahı üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle oluşan zarar).

Döviz kurlarındaki artış ve borsada meydana gelen düşüş nedeniyle oluşan zarar.

Reel sektörde meydana gelen, sipariş iptalleri dahil her türlü zarar.

Güven ve istikrar ortamının tesisini teminen yapılan ilave harcamalar (Teşvik ve destek vb.).

Turizm gelirlerindeki düşüş.

Darbeye karışan örgüt mensupları ile örgütle iltisakları nedeniyle kamudan ihraç edilenlere devlet tarafından yapılan eğitim harcamaları.

İşsizlikteki artış.

Kamuda azalan insan kaynağı nedeniyle verimliliğin düşmesinden kaynaklanan kayıplar.

(Sözcü)Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Yoksulluk sınırını bitirecek kanun teklifi

İktidar, vergi cennetleri ile yoksulluk sınırına tavan yaptırırken bizler vatandaşın yanında olmaya devam edeceğiz. Yoksulluk sınırı altında bulunanlar için devletin her yıl yaptığı yoksu...

TÜİK enflasyonu yanlış mı hesaplıyor

TÜİK enflasyonu yüzde 12.98 olarak hesaplıyor. Ancak, temel gıda ürünlerinde fiyat artışı yüzde 60’a ulaştı. Asgari ücretlinin alım gücü ise 82 gıda ürünü karşısında adeta eridi.


Dolar yeni haftaya nasıl başladı

Dolar yeni haftaya yatay hareketle 3.86 seviyesinde başladı. Avro 4.54, sterlin ise 5.15 seviyesinde yer aldı. Piyasalar, geçtiğimiz hafta merkez bankalarının hamleleriyle bağlantılı ola...

Diyanet'ten skandal karar

Fetvaları ile şaşırtan Diyanet bu kez de katılım bankalarını şeriata göre denetleyecek bir Fıkıh Kurulu kurulması fikrini tartışmaya açtı. Kurul, finansal ürünlere onay verecek.


Gölcük’te ‘Ranta Hayır’ eylemi

Gölcük’ün ranta açılmasına karşı çıkan vatandaşlar, Gölcük’ü ihaleye açan Bolu Belediyesi önünde toplanıp protesto eylemi yaptı. Yürüyüş sırasında sık sık megafonlardan Halk ozanı Köroğlu...

Rekor harcama

Bütçeden nereye harcandığı belli olmayan örtülüden 1.7 milyar lira, temizlik, özel güvenlik hizmet alımları için 23.2 milyar lira, kiralar için 2.1 milyar lira çıktı. Bütçeden bu yılın...


Akşamcılar çözümü evde üretimde buldu

Yüksek vergiler yüzünden içkifiyatının sürekli artmasından bunalanakşamcılar, evde alkol üretmeye başladı. Alkollü içecekler üzerindeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergis...

Google haber için para öder mi?

Dijital platformların daha kaliteli içerik üretmesi için Google ve Facebook’un bu siteleri fonlaması tartışılıyor. İngiliz bakan tartışmanın fitilini yakarken Google hali hazırda küçük me...


Ünlü giyim devi mağaza kapatacak

Dünyaca ünlü İsveçli giyim firması H&M, ciro kaybı nedeniyle mağazalarının bir kısmını kapatacağını duyurdu. Karara gerekçe olarak müşterilerin internetten alışverişe yönelmesi gösterildi.