Yukarı
195597

Purçu’dan bütçe protestosu

07 Aralık 2017 15:05

TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı konuşma yapan CHP İzmir Milletvekili Özcan PURÇU, hükümete seslendi: “Roman vatandaşlar için bütçeden pay ayırmadan eylem planını nasıl hayata geçireceksiniz? Bütçeden pay ayıracaksınız yoksa burada sizi protesto edeceğim.”

TBMM Genel Kurulu’ndaki gündem dışı konuşmasında CHP İzmir Milletvekili Özcan PURÇU, Türkiye Cumhuriyeti ve AB ortaklığıyla iki yıldır devam eden ve 9 Kasım 2017’de sona eren Romanlara yönelik SİROMA projesini değerlendirdi. CHP Milletvekili PURÇU, 2018 yılı merkezi bütçesinde Romanlar için ayrılmış bir pay olmadığı için hükümetin Romanlara Yönelik Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın hayata geçirmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.

ROMANLAR İÇİN EYLEM PLANINDA NE YAPTINIZ?

Türkiye'de vergi yükü artıyor, yoksulluk artıyor, yüzde 10'luk bir dilim var, zengin kesim, onların da gelirleri artıyor. Bir Roman vatandaşı, Roman etnik kimliğine sahip birisi olarak bu ülkede Roman vatandaşların hak ettiği gibi yaşamadığını hepinize tekrar tekrar söylemek istiyorum. Bu ülkede şu an itibarıyla en yoksul kesim, sosyal yaşam anlamında en dipte olan kesim, maalesef, Roman vatandaşları. Yoksullukla boğuşuyoruz, fakirlikle, imkânsızlıklarla boğuşuyoruz. İki sene önce bir SİROMA Projesi başladı, 9 Kasımda bitti, hiç verim alamadık. Hükûmet tarafından Strateji Belgesi ve Eylem Planı yayınlandı ama uygulama takvimine, programına bakın, hangi ay ne yapılmış, iktidarın bir milletvekili gelsin söylesin. Strateji eylem planında şunu yaptık deyin, ben de sizi tebrik edeceğim!

Eylem planı takvimine atıfta bulunan ve hükümetin Roman vatandaşların koşullarının değişmesi için vaat ettiği takvime uymadığını belirten Milletvekili PURÇU “2018'de Roman vatandaşların barınmasıyla ilgili sorunların çözümü var. Hadi 2017'yi geçtik, bitti. 2018'de yapacak mısınız?” diye sordu. İşte Milletvekili Özcan PURÇU’nun konuşmasından kesitler:

PARA OLMADAN EYLEM PLANI OLUR MU!

SİROMA Projesi bitti. Strateji eylem planına bütçe ayırmamıştınız, iki sene önce, Sayın Bakana sormuştum, Maliye Bakanından sonra Sayın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı da "SİROMA projesiyle Avrupa Birliği’nden gelen parayı strateji eylem planına uygulayacağız." dedi. Bu sene Avrupa Birliğindeki paylar da kesildi. Strateji eylem planı için para yok, strateji eylem planı var. Para yokken bunu nasıl yapacaksınız?

ROMANLARA BÜTÇEDE PAY OLMAZSA PROTESTO EDECEĞİM

Önümüzdeki hafta TBMM’de bütçe konuşulacak, eğer Romanlara pay ayırmazsanız, vallahi, burada sizi rezil edeceğim. Strateji eylem planını yapıyorsunuz, para olmadan eylem planını nasıl yapacaksınız? Bana bunun mantığını söyleyin. Para ayıracaksınız. Biz de bu ülkenin vatandaşıyız. Bütçeden pay ayırmazsanız protesto edeceğim sizi. O fakir, o garibanların da, herkesin çocukları gibi okula gitmeye hakkı var, herkesin çocukları gibi doktor, mühendis olmaya hakkı var. Biz Romanız diye bizi bu kadar da artık arka plana atmayın, istemiyorum.

VATANDAŞLARIMIZ MUCİZE YARATIYOR

Açlık sınırından bahsedeyim, 1.544 lira. Romanlar 1.544 lira her ay almıyor arkadaşlar, açlık sınırının altında yaşıyoruz. Yoksulluk sınırı ne kadar? 5.030 lira... Türkiye'deki vatandaşlar mucize yaratıyor zaten. Nasıl geçiniliyor bu ülkede? Mucize yaratılıyor.
Bir çocuğun okula başlama maliyeti, okul öncesinde ortalama 775 lira. 1.400 lira aylık alan, asgari ücret alan vatandaş bunu nasıl karşılayacak? İlkokul 1'inci sınıfa başlayan bir çocuğun anasında babasında 1.277 lira para olması lazım okula başlaması için. Ortaokul öğrencisinin de bir defalık maliyeti okul başında 1.236 lira. Nereden bulacak bu parayı baba, 1.400 lirayla elektrik mi ödeyecek, su mu ödeyecek, kira mı ödeyecek yoksa boğazına mı bakacak yoksa işe mi gidecek?

VERGİDEN VERGİ ALINMAZ

Vergiden vergi alıyor bu Hükûmet. Vergiden vergi alıyorsunuz. Bakın, ÖTV var burada, ÖTV'ye de KDV'yi yüzde 18 eklemişsiniz, vergi almışsınız. Bakın, akaryakıttaki ÖTV'ye bakın, akaryakıtın bize geliş maliyeti 1,46 lira, vatandaşa 5,18'e satıyorsunuz. ÖTV'yi ekliyorsunuz, bir de KDV ekliyorsunuz. Vergiden vergi alınmaz... Milleti harap ettiniz.
Bakın, bu ülkenin 32 milyonu fakir, gariban, yoksul. İyi kötü 60 model, 70 model arabası var. Biniyor, işe gidecek, hurda toplayacak, çiçek satacak, bir şeyler yapacak. Ama siz vatandaşı çok eziyorsunuz.

2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile 2016 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarıları’nın TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri 11 Aralık Pazartesi günü başlayacak, 22 Aralık 2017, Cuma günü sona erecek. Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Yıpranma payının kapsamı genişletilmeli

İzmir Sağlık-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, TBMM’de görüşülecek olan yıpranma payı ile ilgili düzenlemenin kapsamının genişletilmesi gerektiğini söyledi. 1 yıllık çalışmaya 2 ay ...

Aliağa'da uçurtmalar gökyüzünü süsledi

İzmir'in Aliağa ilçesinde, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Çaltılıdere Uçurtma Şenliği’nin bu yıl 10.'su yapılırken, rangarenk uçurtmalar gökyüzünü süsledi.  Her yaştan uçurtma me...


Taziyeye giden çiftin evi yandı

İzmir'in Kınık ilçesinde yaşayan çiftin evi, çıkan yangında kullanılamaz hale geldi.

Topaloğlu, İzmir’in gururu oldu

Lise öğrencisi Ömer Topaloğlu, TÜBİTAK tarafından seçildiği Matematik Milli Takımı’nda Romanya’dan madalya ile dönerek ülkemizin gururu oldu.


Bucaspor'a Ülgen güvencesi

TFF 3'üncü Lig 3'üncü Grup ekiplerinden Bucaspor'da 90 bin TL borç yüzünden tesislerde suyun ve elektiriğin kesilmesinden dolayı 6 gündür idman yapamayan takıma Gençlik Geliştirme Derneği...

Artık mahkeme kararı aranmayacak

Tire İlçe İdare Kurulu, mahkeme kararına gerek kalmaksızın, yazım ve imla hatasından kaynaklanan ya da anlam değişikliği bulunan ad ve soyadların değiştirilmesini karara bağladı.


Vefa için ücretsiz konser

Aliağa Engelliler Rehabilitasyon Derneği Engelleri Aşan Mehteran Takımı, İzmir'in Çeşme ilçesinden önce Aliağa'da görev yapan Emniyet Müdürü Gürcan Alev'e vefa için ücretsiz konser verdi.

İzmirliler caza doydu

İzmir'de dünyaca ünlü caz ustaları bir AVM tarafından düzenlenen festivalde dinleyici ile buluştu. Üç gün süren etkinliği 45 bin müziksever izledi.


Önce varikosel sonra tüp bebek

Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık, tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere önemli bir uyarıda bulundu. Dr. Işık, “Eğer erkekte varikosel problemi var ve bu ...