Yukarı
197414

121. madde tartışması büyüyor!

26 Aralık 2017 09:00

Geçtiğimiz gün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 696 sayılı KHK'nın 121. maddesinde yer alan “terör eylemlerini bastıran kişilerin cezai sorumluluğu olmamasına" ilişkin ifadeyle ilgili tartışmalar gittikçe alevleniyor. Maddeye başta hukukçular, siyasetçiler, iş dünyası ve gazeteciler olmak üzere toplumun her kesiminden tepki gelirken, siyaset kanadında destek veren tek isim ise MHP lideri Devlet Bahçeli oldu.

Son KHK’da yer alan “15 Temmuz ve devamı niteliğindeki eylemlerin” ifadesi herkesi kaygılandırdı. Öyle ki, hükümet peş peşe açıklamalar yaparak maddenin yalnızca 15-16 Temmuz 2016 günlerini kapsadığını açıklama gereği duydu ve ifadelerde değişikliğe gidilebileceği mesajı verdi. 121. maddeye AKP’liler de dahil toplumun her kesiminden tepkiler yağarken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise ‘tam destek’ diyerek KHK’yı eleştirenlere yüklendi.

KOCASAKAL: “KANLI ÇATIŞMALARIN FİTİLİNİ ATEŞLEYEBİLİR”

Toplumu daha da kutuplaştıracak KHK maddesiyle ilgili en çarpıcı yorum İstanbul Barosu eski Başkanı Ümit Kocasakal'dan geldi…

Kocasakal Odatv'de yayınlanan yazısında şu tespitleri yaptı: Deneme, yamulma veya yamultma yöntemleriyle ülkenin ve devletin genetiği bozuldul. Türkiye artık kimsenin hukuk güvenliğinin bulunmadığı bir kanun hükmünde kralname devleti! Bu düzenleme devletin altına saatli bomba koymaktır. Bu kanlı çatışmaların fitilini ateşleyebilecek bir kıyamet düzenlemesidir. Yıkıcı etkisi büyük olur.

ABDULLAH GÜL: KAYGI VERİCİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de dün sosyal medya üzerinden, sivillere dokunulmazlık veren KHK'ya itiraz etti. Gül şunları yazdı: “15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne karşı arkasına bakmadan sokağa çıkıp direnen kahraman vatandaşlarımızı koruma amacıyla çıkartıldığını düşündüğüm 696 sayılı KHK'nın yazımındaki hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık, hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir. İlerde hepimizi üzecek olaylara ve gelişmelere fırsat vermemek için gözden geçirileceğini ümit ediyorum.”

tusiad-silikon-vadisi-agi-kuruldu

TÜSİAD: UCU AÇIK DÜZENLEME SIKINTIYA NEDEN OLUR

TÜRK Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), KHK'ya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Son KHK'nın konusu olan düzenlemeler, toplumun geniş kesimlerini ilgilendirmektedir. Yeni KHK'nın içeriğinde yer alan ucu açık düzenlemeler, hukuk devleti ilkelerine uygun olmayacak neticelere sebep olabilir. Çünkü başka niyetle kullanılmaya elverişli bu düzenlemeler toplumun huzurunu etkileyecek birçok sıkıntıya neden olabilir. Son KHK'nın amacının bu yönde olmadığı resmi yetkililerce de açıklanmıştır. Buna uygun olan gerekli düzeltmelerin yapılmasını temenni ediyoruz” denildi.

CHP, KHK’YI ANAYASA MAHKEMESİNE TAŞIYACAK

Tezcan: Toplumsal çatışmanın fitilini ateşlerse ne yapacaksınız?

CHP, pazar günü yayımlanan 2 Kanun Hükmünde Kararname'yi değerlendirmek üzere dün olağanüstü toplandı. Toplantı sonrası açıklmaya yapan Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, “Sokaktan geçen kişi ben terörle mücadele ediyorum diye suç işlerse buna ceza vermeyeceksin. Bu madde iktidar eli ile sivil silahlı çete kurma maddesidir. Niyetiniz o değilse niyetinizi doğru ifade edin. Bu OHAL KHK'ları toplumu ve devleti militarize eden bir anlayışı getiriyor. Tek adam rejimi tahkim ediliyor. Bu çok tehlikeli bir süreçtir. Türkiye'yi bir ateşin içine atmak peşinde misiniz? Bütün bu KHK'ların oluşumunda bir kişiden bahsediyoruz. Nasıl güveneceğiz? Aşağıdaki insanlar kendilerince işgüzarlık yapıp böyle bir toplumsal çatışmanın fitilini ateşlerse ne yapacaksınız? Derhal bu tehlikeli uygulamalardan vazgeçmeye çağırıyoruz iktidarı. Bu düzenlemelerin derhal kaldırılması gerekir” dedi.

FOTO: DHA

FOTO: DHA

AKŞENER: BU DÜZENLEME ÜLKEYİ İÇ SAVAŞA SÜRÜKLER

KHK'da yer alan sivile ceza muafiyetine bir eleştiri de İYİ Parti lideri Meral Akşener'den geldi. Akşener, sosyal medya üzerinden yaptığı değerlendirmede, bu hükmün vahim sonuçları olabileceğine dikkat çekerek, “Yeni KHK ile sivillere darbe kalkışması isnadıyla silah kullanma hakkı verilmesi, ülkeyi bir iç savaşa çekmek olur” diye konuştu. İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray ise son KHK'nın bir devlet krizi olduğunu savundu. Çıray, “Bir grup sapığın 15 Temmuz ile bağlantılandıracağı herhangi bir muhalif eylemi yapan eylemcileri katletmeleri meşru hale gelecektir” dedi.

AKP’DEN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR GELDİ

AKP Sözcü Mahir Ünal ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “KHK yalnızca 15-16 Temmuz günlerini kapsamaktadır” dedi.

GÜL: İFADE DEĞİŞTİRİLEBİLİR

“O gün 80 milyon demokrasi için, Cumhuriyet için, ülkemizin bağımsızlığı için gayret eden vatandaşlarımız vardı sokaklarda, meydanlarda. Şimdi bunlara karşı yarın ‘siz demokrasiyi, ülkeyi korurken 10 lira, 50 lira şuraya zarar verdiniz. Belediyenin önünde, Genelkurmay'ın önünde şu eşyaya zarar verdiniz, şu araca zarar verdiniz' diye evine haciz mi gitsin? Cezasızlık 15-16 Temmuz ile sınırlıdır. Burada elbet ifadeyle ilgili uygulamada farklı eksiklikler ya da yargılamada farklı bir
tavır veyahut durum ortaya çıkarsa, elbette lafzi anlamda metindeki ifadeler değiştirilebilir. Ama çıkartılan hükümetimizin bu konuda iradesi muradı, kapsamı bu şekildedir. Bunun ötesinde yorumlar yapmak art niyetlidir.”

mahkeme-iha-880

HUKUKÇULARDAN TEPKİ YAĞDI

Metin Feyzioğlu (TBB Başkanı): Sokakta birbirinin kafasına sıkacaklar

“Darbe girişimi ve devamı niteliğindeki eylemlere müdahale eden sivillere, cezai sorumluk doğmayacağına ilişkin hüküm ile insanlar sokakta birbirinin kafasına sıkacak. Dehşet
içindeyim. Bunu derhal geri çekin. Kabile devletlerinde olmaz. Bunun altında imzası olanlar ne yapmak istiyorsunuz? ”

Sabih Kanadoğlu (Yargıtay Onursal Başsavcısı):Bu yapılabilecek en büyük kötülük

Sivillere getirilen dokunulmazlık zırhı, hukuk devletinden kopmanın son noktasıdır. Kargaşa yaratmak demektir ve yapılabilecek en büyük kötülüktür. Hukuk devletine ve yargıya vurulan son noktadır. Bundan sonra hukuk devletinden bahsetmek mümkün değildir.

Turgut Kazan (İstanbul Barosu eski Başkanı): Zamanı geldiğinde hesabı sorulur

Darbe girişiminden 1.5 yıl sonra neden sivillere dokunulmazlık veren bir madde getirme ihtiyacı duymuşlar? Bu cezasızlık kimseye bir şey sağlamaz. Türkiye yeniden normal bir hukuk devletine döndüğünde, bu cezasızlıktan yararlanandan da bunu uygulamayandan da hesap sorulur.

Mehmet Durakoğlu (İstanbul Barosu Başkanı): Bunların hepsi AİHM'den döner

Suç teşkil eden bir eyleme rağmen herhangi bir kişinin hukuken sorumlu tutulamayacağına ilişkin cezasızlık düzenlemesi hukuka ve felsefesine aykırıdır. Bunların hepsi AHİM'den döner. Hukuktan vazgeçerek adalet sağlanamaz.

Hakan Canduran (Ankara Barosu Başkanı): Ne yazık ki paramiliter güçler oluşturmak için ön açıldı. Vatandaş vatandaşa kırdırılacak, sokakta boğazına çökecek hale getirildi. Bu ülkede kolluk güçleri yok mu da, vatandaşa böyle bir yetki verildi.

Aslı Kasan (Avukat): FETÖ ve terörle mücadele adı altında işlenecek suç cezasız kalacak. Organize suç örgütü liderlerinin akademisyenleri tehdidi bu kapsama girer.

BAHÇELİ: HEPSİNE YAZIKLAR OLSUN

Yayınlanan KHK’larla ilgili hükümete tam destek veren Bahçeli, CHP, İYİ Parti ve HDP’ye tepki gösterdi.

MHP Lideri’nin açıklamaların şöyle:

Türkiye'nin sosyal ve siyasal iklimini zehirlemek, birlik ve dirliğini zedelemek isteyen meşum emel ve malum karanlık hedeflerde bir gerileme, bir nedamet yahut bir ıslah hali maalesef görülmüyor, görülemiyor.

Kriz severler her fırsattan istifadenin peşindeler. Kaos ve korku tacirleri her gelişmeyi karalamanın, her durumu haşince kurcalamanın, haince kumpasa çevirmenin hevesindeler. Yetmedi mi bunalımlar? Yetmedi mi ağır ve beka düzeyindeki sorunlar?

‘HEPSİNE YAZIKLAR OLSUN’

696 Sayılı KHK'nin 121. Maddesi siyasi ve ideolojik provokatörler tarafından büyük ve tehlikeli bir tartışmanın odağına yerleştirilmiştir. Hep aynı simalar, hep aynı nakaratlar, hep aynı itham ve iftiralar yine sahne almıştır. Alayına yazık, hepsine yazıklar olsun!

15 Temmuz FETÖ darbe teşebbüsü ve terör eylemleriyle bunların devamı niteliğindeki olayların bastırılması kapsamında hareket eden vatan evlatlarının 6755 Sayılı Kanunun 1'nci Fıkrası uyarınca hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluklarının doğmayacağı hüküm altına alınmıştır. Ne var bunda? CHP niye rahatsızdır? HDP niye hoplamaktadır? İP niçin huzursuz, Barolar Birliği Başkanı neden keyifsizdir? 15 Temmuz'da milli beka zillet ve zulmet dolu saatlerde bizzat millet tarafından savunulmuştur. Bundan gocunanlar FETÖ'nün kurşun askerleridir.

‘İÇ SAVAŞ ÇIKARMIŞ, ABDULLAH GÜL KAYGI VERİCİ BULUYORMUŞ…’

İnsanlar sokakta birbirlerinin kafasına sıkarmış, iç savaş çıkarmış, militarist bir toplum ve devlet yaratılıyormuş. 11. Cumhurbaşkanı Gül de hukuk devleti açısından muğlak ve kaygı verici buluyormuş. Ben de vehme kapılmış bu zihniyetleri endişeyle takip ediyorum.

15 Temmuz'da devletin bekası için millete tarihi bir görev düşmüştür. Ve bu görev icra edilmişken, sonucu itibariyle gelecek yıllarda doğabilecek risk, tehlike ve cezai sorumluluğun önceden bertaraf edilmesi milli şuur ve ruhun kaçınılmaz icabıdır.

OHAL kapsamında çıkarılan 696 Sayılı KHK'nin 121. Maddesinden rahatsız olmak; 251 şehide hakaret,2194 gazimize haysiyetsiz bir saldırıdır.Mezkûr bu maddenin örtülü af olarak sunulması sefil bir uydurmadır.Çünkü ortada suç yoktur, suçlu yoktur, sadece hainlerin kalkışması vardır.

SÖZCÜYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

İYİ Parti İl Başkanı'na ikinci saldırı

İYİ Parti Malatya İl Başkanı Gökmen Kenan Özdal (48), dün kendisine ait diş kliniğinden çıktıktan sonra kimliği belirsiz 4 kişi tarafından tartaklandığı iddiasıyla polise başvurmasının ar...

Sedanur Güzel’in cesedi bulundu

Kaybolan çocuklara bir yenisi daha eklenmişti ki 9 yaşındaki Sedanur Güzel'den acı haber geldi. Kars'ın Kağızman ilçesinde kaybolan küçük kızın cesedi üzeri taşlarla örtülmüş bir şekilde ...


Üniversite otobüsünde tacize tutuklama

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), bir üniversiteye giden otobüste kız öğrenciye cinsel tacizde bulunduğu öne sürülen Ahmet B. tutuklandı. Olay, Lefkoşa’da meydana geldi. Ahmet ...

Mustafa Sarıgül'den Şişli için ilk miting

Yaklaşan yerel seçimlerde Şişli Belediye Başkanlığı için aday Mustafa Sarıgül ilk mitingini Mecidiyeköy Gülbağ Mahallesi'nde yaptı. Binlerce kişilik kalabalığa hitap eden Mustafa Sarıgül,...


TIR'ı takip eden çocuklar felaketi yaşadı!

Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesi Bağıvar Mahallesi'nde, arızalanan itfaiye aracını taşıyan TIR'ın arkasına tutunan bisikletli 2 çocuk, TIR'ın altında kalarak yaşamlarını yitirdi. Haz...

CHP’ye randevu vermediler!

CHP tarafından hazırlanan "Ekonomik durum raporu" için Konya'daki ticaret ve sanayi odalarının CHP heyetine randevu vermediği ortaya çıktı. CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş "Randevu verm...


Muharrem İnce rapor iddiasını yalanladı

Eskişehir'de geçtiğimiz günlerde yerel bir gazetede çıkan ve CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin hazırlattığı iddia edilen yerel seçim raporu, Muharrem İnce’nin Büyükşehir Belediye ...

Bakanlıktan bir garip 'özgürlük' yanıtı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Türkiye’nin internet özgürlüğü sıralamasındaki yerine dair sorusuna yanıt verdi. Bakanlıktan verilen ceva...


Tasarruf diyorlar 5 milyona haman yaptırıyorlar

AKP’li yetkili isimlerin ‘kemer sıkma’ söylemlerine karşın kamu kurumlarının harcamalarındaki yükseklik dikkatlerden kaçmıyor. Şimdi de AKP'li Çamlıdere Belediyesi Ankara'ya, Türkiye'nin ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

TİM, Yavuz’dan vazgeçmiyor!

Söz dizisi 52. bölüm 2. fragmanı geldi. Söz yeni fragmana Yavuz'un "Siz şeytanla işbirliği yaptınız, biz Allah'la" sözleri damgasını vurdu. Yavuz Karasu artık tek başına ülkesini korumakt...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Sıcak suyun inanılmaz faydaları

Su tüketimiyle ilgili günde en az 2-2,5 litre tüketilmesi gerektiği gerçeğini artık herkes biliyor. Genel anlamda suyun sıcaklığı zayıflamada doğrudan etkili değil ancak sıcak suyun zayıflamaya yardımcı olan bir farkı var; o da mideyi terk ediş hızı.2006 yılında ‘The Journal of Clinical Endocrinolojy and Metabolism’de yayımlanan bir çalışmaya göre, su sıcaklığının kalori yakımında etkili olmadığı bildirilmişti. Yani soğuk su içenlerle sıcak su içenlerin harcadığı kalori arasında anlamlı bir fark bulunmamıştı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR