Yukarı
199435

2018 zamlarını protesto ettiler

15 Ocak 2018 16:48

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Kamu emekçilerine 2018 yılı için yapılan zamları protesto etmek için Bordro yakma eylemi yaparak basın açıklaması yaptı.

Basın Açıklamasına Birleşik Kamu İş Konfederasyonu İzmir İl Temsilcisi Tamer Yiğit Güler yaptı.Güler  basın açıklamsında şöyle konuştu :

“Halka yüzde 11’lik ekonomik büyüme masalları anlatan AKP iktidarı,  kamu emekçilerinin ücretlerine ise sözde toplu sözleşmeyle ıkına sıkına yüzde 4, enflasyon farkıyla birlikte ise ancak yüzde 5,69 zam yapmıştır.

Bu zam, bırakın yüzde 11’lik büyümeden kamu çalışanlarının pay almasını, enflasyonun 2017 yılında kamu çalışanlarının ücretlerinde yol açtığı erimeyi karşılayacak düzeyde bile değildir.

Kamu çalışanları, AKP’nin kendi eliyle kurup, kolladığı emek düşmanı bir yandaş konfederasyon ile hükümet arasında yapılan sözde toplu sözleşme görüşmelerinde yıllardır yoksulluğa, açlığa ve ezilmeye mahkûm edilmişlerdir.

Kamu çalışanları 15 yıldır yüzde 3’lük 4’lük zamlarla Türkiye tarihinin en büyük emek sömürüsüyle karşı karşıya bulunmaktadır.

Yılbaşında enflasyon farkıyla birlikte yapılan yüzde 5,69’luk zam da 1 Ocak 2018’den itibaren enflasyon törpüsüyle, vergilere, harçlara, köprüye, otoyola,  elektriğe, suya, ekmeğe kısaca iğneden ipliğe yapılan zamlarla törpülemeye başlamıştır.  Türk parası hızla değer kaybetmekte, faiz oranları yükselmekte, enflasyon çift rakamlarda ilerlemekte ve Türkiye ekonomisi kötüye gitmektedir.  Ülkedeki milyonlarca emekçinin yaşam koşulları her geçen gün biraz daha zorlaşmaktadır.

Eski Türkiye’de Ohal vardı AKP döneminde Ohal Kalktı naraları atanlar bir buçuk yıldır ülkemizi ohal ile yönetmeye devam ediyor.  Bu da yetmezmiş gibi meclisin yerini KHK’lar almış ve toplumun tüm kesimleri susturulmak istenmiştir. AKP iktidarı OHAL’i her seferinde sopa gibi göstermekte istediğimi cezaevine atarım. İstediğimi Çıkarırım mantığıyla tek adam sistemiyle devleti yönetmektedir. KHK’ların emekçilere değil rantiyeye ve sermayeye yaradığı açıkça ortadadır.

Yap İşlet Devret modeli, altında milli kaynaklarımız sermayeye peşkeş çekilmeye devam etmektedir. AKP hükümeti bu anlamda yandaşlara verilen ihalelerle yapılan havaalanlarına yolcu garantisi, köprülere geçiş garantisi, şehir hastaneleri adı altında sanki sağlıkta devrim yapılırmışçasına hastanelere hasta garantisi vermektedir. Vatandaşın ne kadarının hasta olacağını, ne kadarının uçağa bineceğini, kaç kişinin köprüden geçeceğini kısacası her şeyin en iyisini bilen AKP iktidarı zengini daha da zengin iş adamlarını ve sermayeyi büyütmüş halkı açlığa ve sefalete mahkum etmeyi kendine görev kılmıştır.

Ortada bir pasta var. Pastanın malzemesini alan bizler, taşımasını yapan bizler, pastayı yapan bizler, pişiren bizler ama sürekli meydanlarda dinden imandan bahseden AKP iktidarı kul hakkı yemeye gelince dini imanı unutup ağzımıza pastadan bir parmak krema sürüp, kul hakkı yemeğe devam ediyor.

Biz emekçiler milli gelir pastasından payımıza düşeni istiyoruz

AKP iktidarı, bir de tüm bunlar yetmezmiş gibi Açlık sınırında yaşayan emekçilerden BES adı altında zorla tasarruf yaptırmak istemektedir. Asgari ücretli evini nasıl geçindireceğini düşünürken AKP iktidarı zam üstüne zam yapmaktadır.  

Vekillerin, bakanların, Cumhurbaşkanının maaşları sürekli artarken asil olan millet fakir bırakılmıştır.

Hükümete artık yeter diyoruz;

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; kamu çalışanlarına dayatılan sözde “toplu iş sözleşmesi masasını’ bir aldatmaca olarak değerlendiriyoruz. Hükümeti, emekçilerin sorunlarını ve alın terlerini görmeye, sefalet ücretine mahkûm edilen; memur, asgari ücretli, emekli, dul ve yetimlerimizden yükselen feryadı duymaya, kaygı verici boyutlara ulaşan bu sorunu çözmek için ciddi adımlar atmaya çağırıyoruz

Birleşik Kamu İş Konfederasyonunun bordro yakma  basın açıklamasına Tüm Yerel Sen İzmir 1 Nolu Şube başkanı Bilal Altıner, Eğitim İş 1 Nolu Şube Ahmet Cangı, 3 Nolu Şube başkanı Adem Yıldırım, 2 Nolu Şube başkanı Hüseyin Çalışkan, Bir önceki dönem Konfederasyon Eğitim Basın Yayın Sekreteri Semra Pektopal ile  Sendikaların yöneticileri ve temsilcileri katıldı.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Bergama'da anlamlı seminer

Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Projesi kapsamında “Türkiye’nin Toplumsal Cinsiyete İlişkin Yükümlülükleri ve Yerel Yönetimler” konulu seminer yapıldı. 

Tutuklu yakınları af istedi

İZMİR'de, çeşitli suçlardan tutuklu ve hükümlü bulunanların yakınları, cezaevi koşullarının yetersiz olduğunu ileri sürerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenip, af çıkarılması ...


Vapur seferlerine fırtına engeli

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ Genel Müdürlüğü, şiddetini artıran fırtına nedeniyle saat 16.00’dan itibaren körfezdeki yolcu ve arabalı yolcu vapur seferlerinin durdurulduğunu açıkladı.

İzmir'de ölü caretta caretta bulundu

Güzelbahçe sahilinde bugün sabah saatlerinde gezintiye çıkan vatandaşlar, kıyıda nesli tükenme tehlikesi altında olan caretta caretta türü bir deniz kaplumbağasının bulunduğunu gördü. Yak...


Bidondan 2.5 kilo esrar çıktı

İZMİR'in Torbalı ilçesinde, sokakta uyuşturucu sattığı belirlenen G.K.T. (36), gözaltına alındı. Şüphelinin polisi görünce bir evin eklentisinin çatısına attığı turşu bidonundan ise 2.5 k...

Erzurumlulardan dayanışma toplantısı

İzmir Erzurum Kültür ve Dayanışma Vakfı (İZERVAK) tarafından kentte bulunan dernekler bir araya gelerek kahvaltıda buluştu. 


Bahar çiçeklerle 'merhaba' dedi

Halk arasındaki inanışa göre 19 Şubat’ta havaya düşen cemre, baharın gelişini müjdeledi. İkinci cemrenin 27 Şubat’ta suya düşeceğine inanılan cemrelerin üçüncüsü de 6 Mart’ta toprağa düşe...

"Oyun çocuğu büyütür"

Anne ve babaların çocuklarını yetiştirirken, birinci derece rol alması ve aile içindeki kuralların uygulanmasında yetkili olması gerektiği belirtildi.


Yaralara oksijenle kısa sürede tedavi

İzmir'de Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bulunan Hiperbarik Tedavi Merkezi diyabet yaralarından, karbonmonoksit zehirlenmesine pek çok hastalık oksijen verilerek tedavi edilirken...