Yukarı
200590

"Hükümet İzmir'den 10 alıyor 2 veriyor"

26 Ocak 2018 14:57

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, kentlerde yapılması planlanan projelerin 2018 yılına ait yatırım programının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından, İzmir’e ayrılan bütçenin her sene olduğu gibi bu yıl da düştüğüne dikkat çekti. Balbay Türkiye’nin üçüncü büyük ili olan İzmir’in bu yılda görmezden gelindiğini belirterek, “Hükümet, İzmir’e ve İzmirlilere hak ettiği payı vermiyor” dedi.

Balbay, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesi ile hükümetin İzmir’e olan bakış açısını bir kez daha gözler önüne serdi. Balbay 2018 yılı yatırım programında İzmir dışında Anadolu’nun birçok noktası için dev bütçeler ayrıldığına dikkat çekerek şöyle dedi:

“Türkiye’nin üçüncü büyük ili olan, vergi sıralamasında liderliğe oynayan ve Türkiye’deki verginin yüzde 10.6’sını toplayan İzmir’in yalnızca yüzde 2 oranında merkezi bütçeden pay alması kabul edilemez. Hükümet’in kente son 12 yılda sadece 9.9 milyar lira bütçe ayırması bile bu hükümetin İzmir’e ve İzmirlilere olan bakışını bir kez daha göstermiştir.”

Balbay, hükümetin 2011 yılında İzmir’e ve İzmirlilere yapmayı vadettiği “35 İzmir 35 Proje” de yer alan 17 ayrı yat Limanı, Kuzey Ege Limanı, Olimpik Stadyum, Alaçatı Havalimanı, Çiğli Vecihi Hürkuş Havalimanı gibi birçok projenin 2018 yılı bütçesinde yer almamasına şaşırmadığını belirterek şöyle dedi:

“Hükümet’in 2011 yılında yapmayı vadettiği 35 projeden Konak Tünelleri dışında gözle görülür kente yaptığı hiçbir şey yok. Aradan geçen bunca zamanın ardından İzmir’e yapılması planlanan birçok projeye bütçede yer vermeyen hükümeti İzmir’e verdiği sözü tutmaya ve İzmir’e hak ettiği değeri vermeye çağırıyorum.” 

Balbay, 2018 yatırım planında İzmir’in kültür, sanat, eğitim, sağlık gibi alanlarda da diğer illere göre bütçede kendine yer bulamadığını belirterek şöyle dedi:

“İzmir’de hayata geçmeyi bekleyen birçok önemli proje bulunmasına rağmen bir de bakıyoruz ki hükümet önceliğini 5 milyon TL’ye yeni bir cezaevi açılması için ayırmış. Binali Yıldırım’a sesleniyorum; İzmir’de miting meydanlarında sık sık açılışını yaptığınız projelerin akıbeti ne olacak? 2011’de söz verdiğiniz 35 proje ne olacak? İzmir’i proje çöplüğü haline getirdiğiniz yetmedi mi? 2018 yatırım programında İzmir’i niye es geçtiniz? Bu sorularımın yanıtını başta İzmir milletvekili olarak İzmirliler için talep ediyorum yanıt verebilecek misiniz?”

Balbay İzmir’in 12 ayrı ulaşım projesinden sadece Halkapınar-Otogar Metro hattının bütçede kendine yer bulduğuna ve bu hattın maliyetinin 383 milyon TL olmasına rağmen bütçede sadece 21 milyon 500 bin liralık bir pay ayrılmasının kabul edilemez olduğunu söyleyerek şöyle dedi.

“2018 yatırım planında İstanbul’un 5, Ankara’nın 6 raylı sistem projesine bütçede yer veren ve Ankara’daki Sincan Metrosu’na 217 milyon TL, İstanbul’daki Haydarpaşa ve Halkalı raylı sistem Metrosu’na ise 1 milyar 690 milyon TL bütçe ayıran hükümetin İzmir’e yönelik 12 ayrı ulaşım projesinden sadece bir tanesine yer vermesini ve maliyeti kadar pay ayırmamasını kınıyorum. İzmir’i ve İzmirlileri kandırmazsınız, adaletli olmayan bu tutumunuzu tüm İzmir biliyor.”

Balbay’ın Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına vermiş olduğu soru önergesi şöyle:

1.Bakanlar Kurulu tarafından açıklanan 2018 yılı yatırım programına göre Anadolu’nun birçok noktası için dev bütçeler ayrılırken Türkiye’nin üçüncü büyük ili olan İzmir’in bu yılda görmezden gelinmesinin sebebi nedir?

2.Türkiye’deki verginin yüzde 10.6’sı İzmir’den toplandığı halde, hükümetin İzmir’e yalnızca yüzde 2 oranında merkezi bütçeden pay ayırması ne ile açıklanabilir?

3.Hükümetiniz İzmir’e son 12 yılda sadece 9.9 milyar lira bütçe ayırırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi 12 yılda 11.9 milyar lira bütçe ayırarak merkezi bütçenin kat ve kat üstünde yer almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

4.2011 yılında İzmir’e ve İzmirlilere yapmayı vadettiğiniz 35 İzmir 35 Proje’ de yer alan 17 ayrı yat limanı, Kuzey Ege Limanı, Olimpik Stadyum, Alaçatı Havalimanı, Çiğli Vecihi Hürkuş Havalimanı gibi projelerin 2018 yılı bütçesinde yer almamasını İzmir’e ve İzmirlilere nasıl açıklıyorsunuz?

5.2018 yatırım planında İzmir’in kültür, sanat, eğitim, sağlık gibi alanlarda diğer illere göre bütçede kendine yer bulamamasını başta İzmir Milletvekili ve Başbakan olarak nasıl karşılıyorsunuz?

6.2018 yatırım planında İstanbul’un 5, Ankara’nın 6 raylı sistem projesine bütçede yer veren ve Ankara’daki Sincan Metrosu’na 217 milyon TL, İstanbul’daki Haydarpaşa ve Halkalı raylı sistem Metrosu’na ise 1 milyar 690 milyon TL bütçe ayıran hükümetin İzmir’e yönelik 12 ayrı ulaşım projesinden sadece bir tanesine yer vermesini adaletli buluyor musunuz?

7.12 ayrı projeden biri olan ve bütçede yer alan İzmir Halkapınar-Otogar Metro hattının maliyetinin 383 milyon TL olmasına rağmen bütçede sadece 21 milyon 500 bin liralık bir pay ayrılması doğru mudur?

8.İzmir’de hayata geçmeyi bekleyen birçok önemli proje bulunmasına rağmen hükümetinizin önceliğini 5 milyon TL’ye yeni bir cezaevi açılması için ayırmasını nasıl açıklıyorsunuz?Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

İzmir'de bir kadın evinde ölü bulundu

İzmir'in Gaziemir ilçesinde genç kadın evinde ölü bulundu. Yapılan incelemede kadının karnında bıçak darbesine rastlanıldı.  Olay, sabah saatlerinde Gaziemir 321. Sokak'ta meydana geld...

Ege'de 44 kaçak göçmen yakalandı

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunanistan'a geçmeye çalışan 44 kaçak göçmen yakalandı.  Sahil Güvenlik ekipleri, helikopterle devriye sırasında İzmir'in Se...


Avdan dönerken traktörün altında kalarak can verdi

 İzmir’in Ödemiş ilçesinde kendi kullandığı traktörü ile avdan dönen şahıs, devrilen traktörün altında kalarak hayatını kaybetti. Şahsın sabah sosyal medya hesabında av fotoğraflarını pay...

Güzelbahçeliler Kışlalı’yı unutmadı

19 yıl önce bombalı saldırı sonucu katledilen Gazeteci-Yazar, Eski Kültür Bakanı demokrasi şehidi Ahmet Taner Kışlalı ölüm yıldönümünde Güzelbahçe’deki anıtı başında düzenlenen törenle an...


CHP Foça'da meclis üyeliğine 54 aday adayı

İzmir’in Foça İlçesi’nde (19 Ekim 2018 Cuma günü mesai bitimi itibariyle)Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)’nden Belediye Başkanlığına 7, toplam 15 üyeden oluşan belediye meclisine 54 kişi tali...

Buca'da kütüphane heyecanı

İzmir'in Buca ilçesindeki Doğancılar Mahallesi'nde, Ege Beşiktaşlı İşadamları Derneği ve Cumhuriyet Kadınları oluşumun katkılarıyla Buca Belediyesi Cumhuriyet Kütüphanesi törenle açıldı. ...


Uğurlu, hafta sonu mesaisinde

Her fırsatta halkla bir araya gelerek, talepleri yerinde dinleyen Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, hafta sonu mesaisinde esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. H...

İzmir'de 97 kaçak göçmen yakalandı

İZMİR'in Seferihisar ve Çeşme ilçelerinde birer gün arayla gerçekleştirilen 2 ayrı operasyonda, yasa dışı yollardan lastik botlarla yurt dışına çıkmaya çalışan, aralarında kadın ve çocukl...


Ödemiş Belediyesi'nden yeni projeler

Ödemiş Belediyesi tarafından Günlüce Mahallesi’nde yapımı devam eden Geleneksel Yarış ve Oyun Alanı Projesi’nin yapımı hızla ilerliyor. Başkan Mahmut Badem, Mart ayında yapılacak Rahvan A...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Gülse Birsel'den gençlere mesaj

Jet Sosyete dizisinin senaristi ve başrol oyuncusu Gülse Birsel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yıllar önceki haline bir mesaj gönderdi. Gülse Birsel, sosyal medya hesabınd...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Osteoporoza karşı önleminizi alın

Buca Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Uzm. Dr. Ali İlhan İnan, 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü kapsamında halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hakkında önemli bilgiler paylaştı. Uzm. Dr. İnan, osteoporozun her üç kadından birinde görüldüğünü belirterek, yılda bir kez tarama yaptırılması gerektiğini söyledi.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR