Yukarı
200590

"Hükümet İzmir'den 10 alıyor 2 veriyor"

26 Ocak 2018 14:57

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, kentlerde yapılması planlanan projelerin 2018 yılına ait yatırım programının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından, İzmir’e ayrılan bütçenin her sene olduğu gibi bu yıl da düştüğüne dikkat çekti. Balbay Türkiye’nin üçüncü büyük ili olan İzmir’in bu yılda görmezden gelindiğini belirterek, “Hükümet, İzmir’e ve İzmirlilere hak ettiği payı vermiyor” dedi.

Balbay, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesi ile hükümetin İzmir’e olan bakış açısını bir kez daha gözler önüne serdi. Balbay 2018 yılı yatırım programında İzmir dışında Anadolu’nun birçok noktası için dev bütçeler ayrıldığına dikkat çekerek şöyle dedi:

“Türkiye’nin üçüncü büyük ili olan, vergi sıralamasında liderliğe oynayan ve Türkiye’deki verginin yüzde 10.6’sını toplayan İzmir’in yalnızca yüzde 2 oranında merkezi bütçeden pay alması kabul edilemez. Hükümet’in kente son 12 yılda sadece 9.9 milyar lira bütçe ayırması bile bu hükümetin İzmir’e ve İzmirlilere olan bakışını bir kez daha göstermiştir.”

Balbay, hükümetin 2011 yılında İzmir’e ve İzmirlilere yapmayı vadettiği “35 İzmir 35 Proje” de yer alan 17 ayrı yat Limanı, Kuzey Ege Limanı, Olimpik Stadyum, Alaçatı Havalimanı, Çiğli Vecihi Hürkuş Havalimanı gibi birçok projenin 2018 yılı bütçesinde yer almamasına şaşırmadığını belirterek şöyle dedi:

“Hükümet’in 2011 yılında yapmayı vadettiği 35 projeden Konak Tünelleri dışında gözle görülür kente yaptığı hiçbir şey yok. Aradan geçen bunca zamanın ardından İzmir’e yapılması planlanan birçok projeye bütçede yer vermeyen hükümeti İzmir’e verdiği sözü tutmaya ve İzmir’e hak ettiği değeri vermeye çağırıyorum.” 

Balbay, 2018 yatırım planında İzmir’in kültür, sanat, eğitim, sağlık gibi alanlarda da diğer illere göre bütçede kendine yer bulamadığını belirterek şöyle dedi:

“İzmir’de hayata geçmeyi bekleyen birçok önemli proje bulunmasına rağmen bir de bakıyoruz ki hükümet önceliğini 5 milyon TL’ye yeni bir cezaevi açılması için ayırmış. Binali Yıldırım’a sesleniyorum; İzmir’de miting meydanlarında sık sık açılışını yaptığınız projelerin akıbeti ne olacak? 2011’de söz verdiğiniz 35 proje ne olacak? İzmir’i proje çöplüğü haline getirdiğiniz yetmedi mi? 2018 yatırım programında İzmir’i niye es geçtiniz? Bu sorularımın yanıtını başta İzmir milletvekili olarak İzmirliler için talep ediyorum yanıt verebilecek misiniz?”

Balbay İzmir’in 12 ayrı ulaşım projesinden sadece Halkapınar-Otogar Metro hattının bütçede kendine yer bulduğuna ve bu hattın maliyetinin 383 milyon TL olmasına rağmen bütçede sadece 21 milyon 500 bin liralık bir pay ayrılmasının kabul edilemez olduğunu söyleyerek şöyle dedi.

“2018 yatırım planında İstanbul’un 5, Ankara’nın 6 raylı sistem projesine bütçede yer veren ve Ankara’daki Sincan Metrosu’na 217 milyon TL, İstanbul’daki Haydarpaşa ve Halkalı raylı sistem Metrosu’na ise 1 milyar 690 milyon TL bütçe ayıran hükümetin İzmir’e yönelik 12 ayrı ulaşım projesinden sadece bir tanesine yer vermesini ve maliyeti kadar pay ayırmamasını kınıyorum. İzmir’i ve İzmirlileri kandırmazsınız, adaletli olmayan bu tutumunuzu tüm İzmir biliyor.”

Balbay’ın Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına vermiş olduğu soru önergesi şöyle:

1.Bakanlar Kurulu tarafından açıklanan 2018 yılı yatırım programına göre Anadolu’nun birçok noktası için dev bütçeler ayrılırken Türkiye’nin üçüncü büyük ili olan İzmir’in bu yılda görmezden gelinmesinin sebebi nedir?

2.Türkiye’deki verginin yüzde 10.6’sı İzmir’den toplandığı halde, hükümetin İzmir’e yalnızca yüzde 2 oranında merkezi bütçeden pay ayırması ne ile açıklanabilir?

3.Hükümetiniz İzmir’e son 12 yılda sadece 9.9 milyar lira bütçe ayırırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi 12 yılda 11.9 milyar lira bütçe ayırarak merkezi bütçenin kat ve kat üstünde yer almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

4.2011 yılında İzmir’e ve İzmirlilere yapmayı vadettiğiniz 35 İzmir 35 Proje’ de yer alan 17 ayrı yat limanı, Kuzey Ege Limanı, Olimpik Stadyum, Alaçatı Havalimanı, Çiğli Vecihi Hürkuş Havalimanı gibi projelerin 2018 yılı bütçesinde yer almamasını İzmir’e ve İzmirlilere nasıl açıklıyorsunuz?

5.2018 yatırım planında İzmir’in kültür, sanat, eğitim, sağlık gibi alanlarda diğer illere göre bütçede kendine yer bulamamasını başta İzmir Milletvekili ve Başbakan olarak nasıl karşılıyorsunuz?

6.2018 yatırım planında İstanbul’un 5, Ankara’nın 6 raylı sistem projesine bütçede yer veren ve Ankara’daki Sincan Metrosu’na 217 milyon TL, İstanbul’daki Haydarpaşa ve Halkalı raylı sistem Metrosu’na ise 1 milyar 690 milyon TL bütçe ayıran hükümetin İzmir’e yönelik 12 ayrı ulaşım projesinden sadece bir tanesine yer vermesini adaletli buluyor musunuz?

7.12 ayrı projeden biri olan ve bütçede yer alan İzmir Halkapınar-Otogar Metro hattının maliyetinin 383 milyon TL olmasına rağmen bütçede sadece 21 milyon 500 bin liralık bir pay ayrılması doğru mudur?

8.İzmir’de hayata geçmeyi bekleyen birçok önemli proje bulunmasına rağmen hükümetinizin önceliğini 5 milyon TL’ye yeni bir cezaevi açılması için ayırmasını nasıl açıklıyorsunuz?Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Otomobil ile motosiklet çarpıştı

 İZMİR'in Tire ilçesinde, otomobil ile motosikletin çarpışması sonucu meydana gelen kazada, 3 kişi yaralandı. Kaza, saat 14.00 sıralarında, Tire- Belevi yolu Çayırlı mevkisinde meydana...

Türk el sanatları etkinliği düzenlenecek

Kuşadası Belediyesi ile Türk Kültürüne Hizmet Vakfı işbirliğinde düzenlenecek olan “Geleneksel Türk El Sanatları Etkinliği” 18 Ağustos’ta saat 18.00’de başlıyor.  Kervansaray’da düzenlen...


MÜSİAD Başkanı'nın ABD eleştrisi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Ümit Ülkü, ABD’nin Türkiye ekonomisine yönelik uyguladığı hukuk ve etik dışı yaptırımlara karşı yaptığı açıklamada, "Hiçbir ...

Etkinlikler haftası yaklaşıyor!

Devlet Opera ve Balesi, Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali düzenleyecek. Bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan festival, Antik Efes Kenti Büyük Tiyatro’da 7- 18 Eylül 2018 tarihlerin...


750 ek sefer konuldu!

Türkiye'nin en yoğun terminallerinden olan İzmir’de, Kurban Bayramı tatilini fırsat bilen ve memleketlerin yolunu tutan vatandaşlar otogara akın ederken, yoğunluk nedeniyle sadece 3 gün i...

Rota Koleji yeni sezonu açtı

Kadınlar Voleybol 1'inci Ligi ve Türkiye Basketbol 2'nci Ligi'nde mücadele eden Rota Koleji, yeni sezonu oyuncu, yönetici, teknik heyet ve altyapı sporcularının katıldığı törenle açtı.


Şampiyonlardan ziyaret

Tayland'da yapılan Dünya Gençler Muaythai Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanan İzmirli Bilge Su Gürel ve Tuana Erdoğan, İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu'yu ziyaret...

Rektör'den saldırılara atıf

İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, ABD Başkanı Donald Trump yönetimini kınadıkları Ağrı'daki rektörler toplantısını değerlendirerek, "Amerika yönetimi ve Ba...


Emniyet müdürü hayatını kaybetti

Emniyet Müdür Yardımcılığı'ndan birinci sınıf emniyet müdürlüğüne terfi eden Hayrettin Aslan (48), evinde kalp krizinden yaşamını yitirdi. Aslan'ın daha önce de görev yaptığı Kastamonu'da...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Dua Lipa tatil için tekrar gelecek

Antalya'da yer alan bir otelde özel etkinlik kapsamında sahneye çıkan Arnavut asıllı İngiliz şarkıcı 23 yaşındaki dünyaca ünlü yıldız Dua Lipa, konser sonrasında Antalya'da bir gün tatil ...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Tehlike Kapıda: Kurban, et ve hastalıklar

İç Hastalıkları Uzmanı Dr.M.Nafiz Karagözoğlu, kurban bayramı öncesi et tüketimi konusunda uyardı. Etin iyi bir protein kaynağı olduğunu kişinin günlük enerjisinin yüzde 12-15'ini proteinlerden sağlaması gerektiğini anlatan Dr.M.Nafiz Karagözoğlu, “Vücudun büyümesi, gelişmesi ve hastalıklara karşı direncinin sağlanabilmesi için proteine ihtiyaç vardır.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR