Yukarı
204400

İttifak yasasında 6 kara delik

07 Mart 2018 16:21

AKP-MHP’nin ortaklaşa hazırladığı ‘ittifak yasası’ TBMM Anayasa Komisyonu’nda ele alınıyor. 4 günlük komisyon maratonunda teklifte hiçbir değişiklik yapılmadı. Muhalefetin eleştirileri ise 5-6 başlıkta toplandı. En çok eleştiri mühürsüz oy, sandık değiştirme, pusulada ittifaka ayrıcalık tanınması başlıklarında geldi.

26 maddelik paket Pazartesi günü Anayasa Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. AKP ve MHP, muhalefetin önergelerinin hiçbirini kabul etmedi. Teklifin, komisyona geldiği gibi geçmesi bekleniyor. Önümüzdeki hafta Genel Kurul'da ele alınması ve 18 Mart'taki MHP kurultayından önce Meclis'ten çıkarılması hedefleniyor. Komisyondaki görüşmelerde yasayla ilgili eleştiriler şu başlıklarda yoğunlaştı:

1-MÜHÜRSÜZ OY: 16 Nisan referandumunda tartışmalara neden olan ‘sandık kurulu mührü' olmayan oyların geçerli sayılması artık yasal hale geliyor. YSK mührü ve filgranı olması oy pusulasının geçerli olması için yeterli olacak. Muhalefet milletvekilleri, YSK'nın fazla oy pusulası bastığı için sandık kurulu mührü olmamasının ‘şaibeli' duruma neden olacağı eleştirisinde bulundu.

2-SANDIK KURULUNA MEMUR BAŞKAN: Sandık kurulu başkanının memur olması şartı getirildi. Muhalefet ‘memurun iktidar partisinden yana olduğu kuşkusuz' eleştirisi yapınca Komisyon Başkanı Mustafa Şentop, “En son seçimde 122 bin 173'ü kamu görevlisi, partilerin verdikleri 54 bin 498” bilgisini verdi.

3- VATANDAŞ POLİS ÇAĞIRACAK: Mevcut düzenlemede sandık kurulu başkanının güvenlik görevlisi çağırma yetkisi vardı. Şimdi polis/jandarma çağırma yetkisi vatandaşa da veriliyor. Bunun uygulamada sıkıntıya neden olacağı eleştirisi var.

4- AYNI EV, FARKLI SANDIK: En çok eleştiri alan düzenlemelerin başında aynı ev, bina veya sitede oturan kişilerin farklı sandıklara kaydırılması oldu. Yasayı hazırlayanların izah etmekte zorlandığı bu düzenleme, ‘sahte seçmen' kaygısına neden oldu. Aynı bina veya mahallede oturan seçmen, tanımadıkları ve yanlış olduğunu düşündüğü seçmen isimlerine itiraz edebiliyordu.

5-SANDIK TAŞIMA-SEYYAR SANDIK: Valinin önerisiyle sandıklar başka bölgeye taşınabilecek, birleştirilecek. Seçim alanın kaldırılması veya seçim çevresinin yeniden tanımlanması mümkün olacak. Engelli ve yatalak hasta için ‘seyyar sandık' kurulacak.

6-PUSULADA İTTİFAK ÜSTÜNLÜĞÜ: İttifak yapacak partilerin birden fazla üstünlüğü olacak. Yüzde 10 barajı, ittifak yapan her bir parti için geçerli olmayacak. İttifakın toplam oyu baz alınacak. Ayrıca oy pusulasında ittifaka tek tek mühür basılması, birden fazla mühür basılması o oyun iptaline neden olmayacak. Her şart altında ittifak alanındaki oy geçerli sayılıyor. Ancak 1 partiye ait bölümdeki oy taşarsa başka alana geçerse geçersiz oluyor.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

CHP’li Serter’in Muş Ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bedri Serter, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Muş’ta partilileriyle bir araya geldi. 

AKP'li belediye başkanı istifa etti

İsmi son olarak AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a yönelik sert sözleriyle gündeme gelen Ordu'nun AKP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz görevinden istifa etti. Başkan...


Oktar'ın fantazi dünyası

Adnan Oktar örgütünün tuzağa düşürerek 'Turnike Sistemine' dahil edilen kadınlar arasında bu yapıya bağlılığını gösterelerin 'Bacılar' diye adlandırılan gruba dahil edildiği ve bunların d...

Kılıçdaroğlu tazminat mı ödeyecek?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Man Adası belgeleri"ne ilişkin olarak Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine açtığı 500 bin liralık manevi tazminat davasında mahkeme, Kılıçdaroğlu'nun avukatının r...


''Siyasi diye bankları kaldırdılar''

Eskişehir'de CHP’li Odunpazarı Belediyesi'nin okullara hediye ettiği; bank, oyun alanı, kamelya ve çöp kutuları ‘siyasi’ gerekçesiyle okula sokulmazken, AKP’li yöneticiler ilkokul öğrenci...

Şarbonlu gemiye ne oldu?

Şarbon hastalığı bulunan büyükbaş hayvanları taşıdığı iddia edilen Rahmeh adlı geminin trafiğiyle ilgili soru işaretlerine cevap geldi. 


Okulun ikinci gününde dehşet anları

SAMSUN'da lise 3'üncü sınıf öğrencisi F.S. (17), okul önünde iddiaya göre, omuz atma yüzünden tartıştığı O.K. tarafından bacaklarından bıçaklanarak yaralandı.

Sofuoğlu Lamborghini'sini satışa çıkardı

AK Parti Sakarya Milletvekili, milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu’nun, Lamborghini Aventador model otomobili 385 bin euroya internette satışa çıkarıldı. Satışın, ’Yabancıdan yabancıya’ yap...


Çanakkale’deki termik santralde patlama!

Çanakkale'nin Çan ilçesinde yeni devreye alınan Çan-2 Termik Santrali'nde kazan patlaması meydana geldi, ardından da yangın çıktı.

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Olcay ve Mert Fırat’tan ‘Aşk Şarkıları’

Zuhal Olcay, 30 Eylül’de “Burada Müzik Var” etkinlikleri kapsamında başarılı oyuncu Mert Fırat ile Moda Kayıkhane’de aynı sahneyi paylaşacak. Zuhal Olcay 1989 yılında yayınlanan “Küçük Bi...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Baş ağrınızın nedeni o olabilir

"Kişiler baş ağrısı ile çene eklemi rahatsızlığı arasında ilişki kuramasa da bu bölgede çevre kasların bulunması nedeniyle sık sık baş ağrısı şikayeti görülmektedir." Günümüzde de yine aynı sebepten dolayı dişlere ortodontik tedaviler, restoratif tedaviler yapılabiliyor ancak bu tedavi şekillerinin doğru olmadığı düşünülmektedir" dedi.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR