Yukarı
311030

Uğur Mumcu davasında skandal: Savcılık 'yoğunuz' dedi, fail yakalanamadı

24 Ocak 2021 13:01

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun katledilmesinin üzerinden 28 yıl geçmesine karşın, aracına bombayı yerleştiren Cihan kod adlı Oğuz Demir, bir türlü yakalanamadı.

 Gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun katledilmesinin üzerinden 28 yıl geçmesine karşın, aracına bombayı yerleştiren Cihan kod adlı Oğuz Demir, bir türlü yakalanamadı.

Alican Uludağ'ın haberine göre, hakkında kırmızı bülten çıkarılan Oğuz Demir’in aranması kâğıt üzerinde kaldı. Demir’in bugüne kadar somut olarak nerede, ne zaman arandığına ilişkin dosyada bilgi yer almadı. Davaya bakan mahkeme, en son 2019’da Demir’in akıbetini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sordu. Başsavcılık ise “İş yoğunluğumuz var, personel eksik. Bunu doğrudan kolluğa/polise sorun” diyerek mahkemeye verdi.

Bugün 24 Ocak. Cumhuriyet gazetesi yazarı, aydınlanmacı Uğur Mumcu’nun, 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara’daki evinin önünde aracına önceden konulan bombanın patlaması sonucu katledilmesinin 28. yıldönümü. Aradan geçen zamanda, Mumcu cinayetinin arkasındaki karanlık yapı çözülemedi. Dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu’ya “bir tuğlayı çekersem duvar yıkılır” dediği güç ortaya çıkarılamadı.

Cinayete ilişkin sadece tetikçilere ulaşılabildi. O da yıllar sonra ortaya çıktı. 2000 yılında İstanbul’da Beykoz’da bir villada Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu’nun öldürüldüğü operasyonda ele geçirilen delilerden, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy ve Ahmet Taner Kışlalı cinayetlerinin arkasında yasadışı Tevhid Selam  Kudüs Ordusu olduğu anlaşıldı.

Dönemin Ankara DGM Savcısı Hamza Keleş’in yürüttüğü soruşturma kapsamında başlatılan UMUT operasyonlarında katliamları organize eden Tekin kod adlı Ferhan Özmen ve Necdet Yüksel yakalandı.

Sorguda çözülen iki isim, cinayetlerdeki rollerini itiraf etti ve bombayı koyan isim olarak Oğuz Demir’in adını verdiler. Bu iki isim yargılama sonucunda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

İran’da askeri eğitim

İfadelere göre, üç terörist, Ankara Bahçelievler’de bulunan bir tekvando salonunda 1989’da tanıştı. Ferhan Özmen’e bağlı çalışan Oğuz Demir ve Necdet Yüksel, 1991 yılında İran’a gitti. Burada irtibat kurulacak kişileri Özmen söyledi. 40 gün kaldıkları İran’da askeri eğitim aldılar. Özellikle silah ve patlayıcılar konusunda eğitildiler.

Adresi rehberden buldular

Tekin kod adlı Ferhan Özmen, Uğur Mumcu’nun aracına konulacak 2,5 kilogram patlayıcı madde içeren bombayı bizzat kendisi hazırladı. Bomba, harekete ayarlı, mandallı ve bubi tuzaklıydı.

Şüpheliler, ifadelerine göre Uğur Mumcu’nun evini, telefon rehberinden buldular. Uğur Mumcu’nun Ulus’taki 100. Yıl Kültür Merkezi Konferans Salonu’ndaki konferansını izlediler. Mumcu buradan ayrılınca takip ettiler, aracın plakasını aldılar. Bir hafta boyunca evin önünde, keşif yapıldı.

24 Ocak 1993’te havanın soğuk, sisli ve puslu olmasını fırsat bilen üç terörist, katliam için “en uygun zaman dilimi” olduğuna karar verdi. Bir gün önceden üç terörist, Karlı Sokak’a gitti. Ferhan Özmen, uzakta araçla beklerken, Necdet Yüksel olay yerinde gözcülük yaptı. Cihan kod adlı Oğuz Demir ise bombayı Mumcu’nun aracına yerleştirdi. Bombayı yerleştirme işlemi yaklaşık 2 dakika sürdü.

Necdet Yüksel, ifadesinde olayın istihbaratının yaklaşık 8-9 ay boyunca kendisi tarafından yapıldığını söyledi.

Bombacı kaçtı

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Mühendisliği bitiren Oğuz Demir’in katliamın faili olduğunun anlaşılması üzerine 7 Kasım 2003’te hakkında yakalama kararı çıkarıldı. O dönem polis, son anda Demir’i elinden kaçırdı. Oğuz Demir, aradan geçen 18 yılda bir türlü yakalanamadı. İçişleri Bakanlığı’nın aranan teröristler listesinde mavi kategoride aranan Demir’in izine ulaşılamadı.

Davası sürüyor

Oğuz Demir’in yargılanmasına 5 Mayıs 2021’de devam edilecek. Ancak dava dosyasında Oğuz Demir’in ciddi olarak arandığına ilişkin bilgi ve belge olmadığı anlaşıldı. Son arama çabası ise kâğıt üzerinde 2019’da yapıldı.

Mahkeme Oğuz Demir’i sordu

Davaya bakan Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 2019’de Ankara Başsavcılığı Yakalama Bürosu’na Oğuz Demir’in durumunu sordu.

Başsavcılık: İş yoğunluğu var, bize sormayın

Başsavcılık ise mahkemeye skandal bir yanıt verdi. 30 Mayıs 2019 tarihli yazıda, “Adı geçen şüpheli, başsavcılığımız yargı yetkisi sınırları içerisinde kolluk birimlerince kolluk birimlerince yakalanıp mevcutlu olarak hazır edildiğinde sevk işlemi yapılacak” denildi.

Firari kişilerin suç yeri, nüfusa kayıtlı olunan yer ve ikamet adreslerine gönderilerek arandığı belirtilen yazıda, “Soruşturma veya yargılaması başlamış kovuşturma dosyalarında yakalama emri ile araması devam eden şahıslarla ilgili infazın akıbeti tekit veya araştırma yazılarının iş yoğunluğu, personel yetersizliği, zaman kaybı da dikkate alınarak UYAP Bilişim Sistemi üzerinden doğrudan ilgili kolluğa gönderilmesi” istendi.

Alınan bilgiye göre, Oğuz Demir’in aranmasına ilişkin dava dosyasında en güncel belge bu. Bunun dışında Oğuz Demir’in somut olarak arandığını gösteren başka yazışma yapılmadı.



Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Süleyman Soylu: Yarın denetim var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni normalleşme dönemi kapsamında yarın 260 bin personelle denetim yapılacağını açıkladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptı...

İmamoğlu’ndan 2 yıl hapis istemi yorumu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eski Ordu Valisi’ne hakaret ettiği iddiası ile açılan davada hakkında istenen 2 yıla kadar hapis cezası ile ilgili konuştu. İmamoğlu “Gündemi alabora etmek içi...


Sokağa çıkma yasağının saatleri değişiyor!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, kontrollü normalleşme sürecinde düşük ve orta riskli illerde sokağa çıkma kısıtlaması saatlerinin değişebileceğini söyledi.

Numan Kurtulmuş’tan flaş 'seçim barajı' açıklaması

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Seçim barajı konusunun da tartışılması lazım. Barajların da aşağıya çekilmesinin Türkiye demokrasisi açısından faydalı olacağını düşünüyorum'' ded...


Sinovac'ın Türkiye'deki etkinliği yüzde 83,5

Hacettepe Üniversitesi, Çin'den alınan Sinovac aşısının üçüncü faz sonuçlarını açıkladı. Sinovac aşısının etkililiği yüzde 83.5, hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100 olarak ölçü...

Mansur Yavaş’tan esnafa bir destek daha

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kademeli normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte yeniden hizmet vermeye başlayan restoran, kafe, fırın ve lokantalara ücretsiz dezenfeksiyon hizmeti vere...


CHP'den istifa edip, AK Parti'ye katıldılar

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş, CHP’den istifa ederek AKP’ye geçen Üsküdar Belediyesi Meclis üyeleri hakkında açıklama yaptı. CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş, CHP’den istif...

CHP'li 6 vekilden Boğaziçi önergesi

TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi CHP’li 6 milletvekili Boğaziçi Üniversitesi’nde Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını protesto eden öğrencilere uygulanan ‘polis şiddetinin’ araştırıl...


Kabaktepe, AKP’ye ne zaman üye olduğunu söylemedi

Clubhouse'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe partiye ne zaman üye olduğu ile ilgili soruya yanıt vermedi. Soruya soruyla karşılık veren Ka...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Ezo Sunal anne oldu

Türk sinemasının efsane sanatçısı Kemal Sunal’ın kızı Ezo Sunal anne oldu. Ezo Sunal ile Ömer Öztüyen çiftinin bebekleri dünyaya geldi. Türk sinemasının efsane sanatçısı Kemal Sunal’ın kı...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Bu hastalığın teşhisi 10 yılı bulabilir

Ülkemizde her 10 kadından birinde görülen ve halk arasında ‘çikolata kisti’ olarak bilinen endometriozisin tanısı bazen 10 yılı bile bulabiliyor. Prof. Dr. Mete Güngör, endometriozis hakkında önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. Tüm dünyada bu tehlikeli hastalığa karşı farkındalık oluşturabilmek için toplumun dikkati her yıl Mart ayında endometriozise çekiliyor...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR