Yukarı
360337

'Garip Bülbül Neşet Ertaş' filmi 23 Aralık'ta vizyona girecek

06 Temmuz 2022 14:07

Saz ve söz ustası Neşet Ertaş'ın yaşam öyküsünü beyazperdeye taşıyan 'Garip Bülbül Neşet Ertaş' filminin İstanbul'daki çekimleri devam ediyor.

Ertaş'ın yaşam hikayesinin yazılıp, eserlerinin notaya aktarılmasına resmi muvafakat verdiği Prof. Dr. Erol Parlak'ın aynı isimli kitabından uyarlanan filmin senaryosu Fulya Özcan ve Mert Dikmen tarafından kaleme alındı.

Neşet Ertaş'ı Ramazan Bağgül'ün canlandırdığı yapımda, sanatçının çocukluğunu Onur Efe Şahin, gençliğini ise Bektaş Dolu oynadı. Şarkıcı Zara ise sanatçının annesi "Döne Ertaş" rolünde izleyici karşısına çıkacak.

"NEŞET ERTAŞ'IN ANADOLU'DAKİ GENÇ OZANLARA, ABDALLARA ÖRNEK OLMASI İÇİN BİR ESER YAPIYORUZ"

Dijital Sanatlar'ın kurucusu Mustafa Uslu, "Bozkırın Tezenesi" olarak tanınan, halk ozanı Ertaş'ın hayatını en doğru şekilde izleyicilere aktarmak için 5 yıldır bu projeye hazırlandıklarını söyledi.

Sanatçı Ertaş'ın bir mihenk taşı olduğuna vurgu yapan Uslu, "Türkiye'nin değerlerini Türk sinemasıyla buluşturmaya çalışıyoruz. Gelecek nesillere kalsın bu değerler istiyoruz. Bizi biz yapan, bizi millet haline dönüştüren değerler, bu isimler. Neşet usta, bu kıymetli değerlerden en önemlisi ve istiyoruz ki onun da bir filmi olsun, gelecek nesillere kalsın. O da bunu çok isterdi. Hem eserlerinin hem türkülerinin hem yaşam felsefesinin gelecek nesillere kalması, Anadolu'daki genç ozanlara, abdallara örnek olması için bir eser yapıyoruz" diye konuştu.

 

Uslu, hazırlık sürecinde Neşet Ertaş hakkında yazılmış tüm kitapları incelediklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Kitapların yazarlarıyla da görüştük. Her ne kadar bugün onlar inkar etseler de hepsiyle görüştük. Hepsinin imzalı kitapları da var. Daha sonra en detaylı yazılan ve ustanın müdahil olduğu kitabın, sayın Erol Parlak'ın kitabı olduğuna karar verdik. Çok detaylı ve itinayla hazırlanmış, içinde ustaya ait eserlerin de olduğu ve o eserlerin tıpkı usta gibi çalınıp söylendiği şekliyle hazırlanan, itinalı bir çalışma yapıldığını gördük. Erol Parlak'a müracaat ettik ve kendisi eserinin sinemaya aktarılmasına müsaade etti. Şimdi artık filmin çekim aşamasındayız. 23 Aralık'ta halkımızla filmimizi buluşturacağız."

"KIRŞEHİR'DE NEŞET ERTAŞ ADINA BİR MÜZİK ENSTİTÜSÜ AÇACAĞIZ"

Ertaş'ın ailesi tarafından açılan ve geçen ay filmin çekilmesi yönünde sonuçlanan dava sürecine de değinen Uslu, "Yıllardır Neşet Ertaş'ı bir meta gibi pazarlayan, onun eserlerini Anadolu'daki genç ozanlara okutmayan, okudukları zaman hemen YouTube'dan veya sosyal medyadan kaldıran bir müzik şirketinin acımasız saldırısına maruz kaldık. Ama hukuken devlet kararını verdi. Büyük ustanın hayat hikayesinin filme aktarılabileceğine onay verdi" dedi.

"Bu film, bir sanat eseri ve bunu kimse engelleyemez. Neşet Ertaş'ın gerçek ailesi Anadolu'dur. Anadolu'da yaşayan ozanlardır. O mirasını ve bütün benliğini Anadolu'daki gariplere bırakmıştır" diyen Uslu, "Biz de bu filmi Anadolu'daki abdallar, teberler, onun yolundan giden, onu kendine düstur, kendine usta bellemiş genç kuşaklar için yapıyoruz. Neşet Ertaş'ın kararı sadece dört kişinin dudağının arasında değildir. Neşet Ertaş, 'Sana kurban olurum' diyenlerin, Türkiye'nin, Anadolu'nun babasıdır. O yüzden de biz yolumuzdan sapmıyoruz. Bugüne kadar bunlara kulak assaydım hiçbir film yapamazdım. Türk halkının kalbine dokunamazdım. Bu eserin film olarak yapılmasının kime ne zararı var? Bir tane sebep bulun, ben filmin çekimini durduracağım" diye konuştu.

 

Mustafa Uslu, kitabın sinemaya uyarlanmasını, maddi beklenti olmaksızın Erol Parlak'ın kabul ettiğini aktararak, "Eğer filmimiz istediğimiz gibi giderse, sinema eskisi gibi seyircisiyle buluşursa Neşet Ertaş adına Kırşehir'de açmak istediğimiz bir müzik enstitüsü var. Bağlama kültürünün yayılması için çocuklara bağlama alıp, dağıtacağız. Erol hocanın bu işi kabul ederken bize şart koştuğu hedeflerdendi bunlar. İnşallah ilerleyen zamanda Neşet Ertaş adına gerçekleştireceğiz" ifadesini kullandı.

"FİLMİMİZDE DE İNSANLAR NEŞET ERTAŞ'IN ESERLERİNİ DOYA DOYA DİNLEYECEKLER"

Neşet Ertaş'ın çocukluğunu, annesi Döne ve babası, aynı zamanda ustası Muharrem Ertaş'la ilişkisini filmde yansıtacaklarının altını çizen Uslu, "Ertaş'ın annesini sanatçımız Zara canlandırıyor. Filmde, teberlerin ve abdalların insanlık onuruyla yıllardır nasıl oynandığını, onlara nasıl muamele edildiğini göreceğiz. Anadolu'daki zorlu yaşam şartlarını ve o şartlara karşı Neşet Ertaş'ın duruşunu, gençlik yıllarını, zorlu sanat serüvenini göreceğiz. Ülkeye küsüp Almanya'ya gitmesi, oradan sonra geri dönüşünü, aşklarını göreceğiz. Çok güzel bir film olacak. Biz burada senaryo okumalarında bile hep birlikte gözyaşı içinde kaldık. Gerçekten ustanın, gelecek nesillerin öğrenmesi gereken bir hayatı var" dedi.

Yapımcı Uslu, Ertaş'ın yanı sıra Müslüm Gürses, Zeki Müren, Mahsuni Şerif, Hacı Taşan ve Çekiç Ali'nin de filmde olacağına işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Filmde, Türk halk müziğine gönül vermiş, mihenk taşları olan insanlar da olacak. Çok itinalı bir çalışma yaptık. Şu anda, günümüzde yaşayan bu seslere birebir yakın sesleri bulduk. Albüm kayıtlarını yaptık. İnşallah filmimizde de insanlar Neşet Ertaş'ın eserlerini doya doya dinleyecek. Garip bülbülün o garip hikayesini izleyip, 2-3 gün etkisinde kalacaklar. O zaman gerçekten Neşet Usta'yı tekrar tanıyacaklar. Tıpkı Müslüm Gürses'te olduğu gibi. Müslüm Gürses'in yaşarken en çok satan albümü, 'İsyankar'dı. Bir milyon sattı. Ama filmine 7 milyon insan gitti. Aynı etkiyi burada da yaratabilirsek ne mutlu bize. Bunun parasal bir karşılığı yok. İstiyoruz ki gençler tanısın, sevsin, onu kendilerine usta bellesin, eserlerini o gözle, yaşanmışlıklarını hayal ederek dinlesinler. O zaman çok iyi anlayacak, eserlerindeki sözlerini yerine oturtturacaklar. Çünkü usta yaşarken başına gelen her olaya bir türkü yazmış."

ÇEKİMLER İSTANBUL, KIRŞEHİR VE ANKARA'DA YAPILIYOR

Filmde, sanatçının derlediği anonim türkülerden oluşan bir soundtrack albümü hazırlayacaklarını ve bu anlamda da eserlerin özgürleşeceğini kaydeden Uslu, "Türküleri özgürleştirmek istiyoruz. Çünkü ustanın bir sürü vasiyeti var video halinde; 'Benim türkülerimi serbest bırakın. Benim türkülerimi Anadolu'nun gençlerine okutun. Garipler okusun. Onlardan para almayın' diye videoları var. Maalesef bugün benimle hukuk mücadelesi veren kişiler, bunu hiç göz önüne almıyor. Asıl vasiyetse, bu vasiyet. Bugün büyük ustanın başka vasiyeti var diye çıkıyorlar. Öyle bir vasiyet yok. Zamanı geldiğinde açıklayacağım" dedi.

Mustafa Uslu, filmdeki oyuncuları profesyonel isimler arasında seçmediklerinin altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü oyuncular hem bozlak okuyacak hem de çalıp söyleyeceklerdi. Bozlak okumasını, bağlama çalmasını, Neşet Ertaş gibi söylemesini oyuncuya öğretmek dünyanın en zor şeyi. Biz onun yerine Anadolu'dan Neşet Ertaş kültürüyle, felsefesiyle yetişmiş, onun yolunu kendine yol, ışığını ışık bellemiş ve onun felsefesiyle büyümüş iki genç kardeşimizi bulduk. Birisi gençliğini. Birisi yaşlılığını oynayacak. Onun dışında Zara'dan, Melisa Aslı Pamuk'a kadar geniş bir oyuncu kadromuz var. Çekimler de çok iyi gidiyor. 31 gün İstanbul'da çekimimiz var. Sonra Kırşehir, arkasından da Ankara'ya gideceğiz."

Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Melisa Aslı Pamuk, Yüsra Geyik, Toygan Avanoğlu, Serkan Köksal, Selin Genç, Rüzgar Aksoy, Ayça Damgacı, Bahtiyar Engin, Caner Kurtaran, Yiğit Mahzuni, Celal Öztürk, Gözde Kansu, Renan Bilek, Cemal Toktaş, Atay Yıldız, Cansu Fırıncı, Kemal Başar, Mehmet Esen, Ali Tutal, Erhan Uslu, İmren Çapanoğlu, Ersin Faikzade, Cenk Gürpınar, Hasan Ali Mete, Halil İbrahim Kalaycıoğlu, Erkan Kolçak Köstendil, Doğan Tokel, Asaf Doğan ve Ayhan Pekbilgin yer alıyor.

Müzik direktörlüğünü Yıldıray Gürgen'in üstleneceği filmin yönetmen koltuğunda ise Ömer Faruk Sorak ve Berker Berki oturuyor.

Gerçek GündemYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Fazıl Say'dan Ekrem İmamoğlu'na Nagehan Alçı tepkisi

Piyanist Fazıl Say, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, Nagehan Alçı'ya röportaj vermesine ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Piyanist Fazıl Say, kişisel Twitter hesabından, Nagehan Alçı üzerin...

Oyuncu Süreyya Gürsel Evren 3’üncü kattan düşerek hayatını kaybetti

İstanbul Sancaktepe'de misafir olarak gittiği evin 3'üncü katından düşen oyuncu Süreyya Gürsel Evren hayatını kaybetti. Oyuncu Evren'in cansız bedeni Adli Tıp morguna kaldırıldı.


Blue grubu üyesi Lee Ryan uçakta tutuklandıktan sonra özür diledi

Lee Ryan, geçen hafta British Airways uçuşundan çıkarılmasına neden olan uygunsuz davranışı için özür diledi. 39 yaşındaki şarkıcı, kendisine alkol servisi yapmayı reddettiklerinde kabin ...

Antandros’taki Roma villası ve nekropolis gün ışığına çıkarılıyor

Antandros Antik Kenti’ndeki arkeoloji kazı çalışmaları, Ege Üniversitesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gürcan Polat başkanlığında tekrar başladı. İki farklı sekt...


Ünlü oyuncu Anne Heche hayatını kaybetti

Heche’nin, California yasalarına göre ölümün tanımı olan beyin ölümünün gerçekleştiği bilgisi gelmişti. Gelişme üzerine Heche’nin yaşam desteğinden çıkarılacağı açıklanmıştı. Organ bağışı...

Diane Keaton’dan yıllar sonra gelen itiraf: “Kitabı hiç okumamıştım”

Akademi Ödüllü ünlü oyuncu, perşembe günü Hollywood’daki TCL Chinese Theatre’da gerçekleşen el ve ayak izi töreni sırasında kariyeri ile ilgili samimi bir itirafta bulundu. Diane Keaton, ...


Pablo Picasso’nun sanat stüdyosu satışa çıktı

1924 yazında, Picasso evin garajına el koydu ve kendi atölyesine dönüştürdü. Bu arada salonun ve yatak odasının duvarlarını da boyadı. Ancak yaz sonunda, evde neden olduğu zararlar için t...

Türkiye'de saç ekimi İspanya'da komedi filmi oldu

Warner Bros.’un yapımcılığını üstlendiği “Por los pelos” adlı filmin yönetmen koltuğunda, Nacho G. Velilla oturuyor. Filmin oyuncu kadrosunda Amaia Salamanca, María Hervás, Tomás Aguilera...


Dünyaca ünlü sanatçı ve yazar Jean-Jacques Sempe yaşamını yitirdi

Dünya çapında 15 milyondan fazla satan Sempe’nin ölümüyle ilgili açıklamayı arkadaşı Marc Lecarpentier yaptı. Lecarpentier, “Çizer Jean-Jacques Sempe, perşembe akşamı 89 yaşında huzur içi...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Aşk Adası’nın kazananı Türk kızı Ekin Su, kendi şovunu hazırlıyor

İngiltere'nin meşhur yarışması Aşk Adası'nda (Love Island) yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Ekin Su, geçtiğimiz günlerde de partneri Davide Sanclimenti ile birlikte yarışmanın birincisi...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Beyin neden küçülür?

BEYİN küçülmesi beyin dokusunun ha­sara uğraması sonucu işlevini yitirmesi anlamına geliyor. Dışarıdan gelen zarara karşı veya oksijenlenme kan akımı azlığında hafıza bölgeleri ciddi oranda etkilenebiliyor. İşlevini yitiren beyin dokusu da kul­lanılmadığı için bir süre sonra küçülmeye başlıyor. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, beyin küçülmesinin nedenleri­ni, işaretlerini, tedavi ve korun­ma yollarını şöyle anlattı…

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR