Yukarı
362740

Meral Akşener’den ’emekli maaşı’ çıkışı

12 Ağustos 2022 15:21

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ''Ey emekliler, söyleye söyleye 3 bin 500 liraya getirdiler. 1500 lira emekli maaşı alanlar vardı. Sizden öğrendim. Anlata anlata bir noktaya geldi ama bizim dediğimiz şuydu; en düşük emekli maaşı, asgari ücret kadar olmalıdır" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye çapında esnaf ziyaretlerinin ikinci turuna devam ediyor.

Akşener, bugün esnaf ziyareti için gittiği Aksaray'da kendisini bekleyen vatandaşlara seslendi.

20 Ocak 2020’den bu yana il il, ilçe ilçe, dükkan dükkan gezdiğini belirten Akşener, “Burada bir amacım var. Çok uzun bir zamandır sizin dertlerinizin konuşulmadığı, buna karşılık şuculuk-buculuk üzerinden siyasetçilerin birbirlerine laf çaptırdığı ama sizin derdiniz konuşulmadığı için de her birinizin çırak çıktığı bir sistem var bu ülkede.” dedi.

“SEÇMEN, SİYASETÇİ İÇİN VELİNİMETTİR”

Esnaf dükkânları içindeki müşteriler gibi siyasetçiler için de seçmenin velinimet olduğunun mesajını veren Akşener, “Velinimetine ‘terörist’ diyebilir mi, diyemez. ‘Nankör’ diyebilir mi, diyemez. ‘Şükürsüz’ diyebilir mi, diyemez” şeklinde konuştu.

İster iktidarda ister muhalefette olsun, siyasetçilerin dertlere bulacakları çözümler üzerinden rekabet etmesi gerektiğini ifade eden Akşener, “Dolayısıyla siz olmazsanız, siyaset olmaz. Siz olmazsanız hiçbir şey olmaz.” diyerek alandakilere seslendi.

“ESNAF İÇİN MÜŞTERİSİ VELİNİMET OLDUĞU İÇİN O DÜKKÂNLARA GİRDİM”

Akşener şöyle devam etti:

*Esnaf için müşterisi velinimet olduğundan o dükkânlara girdim. İstedim ki o dükkânların içindeki müşteriye saygı görülsün.

*Hem de o dükkânların içinde, bu gece ne pişireceğini düşünen ev kadının çilesi görülsün. 92 puanla atanamayan gencin ağlaması görülsün.

*Bağıra bağıra ağlayan annesinin sesi duyulsun. ‘Ben 92 puan aldım. Yanımdaki arkadaşımın ayısı-dayısı vardı. 58 puanla atandı’ deyip intiharın eşiğine gelmiş, o gencin acısı görülsün.

 “TÜRKİYE'DE BİR HARAMİ DÜZEN VAR”

Çiftçinin yüksek gelen faturalarına ilişkin de konuşan Akşener, şunları söyledi:

*Dün Nevşehir'de, bir gün önce Niğde'de bugün de Aksaray'dayım. İç Anadolu Bölgesi'nde hepinizin derdi suyun kaybolması, elektrik pompasıyla su çıkarılarak sulama yapılıyor.

*113 bin liralık elektrik faturası gördüm. Dolayısıyla 60 bin liralık ve 53 bin liralık fatura gördüm.

*Yahu 3 ayda 180 bin lira ödemek zorunda kalan bir çiftçinin malından elinde ne kadar para kalabilir.

*Bunun içine bir de mazotu, ilacı, gübreyi koyun, geriye ne kalır? Şimdi Türkiye'de bir harami düzen var. Kim ne derse desin, 5 maaş alan danışman var mı bu ülkede?

*10-15 maş alan var mı? Var… Şimdi sen susuzluk derdi çekerken 15 maaş alıp cebine koyan, yan gelip yatan danışmanlar varsa bunun adı harami düzendir.

*Dolayısıyla bütün bunları konuşturmamak şuculuk buculuk üzerinden herkesi birbirine kırdıran o dili reddediyoruz. O yün yumaklarını ayaklarınıza dolaştırmaya çalışanları reddediyorum.”

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET KADAR OLMALIDIR”

En düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkartılması gerektiğine vurgu yapan Akşener, şu ifadeleri kullandı:

*Emekli maaşı… Söyleye söyleye 3 bin 500 liraya getirdiler bin 500 lira emekli maaşı alanlar vardı.

*Bizim dediğimiz şuydu; en düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olmalıdır. Bunu bu arkadaşlar yaptı yaptı, yapmadılar biz yapacağız az kaldı.

*Hani treniniz ne oldu kara tren, ne oldu havaalanı, ne oldu çökülen çiftlikler? Şimdi bu bir harami düzendir.

*Şimdi bu harami düzeni oylarınızla değiştirme imkânı var. Eğer şuculuk buculuk üzerinden birbirinize düşerseniz siyasetçi yan gelip yatar. Mülakat denilen o haksızlık sistemini ortadan kaldıracağız, netlikle söylüyorum.

“BU DÜZENİ BERABER DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Türk Telekom'un devri ve Ankapark'a ilişkin de konuşan Akşener, milletin cebinden 38 milyar liranın buralara gittiğini söyledi.

Akşener, şu ifadeleri kullandı:

*24 milyar TL sizin cebinizden, Türk Telekom'dan alındı Hariri'nin cebine koydular. Erdoğan'ın aile dostu. Reva mı, hak mı bu? Şimdi Ankara'da Ankapark diye bir park yapmışlar 14 milyar lira harcanmış.

*Garibim dinozorların yolunmadık, çalınmadık bir tarafı kalmamış. Buraya 14 milyar lira harcanmış.

*Toplayın ikisini 38 milyar lira… 38 milyar lirayla ne olurdu, kara tren buraya gelirdi, elektrik paralarında yüzde 50 indirim, KYK borcu olan gençlerin borcu ödenebilirdi, mazotta yüzde 50 indirim yapılabilirdi.

*Ve çiftçinin girdi maliyetlerinin tümüne yüzde 50 indirim yapılabilirdi. Bu düzen harami bir düzendir, bu düzeni beraber değiştireceğiz.

“AKSARAY, UYUŞTURUCU YATAĞA OLDU RESMEN”

Akşener'in mikrofonu verdiği bir kadın, “Uyuşturucuyu kimse tutamadı. Çocuklarımıza yardımcı olun. Uyuşturucu bağımlısı çocuklarımızın durumu çok kötü. Aksaray resmen uyuşturucu yatağı oldu şu anda” siteminde bulundu.

“GENÇ YAŞIMDA HAYALLERİMİ YİTİRDİM”

Daha sonra mikrofonu alan bir genç ise, “KPSS ne olacak genel başkanım? 74-84 puan alanlar ne olacak? Bu soruları çalanlara ne tür bir ceza verilecek? Bizim buramıza kadar geldi. Ben bu genç yaşımda hayallerimi yitirdim. Söyleyecek sözüm kalmadı” ifadelerini kullandı.

“BİZ MİLLETİMİZİN, ASLİ UNSURUN YANINDA OLACAĞIZ”

Vatandaşların konuşmasının ardından tekrar mikrofonu eline alan Akşener, sözlerini şöyle noktaladı:

*Şu mikrofonu şurada gezdirsem herkesin bir derdi var, işte benim yapmaya çalıştığım şey bu derdin kamuoyuna mal edilmesi.

*İktidar bu sorunların çözülmesi için sizin tarafınızdan görevlendirilir, muhalefet de sizin avukatlığınızı yapmak için sizin tarafınızdan görevlendirilir.

*Kavga etmenin bir manası yok. Yün yumaklarını bundan sonra kabul etmiyorum muhteremler.

*Ağalar, istediğiniz kadar oculuk, buculuk yapın.  Biz milletimizin, asli unsurun yanında olacağız. Bu dertleri çözdüler, çözdüler. Çözemediler, az kaldı biz çözeceğiz.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

13 aylık bebek maganda kurşunuyla hayatını kaybetti

Şehitkamil ilçesine bağlı Fıstıklık Mahallesi'nde akrabalarını ziyaret giden ailenin 13 aylık bebekleri Kaan Taş'a, ablası bahçede gezdirirken maganda kurşunu isabet etti.

Bakan Özer açıkladı! O sınavlar her yıl tekrarlanacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlik kariyer basamakları sürecindeki eğitimlerin ve sınavın sadece bu sene değil her yıl tekrarlanacağını ve içeriklerin güncelleneceğini bildirdi.


CHP’den Akşener’in adaylık açıklamalarına yanıt

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İYİ Parti lideri Akşener'in "Altılı Masa'nın noter olma görevi yok. Masaya biz de aday getirebiliriz. Aday CHP’li de olabilir” sözlerini değerlendirdi. ...

Komşular arasında silahlı kavga: 2 ölü, 1 yaralı

Bartın'da komşular arasında çıkan silahlı kavgada akrabalardan 2 kişi hayatını kaybetti. Olayda bir kişi ise ağır yaralandı. Bartın'da komşular arasında çıkan silahlı kavgada akrabalardan...


Yeni hizmet: Başvurular 1 Ekim'de başlıyor

1 Ekim itibarıyla çiftçiler, 'Çiftçi Kayıt Sistemleri'ne e-Devlet üzerinden giriş yapabilecekler.  Yeni uygulanacak Çiftçi Kayıt Sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Malatya Tarım ve ...

Akar: Saldırı Suriye’de organize edildi

Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Komuta...


Mersin'de polisevine terör saldırısı: 22 kişi gözaltında

Mersin'in Mezitli ilçesinde 1 polis memurunun şehit olduğu, 1 polis memurunun da yaralandığı polisevine düzenlenen terör saldırısıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 22 şüpheli yak...

Bursa'da kuvvetli lodos: Ağaç araçların üzerine devrildi

Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesinde kuvvetli lodos nedeniyle devrilen bir ağaç 3 araca zarar verdi. Alınan bilgiye göre, Duaçınarı Mahallesi 1. Kuyu Sokak'ta rüzgar dolayısıyla bir ağaç p...


'Demir Yumruk' soruşturmasında ikinci iddianame hazırlandı

Aralarında Hüseyin Eryılmaz ile Forum AVM’lerin sahibi Hulusi Belgü’nün de bulunduğu 46 kişi hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek” ile “kamu kurumları zararına dolandır...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Hülya Avşar’ın kızı Zehra’dan Mehmet Dinçerler açıklaması

Şarkıcı Hadise ile boşanma aşamasında olan iş insanı Mehmet Dinçerler'in Hülya Avşar ve Kaya Çilingiroğlu'nun kızları Zehra Çilingiroğlu ile aşk yaşadığı iddia edildi. Zehra Çilingiroğlu,...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Gerçek yaşınız damar yaşınızdır

Damar sağlığımızın genel sağlığımız için önemli bir gösterge olduğuna dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Dr. Çiğdem Koca; ‘Eğer damar sağlığınız iyi ise bu takvim yaşınızdan daha genç; kötü ise daha yaşlı olduğunuz anlamına gelir ’’ dedi…

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR