Yukarı
370740

Başkan Soyer Ege Ekonomik Forum’da tarihi kongre için konuştu

08 Aralık 2022 14:10

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu yıl 6’ncısı düzenlenen Ege Ekonomik Forum’da konuştu. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi için yapılan hazırlıklara ve İzmir’de düzenlenecek tarihi kongreye değinen Başkan Soyer, “İzmir, kuruluşun ve kurtuluşun şehri olarak geleceğin inşasında da bir rol üstlenmek mecburiyetinde. Bunu İzmir’den başka hiçbir şehirden bekleyemezsiniz. Bu İzmir’in hem hakkı hem sorumluluğudur. Biz bu gerekçe ve özgüven ile geçmişten aldığımız görev duygusuyla bunu gerçekleştirmek için yola çıktık” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri, Ege Ekonomiyi Güçlendirme Vakfı (EGEV) ile Özgencil Grup’un iş birliği, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Odası ve Ege İhracatçı Birlikleri’nin stratejik partnerliğindeki Ege Ekonomik Forum’un bu yıl 6’ncısı düzenlendi. “Geleceğin Sinyalleri-Jeopolitik, Ekonomi, Bilim, Teknoloji, Çevre ve İnsan” ana temasıyla Ege Palas Business Hotel’de organize edilen foruma İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi ve İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları, EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, Özgencil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Özgencil, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Özgener, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, önceki dönem görev yapan milletvekilleri ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.

“Geçmiş geleceğe ilham vermezse inşa ettiğimiz her şey yerle yeksan olur”

Ekonomi zirvesinde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, konuşmasının büyük bölümünü İkincim Yüzyılın İktisat Kongresi için yürütülen hazırlıklara ayırdı. Kongre özelinde konuşan ve içeriğe dair bilgilendirme yapan Başkan Soyer şunları söyledi: “İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi Ağustos başından beri hazırlıklarını sürdürdüğümüz bir çalışma. En son sanayici, tüccar ve esnaflarımızla birlikte yaptığımız üçüncü toplantıda ifade edilen ve karar altına alınan bir cümleden söz edeceğim. ‘İnsan türünün yerküre ve atmosfer üzerinde bıraktığı ayak izi, parçası olduğumuz ekosistemin kendini yenileme eşiğini çoktan aşmış durumda. İklim krizi de bunun sonuçlarından biridir. Doğanın ekolojik döngüleri ve insan türünün ekonomik düzeni arasındaki bu mütekabiliyet dışı koşullar, bizatihi insan da dahil tüm canlıların geleceğini tehdit etmektedir. Geleceğin Türkiye’si, ekoloji ve ekonomi arasında ayrılmaz bir ilişki olduğunu kabul eden yeni bir iktisadi yaklaşım üzerinde inşa edilecek, ticaret ve sanayi politikalarının bu yönde gelişimi sağlanacaktır’. Burada ifade edildiği üzere uygarlığımızın önündeki temel soru, doğayla uyumlu bir küresel ekonominin nasıl inşa edileceğidir. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz altıncı Ege Ekonomik Forumu’nun “geleceğin sinyalleri” başlığını taşıması işte bu nedenle son derece kıymetli. Gelecek, gelmesi beklenen bir kavram değildir. Geleceğin inşa edilmesi gerekir. Öte yandan, geçmiş geleceğe ilham vermezse inşa ettiğimiz her şey yerle yeksan olur.”

“İzmir’den geleceğe bir iz bırakacağız”

Geçmişin Türkiye’sinin inşasında önemli bir rol üstlenen İzmir’in, geleceğin inşasında da büyük bir sorumluluğu olduğunu hatırlatan Soyer, “Böyle düşünmemizin haklı bir sebebi var. Biz deriz ki İzmir kuruluşun ve kurtuluşun şehridir. Neden böyle deriz? Çünkü 9 Eylül sadece İzmir’in değil tüm Türkiye’nin kurtuluşuna tekabül eder. İzmir İktisat Kongresi de aslında kuruluşun temel taşıdır. Neden? Çünkü daha Lozan Anlaşması imzalanmamışken, ortada bir devlet yokken, cumhuriyet kurulmamışken Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türkiye’nin her yerinden bin 135 temsilci bir araya gelmiş ve yeni kurulacak devletin iktisat politikalarının neler olması gerektiğini müzakere etmişler. Büyük bir özgüvenle ve büyük bir umutla bunu yapmışlar. Üstelik neredeyse yalınayak gelmişler Türkiye’nin her yerinden. Çok zor koşullar altında. Düşünün İzmir’e toplanıyor kongre ve daha 5 ay önce büyük yangın yaşamış. Adeta küllerinden bir cumhuriyeti doğurmak ve o gelecek cumhuriyetin iktisat politikalarının neler olacağını birlikte oluşturmak için buluşmuşlar. Bu kongre aynı zaman ortak aklın o koşullarda bile nasıl inşa edildiğini göstermekte. Yaptığımız okumalarda hep gördük ki atalarımız o günün koşullarında birbirlerini duyup dinlemeye ve birlikte bir karar almaya bir irade koymuşlar ve bunu gerçekleştirmişler, bunu başarmışlar. Özetle İzmir kuruluşun ve kurtuluşun şehri olarak geleceğin inşasında da bir rol üstlenmek mecburiyetinde. Bunu İzmir’den başka hiçbir şehirden bekleyemezsiniz. Bu İzmir’in hem hakkı hem sorumluluğudur. Biz bu gerekçe ve özgüvenle ve geçmişten aldığımız görev duygusuyla bunu gerçekleştirmek için yola çıktık. Bu yolculuk boyunca 4 ayrı grubun 3’er toplantısı tamamlandı. Şimdi her biriyle alınan ilkeler, kararlar 4 ayrı masada; doğa-demokrasi-tarih ve gelecek masamızda farklı disiplinlerden bilim insanlarının bir araya gelerek oluşturdukları zeminlerde tartışılacak. Bilimsel kavramlarla buluşturulacaklar. Daha temel daha köklü bir yere oturtulacak her bir karar. Nihayet Şubat ayında da Yüksek İstişare Kurulu’nun da destekleri ve katkılarıyla nihai oturumları gerçekleştiriyor olacağız. Ve oradan da gelecek 100 yılın iktisat politikalarının neler olması gerektiğiyle ilgili geleceğe bir iz bırakacağız” açıklamasında bulundu.

“Türkiye’nin geleceğini inşa etmekten hepimiz sorumluyuz”

Başkan Soyer ayrıca, “Kaygının olduğu yerde umut da vardır. Her zaman olmuştur. Kaygılarımız, sorunları çözmeye dönük azmi ve çabayı perçinler. Çünkü insan sürekli kaygıyla yaşayamaz. İşte tam da bu nedenle geleceği anlamaya yönelik girişimlerimiz her geçen gün güçleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ana destekçisi ve stratejik ortağı olduğu Ege Ekonomik Forumu bu girişimlerden biri. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin hemen öncesinde gerçekleşen bu forum, Şubat 2023’te yapacağımız birçok tartışmaya şimdiden ışık tutacak. Bizler, İzmir’de bu etkinlikleri düzenleyerek sadece yüz yıllık bir cumhuriyet mirasına sahip çıkmıyoruz, aynı zamanda geleceği inşa etmek için sivil bir hareket başlatıyoruz. Aslında bugünün siyasal ikliminde, geleceğin iktisat politikalarını oluşturmaya çalışıyoruz. Çok iyi biliyoruz ki iktisat sadece bir bilim değil. İktisat yalnızca bir grup uzmanın meselesi de değil. İktisat siyasal, toplumsal, ekonomik ve ekolojik kararlardan oluşan bir bütün. Bir kültür hareketi aslında iktisat. İktisat yaşamanın ta kendisi. İktisat hayat. İktisat biziz. İşte bu yüzden Türkiye’nin geleceğini inşa etmekten hepimiz sorumluyuz. Gayretimiz İzmir’in bu sorumluluktan üzerine düşen payı en iyi şekilde yerine getirmesidir. Gayet iyi biliyorum ki şehrimizdeki eşsiz iş ve güç birliği sayesinde, ufku İzmir’i ve Türkiye’yi de aşan çok değerli sonuçlar ortaya konacak” ifadelerini kullandı.“Cumhuriyetin yüzüncü yılında İzmir Türkiye’nin lider kentidir”

“6 yıl önce bu göreve geldiğimizde artık bir düşünce kuruluşu olmak ve böyle bir fon düzenleme noktasında adım attık” diyerek sözlerine başlayan EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, süreçte yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Yönetim Kurulu Başkanı Susam, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in iş birliği ve dayanışmaya liderlik ettiğini belirtti. Bu konuda Başkan Soyer’e teşekkürlerini sunan Susam, İzmir’deki çalışmaların başka bir kentte olmadığını aktardı. Susam ayrıca İktisat Kongresi ve cumhuriyetin 100’üncü yılına ilişkin de konuştu. Susam, İzmir’in bu dönemde Türkiye’nin bayraktarlığını yapacağına vurgu yaparak, “Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın önderliğinde 8 aydır bir çalışma yürütülüyor. Cumhuriyetin yüzüncü yılında İzmir Türkiye’nin lokomotifi, lider kentidir” dedi.

Eğitim sistemi değişmeli

Ekonomik Forum’un 6’ncısının İzmir’de yapılmasından duyduğu mutluluğu aktaran EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, dünyanın ve Türkiye’nin içinde bulunduğu krizlere değindi. Yorgancılar, geleceğin doğru okunarak bu yönde adımlar atılmasına değinirken eğitim sisteminin değiştirilmesi gerekliliğine de vurgu yaptı.

Artan enflasyona dikkat çekildi

Dünyada yaşanan savaş, kriz gibi gelişmelerin ülkelerin ekonomilerini ve enflasyonlarını etkilediğini belirten İzmir Ticaret Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Özgener, yeni döneme ilişkin de beklentilerini aktardı. Özgener, ihracata yönelik politikaların oluşturulmasının Türkiye için önem kazandığını ifade etti.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, sektörel bazda yaptığı konuşmada dünyadan örnekler verdi. Eskinazi ayrıca Türkiye’de artan enflasyona da dikkat çekti.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Toplam Kalite Yönetimi Belgesi “ISO 9001” Karabağlar'da

Belge teslim töreninde konuşan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, kurumsallaşma çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini vurgulayarak, “Sadece belge almakla olmuyor. Süreç içi...

KARBEL AŞ'de toplu iş sözleşmesi sevinci

Karabağlar Belediyesi'nin, KAR-BEl AŞ'deki toplam 930 çalışanı enflasyon karşısında ezdirmeyerek sosyal ve mali haklarında yüzde 100 oranında iyileştirme yaptığı toplu iş sözleşmesi, Kara...


Deniz Poyraz davasında gerekçeli karar açıklandı

Deniz Poyraz'ı katleden Onur Gencer hakkında verilen cezanın gerekçeli kararında, Gencer'in pişmanlığa dayalı söz ve tutumunun olmadığı belirtildi. Deniz Poyraz'ı katleden Onur Gencer hak...

Dayanç STK'lar ile buluştu

Toplantıya; Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ziraat Odası, Kent Konseyi, Bağ Yolu Derneği, Otelciler Derneği, Gastronomi Derneği ve Urla Doğal Sofra Gönüllüleri temsilcileri katılırken, kültür...


Çeşme Belediyesi soğuk havalarda sokak hayvanlarını unutmuyor

Çeşme Belediyesi mevsim şartlarının ağırlaşması ve havaların soğuması nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarını unutmuyor. Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Soğuk havala...

“Mahkumlar konusunda biz susalım vicdanlar konuşsun!”

TBMM Divan Üyesi olmadan önce TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Cezaevleri Alt Komisyonu üyesi olduğunu anımsatan CHP Milletvekili Av. Kılıç, gerek Komisyonla gerekse d...


PTT’de HGS yüklemesi ile özel şirkete servet aktarılıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, PTT ile yüzde 40 ortağı olduğu PTTeM isimli şirket üzerinden gerçekleştirilen HGS satışlarında, yıllı...

Urla'da 2022 yılında yapılan yatırımlar değerlendirildi

Urla Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleşen toplantıda; birim müdürleri kurumlarının 2022 yılında yapmış olduğu çalışmalar ve yatırımlar hakkında sunum yaparak, 2023 yılında planlanan ya...


İki Foça Belediyesi Kardeş Oldu​

Foça Belediyesi Meclis Üyeleri Kenan Düzgün, Semih Uzun ve Kenan Gülay, kardeş şehir Bosna Hersek Foça’yı tanımak, kentlerini tanıtmak ve ortak projeler oluşturmak için Bosna Hersek Foça ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Nazan Öncel'den şaşırtan itiraf: 7 senedir kendime hiçbir şey almıyorum

Nazan Öncel, sosyal medya hesabından samimi açıklamalarda bulundu. Öncel yaptığı paylaşımda 7 senedir kendisine hiçbir şey almadığını söyleyen ünlü sanatçı Nazan Öncel, "Hafifledikçe raha...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Akciğerde su toplanması (Plörezi) nedir, belirtileri neler?

Derin bir nefes alırken keskin bir göğüs ağrısıyla kendini belli eden akciğerde su toplanması yani plörezi akciğerlerin etrafındaki iltihaplanmalardan kaynaklanabiliyor. Akciğerde su toplanması belirtileri arasında hızlı nefes alıp verme, nefes darlığı ve lokal hassasiyet ile şiddetlenen göğüs ağrısı yer alıyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR