Yukarı
3915

Ertan Avkıran hapiste 30 kilo verdi

22 Aralık 2011 23:53

Bu arada cezaevinde çok tanıdık bir isimle de karşılaşıyoruz; Güzelbahçe eski Belediye Başkanı Ertan Avkıran. 14 aydır cevaevinde bulunan Avkıran yemesine içmesine dikkat edip düzenli spor yaparak 120 kilodan 90 kiloya inmiş...

1 Hafta Bekleyiş

Türkiye'nin en sıkı korunan cezaevlerinden biri olan Kırıklar F Tipi Cezaevi'ne, Adalet Bakanlığı'na bağlı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü'nden izin alarak başladık. Başvurumuz yaklaşık bir hafta içinde değerlendirildi. Gelen cevapla Kırıklar F Tipi Cezaevi'nin kapıları Yeni Asır'a açılmıştı.
Girişte yoğun güvenlik önlemleriyle karşılaştık. Kimlik bilgileri sorulan kayıt bölümünde en son teknolojinin güvenlik sistemine dahil edildiği hemen fark ediliyor. Kimlik kartınızdaki bilgilerle beraber elektronik sistem içine konulan el izleri de manyetik giriş kartına yükleniyor. Artık cezaevine girdiğiniz kayıtlarda mevcut olduğu gibi, manyetik kart da cezaevinin giriş kapılarını size açıyor.

Tepeden Tırnağa

Ancak cezaevinin demir kapısını aralamak için iki arama noktasından daha geçmek gerektiğini farkediyoruz. İlk arama jandarmanın yaptığı klasik, elle yapılan üst araması. İkinci arama ise manyetik X-Ray cihazından geçişte yapılan arama. Bu arama sırasında ayakkabınızın altındaki metal ötünce, ayakkabınızı bırakıp, yola cezaevi terlikleriyle devam etmek zorunda kalıyorsunuz. Neyse ki manyetik cihazda üzerimizde hiçbir metal olmadığını gösteren sessizlikten sonra, ikinci döner kapıya geliniyor. İlk girişte aldığımız manyetik kart ve manyetik alana koyduğumuz elimizi kullanarak, döner kapıdan cezaevinin içine ilk girişi gerçekleştiriyoruz.

Sanat Galerisi Gibi

Ancak ilk farkettiğimiz görüntüler, duvarlardaki yağlı boya tablolar, İzmir'in eski fotoğrafları... Bir an cezaevine değil bir sanat galerisine geldiğimizi düşünüyoruz. Kırıklar F Tipi Cezaevi Müdürü Ayhan Çakar, bir açıklama yapıyor. Çakar, göreve başladığında ilk icraatının, cezaevini cezaevi gibi kullanmak ama cezaevi gibi hissetmemek, hissettirmemek olduğunu söylüyor.

O şimdi ressam

Kırıklar F Tipi Cezaevi'nde sürpriz bir tanıdıkla karşılaşıyoruz; Eski Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran... Cezaevinde oldukça zayıflamış olan Avkıran, üzerinde bir resim önlüğüyle yaptığı kayıkçı ve deniz tablosunun önünde duran eski başkan Ertan Avkıran, yıllardır basın açıklamalarında ve açılışlarda görüp konuştuğu bizleri yanı başında görünce sevincinden yerinden kalkıp, boynumuza sarılıyor. Avkıran'ın mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Yaptığı resmi anlatmaktan çok cezaevindeki günlerinin yeni gelen müdür Ayhan Çakar'dan sonra daha rahat ve huzur içinde geçtiğini anlatan Ertan Avkıran, buradaki herkes kadar masum olduğunu belirtirken, bu gerçeğin ortaya çıkmasının yasal bir takım talihsizliklerden dolayı çok uzun sürdüğünü ifade ediyor.

Yılların Özlemi

Ertan Avkıran, üzerinde önlükle tuval önünde bizimle konuşurken, şunları söylüyor: "Cezaevi müdürü savcısına çok ama çok şey borçluyuz. Bugün onların üstün gayretleri sayesinde burada huzur içindeyiz. Günümün büyük bir bölümünü resim yaparak geçiriyorum. Resim öğretmenimizin tavsiyeleriyle hem tekniğimi hem de görüş açımı geliştiriyorum. Ben yıllardır belediye başkanlığı yaptım. Yanımda her zaman 200'e yakın insan çalışmıştır. İnanın samimiyetle söylüyorum, ben buradaki ilgiYİ, belediyede kendi personelimden dahi görmedim. Başta müdürüm ve savcı bey olmak üzere bütün herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Sadece kendi adıma değil burada bulunan bütün kader mahkumları adına. Ben burada öyle ya da böyle bir sebepten dolayı bulunan insanların masum olduğunu düşünüyorum. Benim davam da da öyle. 14 aydır içerideyim ve daha hakim yüzü görmedim. Mahkemeye çıkmadım. Görevsizlik kararlarıyla benim hakkımda ne davası açılacağı ve nerede yargılanacağım konusunda bile karar verilmedi.

Doktorların verdiği zayıflama formülü

Kırıklar F Tipi Cezaevi'nde normal yemeklerin yanı sıra diyet yemekler de çıkıyor. Doktor raporu olan mahkumlara, doktorların uygun gördüğü şekilde özel diyet yemekleri hazırlanıyor. Cezaevine girdiğinde 120 kilodan fazla olan Avkıran, 30 kilo verdiğini belirtiyor. Eski başkan, düzenli olarak cezaevinin sağladığı spor olanaklarından faydalanıyor. Spor salonunda basketbol oynayan, çeşitli kültür fizik haraketleri yapan Avkıran, verdiği kilolarla rahatladığını söyledi.

Adli mahkum yok 212 kişi kalıyor

Müdür Ayhan Çakar, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler olmak üzere, Cezaevlerinden sorumlu savcının da desteğiyle tüm sorunların üstesinden geldiklerini ifade ediyor. Çakar, önümüzdeki dönemde cezaevine 100 bin TL değerinde yatırım yapacaklarını ve yeni projeleri uygulayacaklarını ifade ediyor. Göreve geldiğinde cezaevinin oldukça kötü durumda olduğunu, her şeyi baştan aşağı değiştirmek için çok sıkı şekilde çalıştıklarını belirten Çakar, hem yapılanları hem de yapmayı planladıklarını anlatmaya başladı.


Müdür Çakar, cezaevinde normal suçlardan mahkumların olmadığını, 212 mahkumun yasadışı örgütlerin ve organize suç örgütlerinin yöneticilerinden oluştuğunu ifade ediyor.

Kaynak : Yeni Asır GazetesiYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Komisyonlarda CHP İzmir'den 8 vekil

Ana muhalefet partisi CHP’de Türkiye Büyük Millet Meclisi  komisyonlarında görev yapacak milletvekilleri belli oldu. 8 İzmir Milletvekili TBMM'de kurulan komisyonlarda görev yapacak.

Seçim raporunu Bahçeli’ye götürdü

24 Haziran seçimlerinin ardından ilk Ankara ziyaretini gerçekleştiren MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş, seçimlere dair hazırladığı raporu da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye sundu.


Efes Tiyatro Festivali düzenleniyor

Selçuk Belediye Tiyatrosu, 8- 11 Ekim tarihleri arasında Efes Tiyatro Festivali düzenliyor. Festivalde yer almak isteyen tiyatro grupları ve tiyatro oyuncuları için son başvuru tarihi 3 A...

Chp’li Polat Çevre Komisyonu’na seçildi

Chp izmir milletvekili mahir polat, TBMM çevre komisyonu üyeliğine seçildi. Doğa, insan ve çevre konusundaki duyarlılığını bundan sonraki süreçte de devam ettireceğini ifade eden polat, “...


Torbalı'da 45 hektarlık orman ve makilik yandı

İzmir'in Torbalı ilçesinde çıkan ve ekiplerin çalışmasıyla söndürülen yangında, 45 hektarlık orman ve makilik zarar gördü.

İzmir'de 'yerli UBER' sorununun önüne geçildi

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanvekili ve İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, İzmir'de 'yerli UBER' olarak adlandırılan bazı firma araçları...


Yeni DEÜ rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar oldu

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, 6 üniversitenin rektör atamasını gerçekleştirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne (DEÜ) Prof. Dr. Nükhet Hotar atandı.

İzmir’de şehitler için anma etkinliği düzenlendi

15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü dolayısıyla İzmir’de şehitler adına anma etkinlikleri düzenlendi. 


İş merkezinde şüpheli ölüm 

İzmir'in Konak ilçesinde, bir iş merkezinin bodrum katında erkek cesedi bulundu. 

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

'Bu şahıs nasıl hala ceza almıyor?'

Eski eşi Sinem Gedik ile İntizar'ın izinsiz bir şekilde elde edilen görüntülerini velayet davasında kullanan şarkıcı Mustafa Ceceli'ye tepki gösteren oyuncu Deniz Çakır, "İçimdeki bütün k...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Uzmanlar boğulmalar konusunda uyardı

Sıcak havaların etkisiyle birçok kişi serinlemek amacıyla deniz, göl, akarsu, dere veya havuzdan yararlanıyor. Sahil yörelerinde cankurtaran eğitimi almış kişilerin görevlendirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, yeterli yüzme eğitimi almadan, bilinçsizce yüzmeye çalışmanın ölümle sonuçlanabildiğini vurguluyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR