Yukarı
3915

Ertan Avkıran hapiste 30 kilo verdi

22 Aralık 2011 23:53

Bu arada cezaevinde çok tanıdık bir isimle de karşılaşıyoruz; Güzelbahçe eski Belediye Başkanı Ertan Avkıran. 14 aydır cevaevinde bulunan Avkıran yemesine içmesine dikkat edip düzenli spor yaparak 120 kilodan 90 kiloya inmiş...

1 Hafta Bekleyiş

Türkiye'nin en sıkı korunan cezaevlerinden biri olan Kırıklar F Tipi Cezaevi'ne, Adalet Bakanlığı'na bağlı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü'nden izin alarak başladık. Başvurumuz yaklaşık bir hafta içinde değerlendirildi. Gelen cevapla Kırıklar F Tipi Cezaevi'nin kapıları Yeni Asır'a açılmıştı.
Girişte yoğun güvenlik önlemleriyle karşılaştık. Kimlik bilgileri sorulan kayıt bölümünde en son teknolojinin güvenlik sistemine dahil edildiği hemen fark ediliyor. Kimlik kartınızdaki bilgilerle beraber elektronik sistem içine konulan el izleri de manyetik giriş kartına yükleniyor. Artık cezaevine girdiğiniz kayıtlarda mevcut olduğu gibi, manyetik kart da cezaevinin giriş kapılarını size açıyor.

Tepeden Tırnağa

Ancak cezaevinin demir kapısını aralamak için iki arama noktasından daha geçmek gerektiğini farkediyoruz. İlk arama jandarmanın yaptığı klasik, elle yapılan üst araması. İkinci arama ise manyetik X-Ray cihazından geçişte yapılan arama. Bu arama sırasında ayakkabınızın altındaki metal ötünce, ayakkabınızı bırakıp, yola cezaevi terlikleriyle devam etmek zorunda kalıyorsunuz. Neyse ki manyetik cihazda üzerimizde hiçbir metal olmadığını gösteren sessizlikten sonra, ikinci döner kapıya geliniyor. İlk girişte aldığımız manyetik kart ve manyetik alana koyduğumuz elimizi kullanarak, döner kapıdan cezaevinin içine ilk girişi gerçekleştiriyoruz.

Sanat Galerisi Gibi

Ancak ilk farkettiğimiz görüntüler, duvarlardaki yağlı boya tablolar, İzmir'in eski fotoğrafları... Bir an cezaevine değil bir sanat galerisine geldiğimizi düşünüyoruz. Kırıklar F Tipi Cezaevi Müdürü Ayhan Çakar, bir açıklama yapıyor. Çakar, göreve başladığında ilk icraatının, cezaevini cezaevi gibi kullanmak ama cezaevi gibi hissetmemek, hissettirmemek olduğunu söylüyor.

O şimdi ressam

Kırıklar F Tipi Cezaevi'nde sürpriz bir tanıdıkla karşılaşıyoruz; Eski Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran... Cezaevinde oldukça zayıflamış olan Avkıran, üzerinde bir resim önlüğüyle yaptığı kayıkçı ve deniz tablosunun önünde duran eski başkan Ertan Avkıran, yıllardır basın açıklamalarında ve açılışlarda görüp konuştuğu bizleri yanı başında görünce sevincinden yerinden kalkıp, boynumuza sarılıyor. Avkıran'ın mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Yaptığı resmi anlatmaktan çok cezaevindeki günlerinin yeni gelen müdür Ayhan Çakar'dan sonra daha rahat ve huzur içinde geçtiğini anlatan Ertan Avkıran, buradaki herkes kadar masum olduğunu belirtirken, bu gerçeğin ortaya çıkmasının yasal bir takım talihsizliklerden dolayı çok uzun sürdüğünü ifade ediyor.

Yılların Özlemi

Ertan Avkıran, üzerinde önlükle tuval önünde bizimle konuşurken, şunları söylüyor: "Cezaevi müdürü savcısına çok ama çok şey borçluyuz. Bugün onların üstün gayretleri sayesinde burada huzur içindeyiz. Günümün büyük bir bölümünü resim yaparak geçiriyorum. Resim öğretmenimizin tavsiyeleriyle hem tekniğimi hem de görüş açımı geliştiriyorum. Ben yıllardır belediye başkanlığı yaptım. Yanımda her zaman 200'e yakın insan çalışmıştır. İnanın samimiyetle söylüyorum, ben buradaki ilgiYİ, belediyede kendi personelimden dahi görmedim. Başta müdürüm ve savcı bey olmak üzere bütün herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Sadece kendi adıma değil burada bulunan bütün kader mahkumları adına. Ben burada öyle ya da böyle bir sebepten dolayı bulunan insanların masum olduğunu düşünüyorum. Benim davam da da öyle. 14 aydır içerideyim ve daha hakim yüzü görmedim. Mahkemeye çıkmadım. Görevsizlik kararlarıyla benim hakkımda ne davası açılacağı ve nerede yargılanacağım konusunda bile karar verilmedi.

Doktorların verdiği zayıflama formülü

Kırıklar F Tipi Cezaevi'nde normal yemeklerin yanı sıra diyet yemekler de çıkıyor. Doktor raporu olan mahkumlara, doktorların uygun gördüğü şekilde özel diyet yemekleri hazırlanıyor. Cezaevine girdiğinde 120 kilodan fazla olan Avkıran, 30 kilo verdiğini belirtiyor. Eski başkan, düzenli olarak cezaevinin sağladığı spor olanaklarından faydalanıyor. Spor salonunda basketbol oynayan, çeşitli kültür fizik haraketleri yapan Avkıran, verdiği kilolarla rahatladığını söyledi.

Adli mahkum yok 212 kişi kalıyor

Müdür Ayhan Çakar, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler olmak üzere, Cezaevlerinden sorumlu savcının da desteğiyle tüm sorunların üstesinden geldiklerini ifade ediyor. Çakar, önümüzdeki dönemde cezaevine 100 bin TL değerinde yatırım yapacaklarını ve yeni projeleri uygulayacaklarını ifade ediyor. Göreve geldiğinde cezaevinin oldukça kötü durumda olduğunu, her şeyi baştan aşağı değiştirmek için çok sıkı şekilde çalıştıklarını belirten Çakar, hem yapılanları hem de yapmayı planladıklarını anlatmaya başladı.


Müdür Çakar, cezaevinde normal suçlardan mahkumların olmadığını, 212 mahkumun yasadışı örgütlerin ve organize suç örgütlerinin yöneticilerinden oluştuğunu ifade ediyor.

Kaynak : Yeni Asır GazetesiYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Minik şampiyondan Foça'ya teşekkür

Foça Reha Midilli İlköğretim Okulu 3-A Sınıfı öğrencisi Minik Şampiyon Karateci Kaan Yüksel, karne sevinci yaşadığı günde, kazandığı bir kupayı Foça’ya ithaf etti…

Çekiçli eski eş cinayeti davasına devam edildi

İZMİR'in Dikili ilçesinde geçen mayıs ayında, boşandığı eşi Işık İkizoğlu'nu (32) başına çekiçle vurarak öldüren Yahya Cengiz Küçük'ün (58) Bergama Ağır Ceza Mahkemesi'nde ağırlaştırılmış...


Yaşıtları karne alırken o çalıştı

İZMİR'de yaklaşık 700 bin öğrenci karne alırken, yaşıtlarının aksine bir çocuk boyundan büyük el arabasıyla çöpten hurda toplarken objektiflere yansıdı.

Selçuk'ta devecilik sempozyumu başladı

İZMİR'in Selçuk ilçesinde, bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu başladı.


'Yaşam savaşçısı'nın karne mutluluğu

 İZMİR'in Bayındır ilçesinde, 3 günlükken yenidoğan sarılığı nedeniyle hastane ile tanışan Havin Ayata, 7 yıllık yaşamında, biri karaciğer sirozu diğeri lenfoma olmak üzere iki büyük sağl...

Kemalpaşa'nın makus talihi değişti

Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, toplumun her kesimi ile bir araya gelerek, çalışmalarını anlatmaya devam ediyor. 'Yerel Buluşmalar' etkinliği adı altında toplumun bütün kesimleri ...


"Mağdurlar haklarına kavuşturulmalı"

​Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı ve Memur-Sen İzmir İl Temsilcisi Ali Musa Bina, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı birinci kanaat döneminin sona ermesi dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Aşkın en saf hali

İZMİR'de down sendromlu Serdal Rodoplu (32) ve Ece Güngör'ün (20) birbirlerine olan aşkı, evlilik teklifiyle taçlandı. Serdal'ın aynı zamanda İzmir Down Sendromu Derneği'nde başkan olan a...


İzmir’de sahte içki baskını

İzmir’de sahte alkollü içki imal edilen eski bir fabrika binasında, 1800 litre etil alkol, 13 bin 800 etiket ile çeşitli alkollü içkilere ait 12 bin kapak ele geçirildi, gözaltına alınan ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Şeyma Acun’u Instagram'dan sildi

Acun Ilıcalı’nın eşi Şeyma Subaşı, Instagram hesabından Acun’u sildi. Sosyal medya fenomeni Danla Bilic, twitter hesabından Şeyma Subaşı’nın Acun’u takipten çıkardığını yazdı.

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Gribe karşı doğal koruma

Bu sene kış geç geldi ama domuz gribi gibi salgın hastalıkları da beraberinde getirdi. Her sene çok sayıda kişiye sıkıntılı günler yaşatan grip gibi sağlık şikayetlerini engellemek, kışa karşı koruma kalkanı oluşturmak ve kış sonrasında pişman olmadan ağırlık kontrolünü sağlamak için bile sıcak bitki çayları yardımcınız olabilir

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR