Yukarı
1

Sinan Kara

CHP’de durumu kritik olan Belediye Başkanları kimler?

13 Mart, 2020

   Defalarca yazdık ve uyardık.  CHP içerisinde geçmişten bugüne kritik davaları olan Belediye Başkanları varsa derhal gereği yapılmalı.

   Nedir yapılması gereken?

   Öncelikle Belediye Başkanlığından istifa etmesi ve partisini kamuoyunun önünde zor duruma düşürmesini önlemeye çalışmak.

   Peki, bunu yapan var mı?

   Görülüyor ki kimse uymuyor ve umursamıyor.

   Urla ve Yalova'nın ardından, en son CHP’li Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar olayında yaşadık. Aydar, geçmişte bir cezası onandığı için Başkanlıktan düşürüldü. Yerine de geçici olarak Kaymakam kayyum olarak atandı.

   Geçici ama bunun zamanını İçişleri Bakanlığı belirliyor. Çünkü yetki ellerinde. Yani isteseler uzunca bir süre Kaymakamı kayyum olarak o koltukta rahatlıkla tutabilirler.

   Tabi bu işin normali “Teröre bulaşmadığı sürece” Meclis içerisinden düşürülen Başkanın yerine, zaman geçirmeksizin bir Meclis Üyesinin seçilmesidir. Ama dedik ya, yetki AKP’li bakanın inisiyatifinde.

   Tam da bu anlamda, başta sayın Kılıçdaroğlu ve CHP Genel Merkez yetkilileri olmak üzere, İl ve İlçe Başkanlarına büyük bir sorumluluk düşüyor.

  O sorumluluk da şudur;

   Hali hazırda görevde olan Belediye Başkanlarının durumu kapsamlı biçimde gözden geçirilmeli. İçlerinde ciddi manada sorun oluşturabilecek soruşturma veya davası olanlar varsa, uzlaşıp görevden el çektirilmeli. Aksi halde sonradan çıkacak bu tür vakaların ceremesini, bir bütün olarak CHP çekmiş olur. 

   Aslında bu tür işlemlerin adaylık sürecinde yapılması gerekirdi ama ihmal edildiği anlaşılıyor. Neyse..

   Ayrıca hatırlatmakta yarar var.

   Malumunuzdur, AKP’nin güdümündeki yandaş medya bu tür olayları günlerce aylarca propaganda malzemesi yapabiliyor. Böyle bir durumda olan, maalesef cefakar seçmene oluyor. O nedenle CHP bu tür kara propagandalara fırsat vermemeli. Ayrıca, Belediye Başkanı bir şekilde haksızlığa uğruyorsa, CHP onun arkasında da etkili ve kararlı biçimde durmalı.

   Daha önce İzmir özelinde bu tür uyarılarımız olmadı değil. Ancak şu ana kadar çözüm odaklı bir uygulamayı da henüz görebilmiş değiliz.

   Peki, İzmir’de bu tür Başkanlar var mı?

   Edindiğim duyumlara göre, durumu risk içeren birkaç Belediye Başkanı var. Tam olarak netleştirdiğimde onları da açıkça buradan yazacağım. Bizim görevimiz uyarmak. Gerisini CHP’nin yetkili kurulları bilir..Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sinem Ünsal: Yeni sezonda görüşeceğiz

Mucize Doktor dizisindeki oyunculuğuyla son zamanlarda adından söz ettiren güzel oyuncu Sinem Ünsal, önceki gün Zorlu Alışveriş Merkezi’nde objektiflere yansıdı. Yakın dostlarıyla Parle R...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Maskeye ve mesafeye nasıl alışacağız?

Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu anlattı: Pandemide maske ve sosyal mesafe kurallarının hiçe sayıldığına dikkat çeken Dokuzlu, her iki alışkanlığı kazanma yollarını sıraladı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR