Yukarı
2

Fecri Polat

''Savaşın Sonunu Yalnızca Ölüler Görür''

18 Ekim, 2014

   Bu yıl bütün Çanakkale sokakları bu cümlenin yer aldığı afişlerle donatıldı. Barışın kenti Çanakkale, 1. Dünya Savaşının üstüne yapılandırdığı 4. Uluslararası Çanakkale Bienaline bu başlıkla ev sahipliği yapıyor.

   Bir yandan buram buram savaş kokan, Çanakkale Savaşından kalma topunu feribot iskelesinden Çanakkale’ye ayak basan her bir misafirin üzerine çevirmiş halde duran ve ben savaşmaya hazırım mesajı veren, diğer yandan “Barışın Kenti” olmak için çırpınan Çanakkale…

   Şu belirtmekte fayda var. Gerçekten bu kentte barışı özleyen, isteyen ve barışa katkı sunmak için canı gönülden çalışan arkadaşlar, dostlar var. Fakat barış sözcüğünü sadece şov amaçlı kullanan insanlar da az değil. Üstelik birer şovmen oldukları özellikle son bir ay içinde insanlığın yaşam mücadelesi verdiği Kobanê’ye karşı tutumları ile  iyice ortaya çıktı.

   Kobanê’de insanlar can çekişirken ve bir savaş bütün hızıyla devam ederken ve üstelik masum insanlar, çocuklar en acı ölümleri yaşarken bazı duyarlı Çanakkaleliler dışında bu kentten hiç ses çıkmadı. Üstelik Türkiye’de yaşanan olayların arkasına sığınarak, insanların ne kadar iyi öldüklerine ya da ne kadar da ölümü hakkettiklerine dair fikirlerini beyan ettiler.

   Sosyal medyada, Kürtlerin kaçak elektrikle, kaçak suyla veya yeşil kart yardımı alarak ülkeyi soyduğunu ve sonra da “dövlet buba bize bağmir” şeklinde dalga geçmek amaçlı yazışmış ve ancak küçük beyinli insanların kullanabileceği paylaşımlar yaparak Kürtlerin aslında devletin onlara verdiği sonsuz nimetlere karşı isyan ettiklerini ve bu nedenle de ölümü çoktan hakkettiklerini yazdılar, söylediler!!!

   Kobanê için yürüyüş yapan insanların üzerine milliyetçi sloganlar atarak yürüdüler.

   Evet “Barışın Kenti Çanakkale”

   Şöyle ki; Bu kentin fikirlerine aykırı isen, sesin çok çıkmayacak. Ulusal değerlere sonsuz saygın olacak. Atatürk ve ilkeleri konusunda sümme haşa, onlar ilahi kavramlar, fikir beyan etmeyeceksin. Çokça ulusalcı, çokça laik, dindarlarla mesafeli, azıcık da sosyal demokrat olacaksın. İşte o zaman hem sen tadından yenmezsin hem de Çanakkale.

   Bütün bu özelliklerinin olması için de tuzu kuru olman lazım. Yoksa zaten barışsever olamazsın!

   Barışın kenti Çanakkale’ye hoş geldiniz.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Oyuncu Sevinç Meşe’nin evi soyuldu

Miss Model of Turkey 2013 yılı birincisi Sevinç Meşe geride bıraktığımız pazartesi günü büyük bir kabusa uyandı. İlk olarak reklam filmleri ile oyunculuğa adım atan Sevinç Meşe, sonras...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Soğuk hava kalp krizi riskini artıyor

Kış mevsimi ile birlikte yaşanan soğuk havalara bağlı olarak kalp krizi riskinin arttığını belirten Op. Dr. Nüket Yoldaş, özellikle kalp hastalarının soğuk havanın etkisine maruz kalmamaları ve dışarıda vakit geçirirken kendilerini koruyucu önlemler almaları konusunda uyardı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR