Yukarı
2

Fecri Polat

Seçim Barajının Aşılacağı Korkusu ve Toplumsal Gerilim

21 Mayıs, 2015

2015 seçimlerinde oynanan ayak oyunları bu güne kadar hiçbir seçimde oynanmadı.

Darbecilerin getirdiği bir seçim barajının arkasına sığınan AKP yıllardır birçok seçim kazandı. Bu seçimleri kazanmasının en büyük nedeni de HDP yada daha önceki isimleriyle …. Partilerinin seçim barajını aşamamaları veya seçimlere bağımsız adaylarla girmeleridir. Bundan yararlanan AKP Türkiye’de birinci parti olmanın verdiği avantajla barajı geçemeyen bütün partilerin oylarını da hanesine katarak tek başına iktidar oldu. Bunlar hepimizin bildiği şeyler. Peki ya atladıklarımız!

İşte bu yazıda ben size atladıklarımızdan söz edeceğim.

Barajın kendilerine getirdiği iktidarın bu sefer kolay olmayacağı HDP’nin seçimlere parti olarak girme kararıyla anlaşılmıştır. Seçimlerde en başta meydanı Ahmet Davutoğlu’na bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, işlerin bu sefer hiç de yolunda olmadığı hemen gördü. HDP’nin hızlı yükselişi karşısında Davutoğlu’nun pasif kalması Cumhurbaşkanını tedirgin etti ve Cumhurbaşkanı bir anda partinin milli şefi edasıyla kendini meydanlara attı ve üst üste mitingler düzenlemeye başladı. Seçime giren AKP onun kadar meydanları dolduramıyor. Hakkını vermek lazım.

Fakat bütün bunlara rağmen 6-7 Ekim olaylarının sorumlusu olarak AKP hükümetini sorumlu tutan Kürtler ve Gezi süreci dahil ülkedeki antidemokratik dayatmalara karşı antipati duymaya başlayan halklar HDP’yi tek kurtuluş olarak görmeye devam ettiler ve etmektedirler. Özellikle Selahattin Demirtaş’ın karizması, sempatik duruşu, güler yüzlülüğü vs. bütün bunlar birbirine eklenince HDP’nin barajı aşmasından çok artık %10’un üzerinde ne kadar oy alacağı konuşulmaya başlandı.

Bunu gören hükümet  HDP’nin önüne geçmek için bir şiddet dili geliştirmeye başladı. Üç gün önce söz edilen barış sözcüklerinin yerini tekrardan kan, nefret, terör, ihanet vs almaya başladı. Tüm bu söylemler ise bilinçli olarak geliştirilmektedir. Özellikle barış temasıyla seçim meydanlarını hınca hınç dolduran HDP ve Selahattin Demirtaş’ın isimlerinin yanına, önüne, arkasına kan ve şiddet kokan sözcükler getirerek söylemek bilinçli yapılan bir şeydir. Bu şekilde halkın hafızasında geçmiş canlandırılmak isteniyor. Savaş, kan, şiddet ve bombalardan bıkan halka bunlar hatırlatılarak oy devşirilmek istenmektedir. Ağrı’daki olay, HDP binalarına yapılan saldırılar ve günlerdir bilinçli olarak operasyonlar düzenlenerek PKK ile olası bir çatışma yaşanması için ellerinden geleni yapmalarının sebebi budur. HDP isminin bomba, kan, terör vs sözcüklerle yan yana kullanılması ve bu tür olayların içine çekilmeye çalışılmasının nedeni de budur.

Bu tür oyunlar seçim sonuna kadar hızlanarak devam edecekmiş gibi durmaktadır.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Keremcem ve İlay Erkök ayrıldı

Oyuncu ve şarkıcı Keremcem, uzun süredir birlikte olduğu İlay Erkök ile yollarını ayırdı. Yaklaşık olarak bir senedir birlikte olan Keremcem ve İlay Erkök ayrılma kararı aldı. Ayrılığın ...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Mesane kanserinde 3 önemli etken

Erkeklerde kadınlara göre 3 kat daha fazla görülen mesane kanseri, kimi zaman başka hastalıklarla karıştırılabiliyor. Mesane kanserinin belirtileri ve etkenleri ile ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Burak Özkan, önemli uyarılarda bulundu. Kimi zaman fark ediliyor, kimi zaman ise gözle görülmeden sinsice sinyal veriyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR