Yukarı
2

Fecri Polat

Emanet Oylar ve HDP

09 Haziran, 2015

HDP’ye verilen oyları bir partinin tekelinde görmek oy veren seçmene en büyük hakarettir. Seçmenin iradesine, aklına, düşüncesine hakarettir.

Geride bıraktığımız seçimin tek kazananı HDP’dir. HDP darbecilerin getirdiği ve bu güne kadar iktidarların arkasına sığındığı %10’luk seçim barajını %13.1 oy alarak yıktı.

Yerel seçimlere göre başarısız, genel seçimlere göre başarı sayılabilecek olan MHP’nin ise oylarını arttırmasının arkasındaki en önemli neden HDP’nin meydanlarda fazlaca konuşulmasıdır. HDP’nin güçlendiğini gören milliyetçi seçmen MHP’yi tercih etti.

Seçimin en ağır yenilgisini ise AKP ve CHP almıştır. Her iki partide her ne kadar bu gerçeği kabul etmeseler de durum bu… Seçim sonuçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte AKP ve CHP genel başkanlarının meydanlara çıkıp büyük bir zafer kazanmış komutan edasıyla yüksek perdeden konuşmaları ise herkes tarafından şaşkınlıkla izlendi. Çünkü her ikisi de oy kaybetti ve seçim öncesi söylemleri doğrultusunda istifa etmeleri bekleniyordu. Ne gariptir ki; yıkılmaz denilen bir barajı yıkan HDP yöneticilerinin konuşmaları daha düşük tonda, barışçıl ve daha mütevazıydı. Mesajları aldıklarını söylediler, emanet oylardan söz ettiler, teşekkür ettiler, mahcup olmamak için ellerinden geleni yapacaklarını söylediler.

Burada benim takıldığım ve hemen herkesin sık sık dile getirdiği “emanet oylar” sözüdür. Her insan herhangi bir sebeple bir partiyi kendine yakın görür, beğenir ve oy verir. Bu oyları bir partinin tekelinde görmek oy veren seçmene en büyük hakarettir. Seçmenin iradesine, aklına, düşüncesine hakarettir.

Durum şundan ibarettir: Yıllarca çözüm süreci ve barış umuduyla AKP’ye oy veren Kürtler, AKP’nin Kürt meselesi yoktur söylemi üzerine barışa dört elle sarılan HDP’yi tercih etti. Aynı şekilde CHP’de iktidar ışığı görmeyen seçmenler de baraja karşı bir araya geldi ve HDP’ye oy verdi.

Kısacası vatandaşın oyu hiçbir partinin tekelinde değildir. Vatandaş her partiye emaneten oy verir ve gereğini yerine getirmediklerinde de oylarını geri çeker. Geçmişte CHP, MHP ve DSP gibi partileri baraj altında bırakan da, ANAP, DYP ve Fazilet gibi iktidar partilerini silen de halktır. Bugün AKP’nin elinden iktidarı alan da, HDP’ye baraj geçirten de halktır. Halkın iradesini bazı partilerin tekelinde görmek yanlıştır.

Partiler bu şekilde kendilerine çeki düzen vermelidir. Vermelidir ki; parti liderleri kemikleşmiş oy hesabıyla koltuklara yapışmasınlar…

 Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sarıkaya sosyal medyada olay oldu

Ünlü oyuncu Serenay Sarıkaya, geçtiğimiz gün bir jean markasının özel davetinin ev sahipliğini yaptı. Daha sonra basının karşısına çıkan Sarıkaya'nın poz verirken göbeğini içine çekmesi i...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Zeytinyağı bekledikçe faydası azalır

Sonbaharın gelmesiyle birlikte zeytin bahçelerinde yeni hasat dönemi hareketliliği başladı. Yeni sezon ürünleri raflardaki yerlerini almaya başlarken Türkiye'ye uluslararası yarışmalarda da ödüller kazandırmış zeytinyağı markası Nova Vera'nın kurucusu Bahar Alan, zeytinyağı satın alırken dikkat edilmesi gereken kriterleri sıraladı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR