Yukarı
2

Fecri Polat

Homeros Ödülü Adres Şaşırdı

09 Ağustos, 2015

   Adı, Barış ödülü olan ve “Birlikte Yaşıyoruz” sloganıyla yapılan bir festival kapsamında verilecek olan “Homeros Ödülü”nün yeni bir kavgaya sebep olacak kirli bir siyaset uğruna heba edilmesi 2015 yılının yanlışları listesinde yerini almıştır.

   Çanakkale’de uzun yıllardır devam eden bir gelenek var. Troia Festivali kapsamında; Troia Dostlarına, Homeros araştırmacılarına, Troia, İlyada ve Homeros konusunda araştırma yapan bilim adamlarına ve bunlara destek veren kişilere verilen bir ödül var, “Homeros Ödülü”…

   Adından da anlaşılacağı gibi, bu ödülü alan kişinin en azından kıyısından, köşesinden, Homeros ve Homeros’un kenti Troia ile ilgili bir şeyler yapmış olması gerekir.

   Troia’da araştırma yapan ve halen çalışan arkeologlar olarak aramızda konuşurken, bu yılki Homeros ödülünün gazeteci Can Dündar’a verileceğini öğrendim. Neden Can Dündar’a verilsin ki? dediğimde. Bir arkadaşım; “Bir ara Çanakkale-İzmir yolundan geçmiş” diye espri yaptı.

   Aslında çok da haksız değildi. Herkesin ağzında bir “ne alaka” sözcüğü dolaştı durdu.

   Sonra birçok sözcük sıralandı. Bir tespihin taneleri gibi zikir çeke çeke siyasete ulaştı.

   Can, Dündar, MİT, Tır, Cumhuriyet, Gazete, Erdoğan, Dava falan filan…

   Bu, şu demek oluyordu. Homeros ödülleri ve Homeros artık Türk siyaseti için bir malzeme olmuştu.

   Homeros ve Troia ile alakası olmayan biri, sadece Çanakkale Belediyesi’nin bağlı olduğu siyasi parti çizgisinde düşünüyor diye veya onlar kadar hükümet karşıtı olduğu için bu ödüle layık görülüyor.

   Peki, nasıl olmalıydı?

1-      Bilimsel bir çalışmanın yapıldığı Troia’da açılış yapılması ve bu alanda, bu kadar siyaset kokan alengirli işler yapmak ve Homeros’u buna alet etmek doğru değil. Bu ödül bu alanda, Homeros ve Troia’ya gönül veren birine verilmeliydi.

2-      Yüzlerce Troia dostu, Homeros araştırmacısı, Troia’ya kendini adamış bilim adamı, gazeteci, yazar, çizer var. Bu ödül onlardan birine verilmeliydi.

3-      Ünlü olması şartı varsa eğer, bu ödül, bir Çanakkale aşığı, Troia dostu, Troia Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Bozcaada’da Homeros Okumaları adı altında geleneksel büyük bir etkinliği hayata geçirmiş bir Homeros aşığı olarak Haluk Şahin’e verilmeliydi. Ya da yerel bir yazar Yusuf Ay…

4-      Onları geçtim. Her anı Homeros ve Troia olan, Troia ve Homeros dendiğinde akla ilk gelen bilim adamları var. Bir ödül verilecekse onlara verilmeliydi.

   Bu yanlış kişi ve yanlış ödül bize gösterdi ki; her doğru şey, bir gün siyasetin kirli çarkına yakalanıyor ve yok olup gidiyor.

  Bugün CHP’nin elinde olan Çanakkale Belediyesi Homeros Ödülünü can Dündar’a veriyor. Bir daha ki seçimde belediye seçimlerini AKP kazanıp da Homeros Ödülünü Nihat Hatipoğlu veya Ethem Sancak’tan birine verirse hiç şaşırmayacağım.

  Günün Sözü: Adı, Barış ödülü olan ve “Birlikte Yaşıyoruz” sloganıyla yapılan bir festival kapsamında verilecek olan “Homeros Ödülü”nün daha çok kavgaya sebep olacak kirli bir siyaset uğruna heba edilmesi 2015 yılının yanlışları listesinde yerini almıştır.

 Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Akgül'ün bacak pozu olay oldu

Sunucu Seda Akgül, Instagram hesabından paylaştığı fotoğrafla gündem oldu Sosyal medyada yaptığı paylaşımlarıyla sık sık gündeme gelen Seda Akgül'ün bu seferki paylaşımı yine çok konuş...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Katarakt'ta torik göz içi mercek dönemi

Op. Dr. Ömer Takeş, gelişen teknolojiyle birlikte katarakt ameliyatın yapıldığını; miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarının da tedavi edilebildiğini söyledi. Op. Dr. Takeş, "Torik göz içi merceği ile birlikte miyopi, hipermetropi, presbiyopi ve astigmat rahatsızlıklarının tedavisini büyük bir başarıyla gerçekleştiriyoruz" dedi. 

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR