Yukarı
2

Fecri Polat

Bir Arabanın Ardından Sürüklenen Kahraman: Hektor’dur

05 Ekim, 2015

   Hacı Lokman Birlik anısına…

   Bu topraklarda tanrıların zulmü olarak bilinen ilk kahraman ölümü ve arabanın arkasında sürüklenen ilk kahraman… Troia’lı Hektor.

   İlyada Destanı’nın dönüm noktalarından biridir Hektor’un ölümü. Troia kralı Priamos’un oğlunun ölümü, üstün bir aklın iradesi ile olmuştur. Prens Hektor, Akhilleus gibi tanrısal nitelikleri olan birine karşı durma cesareti göstermiştir. Olimpos Tanrılarının Troia’ya olan düşmanlıklarından dolayı Akhilleus’u desteklemeleri Hektor’un sonunu hazırlamıştır. Destan böyle… Ahilleus’un öfkesi öyle büyüktür ki, Hektor’un ölü bedenine de işkence etmiştir. Onu arabasının arkasına bağlayarak, Troia surların etrafında defalarca tur atmıştır. Bu işkenceye karşın, o savaşın yeneni, insanlık vicdanı söz konu olduğunda Hektor’dur.

   Sürüklenen ölü bedenlere caniyane eziyeti bu coğrafya çok gördü. Bu savaşın karar vericileri Troia savaşının aksine tanrılar değil iktidardaki insanlar. Bu durum da onların ve yönettikleri polisin insani ortalamasını ele veriyor. Geçmişte düşman askerin ölüsüne misafir olarak bakan bir zihniyetten ne oldu da bu kadar vahşi hale geldik.  

   Unutmayın, sizler, ölüye bile saygısı olmayan karanlığın vampir yüzleri, bir gün siz sadece ölü, eziyet ettikleriniz kahraman olacaklar…

   Çünkü Onlar Leş Kargalarıdır

   Çok yıl oldu

   Güneşin karanlığa teslimiyeti

   Ve

   Yine karanlıklarda yakalar

   Bizi

   Ölümler…

   Bedenlerimizde onlarca

   Onlarca kurşun yarası

   Yine de korkarlar ölü bedenlerimizden.

   Çünkü onlar leş kargalarıdır.

   Kimi zaman,

   İndirmeye korkarlar bizi idam sehpasından

   Ve

   Şimdilerde çekiyorlar bizi

   Arabaların ardından

   Bir Anadolu yiğidi

   Troia’lı Hektor misali…

   Çünkü onlar leş kargalarıdır.

   Korkarlar ölmüş bedenimizden,

   Korkarlar, yokluktan uzamış

   Rüzgarda sallanan sakalımızdan

   Çünkü onlar leş kargalarıdır.

 Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Cem Yılmaz Buray’ı ağırladı

Usta komedyen Cem Yılmaz, genç popçu Buray'ı misafir etti. Müziğe olan ilgisini her fırsatta dile getiren ve evine stüdyo kurduran Cem Yılmaz, genç popçu Buray’ı misafir etti.

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

İşte yorgun uyanmanızın nedenleri

​Günlük hayatta kimileri zaman zaman yaşadığı yorgun hissetme durumu kimilerinde ise sürekli olarak görülmektedir. Vücudun yeterli uykuyu alamaması durumunda yorgun uyanıyor ve gün içerisinde yapmanız gereken işleri yetiştirmede şikayet ediyorsanız ve kendinize sürekli olarak ''Sabahları neden yorgun uyanıyoruz? Sabahları yorgun uyanma nedenleri nedir?

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR