Yukarı
398613

İran'da boykot çağrılarının gölgesinde seçim heyecanı

29 Şubat 2024 12:23

İran'da cuma günü düzenlenecek parlamento ve "Uzmanlar Meclisi" seçimlerinde, muhafazakarlar ve reformistler bir kez daha sahneye inerken, yönetim erkini, "kimin" veya "hangi tarafın" kazanacağından daha çok "katılım" oranı merak ediliyor. 

Ekonomik, sosyal ve çevre sorunlarının gündemi sıkça meşgul ettiği İran'da muhafazakarların aksine bazı reformistler "sandığı protesto" çağrıları yapıyor. 

Önceki genel seçimde, reformist adayların bir çoğunun, Anayasayı Koruyucular Konseyinin (AKK) engeline takılması, katılım oranının düşmesine neden olan etkenler arasında sayılmıştı. Bu seçimde de benzer bir durum tekrarlanıyor. 

İran lideri Ali Hamaney, 9 Ocak'ta yaptığı konuşmada, sandığa gitmemenin "düşmanın stratejisi" olduğunu söyledi. Hamaney, düşmanlarının halkın sandığa olan "umut ve güvenini" sarsmaya çalıştıklarını savunarak, "Sandığa gitmenin ne faydası var?" düşüncesinin yaygınlaştırılmaya çalışıldığını ifade etti. 

Devrim Muhafızları Ordusu Komutan Yardımcısı Yedullah Cevani de 18 Eylül 2023'te yaptığı açıklamada, 1 Mart 2024 seçimlerinin 1979 devriminden bu yana en önemli seçim olduğunu iddia etti. Devrim Muhafızları Ordusu İsfahan Komutanı Mücteba Feda da 12 Şubat'taki konuşmasında, katılımın rejimin bekası için bir gereklilik olduğunu söyledi. 

REFORMİSTLER İKİYE BÖLÜNDÜ

Bir süredir aralarında birliği sağlayamayan reformistler yaklaşan seçimlerle ilgili ikiye ayrılmış durumda. Bir kısmı seçimleri protesto çağrısı yaparken, bazıları seçimleri boykot etmenin muhafazakarlara daha geniş imkan sunacağı düşüncesinde. 

İran'da bazı reformist gruplardan müteşekkil Reformist Cephe Başkanı Azer Mensuri, 1 Mart'ta yapılacak genel seçimlere ilişkin "halkın sandığa güveninin azaldığını" dile getirdi. Mensuri, bir süre önce düzenlediği basın toplantısında anketlerin ülke genelinde seçime katılımın düşük olacağını gösterdiğini öne sürerek, "Hiçbir seçimde sandığa güven oranı bu kadar düşmemişti. Bu gidişat ulusal çıkarlara zarar vermektedir. Toplum sandıkla taleplerinin yerine getirileceği inancını kaybetmiştir." ifadelerini kullandı. 

Reformistlere yakınlığıyla bilinen "İran Özgürlük Hareketi" tarafından yapılı yazılı açıklamada da benzer yaklaşım dikkati çekti. Açıklamada, "Toplumu tekdüze hale getirme gayesiyle birçok aday diskalifiye edilmiştir. Seçimlerde adil rekabet olasılığının ortadan kalkması nedeniyle seçimlere katılmıyoruz." denildi. 

Öte yandan reformist siyasetçilerin önde gelen simalarından Mesud Pezeşkiyan ve Ali Mutahhari'nin düşüncesi ise seçimlere katılma ve İran Meclisi'de reformist siyasetçilerin yer alması yönünde. 

İran'da yapılan anket çalışmasında katılımcıların yaklaşık yüzde 77'si, 1 Mart'ta düzenlenecek genel seçimlerinde oy kullanmayacaklarını belirtti. 

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

İngiltere'de sigara satışı kararı: Onlara ömür boyu yasak!

İngiltere’de yeni neslin hayat boyu sigaraya erişimini yasaklayacak tasarı parlamentoda onaylandı. Buna göre, 2009’dan sonra doğanlara sigara satışı yasaklanıyor.

NYT'nin 'Gazze' yönergesi ortaya çıktı: 'İsrail'in yaptıklarına soykırım, işgal demeyelim'

Analiz, 24 Kasım itibarıyla New York Times'ın İsraillilerin ölümlerini 53 kez, Filistinlilerin ölümlerini ise yalnızca bir kez "katliam" olarak tanımladığını ortaya çıkardı. İsrail saldır...


Türkiye'nin tepkisine rağmen Yunanistan plandan vazgeçmedi

Yunanistan İyon ve Ege Denizi'nde birer deniz parkı oluşturmayı planladığını açıklaması, Ankara-Atina hattında son dönemde yaşanan bahar havasına gölge düşürdü. Yunanistan, biyolojik çeşi...

Japonya'dan İsrail'e çağrı... Saldırılardan kaygılı

Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre, 25 dakika süren görüşmede Kamikawa, gerilimleri şiddetle kınadıklarını yineledi ve Orta Doğu'daki mevcut gidişatın İsrail ve İsrail halkının yanı...


Zelenskiy yine ilgi istiyor: 'İsrail'e verdiğiniz desteği bize de verin'

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, İran'ın füzelerine karşı İsrail'e destek sağlayan Batılı güçlerin ilgisini istedi. Zelenskiy, Batı'dan "İsrail'e yardım ettiği gibi Kiev'i korumasını" ta...

Saldırgana sopayla meydan okumuştu...

Avustralya'da alışveriş merkezinde yaşanan bıçaklı saldırıda saldırganın karşısına sopayla dikilen Fransız işçi Damien Guerot, "kahraman" ilan edildi. Avustralya'nın Sydney kentinde cumar...


Suudi Arabistan İsrail’e destek verdi mi?

İsrail ve ABD medyasına göre İran’ın Cumartesi gecesi düzenlediği misilleme saldırısında İran'a karşı taraf olan bölge ülkeleri Ürdün’den ibaret değildi.

'Ukrayna 2024'te yenilebilir'

Şubat 2022'de başlayan Rusya-Ukrayna savaşı son haftalarda şiddetini artırırken Rusya'nın hızlı ilerleyişi ve Ukrayna saflarındaki asker ve mühimmat eksikliği, Kiev'e destek veren Batılı ...


İsrail'den müttefiklik açıklaması

İsrail ordusundan yapılan açıklamaya göre, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İsrail'in güneyindeki Beerşeba'da bulunan ve İran'dan düzenlenen saldırılarda zarar gören Nefatim Hava ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Nur Yoldaş yürürken fenalaştı

Şarkıcı Nur Yoldaş (68) dün yürüyüş yaptığı sırada fenalaşınca ambulans ile hastaneye kaldırıldı. 'Sultan-ı Yegâh', 'Mihrimah', 'Saki', 'Nagehan Bustan Faslı', 'Nedir Yarabbi Derdim' gibi...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Gece açlığının faydaları..

‘’Akşamları geç yemek yiyor hatta uyuyana kadar atıştırıyorsanız bu alışkanlığınızdan bir an önce vazgeçin’’ tavsiyesinde bulunan Buket Ertaş Sefer, gece boş mideyle yatağa girmenin sağlığa faydalarını açıkladı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR