Yukarı
400501

Egzersizle bölgesel zayıflama mümkün mü?

25 Mart 2024 10:01

Genellikle bel, karın ya da kalçada biriken yağlardan kurtulmayı vadeden bölgesel zayıflama egzersizlerine ilgi büyük. Ancak söz konusu programların ne kadar etkili olduğu merak konusu. Egzersiz Uzmanı Ecem Akgül işte bu konuya açıklık getirdi.

Fazla kilolar bazen vücudun belli bölgelerine yığılabilir. Genel olarak da kalça, basen, bel ve göbek bölgesindeki yağlardan şikayet edilir. Hatta bazı kişiler ideal kiloda oldukları halde bölgesel yağlanmalardan çok rahatsızdır. Peki bu sorundan egzersizle kurtulmak mümkün mü? İşte Egzersiz Uzmanı Ecem Akgül’ün yanıtı:

Ecem Akgül

GENEL YAĞ KAYBINA KATKIDA BULUNUR

Bölgesel yağ kaybı düşüncesi, belirli bir bölgedeki yağların o bölgeye özel spesifik egzersizlerle hedeflenerek azaltılabileceğini öne sürmektedir. Yani bacak kaslarını çalıştıracak egzersizleri yaparak sadece bacak bölgesinde yağ kaybının olacağına inanmaktır. Ancak maalesef ki bu fizyolojik olarak mümkün olmayan bir beklentidir. Bölgesel zayıflama üzerine yapılan çalışmalarda, tek bir noktaya odaklanan egzersiz türlerinin başarılı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Belirli bir bölgeden yağ kaybetme çabaları genel yağ kaybına katkıda bulunmaktadır. Karın egzersizleri yaparak sadece karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak gibi bir beklenti de gerçekçi değildir. Bu beklenti karşısında yapılan egzersizler ancak istenilen belirli bölgeleri güçlendirebilir ve tonusunu artırabilir. Fakat o bölgedeki yağların doğrudan azalmasını garanti etmez.

NELER YAPILABİLİR?

En iyi yağ kaybı yöntemi, sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemeyi içeren bütünlüklü bir yaklaşımı içerir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

Kalori dengesi: Vücut yağını yakmanın temel prensibi, tükettiğiniz kalorilerin, harcadığınız kalorilerden daha az olmasıdır. Bu vücudunuzun enerjiyi depoladığı ve kullanmadığı zamanlarda yağ depolarını yakması anlamına gelir.

Dengeli beslenme: Böyle beslenme, vücut yağını kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Sağlıklı yağlar, proteinler, kompleks karbonhidratlar ve lif içeren bir beslenme planı vücut yağını azaltmaya yardımcı olabilir.

Metabolizma: Her bireyin metabolizması farklıdır. Bazı insanlar daha hızlı bir metabolizmaya sahipken, diğerleri daha yavaş bir metabolizmaya sahip olabilir. Genetik, yaş, cinsiyet ve kas kütlesi gibi faktörler metabolizmayı etkiler.

Egzersiz: Kardiyo ve direnç antrenmanları  kombinasyonu, metabolizmanın hızlanmasına ve  genel yağ kaybına yardımcı olabilir.

Düzenli fiziksel aktivite: Gün içindeki aktiviteleri artırmak da önemlidir. Basit yürüyüşler, merdiven çıkma gibi aktiviteler günlük enerji harcamasını artırabilir.

Uyku ve stres: Yeterli ve kaliteli uyku, hormonal dengeyi korur ve metabolizmayı düzenler. Bu sayede vücut yağını kontrol altında tutmada önemli bir rol oynar. Stres hormonu olan kortizol, yağ depolama eğilimini artırabilir. Stres seviyelerinin yönetilmesi bu etkiyi azaltabilir.

Su tüketimi: Yeterli su içmek, metabolizma üzerinde olumlu etkiler yapar ve açlık hissini kontrol altında tutabilir.

HIZLI SONUÇ PEŞİNDE KOŞMAYIN

Bu faktörlerin her biri veya birkaçı bir araya geldiğinde, bir kişinin diğerlerine göre yağ yakma süreci daha zor olabilir. Ancak, bu durumun üstesinden gelmek için kişiselleştirilmiş bir yaklaşım benimsemek ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları geliştirmek önemlidir. Neticede, hızlı sonuç peşinde koşmak ve sadece belirli bir bölgedeki yağlardan kurtulmaya çalışmak yerine sağlıklı, sürdürülebilir bir yaşam tarzını benimsemek daha etkili bir yaklaşım olacaktır. Herkesin vücut yapısı farklıdır, bu nedenle bireysel ihtiyaçlara uygun bir yaklaşım izlemek önemlidir.

KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİR

Yağ yakma süreci kişiden kişiye değişiklik gösterir ve vücut genel olarak yağ kullanır yani egzersiz sırasında vücut enerji ihtiyacını karşılamak için genel yağ depolarını kullanır. Belirli bir bölgedeki egzersiz, o bölgedeki yağların öncelikli olarak kullanılmasını sağlamaz. En önemli etken ise genetik faktörlerdir. Vücut yağ depolama ve kaybetme konusunda genetik faktörleri ilk sıraya koyabiliriz. Her bireyin genetik yapısı farklı olduğu için bir kişi belirli bir bölgeden yağ kaybedebilirken, başkası aynı çabaları gösterdiğinde farklı sonuçlar alabilir. Her konuda söylediğim gibi bu noktada da yine kişiye özel kavramı ortaya çıkmaktadır. Örneğin bir kişi, karın bölgesindeki yağları daha çabuk kaybedebilirken, başka bir kişi aynı çabaları gösterdiğinde farklı sonuçlar alabilir.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

'Popüler diyet akımları' yeme bozukluğuna yol açabilir!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'ndan Çocuk Metabolizma ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Tanyel Zübarioğlu, daha çok akranlarından ve sosyal medyadaki inf...

Menopozda anne olmak mümkün

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş anlattı. Tüp bebek tedavisinde uygulanan eksozom yönteminin ileri yaşlarda annelik şansını artırdığına dikkat çeken Pro...


GDO’lu ürün tehlikesi büyüyor

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Rusya ve Ukrayna’dan Tekirdağ Limanı’na gelen tonlarca GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) mısır ...

'Z kuşağı daha hızlı yaşlanıyor'

Son yapılan çalışmaların Z kuşağı olarak bilinen genç kuşaktaki kişilerin daha erken yaşlandığını gösterdiğini belirten Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yakup Çil, “Erken yaşlarda makyaj ...


ALS tedavisinde umut veren gelişmeler

Dünyaca ünlü bilim insanlarını bir araya getiren Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı nörodejeneratif hastalıkların tedavisine ilişkin son gelişmelere ışık tuttu ve umut yarattı.

Yüksek tansiyona karşı beslenme önerileri

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor ’’Sağlıklı beslenme şekli, tansiyonu düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir’’ dedi. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalıkları...


Şaşırtıcı araştırma: Obez olmak demanstan koruyabilir mi?

Ancak ilginç bir şekilde, 65 yaşınızın üzerindeyken fazla kilolu olmanın, beyninizi etkileyen hastalıklara karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu tespit edildi.

Şaşırtıcı araştırma: Obez olmak demanstan koruyabilir mi?

Demans oranları düşerken obezite oranlarının neden arttığını merak eden uzmanlar, yaptıkları araştırmayla dikkat çekici veriler elde etti. Uzmanlar, orta yaştaki obezitenin, yaşlandıkça d...


İshal vakalarının baş sorumlusu: Norovirüsler

Bahar aylarının gelmesiyle ishal vakaları artmaya başladı. Havaların bir ısınıp bir soğumasıyla artan karın ağrısı, ishal ve kusma gibi vakaların ortaya çıkması da kafa karıştırırken, bu ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

Uzun süredir kanser tedavisi gören oyuncu Gülşah Comoğlu (38) hayatını kaybetti. 'Umudun Kıyısında', 'Behzat Ç: Bir Ankara Polisiyesi', 'Yüksek Sosyete' ile 'Kasaba Doktoru' gibi birçok y...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

'Popüler diyet akımları' yeme bozukluğuna yol açabilir!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'ndan Çocuk Metabolizma ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Tanyel Zübarioğlu, daha çok akranlarından ve sosyal medyadaki influencerlardan etkilenerek diyet akımlarına kapılan ergenleri bekleyen sağlık tehlikeleri konusunda uyardı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR