Yukarı
401080

Uzmanlar uyardı: Çocukların yanında bunu yapmayın

01 Nisan 2024 09:38

Uzmanlar, ebeveynleri çocukların yanında elektronik sigara kullanmamaları konusunda uyarıyor çünkü yapılan bir araştırma, çıkan buharı solumanın kanserle bağlantılı kimyasalların birikmesine neden olduğunu tespit etti.

Yeni bir çalışma, düzenli olarak elektronik sigaraya maruz kalan 12 yaşın altı çocukların, e-sigara buharındaki kimyasallara tepki olarak vücutta üretilen metabolit seviyelerinin daha yüksek olduğunu buldu.

Bu kimyasallar vücutta iltihaba neden olabilir ve diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıklarla bağlantılı hücresel hasara yol açabilir.

ABD'deki Emory Üniversitesi'nde doçent ve çalışmanın başyazarı Jeannie Rodriguez, "Sigara içen birçok kişi, kendileri ve çevredekiler için daha güvenli olduğunu düşünerek e-sigara kullanmaya başladı."

"Ancak elektronik sigarada kullanılan sıvılarda sizin ve soluduğunuz buhara maruz kalan önemsediğiniz kişiler için tehlikeli olan kimyasallar vardır." dedi.

PASİF İÇİCİLİĞİN RİSKLERİ DEĞERLENDİRİLDİ

Araştırmacılar, ebeveynleri her gün elektronik sigara kullanan 4 ila 12 yaş arası bir grup çocuğu, aynı yaştaki ebeveynleri elektronik sigara veya sigara kullanmayan bir grup çocukla karşılaştırdı.

Pasif sigara içmenin risklerini değerlendirmek için çocukların kanları alındı. Ekip ayrıca çocukların hangi kimyasallara maruz kaldıklarını belirlemek için tükürük ve nefeslerini de test etti.

Ebeveynleri her gün elektronik sigara kullanan çocuklarda, e-sigaralarda bulunan kimyasallara maruz kaldıktan sonra vücutta oluşan metabolit veya molekül seviyelerinde artış görüldü.

Araştırmacılar, bunların vücuttaki dopamin seviyelerini atabileceğini ve oksidatif stres nedeniyle hücre hasarına neden olabileceğini söyledi.

19 ebeveynden 11'i elektronik sigaranın küçük bir sağlık tehlikesi olduğuna veya hiç sağlık tehlikesi oluşturmadığına inanıyordu ve 22 ebeveynden 12'si elektronik sigara buharına maruz kalmanın çocuklara zararlı olup olmadığını bilmiyordu.

SAĞLIĞA ETKİLERİ HENÜZ TAM OLARAK BİLİNMİYOR

Bazı doktorlar, elektronik sigarayla nikotin içmenin, sigarayla içmekten yaklaşık yüzde 90 veya 95 daha az zararlı olduğunu iddia etse de, geri kalan etkilerin ne kadar zararlı olduğu hala tam olarak anlaşılmış değil.

Başlangıçta geleneksel sigarayı bırakmanın bir yolu olarak pazarlanan çalışmalar, e-sigaranın içindeki 7.000'den fazla kimyasalın karışımını öne sürerek cihazların tehlikesiz olmadığını öne sürmeye başlıyor.

İnsanlar ayrıca cihazları günde yüzlerce kez içine çekerek kanser ve akciğerlerdeki yüksek düzeyde iltihaplanma gibi organlara zarar verebilecek durumların riskini artırabiliyor.

Lise öğrencilerinin yaklaşık onda biri artık e-sigara kullanıyor ve birçoğu markalardaki meyveli tatlar ve gençlere yönelik reklamlar sayesinde bu alışkanlığa kapılıyor. Rakamlara göre kullanan gençlerin yarısı bağımlı hale geliyor.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

'Popüler diyet akımları' yeme bozukluğuna yol açabilir!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'ndan Çocuk Metabolizma ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Tanyel Zübarioğlu, daha çok akranlarından ve sosyal medyadaki inf...

Menopozda anne olmak mümkün

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş anlattı. Tüp bebek tedavisinde uygulanan eksozom yönteminin ileri yaşlarda annelik şansını artırdığına dikkat çeken Pro...


GDO’lu ürün tehlikesi büyüyor

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Rusya ve Ukrayna’dan Tekirdağ Limanı’na gelen tonlarca GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) mısır ...

'Z kuşağı daha hızlı yaşlanıyor'

Son yapılan çalışmaların Z kuşağı olarak bilinen genç kuşaktaki kişilerin daha erken yaşlandığını gösterdiğini belirten Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yakup Çil, “Erken yaşlarda makyaj ...


ALS tedavisinde umut veren gelişmeler

Dünyaca ünlü bilim insanlarını bir araya getiren Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı nörodejeneratif hastalıkların tedavisine ilişkin son gelişmelere ışık tuttu ve umut yarattı.

Yüksek tansiyona karşı beslenme önerileri

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor ’’Sağlıklı beslenme şekli, tansiyonu düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir’’ dedi. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalıkları...


Şaşırtıcı araştırma: Obez olmak demanstan koruyabilir mi?

Ancak ilginç bir şekilde, 65 yaşınızın üzerindeyken fazla kilolu olmanın, beyninizi etkileyen hastalıklara karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu tespit edildi.

Şaşırtıcı araştırma: Obez olmak demanstan koruyabilir mi?

Demans oranları düşerken obezite oranlarının neden arttığını merak eden uzmanlar, yaptıkları araştırmayla dikkat çekici veriler elde etti. Uzmanlar, orta yaştaki obezitenin, yaşlandıkça d...


İshal vakalarının baş sorumlusu: Norovirüsler

Bahar aylarının gelmesiyle ishal vakaları artmaya başladı. Havaların bir ısınıp bir soğumasıyla artan karın ağrısı, ishal ve kusma gibi vakaların ortaya çıkması da kafa karıştırırken, bu ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

Uzun süredir kanser tedavisi gören oyuncu Gülşah Comoğlu (38) hayatını kaybetti. 'Umudun Kıyısında', 'Behzat Ç: Bir Ankara Polisiyesi', 'Yüksek Sosyete' ile 'Kasaba Doktoru' gibi birçok y...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

'Popüler diyet akımları' yeme bozukluğuna yol açabilir!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'ndan Çocuk Metabolizma ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Tanyel Zübarioğlu, daha çok akranlarından ve sosyal medyadaki influencerlardan etkilenerek diyet akımlarına kapılan ergenleri bekleyen sağlık tehlikeleri konusunda uyardı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR