Yukarı
401336

Covid-19’dan 100 kat daha kötü bir virüs yayılıyor

04 Nisan 2024 11:05

Uzmanlar, kuş gribi salgınının Covid-19’dan 100 kat daha kötü olabileceği ve bulaştığı insanların yarısını öldürebileceği konusunda uyardı.

2019 sonlarında başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan global bir pandemi olan Covid-19, uzun süren bir karantinaya sebep olmuş, bu süreçte dünya çapında 7 milyon insan da virüs sebebiyle hayatını kaybetmişti.

Ancak uzmanlar H5N1 kuş gribi türünün de yeni bir pandemiyi tetiklemeye “tehlikeli derecede yaklaştığını" söyleyerek uyarıda bulundu.

İnekler, kediler ve son zamanlarda insanlar da dahil olmak üzere çeşitli memelilerde görülen çok sayıda enfeksiyon vakasının, virüsün mutasyona uğrayarak daha bulaşıcı hale gelme riskini artırdığı belirtildi.

Bulaştığı insanların yarısını öldürmesinden korkulan kuş gribi, birçok ülkede paniğe yol açıyor. Geçtiğimiz sene Kamboçya'da 11 yaşında bir kız çocuğu H5N1 virüsünden enfekte olup hayatını kaybetmişti.

Ancak ABD’de düzenlenen bir panelde konuşan araştırmacılar paniğe kapılmak için erken olduğunu, çünkü son vakalarla ilgili hala alarm verilmesini gerektirmeyecek kadar çok bilinmeyenin bulunduğunu söyledi.

MUTASYONA UĞRAMIŞ 

Panel, Teksas'taki bir mandıra çiftliği işçisinin yanı sıra altı eyaletteki 12 inek sürüsünün ve yine Teksas'ta daha sonra ölen üç kedinin virüs testinin pozitif çıktığı haberinin hemen ardından gerçekleşti.

İşçi üzerinde yapılan testler, virüsün daha kolay yayılacak şekilde mutasyona uğradığını gösterdi. Ancak ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), bu mutasyonun daha önce kaydedildiğini, riskin düşük olduğunu ve insandan insana bulaşma belirtisi olmadığını söyledi.

Brifinge, insanlarda görülen kuş gribi vakasından alarma geçen kuş gribi araştırmacıları, doktorlar ve devlet kurumlarından yetkililer katıldı.

ŞİMDİYE KADARKİ EN BÜYÜK SALGIN OLABİLİR

Brifingde konuşan ABD merkezli kuş gribi araştırmacısı Dr. Suresh Kuchipudi, "Bu virüs uzun yıllar pandemik listesinin başında yer aldı. Şimdi potansiyel olarak bir salgına neden olan bu virüse tehlikeli bir şekilde yaklaşıyoruz."

"H5N1 virüsleri, potansiyel bir pandemik virüsün birçok önemli özelliğini zaten gösteriyor. Yani virüs zaten küresel olarak dağılmış durumda ve özellikle de genellikle kuş virüsü olarak algılanan bu virüs, insanlar da dahil olmak üzere çeşitli memeli konakçıları enfekte etme kabiliyetine sahip ve bunu da gösterdi."

"Dolayısıyla benim görüşüme göre bu, şimdiye kadarki en büyük salgın tehdidine sahip olan ve dünya çapında mevcut olan bir virüstür. Hazırlanmamızın tam zamanıdır." diye uyardı.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Korkutan rapor: Obeziteden ölümler yüzde 50 artış gösterdi

Yayınlanan büyük ölçekli bir rapora göre, kalp rahatsızlıkları ve felç gibi obeziteye bağlı hastalıklardan ölen insanların sayısı son 20 yılda yüzde 50 arttı. Türkiye de obezite oranı yük...

Çok fazla tuz tüketen ülkeler açıklandı

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Bölgesindeki 53 ülkeden 52'sinin çok fazla tuz tükettiğini tespit etti. Listenin birincisi Kazakistan olurken Türkiye de 5. sırada yer aldı. Yetişkinlerin günd...


Puff barlar tehlike saçıyor

Elektronik sigaraların yeni bir çeşidi olan ‘puff bar’lara rağbet büyük. Özellikle ergenler ve gençler arasında kullanımı giderek artan bu tehlikeye dikkat çeken Prof. Dr. Ergün, ‘’Tüm e-...

Bilimsel araştırma: Ağırlık çalışması beyni de çalıştırıyor

Spor yapanlara müjdeli haber… Yapılan bir araştırma, ağırlık antrenmanlarının vücutla birlikte beyindeki kasları da güçlendirdiğini buldu. Ağırlık antrenmanları, beynin glikoza erişme ve ...


Parvovirüse dikkat!

Özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen ve beşinci hastalık olarak bilinen Parvovirüs B19 son günlerde yetişkinleri de etkilemeye başladı. Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aynur Er...

Çocuklarda önemli bir ateş nedeni PFAPA

PFAPA sendromu son yıllarda adı sık duyulan ve tekrarlayan yüksek ateşe neden olan bir hastalık. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Güven Güvenç PFAPA’nın en çok 2-5 yaş aras...


Hayat ‘Keşke’lerle geçmez

Hayatımızın belli dönemlerinde sıkça karşımıza çıkan pişmanlıklar, zihinsel sorgulamalara yol açıp bize hayal kırıklıkları ve üzüntü yaşatabilir. “Bu duyguya takılı kalmak ise beyin sağlı...

Bahar yorgunluğuyla baş etmek için 6 öneri

Baharla beraber değişmeye başlayan gece-gündüz süreleri ve iklim şartları ile beraber vücudumuzun yeni oluşan şartlara uyum sağlamaya çalıştığını ifade eden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mer...


Uzmanlar uyardı: Çocuklarda 100 günlük öksürüğe dikkat

Ocak ayından bu yana doktorlara öksürükle ilgili 8 bin 15 bildirim yapıldığı ancak bu durumun aşılarla önlenebileceği öğrenildi. Aynı dönemde laboratuvar tarafından doğrulanmış vaka sayıs...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Özge Yağız'dan suç duyurusu

Özge Yağız geçen günlerde ABD'nin ünlü internet sitesi TC Candler tarafından her yıl yayımlanan 'Dünyanın en güzel 100 kadını' listesine Türkiye'den giren üç isimden biri olmuştu.

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Korkutan rapor: Obeziteden ölümler yüzde 50 artış gösterdi

Yayınlanan büyük ölçekli bir rapora göre, kalp rahatsızlıkları ve felç gibi obeziteye bağlı hastalıklardan ölen insanların sayısı son 20 yılda yüzde 50 arttı. Türkiye de obezite oranı yüksek ülkeler arasında çıkarak endişe yarattı. 2000 yılında yüksek vücut kitle endeksi, kişinin ömrünü kısaltan 11. önemli risk faktörüydü.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR