Yukarı
401826

MHP işaret fişeğini yaktı: 'Elektronik seçim şart, yasa yapılmalı'

14 Nisan 2024 09:09

Yaklaşık bir yıldır hazırlıkları sürdürülen elektronik oylama sistemlerine geçiş için gerekli yasal çalışmaların ilk sinyalini MHP verdi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 7 siyasi partinin 1 il ve 21 ilçede seçimin iptali, oyların yeniden sayımı ve mazbatanın iptaline yönelik başvurularını reddetti.

Bu illerden biri MHP'nin olağanüstü itiraz yaptığı Kütahya'ydı. 31 Mart yerel seçiminde CHP'nin Kütahya adayı Eyüp Kahveci 40 bin 712 (yüzde 29,69) oyla seçimi kazanmıştı. MHP adayı Alim Işık ise 40 bin 110 (yüzde 29,25) oyla ikinci olmuştu.

MHP 'şart' dedi, Meclis'e işaret etti

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, YSK'nin partisinin seçiminin iptal edilmesi başvurusunu reddetmesini eleştirdi.

Seçimlerin elektronik sistemle yapılması çağrısında bulunan Yıldız, "Tüm bu tartışmalara son vermek için, elektronik seçim sistemine geçilmesi şarttır. Yasal düzenleme geciktirilmeden yapılmalıdır" dedi.

MHP'nin çağrısı elektronik seçim sistemine yönelik ilk adım değil.

YSK Başkanı Ahmet Yener, geçtiğimiz yıl genel seçimlerin ardından "bir ya da iki seçim sonra" elektronik oylamaya geçmenin şart olduğunu söylemiş, yerel seçimler sonrasına işaret etmişti.

YSK'nin çıkışı ve MHP'nin çağrısı, önümüzdeki süreçte elektronik seçim sistemine ilişkin teknik ve hukuki altyapı çalışmalarının başlatılacağının sinyalini veriyor.

Çalışmalar geçen yıl başladı

Ahmet Yener'in geçtiğimiz yılki açıklamasının ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler, Hukuk ve Mühendislik Fakülteleri ile YSK'den uzmanlardan oluşan çalışma grubu oluşturmuştu.

Bu grubun, yurt dışındaki elektronik oylama örneklerini inceleyerek, bilgisayar ve yazılım altyapısına ilişkin hazırlıklar yaptığı biliniyor.

YSK tarafından yürütülen süreçte uygulamanın ilk olarak meslek örgütleri, kooperatifler, üniversitelerdeki öğrenci temsilcisi seçimlerinde kullanılması planlanıyor.

İlk adım hukuki altyapı olacak

Ancak Türkiye'de hukuki altyapı, elektronik seçim sisteminin kullanılabilmesine olanak vermiyor.

Türkiye'de elektronik oylama, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun gereği, sadece yurt dışındaki seçmenler için kullanılabiliyor. Yasada bu konuda düzenleme var ancak bugüne kadar elektronik oylama yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler için henüz uygulanmadı.

Bunun dışında, yurt içinde, milletvekili, cumhurbaşkanlığı ve mahalli idareleri seçimleri için elektronik oylama ile oy kullanmaya imkan veren bir yasal düzenleme bulunmuyor.

Elektronik oylama güvenli mi?

Elektronik oylama seçim güvenliğine ilişkin soruları da beraberinde getiriyor. 

Elektronik oy vermenin iki yöntemi bulunuyor. Bunlardan biri dijital oy verme makinelerine dayalı sistemler diğeriyse internet üzerindeki bir sistem aracılığıyla oy verilen sistemler.

Her iki sistemde siber saldırılara açık. Yazılıma ve donanıma yasa dışı müdahaleler yapılabilir, verinin merkeze iletimi sırasında yönetici erişimini kötüye kullanabilir, yazılım geliştiren firmalar da buna imkan sağlayabilir.

İnternet üzerinden yapılacak seçim, birçok yurttaşın gizli oy kullanabilmesini engelleyebilir. Sandık görevlilerinin olmadığı bir ortam seçim hilelerini olanaklı kılıyor.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, favori şarkısını dinletti

Kızılcahamam'da MHP liderine gündem dışı başlıklar da soruldu. Beşiktaş'tan ayrıldığını belirten Bahçeli "Karagümrük'ün küme düşmesine de rıza göstermiyorum" dedi. Sevdiği şarkılar sorulu...

Cezaevlerinde 19 Mayıs'ta açık görüş kararı

Ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutuklulara 19 Mayıs'ta açık görüş izni tanındı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklulara 19 Mayıs Atatürk'ü ...


Askeri araç devrildi: Çok sayıda asker yaralandı

Van Başkale'ye 60 kilometre uzaklıktaki Esenyamaç Mahallesi'ne bağlı İran sınırındaki Yeşilbulak mezarında, sabah saatlerinde devriye görevi yürüten askeri araç, sürücüsünün kontrolü kayb...

Tunç, başörtülü hakimin reddini talep eden avukatı hedef aldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, mahkeme heyetinde başkan ve üye hakimin başörtülü olması nedeniyle reddi hakim talebinde bulunan avukatın "28 Şubat zihniyetli" olduğunu öne sürdü. Olayla ilgil...


Ekrem İmamoğlu'nu ziyaret eden Özgür Özel'den 2028 mesajı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu ziyaret etti. Ortak basın toplantısında konuşan Ekrem İmamoğlu, "Son yerel seçimden sonra millet...

Ayşe Ateş: Beni de öldürecekler, haberiniz olsun

Ayşe Ateş kendisinin de ölüm tehdidi altında olduğunu söyleyerek ''Konuşulmaya başlanmış. İçişleri Bakanlığı’na koruma başvurusunda bulundum. Ayşe Ateş'i de öldürecekler haberiniz olsun” ...


Milletten kısıp vekile harcıyorlar

İktidarın tasarruf paketinden milletvekillerine ayrıcalık çıktı. Vekillerin taşıt saltanatına dokunulmayacak. Memurun sosyal tesisleri ise satılacak. Garantili projeler başta olmak üzere ...

CHP'den Saraçhane'de eğitim mitingi

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, saat 13.00'te Saraçhane'de CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in de katılacağı eğitim mitingine İstanbulluları davet etti. 


Memleket Partisi kapıya kilit vurdu

Yerel seçimlerde Türkiye genelinde yüzde 0.17 oy alan Muharrem İnce’nin Genel Başkanı olduğu Memleket Partisi küçülüyor. Partinin Ankara’daki Genel Merkez binası boşaltılarak kapatıldı ve...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Ajda Pekkan'dan Sezen Aksu itirafı

Ünlü sanatçı Ajda Pekkan, gözlerden uzak bir yaşam süren Sezen Aksu ile aynı sahneyi paylaşıp paylaşmayacakları sorusuna yanıt verdi. Pop müziğin süperstarı Ajda Pekkan, 12 Haziran'da ken...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Korkutan rapor: Obeziteden ölümler yüzde 50 artış gösterdi

Yayınlanan büyük ölçekli bir rapora göre, kalp rahatsızlıkları ve felç gibi obeziteye bağlı hastalıklardan ölen insanların sayısı son 20 yılda yüzde 50 arttı. Türkiye de obezite oranı yüksek ülkeler arasında çıkarak endişe yarattı. 2000 yılında yüksek vücut kitle endeksi, kişinin ömrünü kısaltan 11. önemli risk faktörüydü.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR