Yukarı
402010

Özgür Özel ‘aşırı sağ'a karşı uyardı: Güç birliği yapmalıyız

17 Nisan 2024 14:28

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Strazburg'da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) İlkbahar Oturumu kapsamında düzenlenen Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu Toplantısı'nda, “Aşırı sağ ideolojisi kıta Avrupası'nın pek çok yerinde güçlenmektedir. Yükselen aşırı sağ akımlar ve otoriter rejimler tarihin sayfaları arasına gömdüğümüz zararlı ideolojileri gün yüzüne çıkarma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle demokratik siyaseti güçlendirmeli, partiler arasındaki dayanışmayı artırmalıyız. Daha fazla güç birliği yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, AKPM Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller (SOC) Grubu Genel Başkanı Frank Schwabe'nin davetiyle grubun bahar oturumuna katılmak üzere Fransa'nın Strazburg kentine geldi. 

Özgür Özel'e, Genel Sekreter Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen ile milletvekilleri Aysu Bankoğlu ve Yunus Emre eşlik etti.

AKPM İlkbahar Oturumu kapsamında düzenlenen SOC Grubu Toplantısı'na katılan Özgür Özel, yaptığı konuşmada, 75 yıl önce Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerin temsilcilerinin bir araya gelmesiyle oluşan Strazburg'daki AKPM'de ilk kez bulunuyor olmaktan ve burada gruba hitap etmekten mutluluk ve gurur duyduğunu dile getirdi. 

Türkiye’nin bu çatı altında 18 üyeyle temsil edildiğini belirten Özel, “Partimizin, Avrupa Konseyi’ne ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne bakışı, bu Konseyin ilk toplantısında kabul edilen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinden sapmamıştır. Ülkemizin kurucu partisi olarak, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi için mücadele etmeyi sürdürüyoruz. Avrupa Konseyi’nin temel amacı olan insan hakları ile temel özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesini ilke edinmiş bir partiyiz" ifadelerini kullandı.

“Kasım ayında CHP  Genel Başkanı olarak seçildiğimde, partimizin Avrupa ve dünyadaki kardeş partilerle, yoldaşlarımızla daha sıkı ilişkiler ve dayanışma içinde olması gerektiğinin altını çizmiştik” diyen Özel, Almanya’da SPD Kongresi’ne, Madrid’de Sosyalist Enternasyonal Zirvesi’ne, Bükreş’te Avrupa Sosyalist Partisi Liderler Zirvesi’ne katıldığını anlattı. 

"BUNDAN SONRA TEMASLARIMIZI SIKLAŞTIRACAĞIZ"

Partilerinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde görev yapmış çok değerli yöneticiler, milletvekilleri, Avrupa kurumlarını çok iyi bilen isimler olduğunu kaydeden Özel, “Bundan sonra da bu temaslarımızı sıklaştıracağız.” dedi.

CHP olarak geçen yıl partilerinin 100. kuruluş yılını kutladıklarını ifade eden Özel, “Avrupa’nın en köklü sosyal demokrat partilerinden biri olarak, iki hafta önce yerel seçimlerde oy oranımızı yüzde 38’e çıkarıp, 17 milyon 300 bin vatandaşımızın desteğini alarak partimizi ülkemizin birinci partisi haline getirdik” diye konuştu.

Partisinin yerel seçimlerdeki başarısına ilişkin bilgi veren Özel, bugün ülke nüfusunun yüzde 65’inin kazandıkları belediyelerde yaşadığını anlattı. Yönettikleri belediyelerin ülke ekonomisinin yüzde 80’ini temsil ettiğini kaydeden Özel, “Sosyal demokrat bir parti olarak, toplumumuzun tüm kesimlerinden aldığımız bu büyük destekle, sorumluluğumuz artmıştır. Bu sorumluluğumuzun bilinciyle sosyal demokrat değerlerden ve halkımızın ihtiyacı olan adaletli yönetimden asla taviz vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN TARAFIZ"

Öncüsü oldukları yeni siyasetin kadrolarında, kadınlara ve gençlere daha çok yer verdiklerini vurgulayan Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Partimizin yönetiminde yüzde 50 kadın var ve yaş ortalamamız 43. Artık daha fazla kadın, daha fazla genç belediye başkanımız var.  Katılımcı, bilime inanan kolektif çalışma, halkımızın beklentilerini anlayarak ortak akılla karar alma anlayışı bize başarıyı getirdi. Bu anlayışımız kurucusu olduğumuz Avrupa Konseyi’nin temel değerleri yaşatma iradesinden farklı değil. Kadınların şiddetten korunduğu, eşitlikle toplumun bir parçası olduğu bir toplum düzeni için İstanbul Sözleşmesi’nden tarafız. Demokrasinin ve insan haklarının herkes için güvence altında olması için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden tarafız. Emeğin, emeklinin, gençlerin ekonomik ve sosyal haklarının güvence altında olması için Avrupa Sosyal Şartı’ndan tarafız. Bizim tarafımız belli. Biz kurucu kadrolarımızın gösterdiği rotadan; demokrasiden ve çağdaşlıktan tarafız.” 

“AŞIRI SAĞ KITA AVRUPASINDA GÜÇLENDİ”

Özel “Değerli yoldaşlarım artık dünyamız bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçmektedir. Artık sorunlar sınırlarımızı aşan küresel meselelerdir. Bu sorunlar silsilesi halkımızın ekonomik, sosyal koşullarını ve demokrasileri tehdit etmektedir. Aşırı sağ ideolojisi kıta Avrupası'nın pek çok yerinde güçlenmektedir. Yükselen aşırı sağ akımlar ve otoriter rejimler tarihin sayfaları arasına gömdüğümüz zararlı ideolojileri gün yüzüne çıkarma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle demokratik siyaseti güçlendirmeli, partiler arasındaki dayanışmayı artırmalıyız. Daha fazla güç birliği yapmalıyız. Gelir eşitsizliği sürdürülemez durumlara ulaşmıştır bu durum hem ulusal hem küresel ölçekte gerilimleri besleyen bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Güvencesiz bırakılan çevrelerin sorunlarına çözüm üretmeliyiz” ifadelerini kullandı. 

ANKAYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, favori şarkısını dinletti

Kızılcahamam'da MHP liderine gündem dışı başlıklar da soruldu. Beşiktaş'tan ayrıldığını belirten Bahçeli "Karagümrük'ün küme düşmesine de rıza göstermiyorum" dedi. Sevdiği şarkılar sorulu...

Cezaevlerinde 19 Mayıs'ta açık görüş kararı

Ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutuklulara 19 Mayıs'ta açık görüş izni tanındı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklulara 19 Mayıs Atatürk'ü ...


Askeri araç devrildi: Çok sayıda asker yaralandı

Van Başkale'ye 60 kilometre uzaklıktaki Esenyamaç Mahallesi'ne bağlı İran sınırındaki Yeşilbulak mezarında, sabah saatlerinde devriye görevi yürüten askeri araç, sürücüsünün kontrolü kayb...

Tunç, başörtülü hakimin reddini talep eden avukatı hedef aldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, mahkeme heyetinde başkan ve üye hakimin başörtülü olması nedeniyle reddi hakim talebinde bulunan avukatın "28 Şubat zihniyetli" olduğunu öne sürdü. Olayla ilgil...


Ekrem İmamoğlu'nu ziyaret eden Özgür Özel'den 2028 mesajı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu ziyaret etti. Ortak basın toplantısında konuşan Ekrem İmamoğlu, "Son yerel seçimden sonra millet...

Ayşe Ateş: Beni de öldürecekler, haberiniz olsun

Ayşe Ateş kendisinin de ölüm tehdidi altında olduğunu söyleyerek ''Konuşulmaya başlanmış. İçişleri Bakanlığı’na koruma başvurusunda bulundum. Ayşe Ateş'i de öldürecekler haberiniz olsun” ...


Milletten kısıp vekile harcıyorlar

İktidarın tasarruf paketinden milletvekillerine ayrıcalık çıktı. Vekillerin taşıt saltanatına dokunulmayacak. Memurun sosyal tesisleri ise satılacak. Garantili projeler başta olmak üzere ...

CHP'den Saraçhane'de eğitim mitingi

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, saat 13.00'te Saraçhane'de CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in de katılacağı eğitim mitingine İstanbulluları davet etti. 


Memleket Partisi kapıya kilit vurdu

Yerel seçimlerde Türkiye genelinde yüzde 0.17 oy alan Muharrem İnce’nin Genel Başkanı olduğu Memleket Partisi küçülüyor. Partinin Ankara’daki Genel Merkez binası boşaltılarak kapatıldı ve...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Ajda Pekkan'dan Sezen Aksu itirafı

Ünlü sanatçı Ajda Pekkan, gözlerden uzak bir yaşam süren Sezen Aksu ile aynı sahneyi paylaşıp paylaşmayacakları sorusuna yanıt verdi. Pop müziğin süperstarı Ajda Pekkan, 12 Haziran'da ken...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Korkutan rapor: Obeziteden ölümler yüzde 50 artış gösterdi

Yayınlanan büyük ölçekli bir rapora göre, kalp rahatsızlıkları ve felç gibi obeziteye bağlı hastalıklardan ölen insanların sayısı son 20 yılda yüzde 50 arttı. Türkiye de obezite oranı yüksek ülkeler arasında çıkarak endişe yarattı. 2000 yılında yüksek vücut kitle endeksi, kişinin ömrünü kısaltan 11. önemli risk faktörüydü.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR