Yukarı
402143

CHP'li Zeyrek koltuğa oturdu, indirim sözünü tuttu

19 Nisan 2024 09:24

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, seçim taahhüdünü yerine getirdi. Zeyrek başkanlığında toplanan MASKİ Genel Kurulu’nda alınan kararla 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere Manisa ili genelinde ilk 2 ton su 1 TL oldu. Sonraki kademelerde ise yüzde 30 indirim yapıldı.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi(MASKİ) Genel Müdürlüğü 2024 Yılı Birinci Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek idaresinde meclis salonunda gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan başkan Zeyrek, şunları söyledi;

*Ülkemizde her geçen gün alım gücü düşüyor. Emeklilerimiz açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veriyorlar. Gençlerimiz iş bulma çabasında ve maalesef çoğu yurt dışına gitmek istiyor.

*Ülkemizde durum bu haldeyken şehrimizde hemşehrilerimizin Türkiye’nin en pahalı suyunu kullandığını defalarca ifade ettim. Seçim süreci boyunca sevgili hemşehrilerimin de bana en çok ilettiği konu su pahalılığıydı. 31 Mart Yerel Seçimleri’nde de Manisalıların bizi bu göreve seçmesiyle ilk 2 ton suyu 1 TL sonraki kademelerde ise yüzde 30 indirim uygulayacağımızı ve kartlı sayaç zorunluluğunu ortadan kaldıracağımın sözünü vermiştim.

*Sağ olsun hemşehrilerimin büyük bir destekle bizleri bu göreve seçti, hepsine bir kez daha teşekkür ediyorum. Bugün halkımızın aile ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak olan ilk 2 ton su 1 TL sözümüzü yerine getirecek olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

*Aynı zamanda bir dayatma haline gelen vatandaşlarımız için bir çileye dönüşen zorunlu kartlı sayaç uygulamasına siz değerli meclis üyelerimizin oylarıyla son vereceğimize umuyorum.

“MANİSALILAR KENDİ KARARLARINI VERME ÖZGÜRLÜĞÜNE SAHİP OLACAK”

“Yaptığımız çalışmalar sonucunda ilimiz genelinde mesken ve türevlerinde insani kullanım hakkı olan suyun ilk 2 tonunu 1 liraya vereceğiz, inşallah. Sonraki kademelerde ise yine söz verdiğim gibi suyumuzu yüzde 30 indirimli olarak halkımıza ulaştıracağız” diyen Zeyrek şöyle konuştu:

*Kurulumuzdan alınan kararla yeni fiyat tarifelerimizi 1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren Manisa il genelinde uygulamaya başlayacağız. Kartlı sayaçlarla ilgili yaptığımız düzenleme ile genel kurulumuzda alacağımız kararla kartlı sayaç zorunluluğuna da son vereceğimizi umuyorum.

*Halkımızın istemediği bir uygulamayı, mecbur bırakma anlayışını da sürdürmeyeceğimizi de ifade etmek istiyorum. Manisalılar artık su sayaçları konusunda kendi kararlarını verme özgürlüğüne sahip olacak.

*Mevcut kartlı sayaç kullanıcıları talep etmedikleri halde artık mekanik sayaca geçirilmeyecek. Süreçle ilgili öncelikli olarak hemşehrilerimizin MASKİ Genel Müdürlüğü ve tüm ilçelerimizde MASKİ İlçe Şefliklerine bizzat dilekçe ile başvuruları alınacak gelen taleplere göre mekanik sayaç temini yapılacak olup ardından dönüşüm işlemlerini tamamlayacağız.

*Teminat bedelinde de 80 metreküpten 45 metreküpe düşürerek bir indirme daha gittiğimizi burada ifade etmek istiyorum.

“CEMEVLERİMİZDEN, CAMİLERİMİZ VE MEZARLIKLARIMIZDAKİ GİBİ SU KULLANIM BEDELİ ALMAYACAĞIZ”

*Belediyecilik, ayrım yapmadan halkın, vatandaşın ihtiyacının karşılamakla sorumludur. Sosyal belediyeciliğimizin de özü budur. Bu güzel şehrimizde hiçbir ayrım yapmadan tüm kesimlere eşit hizmet verme anlayışı ile tüm yurttaşlarımızın yanında olacağız.

*Bu anlamda Alevi vatandaşlarımızın ibadethanesi olan cemevlerimizden, camilerimiz ve mezarlıklarımızdaki gibi su kullanım bedeli almayacağız.

*Halkımız bizlere yıllardır süre gelen sıkıntılarını anlattı, biz de bunları çözeceğimizin sözünü verdik. Bugün bizleri bu göreve layık gören tüm hemşehrilerimizin dertlerini bir bir çözeceğimizi ilk adımlarını atmış olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Başkan Zeyrek’in konuşmasının ardından MASKİ Genel Müdürlüğü 2024 yılı ücret tarifesi ve mekanik sayaç kullanımına yönelik önerge komisyona havale edilerek toplantıya ara verildi. Aranın ardından yeniden toplanan genel kurulda komisyondan “olur” kararıyla gelen önerge oy birliğiyle kabul edildi.

“HİZMETLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Öte yandan oturumun dilek ve temenniler bölümünde muhalefetten gelen ticarethanelere de indirim yapılması önerisi üzerine ise Başkan Zeyrek, ticarethane sahiplerinin de meskenlere uygulanan indirimden faydalanacağını söyledi.

Zeyrek, “Halkımızın her ferdine olduğu gibi kendilerine bir nebze destek olacaktır. Ama bütçedeki duruma bakıp eğer bütçemiz el verirse ticarethane sahibi olan arkadaşlarımıza, vatandaşlarımıza da hizmetlerimiz devam edecek” ifadelerini kullandı. 

ANKAYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Ayvalık’ta ilk Kurşun’un 105. Yıldönümü

172. Alay Komutanı Yarbay Ali Çetinkaya'nın Ayvalık'ta ilk kurşun atışının 105. yıl dönümü anısına Cumhuriyet Meydanı'nda çelenk koyma töreni ardından Alibey (Cunda) Adası'nda Ali Çetinka...

Milas Sahilleri Yaz Sezonuna Hazırlanıyor

İlimizin gözde tatil merkezlerinden biri olan, yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan ilçemizde Milas Belediyesi’ne bağlı ekipler gerçekleştirdiği çalışmalarla hem düzenli bir sah...


Altınoluk Meydanı ve Kuyudere Projesi yeniden canlanıyor

Belediye Başkan Yardımcısı Cavit Cebeci başkanlığındaki belediye ekipleri, ilgili müdürler ve bölge sorumlularıyla birlikte yapılan yerinde incelemelerde, çalışmaların ardından çalışmalar...

Başkan Aras’tan Öğrencilere Bir Müjde Daha

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın seçimden önce öğrencilerin bütçelerine katkı sunmak için vaat ettiği üniversite ring sefer ücretinin 1 TL’ye düşürülmesinden sonra öğrencil...


Edremit Belediyesi İspanyol ve Yunan Konukları Ağırladı

Edremit Belediyesi, tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği'nin finanse ettiği "İklim Çağında Zeytin Ağacı Yetiştiriciliği: Uyum Stratejileri ile Mücadele" projesi kapsamında İspanyol ve Y...

Afyonkarahisar'da işçileri taşıyan minibüs devrildi: 14 yaralı

Kaza, saat 07.00 sıralarında Sandıklı- Banaz kara yolu Hocalar ilçesi Yeşilhisar Karayokuş mevkisinde meydana geldi. Sera işçilerinin taşındığı, M.A. (51) idaresindeki 03 AFS 077 plakalı ...


Satış değil alış dönemi başladı

Edremit Belediye Başkanı Mehmet Ertaş görevinde ikinci ayını doldurmadan belediyeye yeni mülkler kazandırmaya başladı. Güre Mahallesi Kavurmacılar Mevkiinde Gelin Çamı olarak bilinen alan...

Başkan Günel: Kuşadası plajlarını halka geri veriyoruz

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Kuşadası Kaymakamlığı’na bağlı Milli Emlak Müdürlüğü ile imzalanan 20 Mayıs 2024 tarihli protokolle 10 yıllığına Kuşadası Belediyesi’ne devredilen pl...


Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’den CHP Genel Merkezine ziyaret…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) genel merkezini ziyaret eden Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve CHP Genel Başkan Yardımcısı, Balıkesir Milletvekili Ensar ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

Uzun süredir kanser tedavisi gören oyuncu Gülşah Comoğlu (38) hayatını kaybetti. 'Umudun Kıyısında', 'Behzat Ç: Bir Ankara Polisiyesi', 'Yüksek Sosyete' ile 'Kasaba Doktoru' gibi birçok y...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

'Popüler diyet akımları' yeme bozukluğuna yol açabilir!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'ndan Çocuk Metabolizma ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Tanyel Zübarioğlu, daha çok akranlarından ve sosyal medyadaki influencerlardan etkilenerek diyet akımlarına kapılan ergenleri bekleyen sağlık tehlikeleri konusunda uyardı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR