Yukarı
402463

TikTok yasağı Cumhuriyetçileri ikna etti: ABD'de Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yardım paketine onay

24 Nisan 2024 13:36

ABD Senatosu, Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yapılacak 95 milyar dolarlık yardımı paketini onayladı. Pakete uzun süredir direnen Cumhuriyetçiler, TikTok yasağının tasarıya eklenmesiyle paketi kabul etti.

TikTok yasağı Cumhuriyetçileri ikna etti: ABD'de Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yardım paketine onay

ABD Senatosu, Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yapılacak 95 milyar dolarlık yardımı paketini onayladı. Pakete uzun süredir direnen Cumhuriyetçiler, TikTok yasağının tasarıya eklenmesiyle paketi kabul etti.

ABD Senatosu, dün Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yapılacak 95 milyar dolarlık yardımı onaylamak üzere oylama yaptı. 

Senato'da hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat senatörler, uzun zamandır askıda olan paketin ABD Başkanı Joe Biden'a göndermek üzere mutabakat sağladı. Paket, Senato'da 18'e karşı 79 oyla onaylandı.

Aylarca süren gecikmelerden sonra Meclis geçen hafta üç ABD müttefikine fon sağlanmasını öngören dört yasa tasarısını onaylarken, sosyal medya platformu TikTok'un ülke çapında yasaklanmasını öngören tasarıyı da onaylamış oldu. Söz konusu tasarılar, "torba yasa" olarak büyük bir pakette birleştirilmişti.

Tasarıda, Rusya'ya karşı Ukrayna'ya 60,8 milyar dolarlık askeri yardım paketi yer alıyor. Paketteki 26,3 milyar dolarlık kısımsa, hem İsrail'e askeri yardımı hem de Gazze dahil olmak üzere çatışma bölgelerindeki sivillere insani yardımı içeriyor. Hint-Pasifik bölgesinin Çin'e karşı savunmasını güçlendirmesi içinse 8,1 milyar dolar ayrılmış durumda.

Pakete onayın ardından Çin'den ABD'ye Tayvan çağrısı

Tasarının senatodan geçmesinin ardından açıklama yapan Çin'in Tayvan İşleri Ofisi'nden bir sözcü, Pekin'e karşı hazırlanan pakete tepki gösterdi. Sözcü, Pekin'in ABD'yi somut eylemlerle "Tayvan'ın bağımsızlığını" desteklememe taahhüdünü yerine getirmeye ve onu herhangi bir şekilde silahlandırmayı bırakmaya çağırdı.

Tayvan ordusuysa, paranın nasıl kullanılacağına dair ABD'yle bir görüşme planlandığını söyledi.

Zelenskiy'le görüşen Biden: Hızlı hareket edeceğiz

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'le pazartesi günü telefon görüşmesi yapan Biden, tasarının Senato'dan geçmesinin ardından hava savunma silahları da dahil olmak üzere acilen ihtiyaç duyulan askeri yardımı Kiev'e göndermek için "hızlı hareket edeceklerini" bildirdi.

Pakette Cumhuriyetçiler'in TikTok şartı

Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk olan Cumhuriyetçiler, paketi onaylamak için, Çin'e ait TikTok'un bir yıl içinde sosyal medya platformundan çekilmemesi durumunda ABD'de engellenmesini sağlayacak hükmün pakete eklenmesi şartı koymuştu.

Pakete Trump'ın 'geri ödeme' önerisi eklendi

Tasarının ülkelere yardım bölümünün büyük bir kısmı, Senato'nun Şubat ayında kabul ettiği kararının birebir aynısı.

Buna ek olarak, başlangıçta Ukrayna'ya yardıma karşı çıkan eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından ilk kez ortaya atılan bir fikir olan, ABD Başkanı'nın "bağışlanabilir krediler" şeklinde yaklaşık 10 milyar dolarlık ekonomik yardımın Kiev'den geri ödenmesini istemesini zorunlu kılan bir tedbir de eklendi.

Cumhuriyetçi Senatörler fikir değiştirdi

Dış yardım paketi büyük ölçüde Senato'nun Şubat ayında kabul ettiği tedbire benzese de, buna karşı oy kullanan Cumhuriyetçi senatörler fikirlerini değiştirerek tasarıya onay vermiş oldu.

Tasarıya sonradan onay verenler arasında, daha önce Senato'nun dış yardım paketini sınır mevzuatıyla eşleşmediği için karşı çıkan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da var.

Bu yılın başlarında Ukrayna'ya yaptığı ziyaretin ardından Graham, Trump'ın önerdiği "geri ödemeli kredi" planını onayladı. Graham, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırısı nedeniyle İsrail'e yardım gönderilmesinin gerekli olduğunu ifade etti. Graham, tasarının oylanmasından önce X'ten yaptığı açıklamada, “İsrail'in artık ABD Senatosu'na ihtiyacı var. Mazeret yok" dedi.

Cumhuriyetçiler uzun süredir pakete direniyordu

Ukrayna ve İsrail'e yönelik yardım paketi, ABD Kongresi'nde çok uzun süredir iç tartışmalara neden olmuştu.

Kongre'nin geniş desteğine rağmen, ABD'nin dış ilişkilerdeki rolüne giderek daha fazla şüpheyle yaklaşan Cumhuriyetçilerin bir grubunun Ukrayna'ya daha fazla yardım göndermeye direnmesiyle söz konusu paketin onaylanma süreci açmaza girmişti. Cumhuriyetçiler, yabancı ülkelere yapılacak her türlü fonun, ABD-Meksika sınırına gelen insan sayısının artışını durdurmayı amaçlayan yasalarla birlikte kullanılması konusunda bir torba tasarı hazırlanması yönünde ısrarcıydı.

Senato'da müzakere edilen sınır ve ulusal güvenlik yasa tasarısının iptal olmasının ardından Senato'nun çoğunluk lideri Chuck Schumer, dış yardım yasa tasarısını oylamaya sundu. Şubat ayında 29'a karşı 70 oyla ezici bir çoğunlukla kabul edilen yardım tasarısı, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi'ne takılmıştı.

Tasarıya dönük çekimser bir tavır takınan Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Biden'ın, Kongre liderlerinin ve Avrupalı Devlet Başkanlarının baskıları sonucunda tasarıya onay verme kararı almıştı. Johnson, konuya dair Cumhuriyetçiler arasında başlayan iç tartışmalar sonucunda geçtiğimiz hafta istifasını açıklamıştı.

SOL HABERYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

İspanya: İsrail, Gazze’de gerçek bir soykırım yapıyor

İspanya'daki sol koalisyon hükümetinde bu zamana kadar koalisyonun küçük ortağı Sumar ittifakından olan bakanlar İsrail'e sürekli olarak "soykırım" suçlaması yaparken, Robles ile ilk defa...

İskoçya'dan Antalya'ya gelen uçakta yine sarhoş yolcu krizi

İskoçya'nın Glasgow kentinden Antalya'ya uçan bir yolcu uçağında sarhoş yolcu ortalığı birbirine kattı. Geçen sene de İskoçya'dan kalkan uçakta benzer bir kriz yaşanmıştı. İskoçya'nın Gla...


Ermenistan Başbakanı'nın helikopteri acil iniş yaptı

Dünya, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin öldüğü helikopter kazasını konuşurken son olarak da Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ı taşıyan helikopter büyük tehlike atlattı. Ermenistan ...

ABD Savunma Bakanı yeniden operasyondan geçecek

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in, aralık ayında yaşadığı mesane sorununu takiben, yerel vakitle bu akşam Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'nde cerrahi olmayan minimal tıbbi bir pros...


Papua Yeni Gine'de korkunç felaket: Binlerce ev toprak altında

Papua Yeni Gine'de köyleri yutan toprak kayması felaketinde ölü sayısı hızla artıyor, halk evlerin üzerine düşen kayaları elleriyle kaldırmaya çalışıyor. Pasifik ülkesi Papua Yeni Gine'de...

Papa, "Tanrı'nın influencer'ını" aziz ilan edecek

İnternet becerilerini Katolik inancını yaymak için kullanan ve 2006’da 15 yaşında hayatını kaybeden Carlo Acutis, Papa Francis'in kararıyla "internet azizi" olacak.


Avustralya, Tayvan Boğazı'ndaki gelişmelerden endişeli

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, Çin'in, Tayvan Boğazı'ndaki geniş çaplı askeri operasyonlarından son derece kaygılı olduğunu belirtti. The Straits Times gazetesine konuşan Bakan W...

İsrail polisinden Kudüs'teki 'Özgür Gazze' gösterisine sert müdahale

İsrail polisi, Batı Kudüs'teki ABD Konsolosluğu önünde İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına karşı düzenlenen protestolarda 7 kişiyi gözaltına aldı.  Washington'ın Gazze'de sald...


ABD'den Gürcistan'a 'yabancı ajan' cezası

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün yaptığı açıklamada, ABD'nin Gürcistan'a yeni vize kısıtlamaları getirdiğini ve Gürcistan parlamentosunun bu ay kabul ettiği "yabancı ajan" yasa ta...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sosyal medya fenomeni Sofia Richie anne oldu

Şarkıcı Lionel Richie’nin model ve influencer kızı Sophia Richie, 2023 yılında evlendiği eşi Elliot Grainge ile olan birlikteliğinden bir kız çocuğu dünya getirdiğini açıkladı. Cuma günü...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Yüksek tansiyona karşı beslenme önerileri

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor ’’Sağlıklı beslenme şekli, tansiyonu düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir’’ dedi. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalıkları, inme ve böbrek sorunları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR