Yukarı
1

Sinan Kara

CHP İzmir İl Kongresi nasıl geçer?

05 Eylül, 2023

   Genel Seçimlerin ardından CHP’de başlayan kongrelerde sona doğru geliyoruz. Şu ana kadar birçok ilçede kongre yapıldı ve ne yazık ki bu kongrelerde, geçmişte yaşanan mücadele ve heyecandan eser yok. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de elbette genel seçimlerin kaybedilmesi. Yaşanan kayıp sonrası CHP Genel Merkezindeki belirsizlikler de bu işin cabası. Özellikle İzmir’de kongrelere eski ilginin kalmadığı fazlasıyla görülüyor.

    Bu atmosfer içerisinde birçok yerde kongreler yapıldı. Edindiğim izlenim, bu sürecin 99’da yaşanan süreçle benzerlik taşıması. O dönemde de seçim yenilgisi yüzünden, CHP seçmeni çaresiz ve umutsuzlukla yüz yüze kalmış, ilgisizlik partiyi neredeyse “tabela partisi” konumuna getirmişti. Bugünde benzer noktaya doğru gidiliyor. İşin kötü tarafı ise seçmeni umutsuzluktan kurtarabilecek adımların atılmaması. Yani geçmişte olduğu gibi bugünde, “bakın başınızın çaresine” der gibi bir yönetim anlayışıyla CHP seçmeni karşı karşıya. Umarım biran önce herkes kendisine çekidüzen verir ve  bu belirsizlikler son bulur. Çünkü bu ülkenin CHP’ye ihtiyacı var.

  Neyse..

  Şimdi gelelim İzmir İl Kongresine.

  Şu ana kadar mevcut il başkanı Şenol Aslanoğlu ile birlikte üç adaylı bir yarış olacak gibi görünüyor. Bu isimler, her ikisi de geçmişte Konak İlçe Başkanlığı yapmış olan Aytekin Tunus ve Mehmet Şakir Başak. Kıdem olarak bu iki isim, tabir yerindeyse dizlerini CHP çatısı altında çürütmüş isimler. Siyaseten bir değerlendirme yapacaksak, Sayın Aslanoğlu bu arkadaşların yanında “çömez” kalır desek yeridir. Ancak şimdilik rüzgarın Sayın Aslanoğlu’ndan yana estiğini de ayrıca not düşelim. Çünkü arkasında Kılıçdaroğlu’nun desteği olduğu söyleniyor. Durum böyle olunca, birçok Belediye  Başkanı da ileride papaz olmamak ve tekrar adaylık kapmak için Aslanoğlu’nun yanında gibi görünüyor. Peki, bu durum kongrede değişir mi?

   Mevcut yönetime karşı aday olarak çıkan isimlerin tek başlarına seçime girmesi durumunda, Aslanoğlu’nun şansı daha çok artar gibi görünüyor. Bu adayların birleşmesi ise bir heyecan getirebilir ancak şanslarının olup olmaması tamamıyla delegenin tutumuna bağlı. O nedenle taraflar adına şimdiden net bir şey söylemek yanıltıcı olur. Özetlersek, Aslanoğlu güçlü görünüyor ama dediğim gibi her şey delegenin alacağı tutuma daha doğrusu vicdanına bağlı. Tabi bir de mevcut yönetime karşı hareket eden ilçe Belediye Başkanları var.

   Bu Başkanlardan bazıları ilçe örgütüne hâkim, bazıları da yapılan ilçe kongreleri sonucunda hâkimiyetini kaybetmiş durumda. O nedenle dediğim gibi, güç mevcut İl Başkanı Aslanoğlu’ndan yana görünüyor ama son kararı verecek olan elbette CHP delegesi olacak.

   Menemen’de tuhaf işler

   Bilindiği gibi geçtiğimiz yerel seçimlerde Menemen’i CHP kazanmıştı. O günkü Belediye Başkanına yapılan operasyon sonucu Belediye süreç içerisinde el değiştirerek AKP’ye geçti.

   Belediye meclisinden Başkan Vekili olarak seçilen Aydın Pehlivan o günden bugüne Belediyeyi yönetiyor. Daha doğrusu tuhaf bir şekilde yönetiyor. Neden mi?

   Çoğumuz hatırlarız Tunç Soyer geçtiğimiz Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Tarkan’ı getirmişti. Bunun üzerine AKP’liler sırf muhalefet olsun diye Tarkan’a ödenecek miktarın ne olduğunu dillerine dolamışlar ve Soyer’i yıpratmak için ellerinden geleni yapmışlardı.

   Şimdi benzer bir durum Menemen’de yaşanıyor. Hatta benzerin de ötesinde. Ancak, Tarkan için kıyameti koparanlar suskun.

   Şimdi sıkı durun!

   1 Eylül’de konser için Menemen’e şu isimler geldi.

    İbrahim Tatlıses, Gülben Ergen, Şafak Sezer, Caner Gülsüm, Murat Boz, Hadise, Suzan Kardeş ve Linet..

    Bugün de dâhil olmak üzere gelecek olanlar.

   Cengiz Kurtoğlu, Arif Susam, Ümit Besen, Seda Sayan, Erdem Kınay, Kolpa, Köhn, Sefo ve Sertap Erener.

   Şimdi sormak gerekmez mi?

   Bu değirmenin suyu nereden geliyor?

   Daha da önemlisi;

   Ekonomik sıkıntılar yüzünden Menemen’in arsalarını satan Başkan Vekili Aydın Pehlivan’a buradan seslenelim!

   Tüm bu isimler için, Belediyenin kasasından ne kadar para çıktı?Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

'Poyraz Karayel' dizisinin yıldızları bir araya geldi

Kanal D'nin unutulmaz dizisi 'Poyraz Karayel' final yaptığı 1 Mart 2017'den beri her yıl sevenleri tarafından hatırlanıyor. Dizinin iki yıldızı Burçin Terzioğlu ile Şebnem Hassanisoughi y...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Orucun 7 önemli faydası...

Prof. Dr. Uludüz, orucun sadece manevi yönden değil, aynı zamanda fiziksel sağlık açısından da önemli faydaları olduğunu belirterek, ‘‘Tabii iftar ve sahurda doğru gıdaları tüketmek, ölçülü beslenmek ve düzenli aralıklarla su içmek orucun faydalı etkilerini daha da artırır’’ dedi.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR