Yukarı
1

Sinan Kara

Kongreye damga vuran isim: Heval Savaş Kaya..

18 Eylül, 2023

   CHP İzmir İl Kongresi tartışmaların gölgesi altında sona erdi. Kazanan isim tekrar Şenol Aslanoğlu oldu.

    Bu kongrede akılda kalanların başında ne gelir derseniz, bana göre üç şey var. İlki İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya’nın siyasi akıl oyunları. Diğeri, yıllarca “çarşaf liste, çarşaf liste isteriz” diye yırtınanların bu kez blok liste ile seçime gitmeleri. Sonuncusu ise muhalif olarak bilinen Başkanların birbirini satması.

    İlkten başlayalım.

   Evet, kim ne derse desin Tunç Soyer’in verdiği açık çekle Heval Savaş Kaya adeta tek başına İzmir siyasetini dizayn etti. Elbette ekip içerisinde Mahir Polat, Rıfat Nalbantoğlu, Serkan Kalmaz gibi deneyimli isimler de vardı ama Kaya bu yapılanmanın baştan beri sürükleyici ismi oldu. Soyer’in güvenini de boşa çıkarmamış oldu.

   Öyle ki son birkaç aydır kongreye dahil CHP içerisindeki tüm çalışmaların adresi konumundaydı. Çok konuşuldu ve çok tartışıldı ama bu süreçten başarılı çıkmasına değinmezsek ve çalışmaların meyvesini de almadı dersek gerçekçi olmaz. Gelelim yaşananlara.

   Başkanlar sağlam duramadı

   Muhalif olarak bilinen Belediye Başkanları ise başlangıçta her ne kadar karşı hamleler yaptıysa da, bu hamleler oldukça cılız kaldı. Kendi aralarındaki özgüvensizlik koordinasyonsuzluğu getirdi ve bu durum belirsizliğe yol açtı. Kimisi açıktan bayrak açarken, kimisi de pusuya yatıp fırsatçılık yapmaya çalıştı. Son birkaç gün içerisinde bu başkanların birçoğu da teslim olup, mükafat olarak listeden yer kaptı. Bazıları da sadece uzaktan seyretmekle yetindi. Bunların içerisinde hakkını teslim edelim ki, taviz vermeyip mücadele etmeyi seçen tek isim Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü oldu. Özetle, bu süreçte ilkesizlik zirve yaptı desek yerinde olur. Bir başka deyişle, yeniden makam kapma sevdası omurga falan dinlemedi.

   CHP çarşafa dolandı

   Şöyle geçmişe doğru gittiğimizde CHP’de her daim iki istek sürekli olarak hep gündeme gelmiştir. Bunlar, önseçim ve kongrelerin mutlaka çarşaf liste ile yapılmasıdır. Önseçim zaten hayal. Elde kalan tek umut, çarşaf liste ile seçim yapabilmekti. Ki bunun yapılması tüzükte de açıkça belirtilmektedir. Ancak yapılan kongrede, maalesef bu demokratik talep yerle bir edildi.

   Şayet ben İl Başkanının yerinde olsam ve peki tabi kendime güveniyor olsaydım, seçime çarşaf liste ile giderdim. Çünkü çarşaf liste ile seçime gitmek örgütün kantarına çıkmak demektir. Yani örgüte karşı bu bir güven, cesaret ve şeffaflığın göstergesidir. Aksi ise, İl Başkanı kendisine güvenemiyor demektir. Bir anlamda İl Başkanı Şenol Aslanoğlu güven ve cesaret sınavından geçememiş oldu. Daha açık tabirle bu kongreyi kağıt üzerinde Şenol Aslanoğlu ama gerçekte ise; Tunç Soyer’in açık desteğiyle Heval Savaş Kaya, Rıfat Nalbantoğlu, Mahir Polat, Serkan Kalmaz v.s gibi isimler kazanmış oldu.

   Blok listeye el kaldıran delegeye ise diyecek bir söz bulamıyorum. İnanır mısınız onlardan bazıları geçmişte “Çarşaf, çarşaf” diye yırtınan isimlerdi. CHP’de gelecek adına, parti içi demokrasi adına çok üzücü…

   Sözün özü

   İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, örgütü de yanına alarak Genel Merkeze karşı bu kongre ile elini fazlasıyla güçlendirdi.

   Şimdi merak edilen şudur;

   Ankara, İstanbul hatta Aydın için bile isim açıklayan Kılıçdaroğlu, artık net biçimde hepimizin duyabileceği şekilde “İzmir adayımız yeniden Tunç Soyer’dir” diyecek mi?

   Çünkü artık çalışma zamanı. Baştan beri söymişimdir. Bir Belediye Başkanı iki dönem olmalıdır. Tabi ikiden azı kadar, ikinciden fazlası da zararlıdır. Soyer de yeniden bunu hak ediyor. Ve bir an önce adayların yola koyulma vakti. Geçtiğimiz yerel seçimlerdeki gibi adayların açıklanması gecikirse, bu durum dezavantaj yaratır. Zaten genel seçimlerden dolayı küskün ve kırgın bir seçmen var. Daha fazla kırmanın, küstürmenin anlamı yok. Söz artık Kılıçdaroğlu'nda?
   Bekleyip görelim..Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

'Poyraz Karayel' dizisinin yıldızları bir araya geldi

Kanal D'nin unutulmaz dizisi 'Poyraz Karayel' final yaptığı 1 Mart 2017'den beri her yıl sevenleri tarafından hatırlanıyor. Dizinin iki yıldızı Burçin Terzioğlu ile Şebnem Hassanisoughi y...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Orucun 7 önemli faydası...

Prof. Dr. Uludüz, orucun sadece manevi yönden değil, aynı zamanda fiziksel sağlık açısından da önemli faydaları olduğunu belirterek, ‘‘Tabii iftar ve sahurda doğru gıdaları tüketmek, ölçülü beslenmek ve düzenli aralıklarla su içmek orucun faydalı etkilerini daha da artırır’’ dedi.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR