Yukarı
350604

Bilim insanları farelerde doku gençleştirdi

08 Mart 2022 08:54

Bilim insanları, "orta yaşlı" farelere gen tedavisi uygulayarak doku gençleştirme işlemini başarıyla gerçekleştirdi.

ABD'de yapılan çalışmada, bilim insanları, sağlıklı farelere yeni bir gen tedavisi uyguladı.

Uygulama sonucu, "orta yaşlı" olarak nitelendirilen farelerde dokuların gençleştirilmesi sağlandı.

Hastalıklara çözüm olur mu?

ABD'li bir biyoteknoloji firmasının baş araştırmacısı Heinrich Jasper, yaş kaynaklı birçok hastalığın tedavisinde bu yaklaşımdan yararlanılabileceğini söyledi.

Söz konusu yöntemi insanlarda uygulamak henüz çok kolay olmasa da, kanser, Alzheimer ya da cam kemik hastalığı gibi hastalıkların tedavisinde yaşlanmayı geciktirmenin fayda sağlayabileceği vurgulanıyor.

Yamanaka faktörleri

Bilim insanları, "Yamanaka faktörleri" olarak bilinen, 4 molekülün karışımının yetişkin hücreleri vücuttaki hemen hemen her dokuyu oluşturabilen genç kök hücrelere "geri sarabileceğini" gösteren Japon Nobel ödüllü Prof. Shinya Yamanaka'nın önceki çalışmalarından yararlandılar.

Ancak Araştırmacılar, insanlarda Yamanaka faktörlerini kullanma konusunda temkinli davranıyorlar çünkü önceki çalışmalar, tamamen yeniden programlanmış hücrelerin "teratom" adı verilen kanserli doku kümelerine dönüşebileceğini göstermişti.

"Biyolojik yaşı azaltmak mümkün olabilir"

Edinburgh Üniversitesi'nde yaşlanma biyolojisi uzmanı olan Dr. Tamir Chandra, "Teoride biyolojik yaşı tersine çevirmek veya azaltmak mümkün olabilir. Ancak, bunun arkasındaki temel bilimi çok daha iyi anlamamız gereken çok erken aşamalardayız." ifadelerini kullandı.

GASTE 24Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Deprem bölgelerinde oturanlara uyarı: 'Suyun kokusu ve tadı böyleyse tüketmeyin'

Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Celalettin Şimşek, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası yer altı sularına ve olası tehlikelere dikkat çekti.

Kedilerin insanları 'dinlediği' bilimsel olarak kanıtlandı

Bilim insanları, kedilerin onlarla konuştuğumuzu anlayıp anlamadıklarını tespit etmek üzere bir çalışma gerçekleştirdi. Elde edilen sonuçlar, kedilerle 'tatlı' konuştuğumuzda bizi anladık...


Yılın ikinci Güneş tutulması bugün

Bu yıl ikinci kez parçalı Güneş tutulması gerçekleşecek. Tutulma bugün Avrupa, kuzeydoğu Afrika ve Orta Asya'dan görüntülenebilecek. 2022’nin ikinci Güneş tutulması bugün gerçekleşecek. G...

Buzullar için korkutan rapor: Artık çok geç

Bilim insanları, hangi iklim eyleminin yapıldığına bakılmaksızın, Grönland buzulundaki kaybın, deniz seviyesinde minimum 27 santimetrelik bir artışa katkıda bulunacağını keşfetti.


Caretta caretta yuvasını kürekle açtı, yavrular öldü: 'Yavruların çıkmasına yardım ettim' savunması

Antalya'nın Manavgat ilçesinde bir plaj işletmesinde çalışan görevli, sahilde şezlonglar arasında bulunan caretta caretta yuvasını kürekle açarak yavru carettaların ölmesine neden oldu.

Araştırma: Evli ve üniversite mezunu erkekler daha uzun yaşıyor

1751-2020 yılları arasındaki veriler incelendi. Yapılan bir araştırmada, özellikle evli ve üniversite mezunu erkeklerin, uzun yaşama ihtimalinin yüksek olabileceği sonucuna varıldı.


İşitme kaybı bebeklerde agresifliğe yol açabilir

Koklear implant ameliyatı sonrası oğullarının duymaya başladığını aktaran baba Bilgin, duyup, kendini ifade edebilmesi ile hırçınlığının yok olduğunu, şu an 15 yaşında olan Ege'nin normal...

"Mavi Bayrak"lı plaj sayısı 531'e ulaştı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, merkezi Danimarka'nın başkenti Kopenhag olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfının (FEE) 2022 Mavi Bayrak ödüllerine ilişkin değerlendirmede bulundu.


Kirlilik kaynaklı hastalıklar 2019'da 9 milyon can aldı

Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti 100 bin kişide yaklaşık 300 kirlilik kaynaklı hastalıklardan ölümle ilk sıralarda yer alırken, Brunei, Katar ve İzlanda 15 ila 23 ile bu konuda en düşük ölü...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Banu Alkan'ı şoke eden kız!

Görenleri ve hatta Yeşilçam’ın ünlü oyuncusu Banu Alkan’ı bile hayretler içinde bırakan, Banu Alkan’a ikizi kadar benzeyen 22 yaşındaki Melis Göz, OnurAkayMedya’dan Erkan Özbey’e konuştu....

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Görünmez hastalıkla başa çıkmanın yolları

Fibromiyalji, özellikle 20-55 yaş arası kadınlarda yaygın kas iskelet sistemi ağrılarının en sık nedenlerinden biri… Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Neslihan Kurt Oktay, toplumda pek bilinmediği ve belirtileri başka rahatsızlıklarla karıştırıldığı için “görünmez hastalık’’ olarak nitelendirilen fibromiyaljinin etkilerini hafifletecek önerilerde bulundu.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR