Yukarı
382298

Milletvekilleri kayıt yaptırıyor

31 Mayıs 2023 14:04

Kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra gazetecilere konuşan İYİ Parti Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, "Millete hizmet yolculuğu bitmez, siyasetin her alanında hizmet üretebilmek mümkündür" dedi.

TBMM'nin bu yasama döneminde önemli gündem maddeleri olacağını kaydeden Dervişoğlu, "Bütün siyasi partilerin uzlaşma kültürünün gereklerini yerine getirmek suretiyle ülkemize hizmet etme kararlılığı sergileyeceklerine inanıyorum" ifadesini kullandı.

Millet İttifakı'nın geleceği ile ilgili bir soruya Dervişoğlu, "Bugünden bir şeyler söylemek mümkün değil. Onlar yetkili kurullarda görüşülecek ve karara bağlanacak hususlar. O bakımdan TBMM'nin açılış gününde ittifakların geleceğiyle ilgili bir beyanda bulunmayı yerinde görmüyorum" yanıtını verdi. CHP listelerinden Meclis'e giren milletvekillerinin istifalarına ilişkin Dervişoğlu, "Net bir bilgim yok, o da karara bağlandıktan sonra kendini gösterecek. Söylediğiniz şekilde olursa, TBMM'de yeni bir aritmetik oluşacağına delalet eder. Bunların hepsine bakacağız" diye konuştu.

"SEÇİMLERİN NE KADAR MİLLET İRADESİNİ YANSITTIĞINI GÖRECEĞİZ"

CHP listesinden Muğla Milletvekili seçilen Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, TBMM'de kayıt işlemlerinin ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin, adil bir seçim sürecinin yürütülmediğini savundu. Yerel seçimlerin yaklaştığını anımsatan Özdağ, "10 ay sonra yapılacak olan belediye başkanları seçimlerine hazırlanacağız. Gerçek millet iradesinin orada tecelli edeceğini göreceğiz. Orada milletin belediye başkanları çıkacak, orada yarışacağız. Orada bir turnusol kağıdını göreceğiz. Bu seçimlerin ne kadar adil olduğunu, ne kadar millet iradesini yansıttığını göreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetecinin "Millet İttifakı'nın bir özeleştiri süreci var. Ayrılmalar olur mu?" sorusu üzerine, "Biz, 10 milletvekili arkadaşımız ile CHP'ye istifa dilekçelerimizi verdik. TBMM'ye de vermiş bulunuyoruz. Yemin töreninde kendi partimizle yemin edeceğiz. Ama burada Millet İttifakı ile birlikte yürümeye, milletin problemlerini Meclis'e yansıtmaya devam edeceğiz. Çünkü 10 ay sonra belediye başkanları seçimleri var. Ona hazırlanmamız gerekiyor. Öz eleştiri yapılmalı, eleştirilere açığız. 'Eşit bir seçim değildi, adil bir seçim değildi' evet doğrudur. Ama buna rağmen kazanabilirdik. Ekonomik krizin olduğu, medyanın susturulmak istendiği, yargının siyasallaştırıldığı bazı konularda, böyle bir iklimde çok rahat kazanmamız gerekiyordu." sözlerini sarf etti.

"BİR İSTİFA DEĞİL, SEÇİM KANUNU'NUN GEREĞİ OLAN BİR TAKIM PROSEDÜRLER"

CHP listelerinden Mersin Milletvekili seçilen DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, CHP listelerinden Meclis'e giren milletvekillerinin istifalarına ilişkin bir soruya, "İstifaya gerek yok aslında. Seçim Kanunu, CHP listelerinden DEVA Partisi kimliğiyle girmeye müsaade ediyor. Biz, DEVA Partisinden hiçbir zaman ayrılmadık" yanıtını verdi.

Ekmen, bir istifa değil, Seçim Kanunu'nun gereği olan birtakım prosedürler olduğunu söyledi.

Gelecek Partisi milletvekillerinin istifalarının hatırlatılması üzerine Ekmen, "Bence teknik olarak tam konuyu bilmiyor olabilirler. Biz, mesela listeler verilmeden önce bir muvafakatname imzaladık. O muvafakatname şunu diyordu; 'Ben DEVA Parti'liyim. CHP'nin benim ismimi YSK'ya bildirmesine izin veriyorum'. Bugün de ben yine DEVA Parti'liyim, CHP'nin listesinden ayrışmam için Meclis Başkanlığı nezdinde bir işlem dilekçesi var. Bu kesinlikle ismi 'istifa' olan bir süreç değil" karşılığını verdi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin'in dün bu dilekçeleri hazırladığını, bugün vermiş olabileceğini bildiren Ekmen, "Yemin töreninde her milletvekili kendi partisiyle anons edilecek." bilgisini verdi.

Ücretsiz doğal gaz tüketiminin TÜFE'ye etkisine ilişkin Ekmen, "Bedava doğal gazı, yine hepimiz yine kendi imkanlarımızla ama özellikle emekçiler, memurlar ve işçiler ödeyecek. Çünkü bu enflasyon hesaplamasının dışına çıkartıldığı için herkes doğal gaz faturası kadar enflasyon hesabındaki artıştan mahrum kalacak. Dolayısıyla zaten vergiler hepimizin vergileri ama doğrudan işçinin ve memurun maaş hesabına taalluk eden bir istatistik oyununa tenezzül edilmesini doğrusu yadırgatıcı buluyorum" görüşünü paylaştı.

Eyyüpoğlu, beş dönem Şanlıurfa milletvekilliği yapan dedesi Seyit Eyyüpoğlu ile Meclis'e geldi

19. ve 20. dönemde Anavatan Partisi, 23, 24 ve 25. dönemde AKP'den Şanlıurfa milletvekili seçilen Seyit Eyyüpoğlu bu kez torunu İbrahim Eyyüpoğlu için TBMM'deydi.

AKP'den Şanlıurfa Milletvekili seçilen torunu İbrahim Eyyüpoğlu'na rozetini takan Seyit Eyyüpoğlu, "Bu dönem torunuma bayrağı teslim ettim. Allah hayırlı etsin. Özellikle tavsiyem; bıraktığım itibarın değerini kafasından, kulağından çıkarmasın. Siyaset hizmetle dürüstlükle olur. Siyaset hemşehrilerini kucaklamakla olur. Torunuma güveniyorum, bayrağı devrediyorum. Allah hayırlı etsin" dedi.

AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Eyyüpoğlu ise mutlu olduğunu belirterek, "Beş dönem gibi uzun bir süre Şanlıurfa'mıza ve Türkiye'ye hizmet eden dedemden sonra Şanlıurfa'mıza hizmet etme görevi bana düştü. Başta dedeme, Cumhurbaşkanımıza ve hemşehrilerimize mahcup olmayacağım Allah'ın izniyle" diye konuştu.

AKP Van milletvekilleri Kayhan Türkmenoğlu ve Burhan Kayatürk, kayıt işlemlerinin ardından diğer milletvekillerinin ikramda bulunması üzerine, basın mensuplarını Van kahvaltısı yapmaya davet etti.

AKP Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek ise Bingöl'den getirdiği bal ve kavurmayı ikram etti, ardından gazetecilere Bingöl balı ve kavurmasının özelliklerini anlattı.

Gerçek GündemYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

AYM Can Atalay'ın başvurusunu 5 Ekim'de inceleyecek

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi Direnişi davasında tutuklanan ve TİP'ten Hatay milletvekili seçilmesinin ardından tahliye edilmeyen Can Atalay'ın bireysel başvuru sürecine ilişkin takvimi a...

Diyarbakırlılar güne 'ucuz' et kuyruklarında başlıyor

Hayvancılığın yoğun yapıldığı kentlerden biri olan Diyarbakır’da, yurttaşlar ucuz et alabilmek için sabah erken saatlerde sıraya giriyor. Merkez Kayapınar ilçesinde saat 07.00’de Et ve Sü...


Son 10 yılda tarımda en az 1803 işçi çalışırken yaşamını yitirdi

İSİG Meclisi tarımdaki iş cinayetlerine ilişkin raporunu Agrobay işçilerinin direnişlerini selamlayarak duyurdu. Rapora göre son 10 yılda ölen 1803 tarım işçisinden en az 235'i çocuk işçi...

Koca: Küresel Covid aşısı baskısına boyun eğmemiz mümkün değil

Sağlık Bakanı Koca Türkiye'de Covid-19 için yeni bir aşı programı başlatmayı düşünmediklerini söyledi. Koca'nın "küresel aşı baskısı" kavramını kullanmasına TTB'den tepki geldi. Sağlık Ba...


TKP'den 29 Ekim çağrısı: Cumhuriyet için sosyalizm

Türkiye Komünist Partisi'nden yapılan açıklamada, "'Halk için Cumhuriyet, Cumhuriyet için Sosyalizm' etkinliğimize bütün yurttaşlarımızı bekliyoruz. Yüz yıl önce yaptık, yine yaparız!" de...

CHP'de gözler İstanbul kongresinde: Kraldan çok kralcılar var

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul adaylarına tarafsız bakacağını söylemesi değişimciler tarafından olumlu karşılandı. Partililer, “Buna karşın ‘kraldan çok kralcılar’ var” dedi....


Yavaş: ‘Mansur Yavaş’ı engelliyorum’ adı altında 30 milyon insanın sağlığıyla oynanıyor

ABB Başkanı Mansur Yavaş “Burada belediye yönetimi ‘Mansur Yavaş’ı engelliyorum’ adı altında 30 milyon insanın sağlığıyla oynanıyor. Sadece 30 milyon da değil. Sakarya’dan da sulama yapan...

AYM Öğretmenlik Meslek Kanunu gerekçeli kararını açıkladı: Kural kamu yararına, bazı hükümler iptal

Anayasa Mahkemesi (AYM), Öğretmenlik Meslek Kanunu'ndaki öğretmenlikte kariyer basamaklarının oluşturulmasına ilişkin kuralda kamu yararı bulunduğuna hükmetti. Mahkeme bununla birlikte ka...


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi kabul etti. Cumhurbaşkanlığı, basına kapalı gerçekleşen görüşmeye ilişkin fotoğraf paylaştı.

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Banu Alkan'ı şoke eden kız!

Görenleri ve hatta Yeşilçam’ın ünlü oyuncusu Banu Alkan’ı bile hayretler içinde bırakan, Banu Alkan’a ikizi kadar benzeyen 22 yaşındaki Melis Göz, OnurAkayMedya’dan Erkan Özbey’e konuştu....

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Görünmez hastalıkla başa çıkmanın yolları

Fibromiyalji, özellikle 20-55 yaş arası kadınlarda yaygın kas iskelet sistemi ağrılarının en sık nedenlerinden biri… Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Neslihan Kurt Oktay, toplumda pek bilinmediği ve belirtileri başka rahatsızlıklarla karıştırıldığı için “görünmez hastalık’’ olarak nitelendirilen fibromiyaljinin etkilerini hafifletecek önerilerde bulundu.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR