Yukarı
392616

Komünist başkan Mehmet Maçoğlu’ndan ‘yerel yönetim’ çıkışı…

27 Kasım 2023 12:16

Komünist Başkan olarak bilinen Tunceli'nin TKP'li Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, "Kent yönetimi bir yöntem, kent meclisi bir yöntem, birlikte yaşamak birlikte yönetmek, Sovyet ve benzeri bir halk meclisleri bir yöntem. Her biri nasıl bakarsa baksın. Asıl önemli olan kime nasıl hizmet ettiğiyle alakalıdır" ifadelerini kullandı.

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Yıldırım İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen, ‘Toplumsal Belediyecilik, İlkeli ve Halkçı Belediye Yönetimi’ konulu panele katıldı…

Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele Maçoğlu’nun yanı sıra CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, Yıldırım İlçe Başkanı İlhami Gün, Rize Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çevratoğlu ve partililer katıldı.

Panelde yerel yönetim hakkında konuşma yapan Tunceli Belediye Başkanı Maçoğlu, yerel yönetimlerin çeşitli yöntemlerinin olduğunu belirterek, “Kent yönetimi bir yöntem, kent meclisi bir yöntem, birlikte yaşamak birlikte yönetmek, Sovyet ve benzeri bir halk meclisleri bir yöntem. Her biri nasıl bakarsa baksın. Asıl önemli olan kime nasıl hizmet ettiğiyle alakalıdır. Yani söz, yetki, karar dediğinizde, ‘Ben söylerim, siz yapın mı?’ ya da sizin söylediklerinizin tam parçası olup o söylediklerinizi yapma görevi mi? Biraz burada aslında ilerlememiz lazım” ifadelerini kullandı.

‘YASALARI HALK KOYDUYSA ONLARI YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Ovacık Belediyesi’nden başlayıp Tunceli Belediyesi’ne geldiği döneme kadar kurdukları halk meclisleri ve yönetme kültürünün gelişmesi gibi, yaptıkları uygulamaların herkes tarafından takip edildiğini belirten Fatih Mehmet Maçoğlu, şöyle konuştu:

-Belediyecilik böyle bir şey, bazen sadece hizmetlere sıkıştırılmak istenen bir anlayışın karşısında, onun nasıl geliştirebilir, esnetilebilir bir çalışma olduğu bazen tam da o yasalara uygun, o yasaların emrettiği şekilde bir çalışmayla bunlar yapılabilir. Biz bunu önemsiyoruz.

-Tabii ki kuralsız ve benzeri bir çalışma pratiğimiz yok. Biz de kurallar, yasalar doğrultusunda hareket ediyoruz. Ama yasaları kimin koyduğuna bakmak lazım. Eğer halkın yasalarıysa, sonuna kadar onları yapmaya devam edeceğiz.

-Ama burjuvazinin, kapitalizmin ya da emperyalizmin yasalarıysa, biz tam tersi bunun karşısında olup, onların güzel dediği şeyi, biz kötü olarak algılayıp, bizim baktığımız pencereden bakarak yürütmek istiyoruz.

-Bu anlamıyla da yasalar halkın çıkarı için ya da halka hizmet ise o halkın yasalarıdır. Onun dışındakiler, küçücük azınlığın yasaları olarak görüyoruz.

‘BİZ ONLARDAN DEĞİLİZ, HİÇBİR ZAMAN OLMADIK, OLMAYACAĞIZ DA'

Yasaların kendilerine öngördüğü hizmet sektörü üzerindeki yapının dışına çıkmak istediklerini belirten Maçoğlu, şunları söyledi:

-Sistem diyor ki, ‘8 saat çalışacaksın. Eğer 8 saatten az çalıştırıyorsan, bunu da yasaya bağlıyorsan, devleti zarara uğratıyorsun’ diyor.

-Sistem diyor ki, ‘Tarım Bakanlığı var. Sen kimsin? Niye tarım yapıyorsun?’ diyor. Sistem diyor ki, ‘En fazla Kent Konseyi kurabilirsin. Halkın Meclisi olmaz ki. Paralel bir şey mi yaratıyorsun?’ diyor.

-Bunun karşısında olursan da farklı bir şey olmaya çalışıyorsunuz. O zaman da ‘Bunlar anarşist, komünist’ diyor. ‘Bizden değil diyor. Evet biz onlardan değiliz. Hiçbir zaman onlardan olmadık. Olmayacağız da.

-Yerel yönetim aslında tam da burada önem kazanıyor. Siz yanlışı reddedip doğruda ısrar ederseniz, aslında yerel yönetimlerin halk içindeki katkısı çok daha değerli ve büyük oluyor.

‘BİZ ONLARIN OYUNCAKLARINI ELİNDEN ALMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Nohut ve fasulye ekerek, sadece üretimi amaçlamadıklarını belirten Fatih Mehmet Maçoğlu,
şöyle konuşyu:

-Bulunduğunuz bütün alanlardaki yerel yönetimlerde, mevcut sisteme yönelmediğiniz takdirde o sistem içerisinde boğulup kalırsınız. Bizim bütün mücadelemiz sisteme yönelmek.

-Yani bu ‘Nohut ekiyorlar, fasulye ekiyorlar, bal üretiyorlar. Çok iyi’ olarak anlaşılmasın. Öyle bir şey değil. Biz onların oyuncaklarını elinden almaya çalışıyoruz.

-Onların oyuncakları paradır. O kapital yanını elinden aldığımız andan itibaren onlar rahatsız olmaya başlıyor. Yerel yönetimler burada değer kazanıyor. Yoksa hepimiz çeşitli çalışmalar yapabiliriz.

-Mesela birçok şeyi burjuva siyaseti içerisinde bizden daha iyi yapıyorlar. Kalın kalın asfaltlar yapıyor, büyük büyük kendine bağlı mimari çalışmalar dedikleri ve onlarla övündükleri, onlarca kat binalarla daha iyi yapıyorlar.

-Eğer buysa yerel yönetim, biz bunların doğru olmadığını düşünüyoruz.(DHA)Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

'Endişe ediyoruz' diyerek şehir şehir açıkladı

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Antalya'da yaptığı konuşmada, deprem tehdidi altında olduğunu düşündüğü kentleri açıkladı. Türkiye'nin depremlerden kurtulamayacağını ve depremlerin sona...

Can Atalay kararını uygulamayan Şentürk de başkan adayı

Yargıtay’da başkanlık seçimi için ilk oylama 25 Mart’ta yapılacak. AYM’nin Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararını uygulamayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk de b...


Ali Babacan'dan Tansu Çiller tepkisi... 'Ekranlardan uzak tutun'

Ali Babacan, eski başbakan Tansu Çiller'in AKP'nin İBB adayı Murat Kurum'a destek vermesi ile ilgili, "90’ların karanlık siyasetçilerini artık ekranlardan uzak tutun" değerlendirmesinde b...

Kılıçdaroğlu'ndan 'Lütfü Savaş' açıklaması: 'Yıpratılması doğru değil'

Eski Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Aday belirleme sürecini daha sağlıklı yapılmasını isterdim. Aday belirleme sürecinde Lütfü Savaş beyin, bu kadar yıpratılma...


386 bin madene ruhsat verildi: AKP döneminde 2 bine yakın maden işçisi yaşamını yitirdi

İktidar, İliç'te işçiler toprak altındayken Soma’nın da bulunduğu 11 madene daha onay verdi. AKP döneminin son 15 yılında 386 bin madene ruhsat verildiği öğrenildi. İliç altın madeninde y...

Özgür Özel'den Çorlu paylaşımı: Rezil bir karar

CHP lideri, yerinde takip ettiği Çorlu tren faciası davasının 19'uncu duruşma sonrası bir kez daha ertelenmesine sert tepki gösterdi.CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Kararın seçimden sonray...


TBMM'de "FETÖ" tartışması! "Gırtlağına kadar haram yedin"

TBMM’de çok sert FETÖ tartışması yaşandı. CHP’li ve AKP'li vekiller karşılıklı olarak birbirlerini suçladı. Dozu yüksek atışmalar tutanaklarda yer aldı. TBMM’de 8.Yargı Paketi görüşülürke...

ABD'nin F-16 mektubu Ankara'ya ulaştı! MSB duyurdu

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 40 yeni F-16 Blok-70'in tedariki, mevcut 79'unun ise modernizasyonu, mühimmat ve teçhizatını içeren talebe ilişkin ABD'den "Taslak Teklif ve Kabul Mektubu"n...


İmamoğlu'ndan iktidara kentsel dönüşüm tepkisi: 'Vatandaşı sırtından hançerlediler'

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, iktidarın kentsel dönüşüm adı altında yurttaşlara 'ihanet' ettiğini belirterek "Vatandaşı yalnız ve çaresiz bıraktılar. Deprem toplanma alanlarını ranta açtıla...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Ahmet Mümtaz Taylan 'Kızılcık Şerbeti'nde

Beyin kanaması geçiren Settar Tanrıöğen'in yerine 'Kızılcık Şerbeti' dizisine dahil olan Ahmet Mümtaz Taylan çekimlere başladı. 'Abdullah' karakterini canlandıracak olan Taylan'ın setten ...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Yeni araştırma 'empatinin' bulaşıcı olduğunu gösteriyor

Araştırmaya katılan 50’den fazla gönüllünün eylemlerine dayalı olarak empatideki değişimleri ölçmek üzere tasarlanmış dört ayrı deney yapıldı. Başkasının hislerini algılama ve nasıl hissettiklerini hayal etme kabiliyeti olan empati, günümüz dünyasının büyük bir kısmında az bulunan bir özellik olarak görülüyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR