Yukarı
392696

Avrupalıların yüzde 38'i artık günde 3 öğün yemek yiyemiyor

29 Kasım 2023 09:47

Avrupa genelinde gerçekleştirilen son bir kamuoyu yoklaması, son üç yılda Avrupalıların yarısından fazlasının bütçesinin daraldığını işaret etti.

Avrupa'da yeni bir araştırma artan fiyatlar nedeniyle hanelerin neredeyse üçte birinin mali durumunun "güvencesiz" hale geldiğini işaret etti.

Ipsos tarafından French Secours Populaire için yapılan ankete katılan 10 bin kişinin yüzde 29'u mali durumlarının "güvencesiz" olduğunu ve beklenmedik bir harcamanın dengelerini bozabileceğini söyledi.

Euronews'in haberine göre, son üç yılda alım gücünün azaldığını işaret eden çalışma, çoğunluğun öğün atlamak ve zorlu finansal seçimler yapmak zorunda kaldığını ortaya koydu. Neredeyse her iki Avrupalıdan biri, artan fiyatlar ve nispeten durgun maaşlar nedeniyle gelecek birkaç ayda güvencesiz bir duruma düşme riskinin yüksek olduğunu düşünüyor. 

Halkın sadece yüzde 15'i iyi koşullarda bir yaşam sürdürdüğünü ve günlük harcamalarına dikkat etme ihtiyacı hissetmediğini söyledi.

'Zorlu mali koşullar radikal kararlara zorluyor'

Anket sonuçlarına göre, Avrupalıların büyük bir çoğunluğu zorlu mali koşullar nedeniyle tercihlerinden ödün vermek zorunda kaldı.

Çalışma, neredeyse tüm sektörlerdeki yüksek enflasyon nedeniyle, öğün atlamayı da içeren bu "zorlu kararların" zorunlu hale geldiğini işaret ederken neredeyse her üç Avrupalıdan biri açken öğün atladığını ifade ediyor. Yunanistan ve Moldova gibi ülkelerde bu oranın daha yüksek olduğu gözlemleniyor. 

Diğer tavizler arasında kaloriferleri yakmamak, borç para almak ve artan maliyetler karşısında sağlık sorunlarının tedavisini geciktirmek ya da yaptırmamak yer alıyor.

Avrupalıların üçte birinden fazlası düzenli olarak yedikleri yiyecek miktarını kısıtlıyor

Joseph Rowntree Vakfı (JRF) tarafından haziran ayında yapılan bir anket, Birleşik Krallık'ta 5,7 milyon düşük gelirli hanenin gıda için yeterli parası olmadığını ortaya koymuş ve bunu "korkunç yeni normal" olarak nitelendirmişti.  Ankete katılanların yüzde 38'i artık düzenli olarak günde üç öğün yemek yiyemediğini belirtirken, sadece yüzde 42'si kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini atlamadığını söyledi.

Durumun ciddiyeti bazı ebeveynlerin cevaplarına da yansımış durumda. Zira bazı anne babalar çocuklarına bakabilmek için kendi yemeklerinden kısmak zorunda kaldıklarını söyledi. Ankete katılan ebeveynlerin yüzde 21'i çocuklarını besleyebilmek için en az bir kez "yemeklerinden kıstıklarını" belirtti.

Çoğunluk enflasyonla başa çıkma konusunda endişeli

Enflasyondaki yükseliş aslında yavaşlama işaretleri verse de, gıda ve malzeme fiyatlarında henüz bir düşüş gözlemlenmedi. Dolayısıyla satın alım gücü de azalmaya devam etti.

Avrupa'nın enflasyon rakamları 2022 yılında üç katına çıkarak, tüm zamanların en yüksek oranına işaret etti. Son bir yılda ise konut, su, gaz ve diğer masraflarda artışlar yüzde 18'lere ulaştı. Çoğu ülkede ankete katılanların yarısından fazlası enflasyonla başa çıkma konusunda endişeli olduklarını, gıda, enerji ve çeşitli harcamaların artmayı sürdürmesinden korktuklarını söyledi.

Araştırmaya göre, yüzde 62'si gıda fiyatlarındaki artıştan endişe ederken, beklenmedik harcamalar ve benzin fiyatları ankete katılan nüfusun yüzde 59'unu endişelendiriyor.

Türkiye'de durum

Ekim ayı enflasyon verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre Ekim ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) geçen yılın aynı ayına göre yüzde 61,36 olarak gerçekleşti.

Bir önceki aya göre değişim oranı ise yüzde 3,43 oldu.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre ise tüketici fiyat endeksi geçen ay yüzde 5,09, yıllık bazda ise yüzde 126,18 olarak gerçekleşti.

SOL HABERYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Bitcoin 60 bin doların üzerine çıktı

Bazı analistler ise rallinin ortasında bulunarak yatırımcılara dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuyor. Örneğin, Singapur'daki OSL SG Pte'nin İşlem Masası Müdürü Stefan von Haeni...

ABD ekonomisi dördüncü çeyrekte beklentilerin altında büyüdü

ABD Ticaret Bakanlığı, ekim-aralık dönemine ait gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verisine ilişkin ikinci tahminleri açıkladı. Buna göre, ABD'de GSYH yılın dördüncü çeyreğinde yıllıklandır...


Büyüme rakamları yarın açıklanacak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim-Aralık 2023 dönemini içeren gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verilerini yarın saat 10.00'da kamuoyuyla paylaşacak. Geçen yılın dördüncü çeyreğinde i...

AB, el konulan Rus varlıklarının geliriyle Ukrayna'ya silah almak istiyor

Avrupa Birliği, Rusya'nın dondurulan varlıklarının gelirleriyle Ukrayna'ya silah almak istiyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen bekl...


ASELSAN'dan 82 milyon euroluk sözleşme

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında yakın hava savunma sistemleri tedarikine ilişkin 82 milyon euro tutarında sözleşme imzalandı. Sözleşme çerçevesinde teslimatlar 2024-2027 y...

Kredi kartı sınırlamasına yeni formül

Vakıf Katılım Genel Müdürü ve eski BBDK Başkanı Mehmet Ali Akben, kredi kartına taksit sınırlaması getirilecekse bunun yerli ve ithal üretim ayrımı yapılarak uygulamaya konması gerektiğin...


Dış ticarette ocakta 6,2 milyar dolarlık açık

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2024 yılı Ocak ayında, bir önceki yılın...

Dövizle ödeme kısıtlaması esnetildi

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre, bazı sözleşmelerin ödeme yükümlülükleri dövizle yerine getirilebilmesinin önündeki kısıtlamalar kaldırıldı. İşte istisnalar...Re...


Mehmet Şimşek Brezilya yolcusu... G20'de neler konuşulacak?

Mehmet Şimşek ve Fatih Karahan'ın da katılacağı bu hafta yapılacak G20 finans yetkilileri toplantısında küresel ekonomideki toparlanma olasılığının arttığı ve belirsizliklerin devam ettiğ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Kadir İnanır ile yeğeni Levent İnanır 50 yıl sonra aynı pozu verdi

Levent İnanır geçen gün dayısı Kadir İnanır ile yemeğe çıktı. Dayısıyla poz veren Levent İnanır, o kareyi 1974 yılında yine bir restoranda çekilmiş fotoğraflarıyla yan yana getirerek sosy...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Trigliserid nasıl düşer?

Trigliserid yüksekliğinin de tıpkı kolesterol yüksekliği gibi sık görülen bir sorun olduğunu belirten Kalp ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. Oğuz Yılmaz, kolesterol kadar tehlikeli olan ve zamanla kalp-damar hastalıkları riskini artıran bu sorunla başa çıkma yollarını açıkladı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR