Yukarı
392798

Tarihi mağaralar turistlerin uğrak noktası oldu

01 Aralık 2023 12:54

Gaziantep ve Şanlıurfa'daki mağaralar, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanları arasında yer alıyor.

Gaziantep savunması sırasında yiyecek ve cephane saklanan Şekeroğlu Mahallesi’ndeki Kaleoğlu Mağarası, günümüzde kafeterya olarak kullanılıyor.

Sıcaklığın yaz aylarında 40 ila 45 dereceyi bulduğu, kış mevsiminde ise 0 dereceye kadar düştüğü kentte, mağara içerisindeki sıcaklık 15 derece olarak ölçülüyor.

Mağara kafenin işletmecisi Mehmet Kaleoğlu, mağaranın yıllar önce taş ocağı olarak kullanıldığını söyledi.

Mağarayı zamanla enkaz olarak bulduklarını ifade eden Kaleoğlu, şöyle konuştu:

“İznimizi alıp buradaki enkazı temizledik. Buradan 650 traktör moloz çıkardık. Kuyularımız doluydu onları temizledik. Şu an sularımız akıyor. Burada doğal bir ortam var. Ziyaretçilerimiz buraya gelip zaman geçiriyor. Dışarısı 45 derece olduğunda buranın sıcaklığı 15 derece oluyor, dışarısı 0 derece olduğunda burası yine 15 derece. İnsanlar burada vakit geçirmekten çok mutlu. Yurt dışından gelen ziyaretçilerimiz de bulunuyor.”

Ziyaretçilerden Yeşim Güner, Giresun’dan turla Gaziantep’e geldiklerini belirterek, “Tarihi bir mağara. Tavsiye üzerine geldik. Mağaranın havasının da güzel olduğunu duyduk. Burada hoş vakit geçiriyoruz. Tekrar Giresun’a gittiğimizde çevremdeki insanlara burayı tavsiye edeceğim” dedi.

İstanbul’dan gezmek için Gaziantep’e geldiklerini belirten Rahman Yıldız, “Çocuklarımla birlikte mağara kafeye gelmek istedik. Mağaraya ilk defa geliyoruz. Gaziantep, zaten gastronomi ve kültür şehri. Buraya gelip kahvemizi de içtik. Ortam çok güzel. Burada çok memnun kaldık. İnşallah ailece bir kez daha gelmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.


Kaya mezarları gece bir başka güzel

Kültür ve tarih turizminin simge kentlerinden Şanlıurfa’da, turizme kazandırılan mağaraların bulunduğu Kızılkoyun Nekropolü ve Hz. İbrahim’in atıldığı mancınıkların konuşlandığı yer olarak kabul edilen Urfa Kalesi eteklerindeki Çift Mağara da ziyaretçilerini hayran bırakıyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından istimlak edilerek yıkımı gerçekleştirilen çalışmalarla toplam 103 kaya mezarın gün yüzüne çıkarıldığı alandaki mağara, ışıklandırma sistemiyle de kentin turistik bölgelerine mistik hava katıyor.

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Genel Sekreteri Müslüm Çoban, Kızılkoyun Nekropolü’ndeki mağaraların ana kayaya insan eliyle oyulmuş çok güzel ve sıra dışı kaya mezarlarından oluştuğunu söyledi.

Bölgedeki evlerin Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından istimlak edilerek kaya mezarların turizme kazandırıldığını ifade eden Çoban, şöyle konuştu:

“Şanlıurfa’mızın gerçekten çok geniş bir turizm skalası var. Şanlıurfa merkezde özellikle böyle bu kaya mezarlarının bulunması Şanlıurfa turizmine oldukça güzel bir ivme kazandırıyor. Balıklıgöl civarında olması, yanında Şanlıurfa Müzesi’nin bulunması güzel bir bütünlük sağlıyor. Bu mağaralar, turistlerin Şanlıurfa’da kalış sürelerini arttırıyor.

Özellikle bu alanı gezdiğimizde en az bir saat süreleri harcanıyor. Burası gündüz ayrı bir güzel, gece ışıklandırmadan dolayı da farklı bir güzelliği oluyor. Birçok insan, ‘Biz böyle bir yer beklemiyorduk’ diyor. Yani hem o güzel düşüncelerini hem de bu heyecanlarını dile getiriyorlar.”

Çift Mağara misafirlerin uğrak yeri oldu

Tarihi Urfa Kalesi eteklerinde bulunan ve restoran haline getirilen Çift Mağara da turistlerin tercih ettiği mekanlar arasında yer alıyor.

Yaklaşık 21 yıl önce işletmeci Mehmet Çiftçi tarafından aslına uygun düzenlenerek turizme kazandırılan Çift Mağara, özellikle Balıklıgöl Yerleşkesi’ni gezmeye gelen misafirlerin mırra ve menengiç kahvesi içerek yorgunluklarını giderebildiği önemli bir mekan haline geldi.

Mağaranın işletmecisi Çiftçi, yaklaşık 45 yıldır Balıklıgöl civarında turizmle uğraştığını söyledi.

Urfa Kalesi eteklerinde bulunan Çift Mağara’ya her baktığında burayı restoran haline getirerek insanların hizmetine sunmayı hayal ettiğini aktaran Çiftçi, şöyle devam etti:

“Amacım insanların bu mağara sayesinde bölgenin eski kültürünü yaşamalarını sağlamaktı. İnsanlar gelsin o mağaranın serinliğini, güzelliğini yaşasınlar. Kentte mağara kültürü tarihten beri var. Çünkü Hazreti İbrahim mağarada doğdu, Hazreti Eyüp mağarada çile çekti. İbrahim Tatlıses kendisi de söylüyor mağarada yaşadığını.

Yani mağara kültürümüze yabancı değil. Yaklaşık 21 yıl önce mağarayı böyle bir mekan haline getirdik. Çok şükür talep gittikçe artıyor. Burası mağara olduğu için yazları serin, kış aylarında ise sıcak olmasından dolayı talep ediliyor. Gelen misafirler de beğenerek çok ilginç olduğunu söylüyor.”

Eşiyle Van’dan kenti gezmeye gelen Berat Kangül, Şanlıurfa’nın tarihi muazzam bir kent olduğunu belirterek, özellikle mağaraların çok etkileyici olduğunu dile getirdi. 

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Tolga Savacı'nın vasiyeti yerine getirilecek

Hayatını kaybeden oyuncu Tolga Savacı'nın (60) cenaze törenine ilişkin detaylar belli oldu. 'Arzu', 'Tapılacak Kadın', 'Sekreter' filmlerinde oynayan Yeşilçam'ın ünlü oyuncusu Tolga Savac...

Ünlü müzisyen Roger Waters'ın Gazze paylaşımı olay oldu

Dünyaca ünlü rock grubu Pink Floyd'un kurucularından İngiliz müzisyen ve besteci George Roger Waters, ABD Hava Kuvvetleri askeri Aaron Bushnell'in "Gazze'deki soykırıma ortak olmayacağını...


"100. Yılın Öyküsü, Şiiri” yarışması sonuçlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyet’in kurucu değerlerine ithafen düzenlediği “100. Yılın Öyküsü, Şiiri” adlı ulusal öykü ve şiir yarışmasında dereceye girenler açıklandı. Tarihi A...

Sopranos dizisinin yıldızından OnlyFans itirafı

ABD televizyon tarihinin en ikonik dizilerinden biri olarak bilinen Sopranos'ta yer aldıktan sonra parasız kalan ve OnlyFans isimli sosyal medya platformunda yetişkinlere özel içerikler p...


Sancak Köşkü'nün yenilenmesi tamamlandı

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü'nde bulunan Sancak Köşkü’nün 2021 yılında başlayan restorasyonu tamamlandı. Osmanlı Dönemi'nde ordunun sefere çıkarken padişah tarafından uğur...

Alain Delon'un evinden cephanelik çıktı

Fransa'nın dünyaca ünlü sinema yıldızı Alain Delon’un evinde 72 silah ve ve 3 binden fazla mermi ele geçirildi. Fransa'da polis, sinemanın efsane yıldızı Alain Delon'un evinde 72 silah ve...


96. Oscar Ödülleri Disney+ Türkiye'de yayınlanacak

Geçen yıl 6 Şubat depremleri nedeniyle TRT'de yayınlanamayan Oscar törenini bu yıl Disney+ Türkiye yayınlayacak. Tören 10 Mart gece saat 01:30'daki kırmızı halı yayınıyla başlayacak. Bu y...

Filistin filmine ödül, Almanya'yı karıştırdı

İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında uyguladığı şiddeti konu alan "Başka Ülke Yok" (No Other Land) adlı filmin, 74. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) "En iyi ...


Taylor Swift'in babası olay oldu... Fotoğrafçıya saldırdı

Grammy Ödülleri'ne damga vuran, Eras Turu ile tüm dünyada fırtınalar estiren Taylor Swift, bu defa hayranlarını üzdü. Swift'in babasının bir fotoğrafçıya saldırması olay oldu.Swift'in 71 ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Kadir İnanır ile yeğeni Levent İnanır 50 yıl sonra aynı pozu verdi

Levent İnanır geçen gün dayısı Kadir İnanır ile yemeğe çıktı. Dayısıyla poz veren Levent İnanır, o kareyi 1974 yılında yine bir restoranda çekilmiş fotoğraflarıyla yan yana getirerek sosy...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Trigliserid nasıl düşer?

Trigliserid yüksekliğinin de tıpkı kolesterol yüksekliği gibi sık görülen bir sorun olduğunu belirten Kalp ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. Oğuz Yılmaz, kolesterol kadar tehlikeli olan ve zamanla kalp-damar hastalıkları riskini artıran bu sorunla başa çıkma yollarını açıkladı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR