Yukarı
392852

CHP'de 1300 belediye başkan aday adayı

02 Aralık 2023 13:16

Yerel seçim aday adaylığı başvurularını 5 Aralık'a kadar uzatan CHP'de bugüne kadar büyükşehir ve il belediye başkanlığı için yaklaşık 1300, belediye meclis üyelikleri için de 6 bin 500 başvuru yapıldı. 

31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçim için hazırlıklarını sürdüren CHP'de aday adaylarının başvuruları da devam ediyor. İl ve ilçe başkanlıklarına yapılan başvurularda katılımın yoğun olması nedeniyle daha önce 28 Kasım olarak açıklanan süre, MYK kararıyla 5 Aralık'a kadar uzatıldı. Partiye bugüne kadar büyükşehir ve il belediye başkanlığı için 1300 kişi başvuru yaparken, belediye meclis üyelikleri için de 6 bin 500 müracaatta bulunuldu. 

BÜYÜKŞEHİRDE 50 BİN LİRA 

- CHP MYK'de alınan karar doğrultusunda, büyükşehir belediye başkanlığı için aday adayından 50 bin lira, nüfusu 500 bin ve üzeri il, ilçeler için 30 bin lira, nüfusu 250-500 bin arasındaki yerlerde belediye başkanlığı için 20 bin lira alınıyor. 

- Nüfusu 100-250 bin olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 17 bin 500 lira, nüfusu 50-100 bin olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 15 bin lira, nüfusu 15-50 bin olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için ise 10 bin lira ödeniyor. 

- Nüfusu 10-15 bin olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 7 bin 500 lira, 5-10 bin olan ilçe ve belde belediye başkanlığı için 5 bin lira, nüfusu 5 binin altındaki yerlerde 3 bin lira ücret talep ediliyor. 

- Nüfusu 15-50 bin olan beldelerde belediye meclis üyeliği için 2 bin 500 lira talep eden CHP, nüfusu 15 binin altındaki beldelerde belediye meclis üyeliği için de 1000 lira alıyor. 

- Nüfusu 50-100 bin arasındaki ilçelerde il ve ilçe belediye meclisi üyeliği ve il genel meclisi üyeliği için 7 bin 500 lira, 15-50 bin arasındaki yerlerde 5 bin lira, nüfusu 15 binin altındaki yerlerde ise 1500 lira alınıyor. 

- Nüfusu 100 binin üzerindeki ilçelerde il ve ilçe belediye meclisi üyeliği ile il genel meclisi üyeliği için aday adayları 10 bin lira ödeme yapıyor. 

BEŞ KİŞİLİK DANIŞMA KURULU 

CHP'de ayrıca yaklaşan yerel seçimlerle ilgili Murat Karayalçın, Gökhan Günaydın, Veli Ağbaba, Seyit Torun ve Bihlun Tamaylıgil'den oluşan bir danışma kurulu oluşturuldu. 

CHP kaynakları bu kurulun, Aday Tespit Komisyonu gibi çalışmayacağını belirterek, danışma kurulunun daha önce Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş ve yerel seçim süreçlerine katkı sağlamış isimlerden oluşturulduğuna işaret etti. 

Kurul üyelerinin deneyimlerini paylaşacaklarının altını çizen kaynaklar, bu kurulun adaylarla mülakat yapma, adayların belirlenmesi gibi bir görevi bulunmadığına dikkati çekti. 

CHP'de adaylar memnuniyet anketleri, aday anketleri, örgüt denetiminde ön seçim yöntemleriyle belirlenecek. Tüm süreç ilçe ve il başkanlıklarının doğrudan sürece dahil edilmesiyle yürütülecek. 

Adaylarla mülakat için bir komisyon kurulması durumunda ise bu komisyonda görev yapacak kişiler mutlaka partinin seçilmiş kurullarında belirlenecek. 

MANSUR YAVAŞ BUGÜN ADAY 

Aday adaylığı için başvuruların devam ettiği CHP'de en çok merak edilen iller ise Ankara, İstanbul ve İzmir. İzmir'de mevcut başkan Tunç Soyer yeniden adaylık başvurusu yapacağını açıklarken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın da bugün CHP İl Başkanlığına başvurusunu yapması bekleniyor. İstanbul'da Ekrem İmamoğlu'nun adaylığına kesin gözüyle bakılırken, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu duyurdu. 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel daha önce yaptığı açıklamada, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Özlem Çerçioğlu'nu da yeniden aday yapacaklarını açıklamıştı. 

GÖZLER İYİ PARTİ'DE

CHP'de aday adaylığı başvuruları devam ederken Genel Başkan Özgür Özel, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaret ederek, yerel seçimlerde "iş birliği" çağrısı yaptı. 

Akşener, bu talebi pazartesi günü yapılacak Genel İdare Kurulu (GİK) üyelerine soracak. 

CHP, özellikle büyükşehir adaylarını netleştirmek için İYİ Parti GİK'in kararını bekliyor. Kararın olumlu çıkması durumunda iki parti heyetleri iş birliği yapılacak yerleri görüşmek üzere bir araya gelecek. 

HAFTA BAŞI PM TOPLANTISI 

Hafta sonu Antalya'da CHP milletvekilleriyle değerlendirme toplantısında bir araya gelecek Genel Başkan Özel, 4 Aralık Pazartesi günü CHP Genel Merkezinde Parti Meclisini (PM) toplayacak. PM'de yerel seçim hazırlıkları ve aday adayları başta olmak üzere İYİ Parti'nin vereceği karar ele alınacak. 

Bu karara göre CHP'nin yerel seçimler için yol haritası netleştirilecek. Bu süreçte PM'nin daha sık toplanacağı da bildirildi. Özel, 3 Aralık Pazar günü Antalya'da yapılacak MYK toplantısına başkanlık edecek.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

ÇEDES kalkışması sürüyor: Diyanet sendikasından 'Laik eğitim çare olmadı' açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğiyle başlattığı “Çevreme Duyarlıyım ve Değerlerime Sahip Çıkıyorum” (ÇEDES) projesinin laik cumhuriyete karşı bir kalkışmaya d...

Parti devletinin fotoğrafı: AKP'nin adayı, Vali, Jandarma komutanı aynı karede

Yerel seçimler yaklaşırken, adayların saha çalışmaları sürüyor. AKP'nin Şırnak İdil Belediye Başkan Adayı İkbalhan Haznedar'ın, Şırnak Valiliği'nin resmi hesabındaki fotoğrafı dikkat çekt...


Depremde 82 kişiye mezar oldu... Müteahhit ve mühendisi birbirini suçladı

Adana'da, Kahramanmaraş merkezli depremlerde bir blokunun yıkılması sonucu 82 kişinin hayatını kaybettiği, 6 kişinin yaralandığı İhsan Bayram Apartmanı'nın tutuklu müteahhidi ve inşaat mü...

Okmeydanı'nda polis kurşunuyla ölen Uğur Kurt davasında karar çıktı

Cemevi avlusunda polis kurşunuyla hayatını kaybeden Uğur Kurt'un ölümüne neden olan polis Sezgin K., Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararı sonrasında yeniden görülen davada "Taksirle öldürme...


Naci Görür kritik durumu anlattı: Antalya çok dikkatli olmalı

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında depreme dirençli kentleri anlattı. Etkinliğin ardından Antalya’da deprem riskini ...

Antalya'da dört ilçe afet bölgesi ilan edildi

İki hafta önce bir kişinin öldüğü Antalya'daki sel felaketinin ardından dört ilçe afet bölgesi ilan edildi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Antalya'da iki hafta önce yaşanan selin ardından...


Resmen başladı: e-Devlet'te yeni hizmet!

Gençlerin sanatsal etkinliklerden ücretsiz veya indirimli faydalanabileceği 'Genç Kart' uygulaması başladı. 'GençKart' uygulaması başvuruları e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Kültür ve T...

'Endişe ediyoruz' diyerek şehir şehir açıkladı

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Antalya'da yaptığı konuşmada, deprem tehdidi altında olduğunu düşündüğü kentleri açıkladı. Türkiye'nin depremlerden kurtulamayacağını ve depremlerin sona...


Can Atalay kararını uygulamayan Şentürk de başkan adayı

Yargıtay’da başkanlık seçimi için ilk oylama 25 Mart’ta yapılacak. AYM’nin Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararını uygulamayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk de b...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi 'Kuru Otlar Üstüne' Netflix'te yayımlandı

Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan'ın en son filmi olan "Kuru Otlar Üstüne" Netflix'te izleyici ile buluştu. Cannes Film Festivali'nde Merve Dizdar'a "En İyi Kadın O...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Obezite sorunu büyüyor...

Uzmanlar artan obezite sorunu konusunda uyardı. Yeni araştırmalar dünya çapında 159 milyonu çocuk olmak üzere 1 milyardan fazla obez insan olduğunu belirtirken bu kişilerin ölümcül hastalıklara yakalanma riskiyle karşı karşıya olduklarına dikkat çekti.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR