Yukarı
393192

Temas grubu, ABD'den 'Gazze'de koşulsuz ateşkes' için devreye girmesini isteyecek

08 Aralık 2023 09:13

Dışişleri Bakanı Fidan'ın da içinde bulunduğu heyet, bugün Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüşerek "zorla göç ettirilen Filistinliler evlerine dönmeli" mesajı verecek.

Temas grubu, ABD'den 'Gazze'de koşulsuz ateşkes' için devreye girmesini isteyecek

Dışişleri Bakanı Fidan'ın da içinde bulunduğu heyet, bugün Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüşerek "zorla göç ettirilen Filistinliler evlerine dönmeli" mesajı verecek.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın da yer aldığı İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Temas Grubu, bugün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşerek İsrail'in Gazze'ye saldırılarının son bulması için ABD'den tam koşulsuz ateşkes ilanı konusunda devreye girmesini isteyecek.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Fidan'ın da yer aldığı heyet ABD'nin başkenti Washington'a giderek burada bir dizi temaslarda bulunacak.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya gelecek grup, düşünce kuruluşu temsilcileri ve basın mensuplarıyla da toplantılar yapacak.

Heyet, yarın başkent Ottava'da Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly ile görüşecek.

Temaslarında heyet, Gazze'de bir an önce tam ve koşulsuz ateşkes sağlanmasının önemine işaret ederek İsrail Gazze'ye yönelik saldırılarının son bulması için ABD'nin tam koşulsuz ateşkes ilanı konusunda devreye girmesini isteyecek.

Heyetin mesajları

Heyet, bugüne kadarki temaslarında, Gazze'de ateşkesin sağlanmasının ardından kalıcı ve adil barış için çözüm süreci başlatılması mesajı vererek Birleşmiş Milletler (BM) parametreleri üzerinden yürütülecek bu sürecin sonucunda, 1967 öncesi sınırların temelinde ve başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti kurulması çağrısında bulunuyor.

İsrail'in daha fazla kan dökerek vatandaşlarının güvenliğini sağlayamayacağı ve İsrail'in güvenliğinin ancak Filistin’le barış yaparak mümkün olduğunu vurgulayan heyet, bu konuda uluslararası toplumun İsrail’e gerekli mesajları vermesi gerektiğini belirtiyor.

İsrail'in uluslararası hukuku açıkça ihlal ettiğini ve bu durum karşısında bazı ülkelerin sessiz kalmasının, uluslararası sisteme ve uluslararası hukuka olan güveni sarstığını kaydeden heyet, "Tüm ülkeler, İsrail’in hukuk tanımaz, insanlık değerlerini ayaklar altına alan tavrıyla aralarına mesafe koymalı. Aksi takdirde, işlenen suçun ortağı haline gelirler." uyarısında bulunuyor.

Heyet, İsrail'in saldırganlığının bölgesel ve hatta küresel çatışma riskini artırdığını ve bu tehdit karşısında kayıtsız kalınamayacağını vurgulayarak İslam ve Yahudi karşıtı eylemlerde artış olduğuna işaret ediyor.

İsrail'in üzerinde nüfuzu olan ülkelerin, bu ülkenin saldırılarını durdurması ve Filistinlilerle barış yapması için tüm etkilerini kullanması ve savaşın sona ermesinin ardından, Filistin’de sürekli barışı sağlayacak garantörlük dahil mekanizmaların tartışılması gerektiğine işaret edecek heyet, şunları kaydetti:

"Bölgeye acil insani yardım akışının artırılması gerekiyor. Halihazırdaki geçişler yetersiz. Sağlık sistemi gibi temel altyapıların acilen kurulması şart. Zorla yerlerinden edilmeler durdurulmalı. Zorla göç ettirilen Filistinliler evlerine dönmeli."

Temas Grubu

İİT ve Arap Birliği tarafından 11 Kasım'da Cidde’de düzenlenen Olağanüstü Ortak Zirve'de alınan kararların takibi amacıyla bir Temas Grubu oluşturuldu ve bu husus, Türkiye’nin girişimleri sonucu kararda yer aldı.

Grup; Türkiye, Filistin, Mısır, Endonezya, Katar, Nijerya, Suudi Arabistan ve Ürdün'den oluşuyor, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt da ziyaretlere katılıyor.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Rosatom duyurdu: İkinci nükleer santral için 'siyasi karar' alındı

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a atıfta bulunarak "siyasi bir karar" alındığını ve Türkiye'nin Rosatom'a yeni bir nükleer güç santrali inşası için saha...

Çad'da güvenlik güçlerine saldırı: Çok sayıda ölü var

Çad İletişim Bakanı Abderaman Kullamalah, basına yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde Ulusal Devlet Güvenlik Teşkilatına silahlı saldırı düzenlendiğini belirtti. Kullamalah, saldırıda ço...


Ünlü oyuncu Gazze protestosunda tutuklandı

İsrail ablukasındaki Gazze'de yaşanan insanlık dramına tepkiler çığı gibi büyüyor. Yaşananlara dayanamayan ABD'li asker Aaron Bushnell'ın İsrail'in ABD'deki elçilik binası önünde kendisin...

Papa Francis'in yeniden hastaneye kaldırıldı

Son dönemde sağlık sorunlarıyla boğuşan Papa Francis'in yeniden hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa Francis, influenza teşhisiyle hastaneye kaldırıl...


Yunanistan'da işçiler tren faciasının yıldönümünde genel grevde: 'Ya onların kârları ya da bizim hayatlarımız'

Yunanistan'da sendikaların çağrısıyla başlayan genel grev kapsamında işçiler, 57 kişinin hayatını kaybettiği tren faciasının yıldönümü nedeniyle ülke genelinde yürüyüşe başladı.

Rusya'dan Türkiye'ye üst düzey ziyaret

Uluslararası kamuoyu Rusya Devlet Başkanı Putin'in Türkiye ziyaretine kilitlenmişken yeni bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Dışişleri Bakanı Sergei La...


Savaşta önemli gelişme: Filistinli 'düşman kardeşler' görüşecek

Gazze'de İsrail saldırıları sürerken Hamas ile Batı Şeria'yı kontrol eden El Fetih hareketlerinin Moskova'da görüşeceği açıklandı. Filistinli Hamas ve El Fetih gruplarının birleşik Filist...

Japonya'da 2023'te yenidoğan sayısı en düşük seviyeyede

Japonya Sağlık Çalışma ve Refah Bakanlığının açıklamasına göre, 2023'te yenidoğan sayısı, önceki yıla kıyasla yüzde 5,1 azaldı. 758 bin 631'e gerileyen yenidoğan sayısı şimdiye kadarki en...


Norveç Kralı Harald, Malezya’da hastaneye kaldırıldı

Malezya’da tatil yapan Norveç Kralı Harald, enfeksiyon kaptı. Norveç kraliyet ailesi tarafından yapılan açıklamada, 87 yaşındaki Kral Harald'ın Malezya'da hastaneye kaldırıldığı bildirile...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Kadir İnanır ile yeğeni Levent İnanır 50 yıl sonra aynı pozu verdi

Levent İnanır geçen gün dayısı Kadir İnanır ile yemeğe çıktı. Dayısıyla poz veren Levent İnanır, o kareyi 1974 yılında yine bir restoranda çekilmiş fotoğraflarıyla yan yana getirerek sosy...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Trigliserid nasıl düşer?

Trigliserid yüksekliğinin de tıpkı kolesterol yüksekliği gibi sık görülen bir sorun olduğunu belirten Kalp ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. Oğuz Yılmaz, kolesterol kadar tehlikeli olan ve zamanla kalp-damar hastalıkları riskini artıran bu sorunla başa çıkma yollarını açıkladı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR