Yukarı
393257

İşte Avrupa'nın en mutlu ülkeleri... Şaşırtan sonuçlar

09 Aralık 2023 12:46

Avrupa Birliği ülkeleriyle ilgili mutluluk endeksinde ilginç sonuçlar çıktı. Türklerin akın akın gittiği Almanya, mutluluk sıralamasında sondan ikinci sırada yer aldı.

Avrupa Birliği (AB) istatistik kurumu Eurostat'ın yaptığı yeni bir araştırmaya göre, Avrupa'da Alman vatandaşları eskisinden çok daha az mutluyken, mutluluk sıralamasında zirve Avusturya'nın oldu.

Euronews'in haberine göre, AB'nin en mutlu ve en mutsuz ülkeleri açıklandı. AB'nin en mutlu ülkesi Avusturya oldu. Birliğin en yoksul ülkelerinden Polonya ve Romanya'nın ilk üçte yer alması dikkat çekti.

AB'nin en zengin ülkelerinden Almanya ise sondan ikinci sırada yer aldı. Son sıradaki ülke Bulgaristan oldu.

PARA HER ZAMAN MUTLULUK GETİRMİYOR

Avrupa Birliği'nin resmi istatistik kurumu Eurostat her yıl üye ülkelerdeki nüfusun hayatlarından ne kadar mutlu olduklarını ölçüyor. 

Bir ülke ne kadar zenginse insanların o kadar mutlu olduğu varsayılsa da, sonuçlar bunu kanıtlamıyor. Almanya 27 ülke arasında en güçlü ekonomilerden birine sahip ancak mutluluk konusunda durum o kadar iç açıcı değil.

2021 yılında 7,1'lik bir skor elde eden Almanya'daki son veriler bu oranın 6,5'e düştüğünü gösteriyor. Köln merkezli Rheingold Enstitüsü de, geçen hafta sonuçlarını açıkaldığı ankette, Almanların önemli bölümünün "kaygılı, ilgisiz ve içine kapanık" olduğunu bildrimişti.

Almanya, ekonomik durgunluğun yanı sıra Ukrayna'daki savaş, benzeri görülmemiş göç artışı ve popüler olmayan bir hükümet gibi sorunlarla boğuşuyor.

Öte yandan AB ülkelerinde 16-29 yaş arası kişilerin 65 yaş üstüne kıyasla daha yüksek yaşam memnuniyeti gösterdiği görüldü. Ayrıca çocuklu hanelerin en mutlu haneler, tek kişilik hanelerin ise en az mutlu haneler olması dikkat çekti.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Hamas lideri Haniye, Türkiye'ye geliyor

Hamas lideri İsmail Haniye haftasonu Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Erdoğan bugünkü AKP grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Hafta sonu Filistin davasını...

Yunanistan da 'Demir Kubbe' kuruyor

Yunanistan Savunma Bakanı Dendias, İran'ın son saldırılarıyla yeniden gündeme gelen İsrail'in hava savunma sistemi Demir Kubbe'ye benzer bir sistem kuracaklarını söyledi. Yunanistan Savu...


ABD'den İran'a yeni yaptırım

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Başkan Joe Biden'ın Kongre üyeleri, ABD müttefikleri ve partnerleriyle İran'a kapsamlı bir cevap verilmesini koordine ettiğini belirtti.

Azerbaycan, Ermenistan'ın açtığı davanın reddini istedi

Hollanda'nın Lahey kentinde BM'nin yargı organı Uluslararası Adalet Divanında 15 Nisan'da başlayan duruşmalarda, Azerbaycan ve Ermenistan heyetleri sunumlarını yapıyor. Azerbaycan Dışişle...


Teknoloji devi Vietnam'da yatırımı artırmak istiyor

Apple'nın bildirisine ve Vietnam medyasındaki haberlere göre, Cook'un Vietnam'a yaptığı ilk ziyarette Başbakan Pham Minh Chinh ile buluştuğu belirtiliyor.

İngiltere'de sigara satışı kararı: Onlara ömür boyu yasak!

İngiltere’de yeni neslin hayat boyu sigaraya erişimini yasaklayacak tasarı parlamentoda onaylandı. Buna göre, 2009’dan sonra doğanlara sigara satışı yasaklanıyor.


NYT'nin 'Gazze' yönergesi ortaya çıktı: 'İsrail'in yaptıklarına soykırım, işgal demeyelim'

Analiz, 24 Kasım itibarıyla New York Times'ın İsraillilerin ölümlerini 53 kez, Filistinlilerin ölümlerini ise yalnızca bir kez "katliam" olarak tanımladığını ortaya çıkardı. İsrail saldır...

Türkiye'nin tepkisine rağmen Yunanistan plandan vazgeçmedi

Yunanistan İyon ve Ege Denizi'nde birer deniz parkı oluşturmayı planladığını açıklaması, Ankara-Atina hattında son dönemde yaşanan bahar havasına gölge düşürdü. Yunanistan, biyolojik çeşi...


Japonya'dan İsrail'e çağrı... Saldırılardan kaygılı

Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre, 25 dakika süren görüşmede Kamikawa, gerilimleri şiddetle kınadıklarını yineledi ve Orta Doğu'daki mevcut gidişatın İsrail ve İsrail halkının yanı...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Aşkın Nur Yengi: Bu maaşla emekli olamam

"10 bin TL ile yaşamak zorunda kalırsam emekli olamam" diyen şarkıcı Aşkın Nur Yengi, mesleğini yapmaya devam edeceğini söyledi. Bir zamanlar vokalistliğini yaptığı Sezen Aksu'nun son dön...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Ağız kanseri teşhisinde lolipop yöntemi

Araştırmacılar lolipopun ağız kanseri teşhisini hızlandırabileceğini, hatta sigara içen veya çok miktarda alkol tüketen kişiler gibi en fazla risk altında olan kişilerde tümör taraması için kullanılabileceğini umuyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR