Yukarı
398911

Esad: Batı kendisinin abluka altında kaldığını keşfedecek

04 Mart 2024 15:21

Rus gazeteci Solovyov'a konuşan Suriye Cumhurbaşkanı Esad, Batı'nın ülkesine ve diğer ülkelere dönük ablukalarını hatırlatarak, "Batı kendisinin abluka altında kaldığını keşfedecek" dedi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, ülkesi, Ortadoğu ve dünyadaki gelişmelere ilişkin Rus gazeteci Vladimir Solovyov'a röportaj verdi.

Esad, "Ulusal çıkarlarımıza ve prensiplerimize bağlı kalırsak, kısa vadede bedel ödeyip acı çekebiliriz, kaybedebiliriz de, ancak nihayetinde ulusal birliğimizi kazanırız. Sonrasında koşullar değişir ve vatanımız için arzuladığımız her şeyi elde ederiz" ifadelerini kullandı.

'Dünyanın kaderi Rusya'ya bağlı olacak'

Rusya'yı "dünyanın kaderinin bağlı olduğu bir ülke" olarak tanımlayan Esad, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in aldığı kararların, uluslararası arenaya yansıyacağını ve bu arenadaki uluslararası dengelerin yeniden tesisine yardımcı olacağını savundu.

Rusya'yı Suriye'yi terörizmle mücadele konusunda destekleyen bir ülke olarak değerlendirdiğini aktaran Esad, Putin'in Suriye'deki terörizme karşı koyma kararının ülkesinde büyük bir etki yarattığını ifade etti.

'Filistin halkı 80 yıldır işgalci İsrail'in katliamına maruz kalıyor'

İsrail'in Gazze'deki saldırılarına da değinen Esad, İsrail'in Filistinlileri kendilerini savundukları için öldüren işgalci ve saldırgan bir oluşum olduğunu vurguladı.

Esad, "Filistin başkasına saldıran bir devlet değil, halkı da komşu ülkelerinin topraklarını işgal etmiyor. Filistin halkı bu bölgenin sahipleri. Toprakları işgal altında. Yaklaşık 80 yıldır öldürülmelere maruz kalıyorlar" diye konuştu.

'Batı halkları kötü değil, ancak medya tarafından cahil bırakılıyor'

Batı ülkelerinin izlediği politikalar hakkında konuşan Esad, Batı halklarının kötü olmadığını, ancak Batı medyasının siyasetçilerle ortaklaşarak bu halkları cahil bıraktığına ve hükümetlerinin önerdiği her şeye inanmalarını sağladığına dikkat çekti.

Esad, "Bizim bölgemizde durumlar farklı. Öncelikle, doğruyu yaymak çok önemli. İkinci olarak, siyasetçilere ve hükümetlere ilişkin meseleleri ele alırken şeffaflık gösteriliyor, hükümetlerle halklar arasında doğrudan ilişki var" ifadelerini kullandı.

Batı'daki siyasi sistemin ortak çıkarlar yerine "alma ve satma" düzeni olduğunu belirten Esad, Batı'nın diğer ülkelere dönük ablukasının dolara zarar verdiğini ve onu zayıflattığını söyledi. Esad, doların zayıflamasının uzun vadede kendilerinin çıkarına olacağını sözlerine ekledi.

Şam'ın Batı'yla iyi ilişkiler kurmak için 50 yıldır çalıştığını söyleyen Esad, "İyi ve duyarlı Batılı yetkililer oldu. Aralarında ahlaklı olanlar vardı ancak hiçbir şey yapamadılar, çünkü siyasi sistemleri alma ve satma üzerine kurulu bir düzen, ortak çıkarlar üzerine bir sistem değil" dedi.

'Batı kendi kendisini abluka altına alıyor'

Batı'nın Rusya'yı ortak olarak kabul etmeyeceğini, çünkü ABD'nin Avrupa'yı dahi ortak olarak kabul etmediğini ifade eden Esad, ABD'nin İngiltere, Fransa ve Almanya'yı "aşağı ülke" olarak gördüğüne işaret etti. Esad, "ABD, Avrupa'yı ortak olarak kabul etmezse, Rusya'yı ortak olarak kabul edebilir" açıklamasında bulundu.

Esad, "ABD'yle ilişkilerden alınan deneyimler ve dersler, Batı'yla ilişkilerin geçici olduğunu gösteriyor. Batı seni kullanır ve destekler, ancak rolün sona erdiğinde seni bir kenara atar" diye konuştu.

Esad, ayrıca Rusya'yla Suriye'ye yaptırım uygulayan Batı'nın "bazen komik ve aptal" olabildiğini kaydetti. Batı'nın 60 yıl önce Küba'ya uygulamaya başladığı yaptırımı hatırlatan Esad, Batı'nın 1979 yılında Suriye'ye ve İran'a yönelik yaptırımlara başlattığını da anımsattı. Batı'nın sonrasında Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ni de ablukaya aldığını vurgulayan Esad, sonrasında bu ablukanın Rusya ve Çin'e yöneldiğine dikkat çekti. Esad, "Bir süre sonra sonuç ne olacak? Batı kendisinin abluka altında kaldığını keşfedecek" ifadelerini kullandı.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Türklerin iltica başvurusu yüzde 85 arttı

Avrupa Birliği ülkelerine en çok iltica edenler listesinde Türk vatandaşları üçüncü sıraya yükseldi. 2021 yılında 20 bin 315 olan başvuru sayısı 2022 yılında 48 bine çıkmıştı, 2023 yılınd...

İsrail’e İHA ve füze ile misilleme yapılacak iddiası

İran’ın İsrail’e beklenen misilleme saldırısına ilişkin uluslararası basında çeşitli senaryolar kaleme alındı. Wall Street Journal gazetesi, önceki gece yayımladığı haberinde, İran’ın Sur...


Rusya: İstanbul'daki anlaşma temel olabilir

Peskov, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, gündemdeki konuları değerlendirdi. Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelere ilişkin Peskov, bunun ancak diyalog aracılığıyla mü...

ABD basını tarih verdi: Savaşa hazırlanıyorlar

Wall Street Journal gazetesinin konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Tel Aviv'in İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına saldırısı sonrası...


"ABD'nin İndo-Pasifik'in güvenliğine taahhüdü sarsılmaz"

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da Japonya ve Filipin liderlerini ağırlayarak, ABD’nin İndo-Pasifik’in savunması konusunda taahhüdünün sarsılmaz olduğunu söyledi. Biden, Washington D.C...

İki ülke arasında kriz: Adalet Divanına şikayet ettiler

Meksika, Kito'daki büyükelçiliğini basan Ekvador'u Uluslararası Adalet Divanına (UAD) şikayet ederek, bu ülkenin Birleşmiş Milletlerdeki (BM) faaliyetlerinin durdurulmasını istedi. 


Çin’den ABD’li şirketlere yaptırım kararı

Çin, egemenlik ihtilafı içinde olduğu Tayvan'a ABD'nin silah satışına aracılık ettiği gerekçesiyle iki Amerikan savunma sanayi şirketine yaptırım uygulayacak. Çin Dışişleri Bakanlığı, Tay...

Türk kaçaklara AB toplama kampında 4,5 ay

Avrupa Birliği, kaçak göçmenlere karşı 900 sayfalık yasayı onayladı. Başta Türkler olmak üzere, AB’ye kaçak yolla girenlerin çoğu 18 hafta gözaltında tutulacak, AB dış sınırlarında 30 bin...


Rusya ve Ukrayna arasında karşılıklı saldırılar şiddetleniyor

Ukrayna ordusunun Rusya'nın Kursk bölgesine İHA ile düzenlediği saldırıda 3 kişi öldü. Ukrayna ise Rusya'nın 5 bölgedeki enerji tesislerine İHA ve füze saldırısı düzenlediğini bildirdi. R...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Dilber pavyonu açıyor... İşte yeni şarkı, yeni dans

'Dilber' iki hafta aradan sonra ekrana dönüyor. Ramazan Ayı'nda çok konuşulan pavyon sahnelerinden arındırılan yapımda 'Dilber', 18 Nisan günü yayınlanacak 11. bölümde yeni şarkı ve dansı...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Beyninize yapabileceğiniz 12 iyilik...

Unutkanlık çağın yaygın sorunlarından biri… Masum bir nedenden kaynaklanabileceği gibi demans yani bunama işareti de olabiliyor. Prof. Dr. Uludüz, işte bu riske karşı beyni her daim çalıştırmanın önemine vurgu yapıyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR