Yukarı
401851

'Önce iş güvenliği' yalanı devam ediyor: Her gün en az 5 iş cinayeti!

14 Nisan 2024 16:19

İSİG Meclisi'nin 2024 yılının ilk üç ayına dair raporuna göre; Ocak ayında 161, Şubat ayında 149 ve Mart ayında 115 olmak üzere üç ayda en az 425 işçi, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Emekçilerin aleyhine çıkarılan yasalar, giderek azalan alım gücü, hak ve özgürlük mücadelelerine karşı süreklileşen baskı ve güvencesiz çalışma koşulları nedeniyle iş cinayetleri de her geçen gün artıyor.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG Meclisi), 2024 yılının ilk üç ayına dair iş cinayeti verilerini açıkladı.

Yüzde 64'ü ulusal basından; yüzde 36’sı ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, sendikalar ve yerel basından öğrenilen bilgilere dayanarak tespit edilen verilere göre, 2024 yılının ilk üç ayında her gün “en az” 5 işçi, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

İSİG Meclisi, Ocak ayında 161, Şubat ayında 149 ve Mart ayında 115 olmak üzere üç ayda en az 425 işçinin, iş cinayeti nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

En fazla iş cinayeti inşaat, yol işkolunda

Ocak, şubat ve mart aylarında en fazla iş cinayeti, inşaat, yol işkolunda meydana geldi. İş cinayetlerinin işkollarına göre dağılımı şöyle:

İnşaat, yol işkolunda 105 işçi, taşımacılık işkolunda 58 işçi, tarım, orman işkolunda 38 emekçi (18 işçi ve 20 çiftçi), metal işkolunda 31 işçi, konaklama, eğlence işkolunda 27 işçi, belediye, genel işler işkolunda 27 işçi, madencilik işkolunda 24 işçi, ticaret, büro, eğitim, sinema işkolunda 24 işçi, gemi, tersane, deniz, liman işkolunda 16 işçi, ağaç, kağıt işkolunda 10 işçi, petro-kimya, lastik işkolunda 9 işçi, tekstil, deri işkolunda 8 işçi, sağlık, sosyal hizmetler işkolunda 8 işçi, gıda, şeker işkolunda 6 işçi, çimento, toprak, cam işkolunda 6 işçi, savunma, güvenlik işkolunda 6 işçi, enerji işkolunda 4 işçi, işkolu belirlenemeyen 18 işçi hayatını kaybetti.

En fazla iş cinayeti ezilme ve göçük nedeniyle

Üç ayda en fazla iş cinayeti ezilme ve göçük nedeniyle meydana geldi.

İş cinayetlerinin nedenlerine göre dağılımı şöyle:

Ezilme, göçük nedeniyle 82 işçi, trafik, servis kazası nedeniyle 79 işçi, yüksekten düşme nedeniyle 77 işçi, kalp krizi, beyin kanaması nedeniyle 61 işçi, patlama, yanma nedeniyle 22 işçi, intihar nedeniyle 21 işçi, zehirlenme, boğulma nedeniyle 20 işçi, nesne çarpması, düşmesi nedeniyle 14 işçi, şiddet nedeniyle 11 işçi, elektrik çarpması nedeniyle 9 işçi ve diğer nedenlerden dolayı 29 işçi hayatını kaybetti.

16 çocuk işçi hayatını kaybetti

2024 yılının ilk üç ayında 16 çocuk işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Üç ayda ayında iş cinayetlerinin yaş gruplarına göre dağılımı şöyle:

14 yaş ve altı 4 çocuk işçi, 15-17 yaş arası 12 çocuk/genç işçi, 18-29 yaş arası 84 işçi, 30-49 yaş arası 178 işçi, 50-64 yaş arası 105 işçi, 65 yaş ve üstü 22 işçi ve yaşı tespit edilemeyen 20 işçi hayatını kaybetti.

SOL HABERYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Kamu ihalelerinde yeni düzenleme

Kamu İhale Kurumu (KİK), mal alımı, yapım işleri, hizmet alımı ve danışmanlık hizmet alımı ihaleleriyle ilgili düzenlemeye gitti. Kamu İhale Kurumu'nun (KİK) mal alımı, yapım işleri, hizm...

TCMB'den rekor döviz alımı

Seçimlerin ardından yüksek faiz kaynaklı yabancı sıcak para girişi ve yerleşiklerin dövizden TL'ye geçişi, kurda sınırlı da olsa düşüşü beraberinde getirdi. TCMB'nin sadece geçen hafta ne...


Bakan Şimşek'ten 'Türk Yatırım Fonu' açıklaması

Türk Yatırım Fonu Guvernörler Kurulu açılışında konuşan Bakan Mehmet Şimşek, "Türk Yatırım Fonu'nu 500 milyon dolar kayıtlı sermaye ile kuruyoruz. Türk Yatırım Fonu hem kamu hem de özel s...

Telefonda rehberlik hizmetleri veren yedi aktif işletmecinin 2023 geliri 63.3 milyon lira

Telefon işletmecilerinin numara veri tabanlarına erişerek elde edilen bilgilerin kullanıcılara ulaştırılmasını içeren hizmet, 118’li numaralarla başladı. Rehberlik hizmetleri kapsamına, i...


Birleşmiş Milletler, Türkiye'ye ilişkin büyüme tahminini açıkladı

Birleşmiş Milletler, dünya genelinde ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,7'ye yükselttiğini ve Türkiye için büyüme beklentisinin yüzde 3,2 olduğunu açıkladı.

10 soruda kripto varlıklara ilişkin kanun teklifinin merak edilenleri

Milyonlarca kripto yatırımcısını yakından ilgilendiren Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklikler Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. İşte 10 soruda kanun teklifi h...


Rekabet Kurumu'na ödül

Rekabet Kurumu, 2024 yılı Uluslararası Rekabet Ağı (ICN) ve Dünya Bankası tarafından her yıl düzenlenen Rekabet Savunuculuğu Yarışması’nda ödüle layık görüldü.

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon nisanda yüzde 2,4 oldu

Euro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), nisan ayında yıllık bazda yüzde 2,4 seviyesinde belirlendi.


Işıkhan: SGK'yı emeklilerimize hizmet verecek bir kuruma dönüştürüyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, raporlu kronik Hepatit B ve D, diyabet ve kardiyoloji ilaçlarının artık aile hekimlerince yazılabileceğini bildirdi. Çalışma ve Sosyal Güv...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Ajda Pekkan'dan Sezen Aksu itirafı

Ünlü sanatçı Ajda Pekkan, gözlerden uzak bir yaşam süren Sezen Aksu ile aynı sahneyi paylaşıp paylaşmayacakları sorusuna yanıt verdi. Pop müziğin süperstarı Ajda Pekkan, 12 Haziran'da ken...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Korkutan rapor: Obeziteden ölümler yüzde 50 artış gösterdi

Yayınlanan büyük ölçekli bir rapora göre, kalp rahatsızlıkları ve felç gibi obeziteye bağlı hastalıklardan ölen insanların sayısı son 20 yılda yüzde 50 arttı. Türkiye de obezite oranı yüksek ülkeler arasında çıkarak endişe yarattı. 2000 yılında yüksek vücut kitle endeksi, kişinin ömrünü kısaltan 11. önemli risk faktörüydü.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR