Yukarı
401916

Suudi Arabistan İsrail’e destek verdi mi?

16 Nisan 2024 10:06

İsrail ve ABD medyasına göre İran’ın Cumartesi gecesi düzenlediği misilleme saldırısında İran'a karşı taraf olan bölge ülkeleri Ürdün’den ibaret değildi.

İsrail’in 1 Nisan’da Suriye’nin başkenti Şam’da İran Büyükelçiliği yerleşkesine düzenlediği saldırıya İran Cumartesi günü yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle karşılık verdi.

İran misillemeden 72 saat önce komşularını ve bölge ülkelerini operasyonun niteliği ve sınırları konusunda bilgilendirdiğini duyurdu.

SİHA ve füzelerin İsrail'in iddiasıyla "yüzde 99'unun" engellenmesinde İsrail’e destek ABD, İngiltere, Fransa’nın yanısıra bölge ülkelerinden Ürdün’den geldi. Ürdün hem hava sahasını ABD ve İsrail savaş uçaklarına açtı, hem de hava sahasından İsrail’e gitmekte olan SİHA ve füzeleri vurdu. Ürdün bu tutumunu “kendi hava sahamızı koruduk” diye açıklayacaktı.

Ancak bugün ABD ve İsrail basını Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez ülkelerinin de İran’a karşı İsrail ve ABD’ye destek verdiğini iddia etti.

Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan haberde Suudi Arabistan ve BAE’nin de aralarında olduğu bazı Körfez ülkelerinin İran’ın İsrail’e yönelik misilleme planları hakkında bilgiyi ABD’ye sızdırarak çok sayıda SİHA ve füzenin engellenmesini sağladığı belirtildi.

Gazetenin isimsiz Suudi, ABD’li ve Mısırlı yetkililere dayandırdığı haberinde, İran’ın SİHA ve füzelerinin engellenmesinde İsrail ile diplomatik ilişkileri olmayan ülkelerin de işbirliğinin etkili olduğu ifade edildi.

Habere göre işbirliğinin kapsamı İran’ın planlarının “sızdırılması”ndan ibaret değildi, bu ülkeler hava sahalarını açmış, radar trafik bilgilerini aktarmış ve “bazı durumlarda” kendi güçleriyle SİHA ve füzeleri engellemişti.

İran’ın misillemenin kapsamı ve niteliği konusunda zaten ABD’yi bilgilendirdiğine ilişkin açıklaması sözkonusu “bilgi sızdırma” argümanını zayıflatırken, Beyaz Saray bugün İran’ı yalanlayıp, “bilgilendirilmedik” iddiasında bulunmuştu.

İsrail televizyonu: Suudi isim desteği doğruladı

Suudi Arabistan’ın İsrail’e destek verdiği iddiasını Wall Street Journal’daki bu üstü kapalı haberden sonra İsrail basını bu kez daha doğrudan ifadelerle duyurdu.

İsrail televizyonu KAN, iddiasını Suudi kraliyet ailesine yakın isimsiz bir kaynağa dayandırdı. Sözkonusu kaynağın Suudi Arabistan’ın İran SİHA’larını düşürdüğünü üstü kapalı olarak doğruladığını duyurdu.

KAN’a göre sözkonusu Suudi kaynak Riyad’ın hava savunma sistemlerinin “tüm şüpheli cisimleri” otomatik olarak engellediğini söyledi.

İran’ı Gazze’de “Hamas ile İsrail arasındaki çatışmayı kışkırtmak” ve Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecini bozmaya çalışmakla suçlayan aynı kaynağın İran’a karşı “terörü destekliyor, dünya çok daha öncesinde onu engellemeliydi” şeklindeki ifadeleri de KAN tarafından aktarıldı.

Çin arabuluculuğunda Riyad-Tahran normalleşmesi CIA'i 'gafil avlatmıştı'

Suudi Arabistan geçen yıl Mart ayında Çin’in arabuluculuğunda İran ile normalleşme anlaşmasına varmıştı. O dönemde CIA Direktörü William Burns, Tahran-Riyad arasındaki müzakerelere ilişkin “gafil avlandıklarını” söylemişti.

ABD’nin uzun yıllardır müttefiki olan Suudi Arabistan'ın İsrail ile normalleşme adımlarıysa Gazze’de İsrail’in saldırılarının ardından görünürde durmuştu. Riyad Tel Aviv ile normalleşmeyi Filistin devletine giden yolun İsrail tarafından kabul edilmesine bağlamıştı.

   

Muhtaç hissetmeye değil, kopmaya ve yıkmaya cüret etmek lazım. Şüphesiz daha iyisini kurarız.

   

Hakan Ural’a bakıp üzülmeyin

16.04.2024

YİĞİT GÜNAY

Hakan Ural’ın gerçekten sırıttığını düşünüyor musunuz?

Cumartesi gecesi İran’ın İsrail’e saldırısının başladığı sırada Haber Global’de Çağlar Cilara’nın konuğu Hakan Ural. Haber geliyor, belli ki haber merkezi telaş halinde yayına hazırlanmaya çalışıyor, Cilara ve Ural sekiz dakika top çeviriyorlar.

Çok tepki çekti. Nasıl olur da böyle ciddi bir konuyu Hakan Ural’a yorumlatırmış bir televizyon kanalı.

Döndüm izledim. Pek yadırgamadım. Hakan Ural genelgeçer birtakım laflar ediyor, arada en azından “Sakin olmak ve konunun uzmanı akademisyenlerin ne dediğine bakmak gerekir” diye kendi sınırlarını çizip uzmanlara işaret ediyor, sonunda haber merkezi hazır olduğunda da yayını oraya devrediyorlar.

Yadırgamak bir yana, açıkça yetersiz oldukları bir konuda, üstelik elde yeterli veri de yokken, çapları el verdiğince çok büyük bir gaf yapmadan idare etmişler. “Tabii bilgi kirliliği olmaması için ben bir yandan da ayırıyorum bilgileri kenara” gibi tuhaf laflar eden “gazeteci” Çağlar Cilara’yı daha başarısız bulduğumu dahi söyleyebilirim.

Ama asıl tuhaflık burada değil. 

Televizyon kanallarındaki haber ve tartışma programlarının tümüne baktığınızda, Hakan Ural’ın gerçekten sırıttığını söyleyebilir miyiz?

Birkaç kişi saatler boyunca oturup, birbirinden tamamen farklı birikimler gerektiren alanlarda bıkıp usanmadan konuşuyor. Birbirlerini de dinlemiyorlar, biri konuşurken diğerleri telefonlarına bakıyor. Zaten moderatörler de moderatörlük değil trafik polisliği yapıyor, söz verip kronometre tutuyor. 

Muhalif kanallarda 8 Ekim saldırısı sonrası “İsrail şimdi Suriye’yi dümdüz edecek, İran’ı ortadan kaldıracak” diye atıp tutanlar, isimlerinin başında akademik unvanlar olduğu için mi o ekranlara Hakan Ural’dan daha çok yakışıyor?

Bu yazıyı yazdığım sırada bir yandan kulağım Tele1’deydi. Birden şu cümleler takıldı kulağıma: “İran’ı parçalarlar. Mahvederler. İran’ın öyle bir kabiliyeti yok. Adamlar 20-25 yıldır uçak uçuramıyorlar ya, yedek parçaları yok.” Döndüm baktım. Prof. Dr. Sait Yılmaz’mış yorumcunun ismi. NATO eğitimli bir emekli asker, şimdi akademisyen. Devamında “Amerika emperyalist değildir, hegemondur, Rusya emperyalisttir” diye devam ettirdi muazzam analizlerini.

Hadi Hakan Ural’a kızıyorsunuz. Bunlar reva mı?

Mesele Hakan Ural falan değil.

Mesele, para.

Böyle yapmak, çok ucuza geliyor.

En önemli üç dört saatlik bölmeyi, rejiyi ve haber merkezini maaşlı olduklarından bir kenara bırakırsak, iki üç kişiye verdikleri kuş kadar paralarla kapatıyorlar. Üzerinde günlerce, haftalarca çalışılmış araştırmalar, üretimi aylar süren belgeseller, emek, zaman ve para gerektiren fakat nitelikli, derinlikli ürünler, muhabirler, editörler, araştırmacılar, yönetmenler, kurgucular… Bunlara yer yok. 

Medyanın gelir modelinde sorun var. Hemen hiçbir mecra, gazetecilik/habercilik sınırları içerisindeki öz gelirleriyle kâr etmiyor. Kurumlar sırtlarını ya birtakım şirketlere, ya düzen partilerine ya da yurtdışı fonlara dayamış halde. Şirketler kârlarının, yurtdışı fonları kendi tahakküm alanlarının derdinde. Düzen partileriyse sorgulama değil curcuna istiyor.

Buradan düzgün medya çıkmaz. Halk yararına bir şey de çıkmaz. Medyadaki ekran yüzlerinde değil sorun, işin yapısında, ekonomisinde.

Bu yapının yıkılması lazım.

“Ama elimizde bir tek bunlar kaldı, bunlar da muhalefet yapmazsa ne olur” diye hiç üzülmeyelim…

Rusya’da devrim olup ülke iç savaşa sürüklendiğinde, Petrograd’da durum o kadar vahimdir ki, Bolşevikler, şehir tahliye etmeyi tartışırlar. Troçki, Lenin’in korumalığını yapan Vorontsov adlı bir işçiyle sohbet ederken, Vorontsov, gerekirse tüm kenti havaya uçurmayı önerir. Troçki, “Peki Yoldaş Vorontsov, Petrograd’a üzülmez misiniz?” diye sorar. İşçi yanıtlar: “Neden üzülecekmişim? Geri döndüğümüzde daha iyisini kurarız.”

Sonuçta Petrograd havaya uçurulmadı. Ama işçiler o cürete sahip olmasaydı, ellerinde hiçbir şey kalmayacaktı.

Muhtaç hissetmeye değil, kopmaya ve yıkmaya cüret etmek lazım. Şüphesiz daha iyisini kurarız.

SOL HABERYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

İspanya: İsrail, Gazze’de gerçek bir soykırım yapıyor

İspanya'daki sol koalisyon hükümetinde bu zamana kadar koalisyonun küçük ortağı Sumar ittifakından olan bakanlar İsrail'e sürekli olarak "soykırım" suçlaması yaparken, Robles ile ilk defa...

İskoçya'dan Antalya'ya gelen uçakta yine sarhoş yolcu krizi

İskoçya'nın Glasgow kentinden Antalya'ya uçan bir yolcu uçağında sarhoş yolcu ortalığı birbirine kattı. Geçen sene de İskoçya'dan kalkan uçakta benzer bir kriz yaşanmıştı. İskoçya'nın Gla...


Ermenistan Başbakanı'nın helikopteri acil iniş yaptı

Dünya, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin öldüğü helikopter kazasını konuşurken son olarak da Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ı taşıyan helikopter büyük tehlike atlattı. Ermenistan ...

ABD Savunma Bakanı yeniden operasyondan geçecek

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in, aralık ayında yaşadığı mesane sorununu takiben, yerel vakitle bu akşam Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'nde cerrahi olmayan minimal tıbbi bir pros...


Papua Yeni Gine'de korkunç felaket: Binlerce ev toprak altında

Papua Yeni Gine'de köyleri yutan toprak kayması felaketinde ölü sayısı hızla artıyor, halk evlerin üzerine düşen kayaları elleriyle kaldırmaya çalışıyor. Pasifik ülkesi Papua Yeni Gine'de...

Papa, "Tanrı'nın influencer'ını" aziz ilan edecek

İnternet becerilerini Katolik inancını yaymak için kullanan ve 2006’da 15 yaşında hayatını kaybeden Carlo Acutis, Papa Francis'in kararıyla "internet azizi" olacak.


Avustralya, Tayvan Boğazı'ndaki gelişmelerden endişeli

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, Çin'in, Tayvan Boğazı'ndaki geniş çaplı askeri operasyonlarından son derece kaygılı olduğunu belirtti. The Straits Times gazetesine konuşan Bakan W...

İsrail polisinden Kudüs'teki 'Özgür Gazze' gösterisine sert müdahale

İsrail polisi, Batı Kudüs'teki ABD Konsolosluğu önünde İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına karşı düzenlenen protestolarda 7 kişiyi gözaltına aldı.  Washington'ın Gazze'de sald...


ABD'den Gürcistan'a 'yabancı ajan' cezası

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün yaptığı açıklamada, ABD'nin Gürcistan'a yeni vize kısıtlamaları getirdiğini ve Gürcistan parlamentosunun bu ay kabul ettiği "yabancı ajan" yasa ta...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sosyal medya fenomeni Sofia Richie anne oldu

Şarkıcı Lionel Richie’nin model ve influencer kızı Sophia Richie, 2023 yılında evlendiği eşi Elliot Grainge ile olan birlikteliğinden bir kız çocuğu dünya getirdiğini açıkladı. Cuma günü...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Yüksek tansiyona karşı beslenme önerileri

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor ’’Sağlıklı beslenme şekli, tansiyonu düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir’’ dedi. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalıkları, inme ve böbrek sorunları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR