Yukarı
401938

İhracatı 'kısıtlanmıştı': Sabancı'nın çimentosu İsrail yolunda

16 Nisan 2024 13:41

İsrail'e ihracatı kısıtlanan ürünler arasında yer alan çimentonun hâlâ İsrail'e gönderildiği ortaya çıktı. Sabancı Holding'e bağlı şirketin gemisi şu anda İsrail'in Aşdod Limanı'na çimento taşıyor.

AKP iktidarı, İsrail'in Gazze'ye yönelik 7 Ekim 2023'ten beri devam eden saldırılarına rağmen İsrail'le olan ticarete hız kesmeden devam etti.

İsrail'le yapılan ticareti çeşitli yalanlarla uzun süre boyunca inkar eden AKP, seçimlerde uğradığı yenilgi ve kamuoyunda artan tepkilerin ardından İsrail'le ticarete kısıtlama getirdiğini duyurdu.

Gazze'deki can kaybı 33 bini, yaralı sayısı ise 75 bini aştıktan sonra atılan bu adım kapsamında 54 ürün grubunun İsrail'e ihracatı kısıtlandı.

İki ülke arasında para transferine herhangi bir kısıtlama getirilmediği için İsrail’e Türkiye’den mal sevkiyatının üçüncü ülke limanları üzerinden yapılabileceği gündeme gelmişti. Ancak kısıtlamanın açıkları üzerinden ticareti devam ettirmek bir yana karara rağmen hâlâ Türkiye'den İsrail'e direkt ürün gönderildiği ortaya çıktı.

Sabancı İsrail'e çimento göndermeye devam ediyor

İsrail kaynaklarına göre ülkenin çimento ihtiyacının yaklaşık yüzde 95'i Türkiye'den karşılanırken, kısıtlama getirilen ürün grupları arasında çimento da yer aldı.

Gazeteci Metin Cihan ise uluslararası deniz trafiği kayıtlarından elde ettiği bilgileri sosyal medya üzerinden paylaşarak, Türkiye'nin İsrail'e çimento satmaya devam ettiğini duyurdu.

Sabancı Holding'e bağlı Akçansa Çimento'nun düzenli olarak İsrail'e çimento gönderdiğini belirten Cihan, dün Çanakkale'deki Akçansa limanından kalkan Kazime Ana adlı Türk gemisinin şu an Ege Denizi'nde yoluna devam ettiğini ve istikametinin İsrail olduğunu ifade etti. Cihan, geminin iki gün sonra Aşdod Limanı'na varacağını ve çimentoyu teslim edeceğini aktardı. 

Cihan, Akçansa'ya ilişkin "Akçansa'dan çok sayıda gemi İsrail'e çimento taşıyor. Kazime Ana bunlardan sadece biri ve şimdiye dek 168 kez İsrail'e sevkiyat yapmış. Çanakkale - Aşdod arasında düzenli olarak gidip geliyor" ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanlığı'ndan açıklama

Konunun gündeme gelmesinin ardından Ticaret Bakanlığı da bir açıklamada bulundu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Akçansa'nın İsrail'e göndermekte olduğu çimentoya doğrudan yer verilmezken, İsrail'e gönderilmekte olan kısıtlama kapsamındaki ürünlerin, kısıtlama öncesinde ihracat tescilinin yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, kısıtlama kararının alındığı 9 Nisan 2024, saat 09.00’dan itibaren gümrüklerde ihracat tescil işlemi yapılmadığı aktarılarak, şu ifadelere yer verildi:

"Hal böyle iken, kısıtlama kararının alındığı 9 Nisan 2024 tarihinden önce gümrükte ihracat tescili yapılmış herhangi bir yasak kapsamındaki ürünün yola çıkmasını tezvirat haline getirme çabası, sadece uluslararası dış ticaret, gümrükleme, lojistik mevzuatını ve prosedürlerini bilmemekle, ya da kötü niyetle açıklanabilir."

SOL HABERYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Almanya'da mayıs ayı enflasyonu beklentilerin üzerinde

Almanya'da mayıs ayı enflasyonu beklentilerin kısmen üzerinde geldi. beklenti üstü gelen TÜFE sonrası tahvil faizleri kasımdan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Almanya'da mayıs ayı enfla...

Almanya'da reel ücretlerde hızlı artış

Almanya'da reel ücretler, yılın ilk çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8 artarak 2008'den bu yana en yüksek artışı gösterdi.


Fidelity TL cinsi tahvillerde pozisyon artırdı

Fidelity International Portföy Yöneticisi Paul Greer, Türkiye’de riskten arındırılmış olarak bakıldığında en yüksek getiriyi Türk lirasında gördüklerini belirterek son dönemde 2-3 yıllık ...

Samsung Electronics işçileri tarihin ilk grevine hazırlanıyor

Yaklaşık 28 bin yani şirketin toplam işgücünün beşte birinden fazla üyesi olan Ulusal Samsung Elektronik Sendikası (NSEU), tüm üyelerinden 7 Haziran’da ücretli izin kullanmalarını istedi.


Gayrimenkul satış fiyatı ekspertiz raporuyla belirlenecek!

Gayrimenkul değer artış kazancı vergisi meclis gündeminde, çalışmalar doğrultusunda devir işlemlerinin gerçek satış bedeli üzerinden yapılması sağlanacağı ve gerçek satış bedelinin beyan ...

Mehmet Şimşek'ten rezerv açıklaması: 'Türkiye'nin gündeminden çıkacak'

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomik gidişata ve enflasyon görünümüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Rezervlere dair konuşan Şimşek, "(TCMB rezervleri) Yakında swap hariç pozit...


İktidardan bir 'başarı' hikayesi daha! Kongo da bizi geçti...

CHP Bolu Milletvekili, Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Türker Ateş, Türkiye’nin dünyanın en yavaş internetlerinden birini kullandığına işaret ederken, “Sabit internette 41,5 Mbps hız il...

Fahiş fiyat ve stokçuluğun cezaları artırıldı

Türk Ticaret Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklikler öngören 7511 sayılı yasa Resmi Gazete'de yayınlandı. Yeni kanun fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarının artırılması, şirket sermayelerini...


Araç muayene hizmeti özelleştiriliyor

Trafik kanunu kapsamında araç muayene hizmeti özelleştirme kapsamına alındı. Özelleştirmenin 15 Ağustos 2027 tarihine kadar tamamlanması öngörülüyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB)...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

Uzun süredir kanser tedavisi gören oyuncu Gülşah Comoğlu (38) hayatını kaybetti. 'Umudun Kıyısında', 'Behzat Ç: Bir Ankara Polisiyesi', 'Yüksek Sosyete' ile 'Kasaba Doktoru' gibi birçok y...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

'Popüler diyet akımları' yeme bozukluğuna yol açabilir!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'ndan Çocuk Metabolizma ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Tanyel Zübarioğlu, daha çok akranlarından ve sosyal medyadaki influencerlardan etkilenerek diyet akımlarına kapılan ergenleri bekleyen sağlık tehlikeleri konusunda uyardı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR