Yukarı
401954

Zelenskiy yine ilgi istiyor: 'İsrail'e verdiğiniz desteği bize de verin'

16 Nisan 2024 16:50

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, İran'ın füzelerine karşı İsrail'e destek sağlayan Batılı güçlerin ilgisini istedi. Zelenskiy, Batı'dan "İsrail'e yardım ettiği gibi Kiev'i korumasını" talep etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Batılı güçlerin İran'ın saldırısına karşı İsrail'e verdiği desteğin ardından yeniden uluslararası ilgi talep etti.

Zelenskiy, Batı'yı Rusya ile çatışmaya dahil olmaya ve hafta sonu İran'ın hava saldırısı sırasında İsrail'e yardım ettiği gibi Kiev'i korumaya çağırdı.

Volodimir Zelenskiy, Telegram gönderisinde bir çağrı yayınlayarak, Batı'nın İran'a karşı İsrail'e yardım etmesine övgüler yağdırdı.

Zelenskiy, “Bu, yeterli siyasi irade oluştuğunda teröre karşı savunma amacıyla yapılan birliğin ne kadar etkili olabileceğini gösterdi. İsrail, ABD, İngiltere, Fransa ve Ürdün birlikte ve maksimum verimlilikle hareket etti" dedi.

İran'a karşı yapılan birlik sayesinde "kimsenin savaşa sürüklenmediğini" öne süren Zelenskiy, "İsrail'in NATO üyesi olmadığını" hatırlattı. Zelenskiy, buradan yola çıkarak Batı'yı Ukrayna'ya aynı düzeyde destek sağlamaya ve onu Rusya'nın uzun menzilli saldırılarından korumaya çağırdı.

"Ukrayna, insansız hava araçları ve füzelerin önlenmesi konusunda ortaklarından benzer desteği almış olsaydı, Avrupa semaları uzun zaman önce aynı düzeyde korumayı alabilirdi" diyen Zelenskiy, Ukrayna'ya destek veren ülkelerle görüşerek konuyu gündeme getireceğini ifade etti.

'İlginin Ukrayna'dan uzaklaşacağından endişeliyim' demişti

Zelenskiy, Gazze'de savaşın başlamasından birkaç gün sonra yaptığı açıklamada da, bu savaşın "uluslararası ilgiyi Ukrayna’dan uzaklaştırılacağından ve bunun yansımaları olacağından endişelendiğini" dile getirmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı, “Karşılaştırma yapmak istemiyorum. Ülkemizde korkunç bir savaş devam ediyor. İsrail’de birçok insan yakınını kaybetti. Bu 2 trajedi farklı ama çok büyükler” demişti.

ABD'den para koparmaya çalışmasına Cumhuriyetçiler engeli

Zelenskiy, Aralık 2023'te Washington'a yaptığı ziyarette, ABD Kongresi üyelerini Kiev'e desteği sürdürmeleri için ikna etmek için uzun uğraşlar vermişti.

Ukrayna Devlet Başkanı, ABD'nin Demokrat Başkanı Joe Biden'ın Kiev için hazırladığı 61 milyar dolar değerindeki askeri yardım paketini desteklemeleri için Cumhuriyetçi Senatörleri ikna etmeye çalışmıştı.

Rusya'nın Ukrayna'ya dönük saldırısının başladığı Şubat 2022 tarihinden bu yana Washington'a 3. kez ziyarette bulunmuş olan Zelenskiy'in bu ziyaretinde daha az coşkuyla karşılanması dikkat çekmişti.

Uzun süren tartışmaların ardından, Ukrayna'ya 60 milyar dolarlık yardımı öngören paket, ABD Senatosu'nda kabul edilmiş, ancak Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi'nde Başkan Mike Johnson, Senato’dan geçen Ukrayna’ya yardım paketini engellemişti.

Cumhuriyetçiler, askeri yardım paketini desteklemek için, Beyaz Saray'dan sınır güvenliğine dair taleplerini yerine getirmesini şart koşuyor. Cumhuriyetçiler, talep ettikleri göç politikaları değişiklerinin yer almadığı gerekçesiyle Ukrayna'ya dönük yardımı içeren paketlere henüz ikna olmadı.

SOL HABERYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Gürcistan Cumhurbaşkanı, tartışmalı yasayı veto etti

Gürcistan’da parlamento tarafından kabul edilen "yabancı etkinin şeffaflığı" konulu yasa tasarısı, Cumhurbaşkanı Salome Zourabichvili tarafından veto edildi. Gürcistan Cumhurbaşkanı Salom...

ABD ve İran gizli toplantı yaptı

İsrail medyası, ABD ve İran'ın Umman'da gizli bir toplantı yaptığını iddia etti. ABD ve İran'dan temsilcilerin birkaç gün önce Umman'da Orta Doğu'daki gerilimi kontrol altına almak için "...


Deutsche Bank'ın Rusya'daki mülklerine el konuldu

Deutsche Bank'ın Rusya'daki varlıklarına, hesaplarına ve mülklerine el konuldu. Karar, Gazprom'un ortak olduğu bir dava kapsamında St. Petersburg tahkim mahkemesi tarafından alındı. Rusya...

Portekizli ırkçı siyasetçi Türklere hakaret etti, ülke ayağa kalktı

Dün Portekiz parlamentosunda aşırı sağcı siyasetçi Andre Ventura'nın sözleri ülkeyi ayağa kaldırdı. Chega partisinin lideri Andre Ventura, Portekiz'in bu hafta hükümet tarafından açıklana...


Sınır kapıları kapatıldı... Gazze'de 'kıtlık' kabusu

Gazze Şeridi'ndeki hükümet, İsrail'in "Refah" ve "Kerem Ebu Salim" sınır kapılarını kapatmasının Gazze Şeridi'ne yeniden kıtlığı geri getirdiği uyarısında bulundu. Gazze Şeridi'ndeki hükü...

Putin'den Çin ziyaretinde 'İstanbul' mesajı: ''Müzakerelerin temelidir''

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin ziyaretinin ikinci gününde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İsviçre'de düzenlenecek Ukrayna Barış Zirvesi'nin amacının Rusya'ya ültimatom verme...


Vladimir Putin: Harkiv'e tampon bölge kuruluyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün yaptığı açıklamada Ukrayna'nın Harkiv bölgesinde ilerleyen Rus güçlerinin Rus sınır bölgelerini korumak için bir "tampon bölge" oluşturduğunu anc...

Japon Denizi'nde tansiyon yükseldi: Balistik füzeler fırlattı

Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore'nin Japon Denizi (Doğu Denizi) yönünde balistik füzeler fırlattığını bildirdi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı açıklamasına göre, Kuzey Kore, Japon Den...


ABD’den Rus kişi ve kuruluşlara yaptırım: 'Silah transferlerini önlemek için...'

ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore ve Rusya arasındaki silah transferinde rol oynadıkları gerekçesiyle 2 Rusya vatandaşı ve 3 Rusya merkezli şirkete yaptırım uygulama kararı aldı. ABD hüküm...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Ajda Pekkan'dan Sezen Aksu itirafı

Ünlü sanatçı Ajda Pekkan, gözlerden uzak bir yaşam süren Sezen Aksu ile aynı sahneyi paylaşıp paylaşmayacakları sorusuna yanıt verdi. Pop müziğin süperstarı Ajda Pekkan, 12 Haziran'da ken...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Korkutan rapor: Obeziteden ölümler yüzde 50 artış gösterdi

Yayınlanan büyük ölçekli bir rapora göre, kalp rahatsızlıkları ve felç gibi obeziteye bağlı hastalıklardan ölen insanların sayısı son 20 yılda yüzde 50 arttı. Türkiye de obezite oranı yüksek ülkeler arasında çıkarak endişe yarattı. 2000 yılında yüksek vücut kitle endeksi, kişinin ömrünü kısaltan 11. önemli risk faktörüydü.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR