Yukarı
401990

Azerbaycan, Ermenistan'ın açtığı davanın reddini istedi

17 Nisan 2024 11:24

Azerbaycan, Ermenistan'ın etnik ayrımcılık iddiasıyla Uluslararası Adalet Divanında (UAD) açtığı davanın, mahkemenin yargı yetkisinin bulunmaması nedeniyle reddini istedi. 

Hollanda'nın Lahey kentinde BM'nin yargı organı Uluslararası Adalet Divanında 15 Nisan'da başlayan duruşmalarda, Azerbaycan ve Ermenistan heyetleri sunumlarını yapıyor. Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı, Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçi Ceyhun Mammadov, Ermenistan'ın UAD'de dava açma hakkını kötüye kullandığını, uyuşmazlığı müzakereyle çözme aşamasını bitirmediğini ve bu aşama tamamlanmadan açılan davanın kabul edilebilirlik şartlarını sağlamadığını belirtti. 

Mammadov, Ermenistan'ın, açtığı davayla hukuki fayda elde etmek yerine Azerbaycan aleyhine medya nezdinde karalama kampanyası yürütmek, kamuoyu oluşturmak istediğini aktardı. 

Ermenistan'ın özellikle Karabağ Savaşı'ndaki silahlı çatışma sırasında "Ermenilerin öldürüldüğü, işkence gördüğü ve insanlık dışı muameleye maruz kaldığı, keyfi gözaltına alındığı ve zorla ortadan kaybettirildiği" şeklindeki iddialarının "ırk ayrımcılığı sözleşmesi" kapsamında yer almadığını ifade eden Mammadov, Ermenistan'ın açık şekilde sözleşmedeki usullere aykırı davrandığını ve UAD'deki dava açma hakkını kötüye kullandığını bildirdi. 
 
Azerbaycan avukatlarından, Bonn Üniversitesinden Uluslararası Hukuk Profesörü Stefan Talmon, Ermenistan'ın, UAD'de dava açılması için geçilmesi gereken aşamalardan "müzakerelere" hiçbir zaman olanak vermeden ve samimi bir müzakere süreci yürütmeden doğrudan davayı başlattığını belirterek, kabul edilebilirlik şartlarının sağlanmadığı gerekçesiyle davanın reddini talep etti. 
 
Azerbaycan avukatlarından Samuel Wordsworth, Ermenistan'ın iddialarının çoğunun "ayrımcılık sözleşmesi" kapsamı dışında kaldığını, yani UAD'nin yargı yetkisine sahip olmadığını söyledi. 

Yine Azerbaycan avukatlarından, Cenevre Üniversitesinden Uluslararası Hukuk Profesörü Laurence Boisson De Chazournes, Ermenistan'ın iddialarının "ırk ayrımcılığı sözleşmesi" kapsamı dışında olduğunu vurgulayarak, davanın reddedilmesini istedi. 

Ermenistan'ın uluslararası hukuk işlerinden sorumlu temsilcisi Yeghishe Kirakosyan ise 16 Eylül 2021'de başlattıkları dava süreciyle, Azerbaycan'ın etnik Ermenilere yönelik ırk ayrımcılığı politikaları ve uygulamalarını sonlandırmayı hedeflediklerini savundu. 

ERMENİSTAN'IN AZERBAYCAN'A AÇTIĞI DAVA

Ermenistan, 16 Eylül 2021'de Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme'nin ihlal edildiği iddiasıyla Azerbaycan aleyhine UAD'de dava açtı. 

Azerbaycan, 21 Nisan 2023'te, mahkemenin yargı yetkisine ilişkin ön itirazlarda bulundu ve bu itirazlar hakkında verilecek karara kadar davanın esası hakkındaki yargılamanın askıya alınmasını istedi. 

Divan, 15-19 Nisan'da her iki ülkenin de yargı yetkisine ilişkin sözlü beyanlarının alınmasına karar verdi. 

Azerbaycan, ön itirazlarında, mahkemenin yargı yetkisinin bulunmadığını, Ermenistan'ın gerekli kabul edilebilirlik şartları oluşmadan siyasi amaçla dava açtığını ve UAD nezdindeki dava açma amacını kötüye kullandığını belirterek, davanın reddini istedi. 

sözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Miçotakis'ten sert çıkış: Türkiye'yi ilgilendirmez

Ankara-Atina hattında kriz çıkaran Yunanistan'ın İyon ve Ege Denizi'nde birer deniz parkı oluşturma planıyla ilgili Yunan Başbakan Kiriakos Miçotakis'ten yeni bir açıklama geldi. Yunanist...

AB'de Rusya alarmı: Ofislerde arama yapılıyor

Belçika Federal Savcılığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Nisan 2024'te başlatılan bir dava çerçevesinde Brüksel Federal Adli Polisi, Brüksel Mahkemesi İnceleme Sulh Hakiminin emriyle...


ABD’de kuş gribi krizi: Bir eyalette afet durumu ilan edildi

ABD'nin Iowa eyaletinde bir çiftlikte tavuklarda kuş gribi tespit edilmesi üzerine Vali Kim Reynolds, eyalette 27 Haziran'a kadar geçerli bir afet durumu ilan etti. ABD'de daha önce kuş g...

Yolcu otobüsü vadiye düştü: Çok sayıda ölü

Polis yetkilisi Asghar Ali, basına yaptığı açıklamada, Belucistan eyaletine bağlı Turbat'tan Quetta kentine giden yolcu otobüsünün, şoförün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu Washu...


Putin, korumasını Devlet Konseyi Başkanı yaptı

Putin'e danışmanlık görevi veren Devlet Konseyi'nde Dyumin'in savunma sanayisiyle ilgili uzmanlık yapacağı kaydedildi. Atama kararı Kremlin'in internet sitesinde de yayınlandı.

Meksika'da İsrail Büyükelçiliği önü savaş alanına döndü

Filistin'e destek için İsrail Büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler Meksika hükümetinden İsrail ile diplomatik ilişkileri kesmesini istedi. Eylemciler, İsrail hükümetine de tepki gös...


Güney Afrika'da kritik seçim

Yerel saatle 07.00'de başlayan oy verme işlemi için 28 milyona yakın kayıtlı seçmen, ülke genelinde 23 bin 292 seçim merkezinde sandığa gidiyor. Parlamentonun alt kanadı Ulusal Meclis'tek...

Harkiv’deki süpermarket saldırısında can kaybı 18’e yükseldi

Ukrayna Acil Durumlar Servisi, yaklaşık 4 gündür süren arama kurtarma çalışmaları sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 18’e yükseldiğini, yaralı sayısının ise 50’ye ulaştığını duyurdu.


''Milletvekiline ceza verildi...''

Fransa parlamentosunda milletvekili, meclis oturumunda Filistin bayrağı açtığı için ceza aldı. Bu eylem, hükümet oturumunda büyük bir krize neden oldu. Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

Uzun süredir kanser tedavisi gören oyuncu Gülşah Comoğlu (38) hayatını kaybetti. 'Umudun Kıyısında', 'Behzat Ç: Bir Ankara Polisiyesi', 'Yüksek Sosyete' ile 'Kasaba Doktoru' gibi birçok y...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

'Popüler diyet akımları' yeme bozukluğuna yol açabilir!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'ndan Çocuk Metabolizma ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Tanyel Zübarioğlu, daha çok akranlarından ve sosyal medyadaki influencerlardan etkilenerek diyet akımlarına kapılan ergenleri bekleyen sağlık tehlikeleri konusunda uyardı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR