Yukarı
402176

'Yerli ve milli' yaldızı dökülüyor: IMF toplantısında yurttaşları için ‘yerel halk’ dedi

19 Nisan 2024 14:01

Dünya Bankası ve IMF’nin Bahar Toplantıları’nda Şimşek’in İngilizce “yerel halk” anlamına gelen “locals” diye yurttaşlarından söz ettiğini AKP medyası da doğruladı.

'Yerli ve milli' yaldızı dökülüyor: IMF toplantısında yurttaşları için ‘yerel halk’ dedi

Dünya Bankası ve IMF’nin Bahar Toplantıları’nda Şimşek’in İngilizce “yerel halk” anlamına gelen “locals” diye yurttaşlarından söz ettiğini AKP medyası da doğruladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ABD’de Dünya Bankası/IMF Bahar Toplantıları kapsamında Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen Küresel Görünüm Forumu'nda Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek’in İngilizce konuştuğu toplantıda “yerel halk”, “yerliler” gibi anlamlara gelen “locals” ifadesiyle Türkiye’deki yurttaşlarına yönelik bir sömürge valisi tutumu takındığına yönelik tepkiler gündeme oturdu.

Şimşek’in o ifadeleri yabancı yatırımcıların Türkiye’ye bakış açısının geçen seneye göre çok değiştiği, artık Orta Vadeli Program'ın (OVP) sürekliliğinden kuşku duymadıklarına yönelik sözlerinin ardından kullandı.

“Türk varlıklarına çok güçlü bir ilgi var” diyen Şimşek “Sadece yerelleri (locals) enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor” dedi.

Şimşek’in İngilizce yaptığı konuşmada bu ifadeyi “yerel halk” anlamında mı kullandığı yoksa Türkiye’de yerleşik sermaye gruplarına yönelik mi söylediği soru işareti yaratırken, Anadolu Ajansı ve Daily Sabah’ta yer alan haberler Şimşek’in düpedüz "locals" kelimesiyle Türkiye halkını kastettiğini ortaya koydu.

Anadolu Ajansı, konuya ilişkin haberinde Bakan Şimşek’in sözlerini “Türk varlıklarına çok güçlü bir ilgi var. Halkı enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor” çevirisiyle aktardı.

İngilizce yayın yapan Daily Sabah ise Şimşek’in konuşmasındaki “locals” ifadesini kullanmadı, Şimşek’in o ifadesini İngilizce halk anlamına gelen “public” sözcüğüyle değiştirerek yayımladı.

Daily Sabah, Şimşek'in "locals" (yerel halk) sözünü "public" (halk) diye değiştirdi.

Daily Sabah’ın Şimşek’ten tırnak içinde alıntı yaptığı cümlede değişiklik yapması, “yerel halk” ifadesinin yaratacağı tepkiye karşı ön alma çabası olarak değerlendirildi.

Böylece Türkiye’de emekçi halka karşı üstü örtülü IMF programı yürüten Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in ABD’de IMF’nin organize ettiği toplantıya katılıp kendi halkı için “yerel halk” dediği AKP medyasınca da doğrulanmış oldu.

Şimşek’in aynı toplantıda Türkiye’de 2028’e kadar seçimlerin olmadığına da işaret ederek yürüttükleri programın sonuçlarını almak için siyasi istikrar açısından da bol bol zamanları olduğunu söylemesi dikkat çekti.

SOL HABERYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, favori şarkısını dinletti

Kızılcahamam'da MHP liderine gündem dışı başlıklar da soruldu. Beşiktaş'tan ayrıldığını belirten Bahçeli "Karagümrük'ün küme düşmesine de rıza göstermiyorum" dedi. Sevdiği şarkılar sorulu...

Cezaevlerinde 19 Mayıs'ta açık görüş kararı

Ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutuklulara 19 Mayıs'ta açık görüş izni tanındı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklulara 19 Mayıs Atatürk'ü ...


Askeri araç devrildi: Çok sayıda asker yaralandı

Van Başkale'ye 60 kilometre uzaklıktaki Esenyamaç Mahallesi'ne bağlı İran sınırındaki Yeşilbulak mezarında, sabah saatlerinde devriye görevi yürüten askeri araç, sürücüsünün kontrolü kayb...

Tunç, başörtülü hakimin reddini talep eden avukatı hedef aldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, mahkeme heyetinde başkan ve üye hakimin başörtülü olması nedeniyle reddi hakim talebinde bulunan avukatın "28 Şubat zihniyetli" olduğunu öne sürdü. Olayla ilgil...


Ekrem İmamoğlu'nu ziyaret eden Özgür Özel'den 2028 mesajı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu ziyaret etti. Ortak basın toplantısında konuşan Ekrem İmamoğlu, "Son yerel seçimden sonra millet...

Ayşe Ateş: Beni de öldürecekler, haberiniz olsun

Ayşe Ateş kendisinin de ölüm tehdidi altında olduğunu söyleyerek ''Konuşulmaya başlanmış. İçişleri Bakanlığı’na koruma başvurusunda bulundum. Ayşe Ateş'i de öldürecekler haberiniz olsun” ...


Milletten kısıp vekile harcıyorlar

İktidarın tasarruf paketinden milletvekillerine ayrıcalık çıktı. Vekillerin taşıt saltanatına dokunulmayacak. Memurun sosyal tesisleri ise satılacak. Garantili projeler başta olmak üzere ...

CHP'den Saraçhane'de eğitim mitingi

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, saat 13.00'te Saraçhane'de CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in de katılacağı eğitim mitingine İstanbulluları davet etti. 


Memleket Partisi kapıya kilit vurdu

Yerel seçimlerde Türkiye genelinde yüzde 0.17 oy alan Muharrem İnce’nin Genel Başkanı olduğu Memleket Partisi küçülüyor. Partinin Ankara’daki Genel Merkez binası boşaltılarak kapatıldı ve...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Ajda Pekkan'dan Sezen Aksu itirafı

Ünlü sanatçı Ajda Pekkan, gözlerden uzak bir yaşam süren Sezen Aksu ile aynı sahneyi paylaşıp paylaşmayacakları sorusuna yanıt verdi. Pop müziğin süperstarı Ajda Pekkan, 12 Haziran'da ken...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Korkutan rapor: Obeziteden ölümler yüzde 50 artış gösterdi

Yayınlanan büyük ölçekli bir rapora göre, kalp rahatsızlıkları ve felç gibi obeziteye bağlı hastalıklardan ölen insanların sayısı son 20 yılda yüzde 50 arttı. Türkiye de obezite oranı yüksek ülkeler arasında çıkarak endişe yarattı. 2000 yılında yüksek vücut kitle endeksi, kişinin ömrünü kısaltan 11. önemli risk faktörüydü.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR