Yukarı
405808

Dünya Sağlık Örgütü’den aşırı işlenmiş gıda ve alkol uyarısı

12 Haziran 2024 10:57

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, aşırı işlenmiş gıdalar, alkol, tütün ve fosil yakıtlar Avrupa'da her yıl 2,7 milyon insanı öldürüyor.

Uzmanlar, "güçlü endüstrilerin", hükümet politikalarına ve kanser, kalp hastalığı ve diyabet vakalarını azaltma çabalarına müdahale etmeleri nedeniyle sağlık sorunlarına ve erken ölümlere yol açtığını söyledi.

DSÖ yeni raporunda, "endüstrinin gücünü sınırlamak için sıkı düzenleme" ve hükümetlerin, sanayi tarafından düzenli olarak "zorlanan, ertelenen, zayıflatılan veya durdurulan" sağlık politikalarını ileriye taşıması çağrısında bulunuyor.

DSÖ, Avrupa'da her gün 7.400'den fazla kişinin "ticari endüstrinin yönlendirdiği" zararlı ürün ve uygulamalar nedeniyle öldüğünü söyledi.

Raporda, "Bu ticari ürünler, kalp-damar hastalıklarından (%51,4) ve kanserden (%46,4) kaynaklanan önemli ölümler de dahil olmak üzere tüm ölümlerin yüzde 24'üne katkıda bulunuyor" denildi. 

Belgeye göre genel olarak tütün, alkol, UPF gıda ve yakıt endüstrileri Avrupa'da yılda 2,7 milyon ölümden tamamen veya kısmen sorumlu.

Bu arada küresel tablo; tütün, UPF'ler, fosil yakıtlar ve alkolün yılda 19 milyon ölüme, yani tüm ölümlerin yüzde 34'üne neden olduğunu gösteriyor.

Verileri açıklayan DSÖ, Avrupa'da yılda 1,15 milyon ölümün sigaradan, 426 bin 857'sinin alkolden, 117 bin 290'ının işlenmiş et ağırlıklı beslenmeden ve 252 bin 187'sinin ise tuzdan zengin beslenmeden kaynaklandığını söyledi.

Bu rakamlara obezite, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri veya yüksek kolesterol düzeyinin neden olduğu ölümlerin dahil olmadığı ve bunların hepsinin sağlıksız beslenmeyle bağlantılı olduğu belirtildi.

"HALK SAĞLIĞIYLA İLGİLENMİYORLAR"

Raporda hükümetlere, bireyleri suçlamak, pazarlamak, dezenformasyon yaymak, sosyal medyada tanıtım yapmak, lobicilik yapmak ve hedeflerini destekleyen araştırmalara fon sağlamak gibi "bilimi altüst etmek" gibi sanayi tarafından kullanılan taktikleri tanıma çağrısında bulunuldu.

DSÖ, "tüm büyük şirketlerin öncelikli çıkarının kâr olduğunu" ancak büyük bir pazar payına sahip olmanın "çoğunlukla siyasi güce de dönüştüğünü" söylerken "Sattıkları ürün ne olursa olsun, onların (endüstri) çıkarları ne halk sağlığıyla ne de daha geniş anlamda kamu çıkarlarıyla örtüşmüyor."

"Satışlarını ve karlarını etkileyebilecek her türlü politika bu nedenle bir tehdittir ve bu politikanın geliştirilmesinde hiçbir rol oynamamalıdırlar." diye ekledi.

Ancak serbest piyasa kuruluşu Institute of Economic Affairs'in yaşam tarzı ekonomisinin başkanı Christopher Snowdon, verileri "saçma" olarak nitelendirdi.

Snowdon, "Alkol, tütün ve tuz gibi ürünler binlerce yıldır kullanılıyor ve yarın çokuluslu şirketler ortadan kalksa da hâlâ kullanılacak. Her bireyin bunları nasıl kullanmayı seçeceği tamamen kendi meselesidir. Bu, halk sağlığı araştırması kisvesine bürünen aşırı solcu bir siyasi ajitasyondur."

"Tüketicilerin doğru seçimi yapma kapasitesine (zaman veya kaynak) sahip olmadıklarını ve bu nedenle hükümetin, dadı gibi devletin tüm aygıtlarını kullanarak seçimlerini onlar adına yapması gerektiğini iddia ediyorlar. Bu yarım yamalak Marksizmin kendi adına yayınlanmasına izin vermesi DSÖ adına üzücüdür" dedi.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

'Yaz Covid'i': Yeni FLiRT varyantlarıyla ilgili neler biliniyor?

Dünya Sağlık Örgütüne göre FLiRT adı verilen yeni bir Covid-19 varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi. Belirtileri neler, ne kadar yaygın? Dünya Sağlık Örgütüne göre (WHO) FLiRT adı...

Bilimsel araştırma: Diyabet ve kalp krizi arasındaki çarpıcı ilişki

Diyabet hastalığının başlangıcını sadece dört yıl geciktirmenin, kalp krizi riskini %26 oranında azaltabildiğini ortaya koyan bir araştırma yayımlandı. Çin-Japonya Dostluk Hastanesi'nden ...


Sıcak havalarda isiliğe dikkat!

Yaz sıcaklarının iyice kendini gösterdiği bu günlerde uzmanlardan ’isilik’ ile ilgili uyarı geldi. Dr. Ayşegül Yalçınkaya İyidal, havaların ısınmasıyla birlikte özellikle bebeklerde ve kü...

Daha geç yaşlanıyoruz... 10 yıl gençleştik

Yeni bir araştırma insanların artık çok daha geç yaşlandığını, hatta neredeyse 10 yıl gençleştiklerini ortaya çıkardı. Bilim insanları "baby boomers" olarak adlandırılan ve bugünün 60-78 ...


Migren kaynaklı baş ağrısının nasıl tetiklendiği gösterildi

Araştırmacılar, fare deneyi sonucunda, beyindeki sıvı akışının ağrı sinyallerini sinirlere ileterek migren kaynaklı baş ağrısını nasıl tetiklediğini ortaya koydu.Uluslararası araştırmacıl...

Güneşlenirken uyuyanlar dikkat...

İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Alihan Oral, sıcak çarpmasına karşı uyarılarda bulundu. Güneşlenirken uyumanın hayati tehlike arz edebileceğini ifade eden Doç. Dr. Alihan Oral, sıcak çarp...


Diyabetten korunmanın formülü kırklı yaşlarda başlıyor

Araştırmalar, 40'lı yaşlarda diyabetten korunmak için uygulanan diyetlerin, 70'li yaşlarda fiziksel ve ruhsal zindeliğin anahtarı olabileceğini gösteriyor. Orta yaşta bol miktarda sebze, ...

Araştırma: Z kuşağının haber kaynağı TikTok

Yeni bir araştırma, bilgi sahibi olmaya çalışan Z kuşağının, günlük manşetleri önce başkalarının sindirmesini tercih ettiğini gösteriyor. Google tarafından yapılan bir araştırma, gençleri...


Bulantı, kusma ve ishal vakalarına dikkat!

Yaz ayları ile birlikte sıcakların yükselmesi, insan hareketliliğinin artması, yeme alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte bulantı, kusma ve ishal vakalarında önceki aylara göre görecel...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

İbrahim Tatlıses ameliyat oldu

Kalp kapakçığı ameliyatı olan İbrahim Tatlıses'in kontrol amaçlı yoğun bakımda tutulacağı belirtildi. 'Mavi Mavi', 'Dom Dom Kurşunu', 'Bebeğim', 'Nankör Kedi' ve 'Esmersen Güzelsin' adlı ...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

'Yaz Covid'i': Yeni FLiRT varyantlarıyla ilgili neler biliniyor?

Dünya Sağlık Örgütüne göre FLiRT adı verilen yeni bir Covid-19 varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi. Belirtileri neler, ne kadar yaygın? Dünya Sağlık Örgütüne göre (WHO) FLiRT adı verilen yeni bir Covid varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR