Yukarı
406145

Kola şirketleri Rusya'dan çekilemedi

18 Haziran 2024 11:18

Rusya-Ukrayna savaşının ardından batılı şirketlerin Rusya'daki varlığı adeta bir yılan hikayesine döndü. Coca-Cola, savaş sonrası Rusya'dan çekilme kararı almasına rağmen, ürünleri süpermarketlerde ve restoranlarda bulunabiliyor. Benzer şekilde, Pepsi de üretimi durdurduğunu açıklamasına rağmen yeni ürünlerle pazardaki varlığını koruyor.

Ukrayna savaşının ardından Rusya'yı terk edeceğini açıklayan pek çok şirket bu kararın üzerinden iki yıl geçmesine rağmen Rusya'da varlığını sürdürüyor.

Bu şirketlerden en dikkat çekenleri ise kola markaları. Rusya'daki ortaklarından ürünlerini çekmelerini isteyen Coca-Cola'nın ürünleri hâlâ ülkenin dört bir yanındaki süpermarketlerde ve restoranlarda bulunabiliyor.

Benzer şekilde, Pepsi de üretimi durdurduğunu açıklamasına rağmen yeni ürünlerle pazardaki varlığını sürdürüyor. Diğer birçok büyük şirket de Rusya'da kalmaya devam ediyor ve çeşitli stratejilerle faaliyetlerini sürdürüyor.

COCA COLA NASIL KALDI?

Ukrayna savaşının ardından Coca-Cola, Rusya'yı terk edeceğini açıklayan ilk çok uluslu şirketlerden oldu. Şirket, Rusya'daki ortaklarından kutu ve şişelerini mağazalardan çekmelerini, teslimatını durdurmalarını ve içecek üretmeyi bırakmalarını istedi.

Buna rağmen karardan iki yıl sonra, Coca Cola ürünlerini ülkenin dört bir yanındaki süpermarketlerde ve restoranlarda bulmak hala çok kolay.

Dobry Cola adında yeni çıkan bir ürün de hesaba katıldığında şirket Rusya'nın lider gazlı içecek üreticisi olmaya devam etti. Bunun nedeni, ülkedeki kola şişeleyicisi Multon Partners'ın, 'Coca-Cola HBC' adlı Londra merkezli ayrı bir şirkete ait olması.

HBC savaştan sonra kola üretimini durdurunca Multon tarafından Dobry Cola isminde Coca Cola'ya çok benzeyen bir ürün piyasaya sürdü. Pazarın yüzde 13'üne sahip olan bu ürün kısa sürede ülkenin en popüler gazozu haline geldi.

Orijinal Coca-Cola da Gürcistan ve Kazakistan gibi komşulardan ithal edilerek yaygın bir şekilde tüketiliyor. Savaş sonrası Rusya, markalı ürünlerin ticari marka sahibinin izni olmadan satılmasına izin veren bir yasa çıkarmıştı. 

PEPSİ DE KALDI

Pepsi şirketi ise Eylül 2022'de Rusya'da Pepsi, Mountain Dew ve 7Up üretimini ve satışını durdurduğunu açıkladı. Ancak Pepsi kısa süre içinde Evervess adlı yeni bir kola piyasaya sürdü ve ülkedeki yarım düzine fabrikasında meyveli gazoz üretimini artırdı. 

Yerel vergi makamlarına sunulan raporlara göre, Peps Rusya biriminin içecek satışları geçen yıl yüzde 12 artarak 209 milyar rubleye (2,3 milyar dolar) ulaştı. 

DEV ŞİRKETLER KALMAYA DEVAM EDİYOR

Yale School of Management'ın araştırmasına göre, 2022'den bu yana 1000'den fazla çok uluslu şirket Rusya'daki operasyonlarını küçülttüğünü açıkladı. Ancak birçoğu ülkede kalmaya devam etti. 

Rusya'da büyük üretim tesisleri bulunan Unilever ve Nestlé, Kremlin'in çıkış vergisi talep etmesi nedeniyle satış konusunda isteksiz davrandı. Danimarkalı bira üreticisi Carlsberg ve yoğurt devi Danone ayrılmaya çalışırken varlıklarına el konuldu. Danone sonunda hükümetin tercih ettiği bir şirkete satış için pazarlık yaptı.

Fransız süpermarket işletmecisi Auchan, giyim perakendecisi Benetton Group ve restoran zinciri Subway Rusya'da faaliyet göstermeye devam ediyor ve herhangi bir kesinti planları yok.

SÖZCÜYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Çin'den NATO'ya Rusya tepkisi

Vang, NATO'nun, "Çin'in Rusya'nın savunma sanayisini önemli ölçüde desteklediği ve Rusya'nın Ukrayna'daki askeri eylemlerini mümkün kıldığı" yönündeki açıklamalarına karşı çıktı.

ABD'nin yardım fiyaskosu: Tamamen kaldırılacak

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, basına yaptığı açıklamada, Gazze'ye yardım ulaştırmak için yüzer limana artık ihtiyaç duyulmadığı için tamamen kaldırılacağını söyledi. Kesin ...


Japonya’da toprak kayması: 3 kişi kayboldu, 22 bin kişiye tahliye uyarısı yapıldı

Japonya’da şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen toprak kaymasının ardından 3 kişiden haber alınamadığı açıklandı. Bölgede bulunan 22 bin kişiye ise tahliye uyarısı yapıldı.

İngiltere’de kıyıya vuran balina sürüsünün tamamı öldü

İngiliz Dalgıçlar Deniz Yaşamı Kurtarma Ekibi (BDMLR), hayatta kalan son 12 balinanın da durumlarının kötüleşmesi nedeniyle ötenazi uygulanarak öldürüldüğünü ifade etti.


Japonya'dan NATO'ya çağrı

Japonya Başbakanı, NATO ile güvenlik alanında daha geniş bir işbirliği hedeflendiğini duyurdu. Kişida, Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetlerinin (MSDF), Avrupa-Atlantik bölgesinde NATO birli...

Erdoğan'dan Esad ile görüşme planı: Talimat verdim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile ilişkilerin yeniden kurulmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen NATO Liderler Zirvesi için temaslarda bulunan Cu...


ABD Başkanı Joe Biden'ın adaylığı gelecek ay netleşecek

ABD Başkanı Joe Biden, tartışmalara konu olan sağlık durumu nedeniyle yarıştan çekilmesi yönünde baskılarla karşılaşırken Demokratların adayı, 19-22 Ağustos tarihleri arasında Chicago’da ...

İsrail ve Hamas arasında müzakereler hızlandı

İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, esir takası müzakereleri kapsamında Katar'da bulunan İsrailli heyetin ülkeye döndüğü belirtildi. Başbakan Binyamin Netayahu'n...


Azerbaycan BRICS'e katılmak istiyor

Azerbaycan Milli Meclisinden yapılan açıklamada, Gafarova'nın Rusya'nın St. Petersburg kentinde düzenlenen BRICS Parlamento Forumu'na katılarak konuşma yaptığı bildirildi.

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

İbrahim Tatlıses ameliyat oldu

Kalp kapakçığı ameliyatı olan İbrahim Tatlıses'in kontrol amaçlı yoğun bakımda tutulacağı belirtildi. 'Mavi Mavi', 'Dom Dom Kurşunu', 'Bebeğim', 'Nankör Kedi' ve 'Esmersen Güzelsin' adlı ...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

'Yaz Covid'i': Yeni FLiRT varyantlarıyla ilgili neler biliniyor?

Dünya Sağlık Örgütüne göre FLiRT adı verilen yeni bir Covid-19 varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi. Belirtileri neler, ne kadar yaygın? Dünya Sağlık Örgütüne göre (WHO) FLiRT adı verilen yeni bir Covid varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR