Yukarı
406550

Özgür Özel'den Diyarbakır yangınına ilişkin açıklama: 'DEDAŞ'ın inanılmaz ihmalleri...'

25 Haziran 2024 14:36

CHP lideri Özgür Özel, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Dün yapılan CHP'li Yalçın Karatepe ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek görüşmesine ilişkin konuşan Özel, "Düne kadar siz değil miydiniz? Bu CHP hep eleştiriyor çözüm önerisi söylemiyor diyen. CHP eleştiriyor ve nasıl çözülmesi gerektiğini söylüyor. Görüşme uzun sürdü, fevkalade karşılık nezaket içinde geçen doğru bir dilin kullanıldığı ama maalesef aynı dilin konuşulmadığı bir görüşmedir" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Özel'in açıklamalarının satırbaşları şöyle:

"31 Mart seçimlerinde biz bir partiyle ittifak yapmadık ama bu seçimin en büyük ittifakının içindeyiz, onun adı da Türkiye İttifakı'dır dedik herkesi davet ettik ve davet etmeye devam edeceğiz. Bugün Türkiye İttifakı biraz daha genişliyor. Müslüm Doğan bugün baba ocağına dönüyor. Türkiye İttifakı'na katılırken şunu hatırlatmak isteriz. Biz bu ittifakı şöyle tarif ettik; milli takım gol atınca sevinen herkes, türkiye ittifakındadır dedik. Geçtiğimiz Portekiz maçında birlikte üzüldük. Yarın hep birlikte Çekya maçını kazanıp hep birlikte o coşkuya ortak olacağız.

"DEDAŞ'IN İNANILMAZ İHMALLERİ..."

İçişleri Bakanı'nın ilk gün yaptığı açıklamanın gerçeği yansıtmadığı meselenin bir anız yangınından kaynaklanmadığı ortaya çıktı. Çok sayıda bağımsız kuruluşun yazdığı raporlar DEDAŞ'ın inanılmaz ihmallerini anlatıyor. 15 maddelik raporda yangın çıkması için etraftaki otların yanması için ne gerekiyorsa yapıldığını, ufacık tedbirlerin alınmadığını, yandaki araçların budanmadığını DEDAŞ'ın bu yangına davetiye çıkardığını gösteriyor bu raporlar. DEDAŞ herhalde bu bölgenin en çok şikayet ettiği kurumdur. Sayaç okunmadan kesilen yüksek faturalardan tutun çiftçiye ait trafoların haczine elektrik kesintilerine, elektrik altyapısının yenilenmemesine sayısız şikayet var. En çok Şanlıurfa'da var. DEDAŞ'ın oraya ettiğini kimse etmiyor. Şanlıurfa'yı bu kavurucu sıcakta elektriksiz dolayısıyla susuz bırakıyor. Sağlık hakkını tehdit ediyor. Solunum cihazlarını diyaliz hastalarına bağlı hastaların yaşamını riske atıyor.

Elektrik mühendisleri odasına tüketici derneklerine kulak verdik. Orman yangınına bakıyorsunuz 15 can gitmiş DEDAŞ'ın ihmalinden kaynaklanıyor, diyaliz hastası zehirlenecek DEDAŞ'tan kaynaklanıyor. Bu sıcak altında sağlık tehdit altında. Bir kent bir bölge sadece karın peşinde koşanların dezonformasyonuyla "efendim kaçak kullananlar var ondan oluyor" kaçak kullanan varsa onunla ilgili yapılacak iş başkadır. Bir şehre düzenli elektrik sağlamak için yapılacak iş başkadır. Orman yangınlarının tüm yönleriyle araştırılması lazım.

TASARRUF PAKETİNE TEPKİ

Geçtiğimiz ay, sözde büyük ümitlerle tasarruf paketi açıkladılar. Açıkladı tasarrufun tümünü yapsalar 100 milyar TL, yani bu yılın bütçesinin binde 9’u yani yüzde 1 değil. Ama bir yanda emekçinin servisini kaldıralım, öğretmeni atamayalım, emekliye asgari ücrete zam yapmayalım tasarrrufa ihtiyaç var. Ama bakın ne oldu. Daha bir ay geçti, temsil ve tanıtma giderleri 2 kat artmış. Haberleşme gideri 150 milyon TL artmış. İkisinin toplamı yarım milyar. 100 milyar tasarruf edecekler iki kalemde yarım milyar israfa gitmiş. Kamu binaları kiralama giderleri yüzde 100 artmış.

Geçen yıl Merkez Bankası 800 milyar TL zarar etti, tasarrufun 8 katı. KKM’ye 1,2 trilyon verdiler tasarrufun 12 katı. Kamu Özel işletmelerine üç yılda 675 milyar ödeyecekler 6 katı. Bütçeden bu yıl sadece faize 1,3 trilyon ödenecek 13 katı. Gerçekleşen yine israf yine masraf yoksullaşan yine vatandaş zenginleşen yine yandaş.

DEPREMZEDELERE KİRA YARDIMI

Geçtiğimiz gün Malatya'daydım. Konteyner kente gittik orayı gördük 16 ay sonunda Malatya'da bir arpa boyu yol alınmadığını ve maalesef kentin geceleri adeta hayalet bir kente dönüştüğünü ya da göç edenlerin yanında sürdüğünü ama Malatya'da kimsenin yüzünün gülmediğini söylemeliyim. 1 yılda 650 bin konut verenler neredeyse 1.5 yıl oluyor 79 bin konut yaptılar. Biz onlar söz verirken bunun mümkün olmadığını söylemiştik. Bu ay kira yardımı da bitiyor. Aldığımız bilgi, kira yardımını uzatmayı düşünmedikleri. Kira yardımının uzatılmasıyla ilgili sorumlulara gerekli önerilerini bulunacağız.

Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre, Türkiye konut kirasında yüzde 125 ile Avrupa şampiyonu oldu. İkinci Macar Orban’ın ülkesi yüzde 12,8. Bakın pandemi her yerde oldu, küresel kriz her yerde oldu, enflasyon her yerde oldu herkes tedbir aldı bir tek bizimkiler almadı. Ben bilirim dediler, faizleri düşürdüler enflasyon tırmandı. Enflasyon fırlayınca gayrimenkule yönelme oldu, sonra kira fiyatlarında artış oldu. Geçen sene yüzde 125 beğenmediğin Macaristan’da yüzde 12. Avrupa’da yüzde 2-3. Ve bu ülkeler içinde fiyat arışı yüzde 25 geçemez diye tavan koyan tek biziz. Tavanı takan yok. Sadece doğru ekonomi politikalarıyla yüzde 3’te tutmuş Avrupa ülkeleri. Biri çıkıyor yönü batıdan doğuya çeviriyor. Avrupa Birliği hedefi varken Şangay İşbirliği örgütüne geçelim diyor. Buda liderler mütevazi halk zengin, diğerinde liderler zengin halk sürünüyor. Şimdi de beyefendiler ev kirasına yüzde 20 stopaj getiriyor. Merak etmeyin stopajı ev sahiplerinden alacağım. Bir her ev sahibi olan zengin değil, babadan dededen kalmış. İki nerede görülmüş stopajın ev sahibinin verdiği. Siz stopajı getirin büyükşehirlerde ortalama kira 20 bin lira 24 bin lira olmazsa  gelin hesabını ban sorun.

Sen stopajı getirin evi şöyle kiraya verecek. 20 bin + stopaj. Kim nereye özensiz göstermelik bir şekilde vergi getiriyorsa aslında yine garibanın sırtına yükleniyor. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki memleketin 22 yıldır yönetmişler 22 yılın sonunda batırmaktan beter etmişler, halen daha yalan yanlış işlerde ısrar diyorlar ve An muhalefet partisi bu böyle olmaz deyince, koca koca gazeteler CHP AKP’nin elinde  mi tutuyor, ortak program çalışacaklar. Arkadaşlar çalışacak tek programımız var Cumhuriyet’in 2. yüzyılının ilk seçiminde CHP iktidara gelince bu enkazı nasıl kaldıracağız onun programını çalışıyoruz.

KARATEPE-ŞİMŞEK GÖRÜŞMESİ

Dün Sayın Yalçın Karatepe, gelecekteki Ekonomi Bakanlarımız’dan birisi, bu güya rasyonel ama hala zengine rasyonel vatandaşa irrasyonel politikaların uygulayıcısı Mehmet Şimşek ile görüştüler. Görüşmenin randevu öncesinde ve sırasındaki nezaket ve devlet adamlığına yakışır tutum için öncelikle Sayın Şimşek’e teşekkür ederiz. Siyaset öneri sunma işi. Doğru bildiğini anlatma işi. Düne kadar siz değil miydiniz? Bu CHP hep eleştiriyor çözüm önerisi söylemiyor diyen. CHP eleştiriyor ve nasıl çözülmesi gerektiğini söylüyor. Görüşme uzun sürdü, fevkalade karşılık nezaket içinde geçen doğru bir dilin kullanıldığı ama maalesef aynı dilin konuşulmadığı bir görüşmedir.

Biz görüşmede şunu söyledik. Bu krizin sebebi toplumun kırılgan kesimleri değil. Bu krizi emekliler emekçiler, çiftçiler, esnaf, işsizler yaratmadı. Bu krizi bütün dünya yönetebilirken yönetmeyen anlayış yarattı. Bu krizi yüksek enflasyon aldım deyip Ecevit’ten yüzde 29’la alıp enflasyonu yüzde 179’lara çıkaranlar yarattı. Kemer sıkalım diyorsun esnaf kemer sıkacak senin yandaşlar bir düğme daha bollaştıracak. Öyle yağma yok dedik. Gittik dedik ki 10 bin lira emekli maaşı olmaz en az asgari ücret kadar yapmalısınız.

Emekliler 10 lirayla geçinemez dedik. Önce bir asgari ücret yapın biz gelince iki yıl sonra bir buçuk asgari ücret yapacağız dedik. Çünkü AKP geldiğinde en düşük emekli maaşı bir buçuk asgari ücretti.

Geldiklerinde emekli maaşı 8 çeyrek altın alıyordu şimdi 2.5 çeyrek altın alıyor. Her ay 5 çeyrek altın emeklinin cebine girmiyor. Asgari ücret 17 bin lira ve verdikleri günden bu yana yüzde 25 erimiş durumda. Bakır borudan enflasyon hesaplıyor, gıda ürünlerinden hesaplamıyorlar. Seçimden önce asgari ücrete 4 kez zam düşünebiliriz derken bugün zam olmayabilir diyorlar.

Sorduk bu konuda bir netlik yok. Emekli maaşını asgari ücret seviyesine çekmeden, asgari ücrete enflasyon oranında iyileştirme yapmadan olmaz. Kuru üzüme de fındığa da maliyetinin altında taban fiyatı verecekler. Bu rakamlar da güncellenmelidir. Esnaf borcunu kapatmak için kredi kartından çekiyor. Faizden alınan vergi düşürülmeli. Esnaf ve çiftçi kredi kartını işi için kullanmışsa faiz ödemesi bir kere olsun sıfırlanmalıdır."

BAHÇELİ'YE 'GEÇMİŞ OLSUN' MESAJI

Özel, gazetecilere Bahçeli'nin MHP grup toplantısının ardından rahatsızlanmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Özel, "Kendisine geçmiş olsun diliyorum. Konuşmamda MHP ile ilgili kısmı da atladık, acil şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı.

 

CumhuriyetYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Dervişoğlu: İYİ Parti'nin ömrünü Türk milleti belirler

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, partisinin Afyonkarahisar'da başlayan değerlendirme kampına ilişkin, "Öz eleştirileri yapmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Ben aynaların gücüne ...

İYİ Parti lideri Dervişoğlu'ndan partideki istifalara yorum: 'Keşke olmasaydı...'

İYİ Parti'nin oyunun düştüğü iddialarını ve partideki istifaları nasıl değerlendiren İYİ Parti lideri Müsavat Dervişoğlu, "İYİ Parti içinde bir takım istifalar var, doğru. Bu istifalar ke...


Tanju Özcan, Kılıçdaroğlu Polemiğine Noktayı Koydu

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaşadığı polemik nedeniyle gündem oldu. CHP’den de tepki alan Özcan yeni bir paylaşım yaparak susma kararı...

Neslim ve İnanç Güngen çiftinin ifadeleri ortaya çıktı: Suçu eşine attı!

Fenomenlere yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Neslim Güngen ve eşi İnanç Güngen operasyonuna dair yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Neslim Güngen ifadesinde, “Bütün iş ...


AKP'den 'Erdoğan Kaçacak' İddialarına Yanıt

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanvekili Doğan Aydal'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili sözlerine tepki gösterdi. Çelik, "Aydal’ın...

Doç. Dr. Doğan Kalafat'a Kandilli Rasathanesi'nde son veda

Eski Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Doğan Kalafat için Kandilli Rasathane...


Sırrı Süreyya Önder: Böyle sıkıntılı yasa görmedim

DEM Parti İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'ne ilişkin konuştu. Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, Öğretmenlik Mes...

AFAD açıkladı: Akdeniz'de 4 büyüklüğünde deprem!

Akdeniz açıklarında 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Akdeniz açıklarında 4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu. Saat 07.34...


Diyarbakır’da özel güvenlikleri sevindiren sözleşme

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde özel güvenlik işçileri toplu iş sözleşmesini imzaladılar. DİSK Güvenlik-Sen ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan sözleşmeyle en düş...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Ünlü oyuncu Winona Ryder’dan ilişki itirafı

90'ların ekran kraliçesi, verdiği röportajda geçmişinde iki "felaket" ilişkisi olduğunu itiraf etti. İsim vermedi ancak Ryder'ın ancak en çok bilinen ve magazine konu olan iki sevgilisi J...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

'Yaz Covid'i': Yeni FLiRT varyantlarıyla ilgili neler biliniyor?

Dünya Sağlık Örgütüne göre FLiRT adı verilen yeni bir Covid-19 varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi. Belirtileri neler, ne kadar yaygın? Dünya Sağlık Örgütüne göre (WHO) FLiRT adı verilen yeni bir Covid varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR