Yukarı
407609

İsrail çadır kenti vurdu, 29 kişi hayatını kaybetti

10 Temmuz 2024 16:55

İsrail güçleri, Han Yunus bölgesinde yer alan bir okulun arkasındaki çadır kenti vurdu. 29 kişinin yaşamını kaybettiği saldırı kameralara yansıdı.

İsrail güçleri çarşamba günü, Han Yunus bölgesindeki bir çadır kente hava saldırısı düzenledi. Filistinli yetkililere göre 29 kişinin öldüğü saldırıdan saatler sonra İsrail güçleri, taarruz hattını güneye doğru ilerletti.

Gazze şehrine bu kez sadece belirli bölgelerin değil, tüm şehrin tahliyesi için "güvenli rotaları" işaretleyen haritalar ve Filistinli halkın tahliyesini talep eden broşürler atıldı.

İsrail'in havadan attığı broşürler, Filistinli sivillerin Gazze’nin güney merkezine doğru ilerlemesini talep ediyor.

ATEŞKES TEHLİKEDE

Hamas, salı gününden beri 60 kişinin ölümüne neden olan saldırıların ateşkes görüşmelerini tehlikeye attığının altını çizdi.

Filistinli sağlık yetkilileri, hava saldırısının Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'un doğusunda yer alan Abassan kasabasındaki bir okulun dışında, evleri yıkılmış ailelerin çadırlarını vurduğunu, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 29 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

İsrail ordusu, saldırı sonucu gerçekleşen sivil zaiyattan dolayı inceleme başlattığını duyurdu. Ordu, zaiyatın 7 Ekim baskınına katılan bir Hamas militanının "hassas mühimmatla" vurulması sonucu meydana geldiğini söyledi.

UNRWA BİNASINDA TANKLAR

Çarşamba günü İsrail güçleri, Gazze şehrinin iki bölgesinde saldırılarını derinleştirdi. Bölge sakinlerine göre, İsrail askerleri bazı bölgelerde ev ev arama yaptı ve tanklar birkaç evi bombaladı.

Bölge sakinleri, İsrail güçlerinin sahile giden ana yolda devriye gezdiğini, keskin nişancıların hala yıkılmamış olan bazı yüksek binaların çatılarına çıktığını ve İsrail tanklarının BM Filistinli mültecilere yardım kuruluşu UNRWA'nın genel merkezinde konuşlandığını söyledi.

İsrail ordusu, yaptığı açıklamada Gazze'de Hamas ve müttefiki İslami Cihad militanlarına karşı operasyonların devam ettiğini ve militanların UNRWA tesislerinin içinden hareket ederek burayı saldırılar için bir üs olarak kullandıklarını söyledi.

Sivillerin bölgeden tahliyesini kolaylaştırmak için resmi bir koridor açıldıktan sonra IDF birlikleri, seçilen binaya baskın düzenledi, teröristleri yakın çatışmada etkisiz hale getirdi ve bölgede büyük miktarda mühimmat ele geçirdi.

KIZILAY ULAŞAMIYOR

Filistin Kızılayı, Gazze şehrinde evlerinde mahsur kalan bölge sakinlerinden yardım çağrıları aldığını, ancak bombardımanın yoğunluğu nedeniyle ekiplerinin mahsur kalan sivillere ulaşamadığını söyledi.

Filistin Kızılayı sözcüsü, "Gazze şehrinden gelen bilgiler, bölge sakinlerinin trajik koşullar altında yaşadığını gösteriyor. İsrail güçleri, yerleşim bölgelerini vurmaya, insanları evlerinden ve sığınaklarından etmeye devam ediyor" dedi.

Hamas tarafından yönetilen bölgedeki sağlık yetkilileri, savaşın başlamasından bu yana Gazze'de 38 binden fazla Filistinlinin öldürüldüğünü söyledi.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Gazze saldırılarında ölen sporcu sayısı açıklandı

Han Yunus Futbol Kulübü kalecisi Ebul Arac, İsrail ordusunun dün Gazze Şeridi'nde yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı ve daha önce "güvenli bölge" ilan edilen Han Yunus kentinin El...

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye kritik ziyaret

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre; söz konusu ziyaret, son 2 hafta içinde Suudi Arabistan'dan Türkiye'de bakan düzeyinde gerçekleşen 3'üncü ziyaret olacak. Temmuz ayının ilk h...


Dünyada en büyük insani krizin yaşandığı ülke

Sudan, ordu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 15 aydır süren çatışmalar nedeniyle dünyanın en büyük yerinden edilme ve açlık krizini yaşamaya devam ediyor. Çatışmalar...

İç içe geçmiş iki galaksi görüntülendi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile ortak çalışmasının ürünü olan James Webb Uzay Teleskobu, 326 milyon ışık yılı uzaklıkta, ma...


Çin'den NATO'ya Rusya tepkisi

Vang, NATO'nun, "Çin'in Rusya'nın savunma sanayisini önemli ölçüde desteklediği ve Rusya'nın Ukrayna'daki askeri eylemlerini mümkün kıldığı" yönündeki açıklamalarına karşı çıktı.

ABD'nin yardım fiyaskosu: Tamamen kaldırılacak

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, basına yaptığı açıklamada, Gazze'ye yardım ulaştırmak için yüzer limana artık ihtiyaç duyulmadığı için tamamen kaldırılacağını söyledi. Kesin ...


Japonya’da toprak kayması: 3 kişi kayboldu, 22 bin kişiye tahliye uyarısı yapıldı

Japonya’da şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen toprak kaymasının ardından 3 kişiden haber alınamadığı açıklandı. Bölgede bulunan 22 bin kişiye ise tahliye uyarısı yapıldı.

İngiltere’de kıyıya vuran balina sürüsünün tamamı öldü

İngiliz Dalgıçlar Deniz Yaşamı Kurtarma Ekibi (BDMLR), hayatta kalan son 12 balinanın da durumlarının kötüleşmesi nedeniyle ötenazi uygulanarak öldürüldüğünü ifade etti.


Japonya'dan NATO'ya çağrı

Japonya Başbakanı, NATO ile güvenlik alanında daha geniş bir işbirliği hedeflendiğini duyurdu. Kişida, Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetlerinin (MSDF), Avrupa-Atlantik bölgesinde NATO birli...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Nuri Alço, kornea nakli oldu

YEŞİLÇAM’IN usta oyuncularından Nuri Alço, kornea nakli ameliyatı geçirdi. Alço, akıllı mercek takılması için İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. Oyuncuya yapılan...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

'Yaz Covid'i': Yeni FLiRT varyantlarıyla ilgili neler biliniyor?

Dünya Sağlık Örgütüne göre FLiRT adı verilen yeni bir Covid-19 varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi. Belirtileri neler, ne kadar yaygın? Dünya Sağlık Örgütüne göre (WHO) FLiRT adı verilen yeni bir Covid varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR